Σελ. 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 285
  1. #181
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ο Μάικλ Μάρμοτ, κορυφαίος ειδικός της Βρετανίας για το στρες στην εργασία, ανέφερε οι συνθήκες στην αποθήκη της Amazon «συγκεντρώνουν όλα τα άσχημα στοιχεία μαζί : αυξημένο κίνδυνο για πνευματικές και σωματικές ασθένειες».

    Ύστερα από μια νυχτερινή βάρδια 10,5 ωρών ο δημοσιογράφος είπε: «Κατάφερα να περπατήσω ή να τρεκλίσω σχεδόν 18 χιλιόμετρα χθες. Τα πόδια μου με ενοχλούν περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο».

    Η απάντηση της Amazon δεν άργησε, αναφέροντας ότι η ασφάλεια των εργαζομένων της αποτελεί «την πρώτη προτεραιότητα» και πως «μερικοί αναζητούν τις θέσεις αυτές διότι απολαμβάνουν την δραστήρια φύση της δουλειάς…».

    http://www.sport-fm.gr/article/ergaz...-Amazon/735371
    Θα σταματούσατε τις αγορές σας αν η Amazon επανέφερε τα δωρεάν μεταφορικά; Εγώ όχι γιατί δε μου το επιτρέπουν τα οικονομικά. Αν όμως μου το επέτρεπαν, θα έτρωγε μαύρο η Amazon.

  2. #182
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Μάικλ Μάρμοτ, κορυφαίος ειδικός της Βρετανίας για το στρες στην εργασία, ανέφερε οι συνθήκες στην αποθήκη της Amazon «συγκεντρώνουν όλα τα άσχημα στοιχεία μαζί : αυξημένο κίνδυνο για πνευματικές και σωματικές ασθένειες».

    Ύστερα από μια νυχτερινή βάρδια 10,5 ωρών ο δημοσιογράφος είπε: «Κατάφερα να περπατήσω ή να τρεκλίσω σχεδόν 18 χιλιόμετρα χθες. Τα πόδια μου με ενοχλούν περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο».

    Η απάντηση της Amazon δεν άργησε, αναφέροντας ότι η ασφάλεια των εργαζομένων της αποτελεί «την πρώτη προτεραιότητα» και πως «μερικοί αναζητούν τις θέσεις αυτές διότι απολαμβάνουν την δραστήρια φύση της δουλειάς…».

    http://www.sport-fm.gr/article/ergaz...-Amazon/735371
    Θα σταματούσατε τις αγορές σας αν η Amazon επανέφερε τα δωρεάν μεταφορικά; Εγώ όχι γιατί δε μου το επιτρέπουν τα οικονομικά. Αν όμως μου το επέτρεπαν, θα έτρωγε μαύρο η Amazon.
    εγω το κανω σε οποια εταιρεια δεν σεβεται τους εργαζομενους της (με την απλη λογικη οτι στην θεση τους θα μπορουσα να ειμαι εγω ο γιος μου η κορη μου)

  3. #183
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω το κανω σε οποια εταιρεια δεν σεβεται τους εργαζομενους της (με την απλη λογικη οτι στην θεση τους θα μπορουσα να ειμαι εγω ο γιος μου η κορη μου)

    Σωστά το θέτεις φίλε μου το θέμα. Όμως στο σημερινό παγκοσμιοποιημένο κόσμο, που όλα σχεδόν φτιάχνονται στην Κίνα στην οποία επικρατεί εργασιακός μεσαίωνας, θα μέναμε σχεδόν με τίποτα. Οι "εκλεγμένες" κυβερνήσεις ευνοούν τους επιχειρηματίες με ψήφιση αντιεργατικών νόμων και συνθηκών ασφαλείας. Όσες είναι σωστές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τι επιλογές έχεις λοιπόν αν συνυπολογίσεις και το χαμηλό πλέον εισόδημα του μέσου πολίτη;

  4. #184
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά το θέτεις φίλε μου το θέμα. Όμως στο σημερινό παγκοσμιοποιημένο κόσμο, που όλα σχεδόν φτιάχνονται στην Κίνα στην οποία επικρατεί εργασιακός μεσαίωνας, θα μέναμε σχεδόν με τίποτα. Οι "εκλεγμένες" κυβερνήσεις ευνοούν τους επιχειρηματίες με ψήφιση αντιεργατικών νόμων και συνθηκών ασφαλείας. Όσες είναι σωστές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τι επιλογές έχεις λοιπόν αν συνυπολογίσεις και το χαμηλό πλέον εισόδημα του μέσου πολίτη;
    προς το παρων εφαρμοζω αυτο που ειπα δεν αγοραζω απο κανεναν που δεν σεβεται τους εργαζομενους του ειτε ελληνα ειτε ξενο

    το διαδικτυο ειναι μεγαλη πηγη ενημερωσης και αναζητησης (αν ξερεις τι θες και τι ψαχνεις)

  5. #185
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Και τηλεόραση, κινητό, αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, ρούχα;

  6. #186
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.533
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προς το παρων εφαρμοζω αυτο που ειπα δεν αγοραζω απο κανεναν που δεν σεβεται τους εργαζομενους του ειτε ελληνα ειτε ξενο

    το διαδικτυο ειναι μεγαλη πηγη ενημερωσης και αναζητησης (αν ξερεις τι θες και τι ψαχνεις)
    Και πως ξέρεις ότι το μαγαζί (και οι προμηθευτές του φυσικά) που βρίσκεις στο διαδίκτυο σέβεται τους εργαζόμενους;;; Μήπως ζητάς να σου στείλουν υπεύθυνη δήλωση που να στο επιβεβαιώνουν πρώτα;

  7. #187
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως ξέρεις ότι το μαγαζί (και οι προμηθευτές του φυσικά) που βρίσκεις στο διαδίκτυο σέβεται τους εργαζόμενους;;; Μήπως ζητάς να σου στείλουν υπεύθυνη δήλωση που να στο επιβεβαιώνουν πρώτα;
    Εννοει για αυτούς που γνωρίζει ρε παιδια.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #188
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοει για αυτούς που γνωρίζει ρε παιδια.
    πολυ σωστα αναφερει ο φιλος

    εξαλλου μαγαζια που ψωνιζω διαδικτυακα για πιο φτηνα εχουν και φυσικη παρουσια ετσι μπορω να επιβεβαιωσω καποια πραγματα σχετικα με το μαγαζι και αν ειναι τοσο μαγκας το αφεντικο ναι μπορει να με ξεγελασει μια φορα...δυο την τριτη ομως εφαγε μαυρο...

    οπως τρωνε οι μεγαλοι....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τηλεόραση, κινητό, αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, ρούχα;
    αυτοκινητο/μοτοσυκλετα για μενα ειναι ειδος πολυτελειας ετσι δεν εχω...καθως με το μεροκαματο (3-4 ευρω την ωρα) δεν μου περισσευουν για αγορα και συντηρηση.

    ετσι κινουμαι με τα μεσα μαζικης μεταφορας (καρτα απεριοριστων διαδρομων που μου την πληρωνει ο εργοδοτης μου)

    προσφατα πηρα smartphne και tablet μεγιστης αξιας 200 ευρω

    ρουχα αγοραζω απο την λαικη αγορα της γειτονιας μου οπως και παππουτσια

    το διαδικτυο το χρησιμοποιω κυριως για αγορες που το χομπι μου την πληροφορικη και τις κονσολες (ετσι και οι αγορες μου ειναι γυρω απο τους υπολογιστες/κονσολες/παιχνιδια)

    τηλεοραση εχω και σπανια την ανοιγω....ευτυχως χρησιμευει και για οθονη του υπολογιστη...

  9. #189
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσφατα πηρα smartphne και tablet μεγιστης αξιας 200 ευρω
    που φτιαχτηκαν σε καποιο κινεζικο εργοστασιο οπου εργαζομενοι/σκλαβοι δουλευουν 20 ωρες τη μερα για 1$ το μηνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρουχα αγοραζω απο την λαικη αγορα της γειτονιας μου οπως και παππουτσια
    που επισης φτιαχτηκαν σε καποιο κινεζικο εργοστασιο οπου εργαζομενοι/σκλαβοι δουλευουν 20 ωρες τη μερα για 1$ το μηνα.

    Ξερω ξερω: ζητω η πρωτη-φορα-αριστερα, ζητω το κανω-αντισταση-απο-τον-καναπε-και-το-πληκτρολογιο... κλπ

  10. #190
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    που φτιαχτηκαν σε καποιο κινεζικο εργοστασιο οπου εργαζομενοι/σκλαβοι δουλευουν 20 ωρες τη μερα για 1$ το μηνα

    που επισης φτιαχτηκαν σε καποιο κινεζικο εργοστασιο οπου εργαζομενοι/σκλαβοι δουλευουν 20 ωρες τη μερα για 1$ το μηνα.

    Ξερω ξερω: ζητω η πρωτη-φορα-αριστερα, ζητω το κανω-αντισταση-απο-τον-καναπε-και-το-πληκτρολογιο... κλπ
    Και εσύ αυτός κάνεις τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Godian : 02-05-15 στις 13:03.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  11. #191
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ αυτός κάνεις τώρα όμως
    σε ευχαριστω που σχολιασες την απαντηση του φιλου και συνομιλητη μας καθως μαλλον δεν εχει καταλαβει οτι χρησιμοποιει εχει κατασκευαστει στην κινα ειτε του αρεσει ειτε οχι

    ο υπολογιστης που χρησιμοποιει για να μπαινει εδω

    το κινητο του

    το tablet του

    το ρουτερ που χρησιμοποιει για να συνδεθει με το διαδικτυο

    μεχρι και ο σερβερ που φιλοξενει την σελιδα αυτη

    οσο για το πρωτη φορα αριστερα και λοιπα δεν θα τα σχολιασω καθως δεν με αφορουν καθως δεν ειμαι αριστερος ασχετα και αν συμφωνω γιατι η αριστερα τελικα θελει να εφαρμοσει τα αυτονοητα που επι 40 χρονια δεν τα εφαρμοζε η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ

    και θα γινω αριστερος αν ο Α.Τσιπρας (ΣΥΡΙΖΑ) εφαρμοσει το προγραμμα που υποσχεθηκε προεκλογικα και στειλει στην δικαιοσυνη οσους καταχραστηκαν δημοσιο χρημα

    τα περι αντιστασης απο τον καναπε/κρεβατι του τα επιστρεφω καθως δεν ισχυουν σε εμενα που κατεβηκα στους δρομους για να διαμαρτυρηθω ειρηνικα που εχασα την δουλεια μου απο την ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και εστειλαν τα ΜΑΤ να μου ριξουν κροτου-λαμψης και χημικα

    οσο για την κινα και τους μισθους που παιρνουν οι κινεζοι μην ανησυχεις καθως οι "φιλοι" μας στην ευρωπη που τοσο αγαπαει η ΝΔ/ΠΑΣΟΚ αυτο σκοπευουν να κανουν σε εμας να γινουμε οι κινεζοι της ευρωπης και η ελλαδα η κινα της ευρωπης για αυτο καλο ειναι να προσεχει ο φιλος να μην δουλευει για ενα πιατο ρυζι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 02-05-15 στις 02:12.

  12. #192
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ αυτός κάνεις τώρα όμως
    Εσυ κατι θες να πεις, αλλα το συντακτικο σε εμποδιζει...?

  13. #193
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    απλα σου λεει οτι κανεις τα ιδια που μου προσαπτεις εσυ

    επισης δεν ειμαστε κινα ακομα....οταν γινουμε κινα τοτε συζηταμε

    προς το παρων ειμαστε ελλαδα και μιλαμε για μεγαλες (πολυεθνικες) και μικρομεσαιες επιχειρησεις πως συμπεριφερονται στους εργαζομενους τους και πως πρεπει να συμπεριφερθουμε εμεις ως πελατες και ως εργαζομενοι γιατι δεν νομιζω να υπαρχει κανεις απο μας που να ηθελε να δουλεψει σε τετοιο εργοδοτη και με το που να ξεκινα το πρωι για την εργασια του να ριχνει καντηλια μεχρι να τελειωσει

    γιατι αυτα που εφαρμοζουν εδω στην ελλαδα οι πολυεθνικες επιχειρησεις δεν τα εφαρμοζουν αλλου γιατι απλα δεν τους παιρνει η εκει νομοθεσια προβλεπει αυστηρες κυρωσεις και ποινες σε αντιθεση με εδω που ειναι ξεφραγκο αμπελι και δεν τηρειται καμια νομοθεσια

  14. #194
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγω πώς κανω το ιδιο με σενα? Εγω δεν ισχυριστηκα οτι: "δεν ψωνιζω απο το πλαισιο (γιατι εκμεταλλευεται τους υπαλληλους), αλλα ψωνιζω απο την λαϊκη (που ταχα μου δεν εκμεταλλευεται τους εργαζομενους)". Εσυ ισχυριστηκες αυτο το πολυ αμφιβολο σεναριο, οχι εγω.
    Εγω ψωνιζω απο οπου μου κανει κεφι και οπου βρισκω καλη τιμη και οπου δεν μου σπανε τα νευρα οι υπερβολικου ζηλου πωλητες. Οτι τα περισσοτερα αγαθα μας (ειτε στο πλαισιο, ειτε στο τζαμπο, ειτε στη λαικη ειτε στο αμαζον ειτε στο συνοικιακο μαγαζακι ειτε οπουδηποτε) παραγονται απο κακοπληρωμενους στον τριτο κοσμο, το εχω αποδεχτει. Δεν εχω και πολλες επιλογες αλλωστε... Ολα εκει παραγονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntoremi : 02-05-15 στις 14:53.

  15. #195
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έχει πολύ πλάκα να επικαλείσαι το συντακτικό, προσβάλλοντας τον άλλο με τον τρόπο αυτό, την ώρα που ο ίδιος αγνοείς συντακτικό και γραμματική μαζί...

Σελ. 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:18
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 20:50
  4. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας