Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Θέλω με αφορμή την μετάβαση σύντομα (Σεπτέμβριο λένε) σε ψηφιακό σήμα να πάρω μία τηλεόραση με mpeg4 για την μάνα μου, σε αντικατάσταση μίας παλιάς 14 ιντσών που έχει στην κρεβατοκάμαρά της σχεδόν 20 ετών. Το μέγεθος της καινούργιας θα είναι μέχρι 24 ίντσες. Σε αυτά τα μεγέθη υπάρχουν, τηλεοράσεις και monitor-τηλεοράσεις.
    Οι απορίες μου είναι:
    1. Υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους;
    2. Σε θέμα πάνελ, για monitor-tv θα ψάξω σίγουρα για ips, οι τηλεοράσεις όμως συνήθως δεν αναφέρουν το πάνελ. Σε γενικές γραμμές φαντάζομαι ότι οι τηλεοράσεις θα έχουν σχετικά καλό πάνελ και χρώματα, ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι τα ίδια;


    Γενικά επειδή υπάρχει περιθώριο χρόνου θα ψάξω να αγοράσω με καμιά προσφορά που θα βγει το επόμενο διάστημα, έχετε όμως να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Ως προς τις εταιρίες να κινηθώ στις κλασικές samsung, lg, sony κτλ ή και οι υπόλοιπες φασόν μια από τα ίδια είναι; Smart-tv και τέτοιες λειτουργίες μου είναι εντελώς αδιάφορες.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Δεν ειμαι ειδημων αλλα θα σου πω την γνωμη μου "κουβεντα να γινει"...

    1) Απο οσο ξερω δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες εκτος αμα πηγαινες σε κανα pc-monitor πανακριβο
    2)Οτι γραφω στο (1)...
    Για ips κοιτας σε lg
    Φασονια με κινεζια σε samsung, lg, sony μπορει να "παιξει" αλλα ειναι σπανιοτερη, αρα κατα την γνωμη μου αφηνεις τις στανταρ φασονιες και κοιτας μονο προς τα εκει.

    Σε τοσο λιγες ιντσες θα προτιμουσα lg γιατι το ips τους δεν θα ενοχλει και τοσο στο μαυρο, και αμα παθει κατι ερχονται να την παρουν και σου αφηνουν καποια δικια τους ουτως ωστε να υπαρχει καποια tv μεχρι να φερουνε πισω την δικια σου.

    Για την ωρα βλεπω με 174€ βλεπω αυτη: LG 24LB450B
    http://www.skroutz.gr/s/4748169/LG-24LB450B.html
    αλλα θελει προσοχη γιατι μπορει να μη βγαζει καλο ηχο ενω και ο επεξεργαστης εικονας ειδικα σε τοσο φτηνες ενδεχομενος να μην ειναι και τοσο καλος αλλα το συνηθιζεις.

    (Με ~220 -αμα το σκρουτζαρεις υπαρχουν και 32ρες)...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Με ~220 -αμα το σκρουτζαρεις υπαρχουν και 32ρες)...
    32αρα δεν θέλει με τίποτα, εδώ και για τις 24 με το ζόρι... Αποκλειστικά 22-24 ίντσες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ωρα βλεπω με 174€ βλεπω αυτη: LG 24LB450B
    http://www.skroutz.gr/s/4748169/LG-24LB450B.html
    Ξέχασα να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι μόνο για fullHD.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Απο οσο ξερω δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες εκτος αμα πηγαινες σε κανα pc-monitor πανακριβο
    Αυτό φαντάζομαι και εγώ αλλά απορώ γιατί τότε τα ξεχωρίζουν, μιλώντας για τις fullHD; Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι τα μόνιτορ συνήθως δεν είναι vesa mounted.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τοσο λιγες ιντσες θα προτιμουσα lg γιατι το ips τους δεν θα ενοχλει και τοσο στο μαυρο,
    Απ' ότι βλέπω μάλλον προς lg ή samsung που να φοράει sips πάνελ θα καταλήξω γιατί συμφέρουν και ως προς την τιμή.

    Ψάχνοντας στο skroutz για lg και samsung στις τηλεοράσεις υπάρχουν ελάχιστες fullHD 22-24 ίντσες έως τα 200ευρώ, ενώ στα μόνιτορ-τηλεοράσεις υπάρχουν αρκετά μοντέλα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichalisVolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    32αρα δεν θέλει με τίποτα, εδώ και για τις 24 με το ζόρι... Αποκλειστικά 22-24 ίντσες.
    [/URL].
    Καλα ξερω ...μου τα εχουν πει και σε εμενα
    Αυτο που εκανα ηταν να τους δειξω με το μετρο τις διαστασεις και μετα στην περιπτωση μου πειστηκαν.
    Ξερω γω Για προσπαθησε γιατι και οι full ειναι κοντα στις τιμες.
    (αν και απο οτι λενε full η μη δεν εχει σημασια γιατι δεν διακρινεις διαφορα απο 32ρα και κατω)...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. Μηνύματα: 187
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-15, 00:53
  3. Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-14, 20:23
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 15:57
  5. HDMI ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SAMSUNG UE46F5000
    Από Αντώνης_Φωτο στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 01:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας