Σελ. 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 285
  1. #121
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ αν και δεν είμαι επιχειρηματίας αλλά εργαζόμενος για το μεροκάματο (3-4 ευρώ την ώρα είναι ο μισθός μου) με αρκετές ώρες δουλειάς και φυσικά χιλιόμετρα διαδρομής (καθώς δεν κάθομαι σε γραφείο αλλά τρέχω σε εξωτερικές δουλείες καθημερινά σε όλη την αττική)

    θα επιμείνω στην αρχική μου θέση ότι η πραγματική περιουσία μιας εταιρείας είναι ο εργαζόμενος - καταναλωτής

    όποιος εργοδότης σέβεται τον εργαζόμενο του μόνο χαμένος δεν θα βγει αντίθετα θα έχει πολλαπλό κέρδος (όποιος δεν το πιστεύει ας κάτσει να διαβάσει γιατί)

    δυστυχώς όμως επικρατεί ο "κανόνας του εμπορίου" κέρδος/κόστος

    αυτό για μένα είναι λάθος και όποιος εργοδότης ακολουθεί αυτό τον κανόνα επειδή δεν σέβεται τους εργαζόμενους-καταναλωτές αργά ή γρήγορα το πληρώνει

    γιατί όσοι δουλεύουν γνωρίζουν ότι ο ένας δυσαρεστημένος πελάτης σε μια επιχείρηση γίνεται εύκολα δέκα - εκατό - χίλιοι - κτλ και μετά έρχεται το λουκέτο....και φυσικά ο μόνος υπεύθυνος είναι ο εργοδότης που εφαρμόζει την "λανθασμένη συνταγή".

  2. #122
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Δεν ήξερα οτι υπάρχουν καλά αφεντικά. Νόμιζα έγιναν επιχειρηματίες και αφεντικά για να βγάζουν πιο πολλά $$$.

  3. #123
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήξερα οτι υπάρχουν καλά αφεντικά. Νόμιζα έγιναν επιχειρηματίες και αφεντικά για να βγάζουν πιο πολλά $$$.
    όποιος ακολουθεί αυτή την πολιτική όπως πολύ σωστά λες στο τέλος αργά ή γρήγορα καταλήγει στο "πρωτοδικείο για αίτηση πτώχευσης" καθώς το λουκέτο είναι σίγουρο αργά ή γρήγορα

    δυστυχώς βέβαια την πληρώνουν οι εργαζόμενοι του καθώς αν ο επιχειρηματίας/αφεντικό/εργοδότης είναι "απατεώνας" άντε ψάξε να τον βρεις μετά όταν βάλει το λουκέτο και κηρύξει πτώχευση να πάρεις τα δεδουλευμένα σου

  4. #124
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.019
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ πάντως ήξερα έναν που είχε μαγαζί με υπολογιστές ο οποίος ήταν μεγάλος απατεωνάκος απέναντι στους πελάτες του, τώρα για το παιδί που δούλευε δεν ξέρω πως του φερόταν.
    Αργά η γρήγορα δεν άργησε να βγει κακή φήμη για αυτόν στην αγορά και το μαγαζάκι του το έκλεισε studio gabriel λέγονταν και ήταν στην Λάρισα όσοι μένουν Λάρισα κατάλαβαν για ποιον μιλάω.

    Αν δεν είσαι γενικά σωστός στη δουλειά σου αργά η γρήγορα η αγορά θα σε ξεράσει.

  5. #125
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλά μπορεί να είσαι σωστός με τους πελάτες και να πηδάς τους υπαλλήλους.
    Και αν θεωρείς ότι ο κακοπληρωμένος υπάλληλος είναι κακός υπάλληλος με τους πελάτες, υπάρχει και γι'αυτό τρόπος να το ελέγξεις και να του βάλεις καλύτερα το δάχτυλο στον...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #126
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως ήξερα έναν που είχε μαγαζί με υπολογιστές ο οποίος ήταν μεγάλος απατεωνάκος απέναντι στους πελάτες του, τώρα για το παιδί που δούλευε δεν ξέρω πως του φερόταν.
    Αργά η γρήγορα δεν άργησε να βγει κακή φήμη για αυτόν στην αγορά και το μαγαζάκι του το έκλεισε studio gabriel λέγονταν και ήταν στην Λάρισα όσοι μένουν Λάρισα κατάλαβαν για ποιον μιλάω.

    Αν δεν είσαι γενικά σωστός στη δουλειά σου αργά η γρήγορα η αγορά θα σε ξεράσει.
    Ω ρε φίλε τι μου θύμισες...
    Πριν πολλάαααα χρόνια πέρασα από αυτόν τον μπούλη ως φοιτητής για δουλειά. Έφυγα τρέχοντας μετά από 3 μέρες.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  7. #127
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Το περιβαλλον στα καταστηματα τους μια φορα με τους εργαζομενους ρομποτακια και την επιθετικη πωληση ειναι απωθητικο για μενα.
    Το οτι ειναι κακοι εργοδοτες ειναι γνωστο και δε χρειαζεται ιδιαιτερη αναλυση φαινεται με μια επισκεψη σε ενα καταστημα τους.
    Επισης ολοι εχουμε καποιο γνωστο που εχει περασει απο εκει και μας εχει πει τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
    Ιδιαιτερα όταν μιλαμε για επιχειρησεις καθαρα εμπορικες τυπου πλαισιο και jumbo ( αναφερω αυτες τις 2 γιατι στη συνειδηση μου ειναι οι 2 τοπ χειροτεροι εργοδοτες που μεσουρανουν αυτη τη περιοδο ) που απλά εισάγουν και πουλανε και δε παραγουν ΤΙΠΟΤΑ θα επρεπε να κοιτανε πιο πολυ την εταιρικη τους εικονα στη κοινωνια.Στο μεν Jumbo δεν εχω παει ποτε γιατι πουλαει σαβουρα αλλα στο πλαισιο ημουν πολλα χρονια πιστος πελατης , τωρα παω σπανια.
    Και θα ομολογησω οτι παω σπανια primary λογω του οτι βρισκω σχεδον παντα φθηνοτερα πραγματα απο τα επωνυμα που ψωνιζω αλλου ( τα brand του πλαισιου τα θεωρω δευτεραντζες και δε τα αγγιζω) και secondary γιατι ειναι κακοι εργοδοτες - ξεζουμιστες του εργαζομενου και δε γουσταρω να τους τα σκαω.

  8. #128
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    στο δικό μας χέρι είναι όμως να κλείσουν αυτές οι επιχειρήσεις που εκμεταλλεύονται οι "κακοί εργοδότες" τους εργαζομένους

    αρκεί να επιλέξουμε να μην ψωνίζουμε εμείς , οι συγγενείς μας , οι φίλοι μας , οι γνωστοί μας , οι γείτονες μας , οι συνάδελφοι από την δουλειά μας

    όσο τους δίνουμε τα χρήματα μας τόσο θα συνεχίζει η εκμετάλλευση

    απλά πράγματα για μένα

    επώνυμα πράγματα βρίσκεις και αλλού (είτε σε φυσικά καταστήματα είτε σε ηλεκτρονικά) το διαδίκτυο είναι μεγάλο.... δεν έχω ανάγκη κανένα μαγαζί αυτά με έχουν ανάγκη

  9. #129
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο δικό μας χέρι είναι όμως να κλείσουν αυτές οι επιχειρήσεις που εκμεταλλεύονται οι "κακοί εργοδότες" τους εργαζομένους

    αρκεί να επιλέξουμε να μην ψωνίζουμε εμείς , οι συγγενείς μας , οι φίλοι μας , οι γνωστοί μας , οι γείτονες μας , οι συνάδελφοι από την δουλειά μας

    όσο τους δίνουμε τα χρήματα μας τόσο θα συνεχίζει η εκμετάλλευση

    απλά πράγματα για μένα

    επώνυμα πράγματα βρίσκεις και αλλού (είτε σε φυσικά καταστήματα είτε σε ηλεκτρονικά) το διαδίκτυο είναι μεγάλο.... δεν έχω ανάγκη κανένα μαγαζί αυτά με έχουν ανάγκη
    Σύντροφοι το κέρμα έχει δυο πλευρές
    Είμαι κατά της εκμετάλλευσης, ενάντια στα «κακά αφεντικά» και είμαι υπέρ του μποϊκοτάζ των καταστημάτων που εκμεταλλεύονται τους υπαλλήλους τους…
    Αλλά αναλογιστείτε το εξής…
    Πριν 2 χρόνια θυμάστε μια απεργία διαρκείας στην χαλυβουργία στον Ασπρόπυργο όπου οι συνδικαλιστές δεν ήθελαν να υπογράψουν μείωση του μισθού με παράλληλη μείωση της εργασίας και καμία απόλυση και έκαναν απεργία πολλών μηνών απαγορεύοντας σε άλλους εργαζόμενους να δουλέψουν…?
    Το αποτέλεσμα ήταν να Βάλη λουκέτο η χαλυβουργεία και φυσικά να μείνουν όλοι στον δρόμο και να κλαίγονται στον υπουργό για να ξανά ανοίξει η χαλυβουργεία…
    Δεν ξέρω με ποιον τρόπο ένας υπουργός μπορεί να υποχρεώσει έναν ιδιώτη να ξανά ανοίξει το μαγαζάκι του και να ξανά προσλάβει τους ίδιους συνδικαλιστές που του το έκλεισαν…
    Βέβαια οι συνδικαλιστές - εργατοπατέρες θα βρουν δουλίτσα όπως και να έχει… οι υπόλοιποι όμως εργάτες ακόμα άνεργοι παραμένουν…
    Οπότε πριν ξεστομίζουμε βαριά λόγια και κατάρες ας αναλογιστούμε την επόμενη μέρα…

  10. #130
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια οι συνδικαλιστές - εργατοπατέρες θα βρουν δουλίτσα όπως και να έχει… οι υπόλοιποι όμως εργάτες ακόμα άνεργοι παραμένουν…
    Οπότε πριν ξεστομίζουμε βαριά λόγια και κατάρες ας αναλογιστούμε την επόμενη μέρα…
    Και ποιο ειναι το διδαγμα; Οτι οι εργαζομενοι θα πρεπει να αποδεχονται φιλοδωρημα για μισθο;
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  11. #131
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ναι, πραγματικά δε βγάζει λογικό νόημα αυτό που είπε ο φίλος.

    Όταν σταματήσουμε να φοβόμαστε και να είμαστε ευχαριστημένοι με τα ψίχουλα (εκεί που υπάρχει περιθώριο και δίκαιο) τότε μπορούμε να διεκδικήσουμε. Φυσικά και δεν είναι εύκολο, φυσικά και θέλει θυσίες αλλά είναι ο μόνος δρόμος.

    Όμως δεν έχουμε ως λαός τη συνείδηση και την παιδεία για κάτι τέτοιο. Και είμαστε και δειλοί. Μόνο για να κοκκορευόμαστε σε κανένα fb για το DNA είμαστε.

  12. #132
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιο ειναι το διδαγμα; Οτι οι εργαζομενοι θα πρεπει να αποδεχονται φιλοδωρημα για μισθο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πραγματικά δε βγάζει λογικό νόημα αυτό που είπε ο φίλος.
    Ποιος είπε κάτι τέτοιο?
    Εγώ απλά λέω το να μην λέμε αερολογίες, μεγαλοστομίες και παχιά λόγια από την βόλεψη του καναπέ και πριν πράξουμε κάτι ας δούμε λίγο στο παρελθόν και να πάρουμε διδάγματα…

  13. #133
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύντροφοι το κέρμα έχει δυο πλευρές
    Είμαι κατά της εκμετάλλευσης, ενάντια στα «κακά αφεντικά» και είμαι υπέρ του μποϊκοτάζ των καταστημάτων που εκμεταλλεύονται τους υπαλλήλους τους…
    Αλλά αναλογιστείτε το εξής…
    Πριν 2 χρόνια θυμάστε μια απεργία διαρκείας στην χαλυβουργία στον Ασπρόπυργο όπου οι συνδικαλιστές δεν ήθελαν να υπογράψουν μείωση του μισθού με παράλληλη μείωση της εργασίας και καμία απόλυση και έκαναν απεργία πολλών μηνών απαγορεύοντας σε άλλους εργαζόμενους να δουλέψουν…?
    Το αποτέλεσμα ήταν να Βάλη λουκέτο η χαλυβουργεία και φυσικά να μείνουν όλοι στον δρόμο και να κλαίγονται στον υπουργό για να ξανά ανοίξει η χαλυβουργεία…
    Δεν ξέρω με ποιον τρόπο ένας υπουργός μπορεί να υποχρεώσει έναν ιδιώτη να ξανά ανοίξει το μαγαζάκι του και να ξανά προσλάβει τους ίδιους συνδικαλιστές που του το έκλεισαν…
    Βέβαια οι συνδικαλιστές - εργατοπατέρες θα βρουν δουλίτσα όπως και να έχει… οι υπόλοιποι όμως εργάτες ακόμα άνεργοι παραμένουν…
    Οπότε πριν ξεστομίζουμε βαριά λόγια και κατάρες ας αναλογιστούμε την επόμενη μέρα…
    δεν ξέρω για πλευρές που έχει το νόμισμα φίλε μου ξέρω για την δική μου τσέπη για την οποία αναφέρομαι και εγώ επιλέγω που θα τα δώσω τα λιγοστά χρήματα που μου περισσεύουν και εννοείτε ότι δεν τα δίνω σε καμία εταιρεία ή εργοδότη που εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους του (είναι δικό μου δικαίωμα και προσωπική μου άποψη)

    (γνωρίζω την γνωστή δικαιολογία ότι αν κλείσει θα χαθούν θέσεις εργασίας είναι γνωστή σε εμένα αυτή η "καραμέλα" παλιότερα δούλευα στην "κωτσόβολος που την εξαγόρασε η "dixons" το 2005 και η πρώτη τους κίνηση ήταν η "εθελούσια έξοδος εργαζομένων ή αλλιώς απόλυση" και χρησιμοποίησαν αυτή την δικαιολογία στους αρμόδιους φορείς όταν μπλόκαραν τα σχέδια τους για την "εθελούσια έξοδο" κατάφεραν να τους πείσουν γιατί απλά είπαν ότι εγώ κλείνω την επιχείρηση και μένουν όλοι οι εργαζόμενοι στο δρόμο αν δεν με αφήσετε να την εξυγιάνω/εκκαθαρίσω όπως εγώ νομίζω (έτσι είπε τότε το αφεντικό της "dixons") δεν νοιάστηκε κανείς για τους εργαζόμενους που ήταν εκατοντάδες/χιλιάδες πόσα χρόνια δούλευαν στην εταιρεία , πόσο χρονών ήταν , αν θα μπορούσαν να βρουν δουλειά ή να πάρουν σύνταξη ούτε ότι είχαν κατοχυρωμένα δικαιώματα

    βέβαια συμφωνώ στο κομμάτι που αναφέρεσαι "συνδικαλιστές - εργατοπατέρες - κομματόσκυλα ή όπως τους αποκαλώ εγώ (τσοπανόσκυλα) αυτοί νοιάζονται μόνο για το μισθό και την θέση δεν τους ενδιαφέρουν οι εργαζόμενοι (και όσοι κάνουν το λάθος να τους εμπιστευτούν απλά κλαίνε την δουλεία τους) το ξέρω από το δημόσιο όταν ήμουν "συμβασιούχος" και μας έληξαν την σύμβαση και μου είπαν οι τότε "συνδικαλιστές" μην κάνεις προσφυγή στο ΣτΕ δεν θα δικαιωθείς (και όμως δικαιώθηκα και πήρα την αποζημίωση μου και τα αναδρομικά) σε αντίθεση με αυτούς που τους πίστεψαν και δεν πήραν τίποτα και δεν μπορούν ούτε να κάνουν προσφυγή στο ΣτΕ.

    βλέπω επίσης πόσοι υπουργοί "υποχρεώνουν" τους ιδιώτες να πληρώνουν εισφορές/φόρους/χρωστούμενα ή να πληρώνουν τους εργαζόμενους (που μένουν απλήρωτοι από μήνες έως χρόνια)

    αστό φίλε μου βρωμάει από όπου και να το πιάσεις

    η λύση για μένα αν θες να αλλάξει κάτι είναι τρία απλά πράγματα που πρέπει να κάνουμε όλοι μας.

    1. δεν δουλεύουμε
    2. δεν πληρώνουμε
    3. δεν αγοράζουμε

    αν δεν κινηθεί το χρήμα που είναι το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει τότε χάσανε το παιχνίδι

    αλλιώς απλά ετοιμάσου για τα επόμενα χρόνια να δουλεύεις για 150-350 ευρώ (γιατί αυτό προβλέπει το "μνημόνιο ή δανειακή σύμβαση" που υπόγραψαν και μας δεσμεύει έως το 2060

    εγώ το έχω συνηθίσει καθώς δουλεύω για το μεροκάματο (3 ευρώ την ώρα) συμβασιούχος για 6 μήνες στο δημόσιο και τους άλλους 6 μήνες σε μια ΜΚΟ μέχρι να βγω στην σύνταξη και να πάρω την κατώτατη (350 ευρώ) αυτό θα είναι το μέλλον μου (καθώς ως 42αρης δεν με παίρνει κανείς) προτιμούν τους νεώτερους που τους πληρώνουν λιγότερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπε κάτι τέτοιο?
    Εγώ απλά λέω το να μην λέμε αερολογίες, μεγαλοστομίες και παχιά λόγια από την βόλεψη του καναπέ και πριν πράξουμε κάτι ας δούμε λίγο στο παρελθόν και να πάρουμε διδάγματα…
    αν λες για μένα περί "καναπέ" μάλλον κάπου το έχασες φίλε μου....εγώ δουλεύω για το μεροκάματο (3 ευρώ την ώρα) καθημερινά από το πρωί μέχρι το βράδυ δεν κάθομαι σε κανέναν καναπέ αναπαυτικά να λέω "μακακίες" αλλά είμαι έξω στο δρόμο παντός καιρού

    το αν αυτά που λέω είναι αερολογίες κτλ (δυστυχώς μου απόδειξε ή προϊστορία μου στον ιδιωτικό αλλά και στο δημόσιο τομέα ότι δεν είναι καθόλου)

    λέω πράγματα που κάνω προσωπικά (έτσι είναι και η επιλογή μου να μην δίνω τα χρήματα μου σε αυτούς που εγώ θεωρώ εκμεταλλευτές των υπαλλήλων τους) αυτό μπορώ να κάνω αυτό κάνω τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα κάνουν οι υπάλληλοι τους (αν αυτοί δεν μιλάνε εγώ δεν έχω καμία ευθύνη).

    δεν χρωστάω σε κανέναν μου χρωστάνε πάρα πολλά

    δεν έχω ανάγκη κανέναν πολιτικό ή συνδικαλιστή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πραγματικά δε βγάζει λογικό νόημα αυτό που είπε ο φίλος.

    Όταν σταματήσουμε να φοβόμαστε και να είμαστε ευχαριστημένοι με τα ψίχουλα (εκεί που υπάρχει περιθώριο και δίκαιο) τότε μπορούμε να διεκδικήσουμε. Φυσικά και δεν είναι εύκολο, φυσικά και θέλει θυσίες αλλά είναι ο μόνος δρόμος.

    Όμως δεν έχουμε ως λαός τη συνείδηση και την παιδεία για κάτι τέτοιο. Και είμαστε και δειλοί. Μόνο για να κοκκορευόμαστε σε κανένα fb για το DNA είμαστε.
    προσωπικά βρίσκω πολύ σωστά αυτά που λες στο τέλος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιο ειναι το διδαγμα; Οτι οι εργαζομενοι θα πρεπει να αποδεχονται φιλοδωρημα για μισθο;
    καλά είναι να αποδέχονται φιλοδώρημα για μισθό (150-350 ευρώ το μήνα ή 3-4 ευρώ την ώρα) για σκέψου ότι σε λίγο μπορεί να δουλεύεις "εθελοντικά" ή να πληρώνεις τον εργοδότη που θα σου προσφέρει εργασία.

    ...γιατί ποτέ δεν ξέρεις.....

  14. #134
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπε κάτι τέτοιο?
    Εγώ απλά λέω το να μην λέμε αερολογίες, μεγαλοστομίες και παχιά λόγια από την βόλεψη του καναπέ και πριν πράξουμε κάτι ας δούμε λίγο στο παρελθόν και να πάρουμε διδάγματα…
    Και ξαναρωταω το διδαγμα ποιο ειναι;;; Οι εργαζομενοι τι πρεπει να κανουν;
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  15. #135
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναρωταω το διδαγμα ποιο ειναι;;; Οι εργαζομενοι τι πρεπει να κανουν;
    για μένα τίποτα

    απλά να συνεχίσουν να κάθονται στο "αναπαυτικό" καναπέ τους

    να μην διαμαρτύρονται γιατί μπορεί να φάνε και ξύλο (βλέπε ΜΑΤ)

    να μην ακούν τους συνδικαλιστές (αυτό δεν είναι κακό για μένα)

    να δέχονται ότι πει ο εργοδότης

    να είναι ευχαριστημένοι που έχουν εργασία με όποιο μισθό γιατί αυτός μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή π.χ (150 - 350 ευρώ)

    ή να δουλεύουν εθελοντικά χωρίς πληρωμή ή μπορεί να πληρώνουν αυτοί τον εργοδότη

    αν απαιτείς για τα δικαιώματα σου και απαιτείς καλύτερες συνθήκες εργασίας (σύμφωνα με αυτά που είδαμε) απλά δεν έχεις εργασία είσαι άνεργος

Σελ. 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:18
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 20:50
  4. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας