Σελ. 8 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 175
  1. #106
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Δεν αλλάζω τον FF με τίποτα, ειδικά από τότε που ο Opera έγινε κλώνος του Chrome. Τον chrome τον χρησιμοποιώ πολύ περιστασιακά.

    Δυστυχώς όμως, με το τελευταίο facelift του FF, αν έχω και τους δύο browsers ανοιχτούς, πολλές φορές πρέπει να κοιτάξω στην taskbar των windows για να καταλάβω ποιος είναι ποιος. Ο αδερφός μου τις προάλλες είδε τον FF ανοιχτό και με ρώτησε πότε άρχισα να χρησιμοποιώ chrome (σοβαρολογούσε). Δεν ξέρω τι πίνουνε στη mozilla, αλλά η "απλοποίηση" του interface μάλλον κρύβει κάτω από το χαλί πράγματα που οι light χρήστες απλά δεν πειράζουν ποτέ. Και εγώ ακόμα ψάχνω να βρω γιατί πρέπει να χρειάζομαι add-on για να έχω add-on bar...

  2. #107
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Όσο ακραίος, άσχημος ή ό,τι άλλο τέλος πάντων και να ακούγεται ο χαρακτηρισμός «πρόβατα», προσωπικά, έχω την άποψη ότι αντιπροσωπεύει πλήρως αρκετά μεγάλη μερίδα του κόσμου. Σε αυτό οι μαρκετίστες και οι διαφημιστές, καθώς και η έλλειψη παιδείας έχουν παίξει μεγάλο ρόλο. Δεν είναι ένας χαρακτηρισμός που λέγεται για να υποτιμήσει κάποιον άλλον, αλλά μία πραγματική συμπεριφορά η οποία αλληγορικά μοιάζει με εκείνη του προβάτου.

    Δεν είναι άσχημο όταν εταιρείες κολοσσοί αντιμετωπίζουν κριτική ή/και έχθρα. Άλλωστε γενεσιουργός αιτία είναι κυρίως οι πρακτικές τους. Και σίγουρα είναι θετικό όταν μερίδα του κόσμου αποδοκιμάζει τα κακώς κείμενα και στρέφεται αλλού. Αλλιώς ας αφήσουμε να υπάρχει μονοπώλιο στον κάθε τομέα και τους μετόχους των εταιρειών να τους βλέπουμε εμείς οι υπόλοιποι σαν... τους 12 Θεούς του Ολύμπου...

    Να σημειώσω, για όποιον τυχόν δεν το ξέρει, ότι χρησιμοποιώντας την μηχανή αναζήτησης duckduckgo και βάζοντας πριν τις λέξεις κλειδιά που θέλουμε για την αναζήτηση το !g παίρνουμε μέσω duckduckgo τα αποτελέσματα που θα έδινε και το google.

  3. #108
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο ακραίος, άσχημος ή ό,τι άλλο τέλος πάντων και να ακούγεται ο χαρακτηρισμός «πρόβατα», προσωπικά, έχω την άποψη ότι αντιπροσωπεύει πλήρως αρκετά μεγάλη μερίδα του κόσμου. Σε αυτό οι μαρκετίστες και οι διαφημιστές, καθώς και η έλλειψη παιδείας έχουν παίξει μεγάλο ρόλο. Δεν είναι ένας χαρακτηρισμός που λέγεται για να υποτιμήσει κάποιον άλλον, αλλά μία πραγματική συμπεριφορά η οποία αλληγορικά μοιάζει με εκείνη του προβάτου.

    Δεν είναι άσχημο όταν εταιρείες κολοσσοί αντιμετωπίζουν κριτική ή/και έχθρα. Άλλωστε γενεσιουργός αιτία είναι κυρίως οι πρακτικές τους. Και σίγουρα είναι θετικό όταν μερίδα του κόσμου αποδοκιμάζει τα κακώς κείμενα και στρέφεται αλλού. Αλλιώς ας αφήσουμε να υπάρχει μονοπώλιο στον κάθε τομέα και τους μετόχους των εταιρειών να τους βλέπουμε εμείς οι υπόλοιποι σαν... τους 12 Θεούς του Ολύμπου...

    Να σημειώσω, για όποιον τυχόν δεν το ξέρει, ότι χρησιμοποιώντας την μηχανή αναζήτησης duckduckgo και βάζοντας πριν τις λέξεις κλειδιά που θέλουμε για την αναζήτηση το !g παίρνουμε μέσω duckduckgo τα αποτελέσματα που θα έδινε και το google.
    Δικαίωμά σου να το πιστεύεις. Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο όρος "επιτηδευμένος" ταιριάζει σε αυτούς που ψευδοκηρύττουν κατά κάποιας εταιρίας, όποιας εταιρίας. Το θέμα είναι να λες τη γνώμη σου και να την δικαιολογείς, όχι να λες ότι οι υπόλοιποι είναι "ζώα" (ή, τουλάχιστον, η συμπεριφορά τους) και να αναδεικνύεις τη στάση σου ως πρότυπο έναντι άλλων.
    Κι αυτό δεν πάει σε σένα αναγκαστικά, γενικά μιλάω.

    Εννοείται ότι δεν είναι θεμιτό το μονοπώλιο. Γι'αυτό και πολλοί στρέφονται σε άλλες λύσεις/προϊόντα και καλά κάνουν. Υπάρχει, όμως, μερίδα ανθρώπων που τους βολεύει το mainstream, όπως και να το κάνουμε (βλέπε smartphones...). Δε συνεπάγεται πάντως και ότι είναι λάθος ή κακό, απλά υπάρχει διάσταση απόψεων.

  4. #109
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Αυτό που φαίνεται πως δεν γίνεται κατανοητό είναι πως δεν στρέφεται ο κόσμος ενάντια στην όποια εταιρεία, έτσι γενικά κι αόριστα. Στρέφεται εναντίον της λόγω των πρακτικών της, που είναι δικαίωμά του να μην του αρέσουν και να τα κρίνει. Προσωπικά σίγουρα, αλλά κι από άλλους που διαβάζω να το λένε (υπερβολικά συχνά η αλήθεια είναι και καταντάει γραφικό κι αντίστοιχο αυτού που κατηγορούν...) δεν αντιλαμβάνομαι ότι λέγεται με την έννοια ότι ισχύει για όλους. Τώρα αν κάποιοι το παίρνουν προσωπικά είναι άλλο θέμα. Κι εννοείται πως δεν είναι όλοι όσοι χρησιμοποιούν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της όποιας ανάλογης εταιρείας, απαραίτητα, πρόβατα. Αλλιώς να νιώσω κι εγώ θιγμένος ή ότι εννοούν εμένα ως πρόβατο όσοι το λένε επειδή χρησιμοποιώ τον opera που είναι «κλώνος» του chrome κι ακολουθεί την επαίσχυντη πορεία του...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να το πάρει προσωπικά και να νιώσει την ανάγκη να υπερασπιστεί την επιλογή του, επειδή η συμπεριφορά κάποιων που χρησιμοποιούν τις ίδιες με εκείνον υπηρεσίες, θυμίζει συμπεριφορά προβάτου, κατά την γνώμη κάποιων άλλων.

  5. #110
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο ακραίος, άσχημος ή ό,τι άλλο τέλος πάντων και να ακούγεται ο χαρακτηρισμός «πρόβατα», προσωπικά, έχω την άποψη ότι αντιπροσωπεύει πλήρως αρκετά μεγάλη μερίδα του κόσμου. Σε αυτό οι μαρκετίστες και οι διαφημιστές, καθώς και η έλλειψη παιδείας έχουν παίξει μεγάλο ρόλο. Δεν είναι ένας χαρακτηρισμός που λέγεται για να υποτιμήσει κάποιον άλλον, αλλά μία πραγματική συμπεριφορά η οποία αλληγορικά μοιάζει με εκείνη του προβάτου.

    Δεν είναι άσχημο όταν εταιρείες κολοσσοί αντιμετωπίζουν κριτική ή/και έχθρα. Άλλωστε γενεσιουργός αιτία είναι κυρίως οι πρακτικές τους. Και σίγουρα είναι θετικό όταν μερίδα του κόσμου αποδοκιμάζει τα κακώς κείμενα και στρέφεται αλλού. Αλλιώς ας αφήσουμε να υπάρχει μονοπώλιο στον κάθε τομέα και τους μετόχους των εταιρειών να τους βλέπουμε εμείς οι υπόλοιποι σαν... τους 12 Θεούς του Ολύμπου...

    Να σημειώσω, για όποιον τυχόν δεν το ξέρει, ότι χρησιμοποιώντας την μηχανή αναζήτησης duckduckgo και βάζοντας πριν τις λέξεις κλειδιά που θέλουμε για την αναζήτηση το !g παίρνουμε μέσω duckduckgo τα αποτελέσματα που θα έδινε και το google.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...72#post5447172

    Προφανώς κι εσύ νομίζεις ότι είσαι ειδικός και οι υπόλοιποι είναι πρόβατα. Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

  6. #111
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Εσύ παίζει να μην καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ούτε με την εικοστή ανάγνωση...

  7. #112
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποιά εταιρεία έφτιαξε τον browser, με ενδιαφέρει να είναι απλός χρηστικός ελαφρύς παραμετροποιήσιμος σε κάποια βασικά πράγματα και με όσο το δυνατόν λιγότερα bugs.

  8. #113
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποιά εταιρεία έφτιαξε τον browser, με ενδιαφέρει να είναι απλός χρηστικός ελαφρύς παραμετροποιήσιμος σε κάποια βασικά πράγματα και με όσο το δυνατόν λιγότερα bugs.
    Well said.
    Η περιγραφή αυτή ταιριάζει άψογα με τις περισσότερες εκδόσεις του προ-Australis Firefox.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  9. #114
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολίγον τι offtopic...

    Spoiler:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a09BBKv_700b.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  102,0 KB 
ID: 141803


    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  10. #115
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    The culprit has a name: Australis GUI (pass the sick bag!)

    Εσείς ΨΗΦΙΣΑΤΕ;
    Από το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #116
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Well said.
    Η περιγραφή αυτή ταιριάζει άψογα με τις περισσότερες εκδόσεις του προ-Australis Firefox.
    Ο Australis firefox τι είναι ακριβώς; Κάποια εναλλακτική version που βγάζει η εταιρεία για το mozilla ?

  12. #117
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το νέο interface του Firefox δεν έχω πρόβλημα, μια χαρά είναι.

    Μία επίσημη 64Bit έκδοση θα ήθελα να υπάρξει. Με τον Waterfox δεν είδα καμία διαφορά.

  13. #118
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.
    To δείγμα δεν είναι -και φοβάμαι πως δεν καταφέρει να γίνει- αντιπροσωπευτικό λόγω χαμηλής συμμετοχής, πλην όμως το 32% των μελών που ΔΕΝ έμειναν ικανοποιημένοι με το Australis δεν είναι και αμελητέα ποσότητα.
    Αν δε, δεν είχε αναπτυχθεί το Classic Theme Restorer ακόμα και αυτό το 19% που αναβάθμισε στην 29, 30+ μπορεί και να τον είχε εγκαταλείψει...
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  14. #119
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    FF στο πισί. Minibrowser στο κινητό.
    Στο πισί καμμιά φορά άμα ανοίξω πολλές ετικέτες με φλας, ανοίγω και τον Μαξθον.

  15. #120
    Εγγραφή
    18-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κανα 2 χρονια μου το εκανε συνεχεια! youtube αδυνατον να παιξει μιλαω σε linux. Πλεον με arch δεν το κανει, εχει βελτιωθει πολυ δεν μου το κανει ποτε τωρα.
    Με τη λύση που έδωσε ο φίλος ποιο πίσω δεν μου έχει ξαναβγάλει πρόβλημα, πιθανόν λύθηκε μόνιμα!

Σελ. 8 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-14, 11:40
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 09:25
  3. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 14:49
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-13, 19:55
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-13, 02:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας