Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZXHN H108N
    Γεια σας!

    Αν και καιρό παρακολουθώ το adslgr.com είναι το πρώτο μου μήνυμα. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή είναι η σωστή κατηγορία για το συγκεκριμένο θέμα, οπότε και ζητώ την κατανόησή σας.

    Στο πρόβλημά μου τώρα. Νέα σύνδεση adsl σε pstn γραμμή με την forthnet (1 bill). Η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα τον εξοπλισμό, το Crypto F200 και το φίλτρο δηλαδή. Για το συγκεκριμένο modem δεν μ' ενδιαφέρει καθώς έχω το Linksys WAG200G το οποίο εγκατέστησα και χρησιμοποιώ. Χωρίς το φίλτρο στο τηλέφωνο διαπίστωσα πως μόλις σήκωνα ή κατέβαζα το ακουστικό προσωρινά κοβόταν η adsl γραμμή του modem. Συγκεκριμένα πρώτα έσβηνε το led του internet, μετά της γραμμής και μετά από λίγο επανερχόταν. Σκέφτηκα πως θα φταίει το ότι δεν έχω φίλτρο στο τηλέφωνο και έτσι αγόρασα το πρώτο που βρήκα από ένα μαγαζί της γειτονιάς με υπολογιστές. Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται. Η συσκευή τηλεφώνου είναι μια του ΟΤΕ (intracom ΙΡΙΣ 4001, χωρίς σχόλια παρακαλώ... ).

    Καθώς αναμένω το πακέτο από την Forthnet για να δοκιμάσω και το φίλτρο της Crypto (αυτό δεν δίνουν; ) μήπως κάποιος έχει συναντήσει τέτοιο πρόβλημα; Φαίνεται για πρόβλημα του φίλτρου, της συσκευής ή μήπως του router;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Περιοχή
    between a rock and a hard place..
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7360 v1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rookie_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς το φίλτρο στο τηλέφωνο διαπίστωσα πως μόλις σήκωνα ή κατέβαζα το ακουστικό προσωρινά κοβόταν η adsl γραμμή του modem.
    μα για να δουλέψει σωστά η aDSL πρέπει ή να έχεις splitter στην κεντρική τηλεφωνική γραμμή και εκεί να διαχωρίζεις μια γραμμή για το router και μια για τα τηλέφωνα ή αλλιώς να έχεις από ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή.

    ρίξε μια ματιά στα σχέδια εδώ: http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikant : 11-03-07 στις 15:04.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rookie_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα πως θα φταίει το ότι δεν έχω φίλτρο στο τηλέφωνο και έτσι αγόρασα το πρώτο που βρήκα από ένα μαγαζί της γειτονιάς με υπολογιστές. Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται. Η συσκευή τηλεφώνου είναι μια του ΟΤΕ (intracom ΙΡΙΣ 4001, χωρίς σχόλια παρακαλώ... ).
    Δεκτό και συμφωνώ και το γνωρίζω! Αλλά όπως είπα ήδη, έχω βάλει κάποιο φίλτρο πριν την συσκευή τηλεφώνου (splitter δεν μπορώ να βάλω λόγω του τρόπου της εγκατάστασης) και το πρόβλημα συνεχίζεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ρουτερ παίρνει κατ' ευθείαν γραμμή από την τηλεφωνική πρίζα; Μήπως παρεμβάλεται κάτι άλλο; Για πες λίγο για τη συνδεσμολογία σου... Α, και δοκίμασε αν έχεις και κάποια άλλη τηλεφωνική συσκευή.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZXHN H108N
    Έρχεται η γραμμή από τον κατανεμητή της πολυκατοικία και φθάνει σε κουτί διακλαδώσεως στο διαμέρισμα. Από το κουτί υπάρχουν δυο αναχωρήσεις, μια για την πρίζα που είναι κάτω από το κουτί (ας την πούμε πρίζα Α) και μια για άλλο δωμάτιο (πρίζα Β). Στην Α αυτή τη στιγμή είναι η τηλεφωνική συσκευή και στην Β το router.

    Άλλη τηλεφωνική συσκευή δεν έχω να δοκιμάσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Φίλε μου,

    κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Στην PSTN σύνδεση, μπορείς να συνδέσεις το router απ' ευθείας πάνω στη γραμμή του ΟΤΕ και από ένα φίλτρο πριν από κάθε άλλη αναλογική συσκευή (τηλέφωνο, φαξ).

    Πρέπει να το αναφέρεις ως πρόβλημα και να απαιτήσεις τη λύση του.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @iq200: Καλά τα λες, αλλά σε ποιον να αναφέρει το πρόβλημα; Χρησιμοποιεί άλλον router και το πρόβλημα προκύπτει από μία τηλεφωνική συσκευή, χωρίς να έχει άλλη για να δοκιμάσει!

    Φίλε rookie, δοκίμασε να τα βάλεις ανάποδα, δηλαδή το router στην Α και τη συσκευή στην Β. Επίσης, δεν αναφέρεις εάν χωρίς φίλτρο άκουγες "παράσιτα" στην τηλεφωνική συσκευή. Κανονικά θα έπρεπε με τη συνδεσμολογία που αναφέρεις, εκτός κι εάν η συσκευή έχει κάτι σαν ενσωματωμένο φίλτρο (δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της). Πριν προχωρήσεις πάντως σε αναζήτηση τεχνικού, δοκίμασε οπωσδήποτε και με μία άλλη συσκευή...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZXHN H108N
    Έφθασε τελικά ο εξοπλισμός από την forthnet και έβαλα το φίλτρο της crypto. Φαίνεται να δουλεύει μια χαρά τώρα με την ίδια τηλεφωνική συσκευή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-09, 14:48
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-07, 23:13
  3. Linksys Routers (ADSL over ISDN) και διακοπή τηλεφώνου
    Από Clouseau στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 20:20
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-05, 19:18
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 13:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας