Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/5Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Καλημέρα,
    δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα που θα σας περιγράψω , είναι στην σωστή κατηγορία θεμάτων , αλλά το γράφω και πιστεύω ότι κάποιοι θα το διαβάσουν και θα με διαφωτίσουν.
    Πριν λίγες μέρες πήγα σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας και έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου. Έκανα την αίτηση και μου έβγαλαν φωτοτυπία την ταυτότητα. Μόλις ενημερώθηκε ο παλαιός πάροχος για την αίτηση , έσπευσε και μου έκανε μια πολύ δελεαστική προσφορά , την οποία και αποδέχθηκα. Πήγα λοιπό στον νέο πάροχο και ακύρωσα την αίτηση , ζητώντας να μου δώσουν πίσω τα χαρτιά και μου είπαν ότι η αίτηση ακυρώνεται ηλεκτρονικά και τα χαρτιά παραμένουν στο αρχείο τους Δύο ημέρες μετά μου τηλεφώνησαν από ένα αστυνομικό τμήμα να πάω από εκεί γιατί είχαν συλλάβει ένα άτομο το οποίο είχε πάει σε ένα κατάστημα μιας άλλης εταιρίας κινητής και είχε επάνω του την αίτηση που είχα κάνει (σε έγχρωμη φωτοτυπία) και επίσης την φωτοτυπία της αστυνομικής μου ταυτότητας την οποία είχε θεωρήσει ως γνήσιο αντίγραφο πάλι με έγχρωμη φωτοτυπία και μια σχετικά καλή σφραγίδα αστυνομικού τμήματος. Ευτυχώς που ο υπάλληλος της κινητής κάτι κατάλαβε και ευτυχώς η αστυνομία ήρθε γρήγορα και τον συνέλαβαν. Έδωσα στην αστυνομία κατάθεση ότι δεν είχα δώσει σε κανέναν οποιαδήποτε εξουσιοδότηση η χαρτιά για να κάνει κάποιος κάτι για λογαριασμό μου και έφυγα. Από την αστυνομία μου είπαν για μια εβδομάδα να μην κάνω τίποτε μέχρι να τον πάνε στον εισαγγελέα και να ερευνήσουν την υπόθεση . Δυστυχώς έμαθα ότι ο εισαγγελέας άφησε το άτομο ελεύθερο και η αστυνομία μου είπε ότι μπορώ να προβώ σε ό,τι ενέργειες νομίζω. Το ερώτημα που κάνω στο forum είναι τι μπορώ να κάνω και επίσης εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει και πως κάποιο παρόμοιο περιστατικό.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    PAPASUB

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Όχι δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο... Εγώ θα ασκούσα μύνηση στο κατάστημα της κινητής που τα είχα δώσει τα χαρτιά της αίτησης και στον τύπο που συνέλλαβε η αστυνομία !

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δυστυχως φιλε μου δεν μπορεις να κανεις και πολλα..

    Μονο αν εχεις ορεξη-χρονο-χρημα ξεκινας τις νομικες διαδικασιες αρχης γενομενης εκει που εδωσες τα χαρτια σου. Δηλαδη το καταστημα που εδωσες τα χαρτια σου.


    Απλα εγω καθε φορα που μου ζητανε τα χαρτια μου.... στην φωτοτυπια που βγαζουν τραβαω δυο τεραστιες γραμμες πανω στα στοιχεια κα γραφω... αποκλειστικα για χρηση πχ cosmote-vodafone-ΔΕΗ κλπ καθως επισης και ημερομηνια.

    Ξερω δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο απλα πονταρω οτι θα χρησιμοποιησουν αλλουνου ταυτοτητα που ειναι καθαρη και οχι την δικη μου.. αχαχχαχα

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Η αλήθεια είναι ότι θα χάσεις πολλά λεφτά στο τέλος και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο !

  5. #5
    Εγγραφή
    26-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    (dB) / 2.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως φιλε μου δεν μπορεις να κανεις και πολλα..

    Μονο αν εχεις ορεξη-χρονο-χρημα ξεκινας τις νομικες διαδικασιες αρχης γενομενης εκει που εδωσες τα χαρτια σου. Δηλαδη το καταστημα που εδωσες τα χαρτια σου.
    Απλα εγω καθε φορα που μου ζητανε τα χαρτια μου.... στην φωτοτυπια που βγαζουν τραβαω δυο τεραστιες γραμμες πανω στα στοιχεια κα γραφω... αποκλειστικα για χρηση πχ cosmote-vodafone-ΔΕΗ κλπ καθως επισης και ημερομηνια.
    Ξερω δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο απλα πονταρω οτι θα χρησιμοποιησουν αλλουνου ταυτοτητα που ειναι καθαρη και οχι την δικη μου.. αχαχχαχα
    Ακριβως το ιδιο κανω κι εγω Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι αλλο
    Οσο για το φιλο πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να συμβουλευθει για υπευθυνη πληροφορηση εναν δικηγορο, γιατι οτι και να του πουμε εμεις θα ειναι απλα η γνωμη μας
    Κι εμενα θα μου την εδινε αμα μου εκαναν κατι τετοιο Και θεωρω οτι μεγαλη ευθυνη εχει το καταστημα

  6. #6
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Ποιος ήταν ο νέος πάροχος;

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papasub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έμαθα ότι ο εισαγγελέας άφησε το άτομο ελεύθερο και η αστυνομία μου είπε ότι μπορώ να προβώ σε ό,τι ενέργειες νομίζω.
    Το ότι αφέθηκε ελεύθερος δε σημαίνει ότι δεν απαγγέλθηκαν κατηγορίες, απλά ότι δεν προφυλακίστηκε (λογικό για τέτοιο αδίκημα). Μπορεί κάλιστα να ασκήθηκε δίωξη και να κληθείς σε κάποια στιγμή (μετά από 2-3-10 χρόνια) μάρτυρας στη δίκη του.
    Κι εγώ είμαι της γνώμης να μην μπλέξεις ειδικά από τη στιγμή που η απόπειρά του απέτυχε και δεν έχασες κάτι.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Περιοχή
    Adslgr.com
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το κατάστημα που πήγες. Σε καμία περίπτωση μην ξεκινήσεις διαδικασίες, θα χάσεις χρόνο και χρήμα. απλά κάνε μια κουβέντα με το καστάστημα.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδη οι καιροι σημερα ειναι ακομα πιο πονηροι απο οτι χτες και επειδη υπαρχουν πολλες, μα παρα πολλες περιπτωσεις πλαστοπροσωπειας με - και παλι- εξαιρετικα ασχημες και βαριες επιπτωσεις, θα προτεινα ΑΜΕΣΑ να προσφυγεις σε εναν δικηγορο, να τον σθμβουλευτεις και να του αναθεσεις να παρακολουθησει την υποθεση. Και ασχετα με τις ενεργειες της αστυνομιας, μπορει η προσπαθεια που συνελαβε, να ηταν η πρωτη αλλα επισης μπορει να ειναι και η τελευταια μιας ολοκληρης σειρας ηδη πραγματοποιημενης.

    Μην σε φοβισω αλλα μπορει να εισαι εξαιρετικα τυχερος που μπλοκαριστηκε εγκαιρως, ομως νομιζω οτι θα πρεπει να λαβεις κυριολεκτικα, ολα τα μετρα σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJG Εμφάνιση μηνυμάτων
    την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το κατάστημα που πήγες. Σε καμία περίπτωση μην ξεκινήσεις διαδικασίες, θα χάσεις χρόνο και χρήμα. απλά κάνε μια κουβέντα με το καστάστημα.
    Συμφωνω....

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.310
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα θα έκανα μια καταγγελία. Αν στα καταστήματα της Χ εταιρείας διαχειρίζονται έτσι αέρα πατέρα τις αιτήσεις και τις φωτοτυπίες ταυτότητας, κάποιος θα πρέπει να τους τραβήξει το αυτάκι. Σου ζήτησαν τα στοιχεία, στα ψιλά γράμματα της αίτησης υποτίθεται ότι σε ενημέρωσαν τι θα τα κάνουν, δεν μπορούν μετά να τα έχουν χύμα ούτε στο κατάστημα ούτε στην εταιρεία. Είτε πρόκειται απλά για τα στοιχεία της αίτησης είτε για φωτοτυπία της ταυτότητας (που θεωρώ ότι πολύ κακώς τη βγάζουν και την κρατούν), είναι προσωπικά δεδομένα και υπάρχουν νόμοι για τη διαχείριση και την τήρησή τους.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Φτασαμε στο σημειο οι απατεωνες να κυκλοφορουν ελευθεροι και ολοι οι υπολοιποι να φοβομαστε-βαριομαστε να τους τσακισουμε!! καυαντια της συγχρονης κοινωνιας αποιτελεσμα ενος δικαστικουι-νομικου τραγικου συστηματος!
    Εγω θα σου προτεινα μεσω γνωστων κλπ να βρεις εναν νεο δικηγορο που δεν εχει πολυ δουλεια, αλλα εχει ορεξη και να του αναθεσεις την υποθεση πληρωνοντας τα βασικα εξοδα και λεγοντας του οτι θα παρει ποσοστο εφοσον κερδισετε την υποθεση δικαστικα και παρεις αποζημιωση!
    Αν τα πραγματα ειναι τοσο απλα οπως τα περιγραφεις με τα καταλληλα αποδεικτικα στοιχεια και μαρτυρες τους τσακιζεις και ζητας γεναια αποζημιωση.
    Προσοχη ομως ΠΟΤΕ μην εμπιστευεσαι τους δικηγορους σου υποσχονται παπαδες και νικηφορα αποτελεσματα και μετα εγκαταλειπουν πρωτοι το σκαφος οταν αρχιζει να μπαζει νερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Διαφωνώ τελείως με τα "μην ασχοληθείς" που διαβάζω. Δε μιλάμε για ένα password στο facebook, αλλά για την ταυτότητά σου με την οποία μπορούν να κάνουν χίλια μύρια που θα τα βρεις μπροστά σου. Αν ήμουν στη θέση σου, θα την ξεψάχνιζα την υπόθεση ασχέτως κόστους, αφού μπορεί να έχουν άλλοι δέκα υπάλληλοι του καταστήματος (αν όντως ευθύνεται το κατάστημα) την ίδια φωτοτυπία. Το πρώτο πράγμα που θα έκανα, θα ήταν να "χάσω" την ταυτότητά μου και να βγάλω καινούρια ώστε να είμαι νομικά καλυμμένος σε περίπτωση που κάποιος άλλος με άλλη φωτοτυπία καταφέρει και κάνει τη μπινιά. Και εννοείται αυτό που είπε ο Verde: "να βρεις εναν νεο δικηγορο που δεν εχει πολυ δουλεια, αλλα εχει ορεξη και να του αναθεσεις την υποθεση πληρωνοντας τα βασικα εξοδα και λεγοντας του οτι θα παρει ποσοστο εφοσον κερδισετε την υποθεση δικαστικα και παρεις αποζημιωση"
    Υπογραφή

  14. #14
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ τελείως με τα "μην ασχοληθείς" που διαβάζω. Δε μιλάμε για ένα password στο facebook, αλλά για την ταυτότητά σου με την οποία μπορούν να κάνουν χίλια μύρια που θα τα βρεις μπροστά σου. Αν ήμουν στη θέση σου, θα την ξεψάχνιζα την υπόθεση ασχέτως κόστους, αφού μπορεί να έχουν άλλοι δέκα υπάλληλοι του καταστήματος (αν όντως ευθύνεται το κατάστημα) την ίδια φωτοτυπία. Το πρώτο πράγμα που θα έκανα, θα ήταν να "χάσω" την ταυτότητά μου και να βγάλω καινούρια ώστε να είμαι νομικά καλυμμένος σε περίπτωση που κάποιος άλλος με άλλη φωτοτυπία καταφέρει και κάνει τη μπινιά. Και εννοείται αυτό που είπε ο Verde: "να βρεις εναν νεο δικηγορο που δεν εχει πολυ δουλεια, αλλα εχει ορεξη και να του αναθεσεις την υποθεση πληρωνοντας τα βασικα εξοδα και λεγοντας του οτι θα παρει ποσοστο εφοσον κερδισετε την υποθεση δικαστικα και παρεις αποζημιωση"
    Συμφωνώ με τον φίλο. Εγώ μέχρι και τον Τειρεσία θα ενημέρωνα, φαντάσου να βρεθείς ξαφνικά με οφειλές σε κάρτες και δάνεια. Υποθέτω ότι ο ρυθμός έχει πέσει, λόγω των συγκυριών, αλλά τουλάχιστον παλαιότερα, όταν δούλευα σε τράπεζα, παίρναμε κάθε τρεις και λίγο ενημερώσεις για ΑΔΤ τα οποία είχαν κλαπεί/απωλεσθεί και να μην προβούμε σε εγκρίσεις δανείων/καρτών.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τον φίλο. Εγώ μέχρι και τον Τειρεσία θα ενημέρωνα, φαντάσου να βρεθείς ξαφνικά με οφειλές σε κάρτες και δάνεια. Υποθέτω ότι ο ρυθμός έχει πέσει, λόγω των συγκυριών, αλλά τουλάχιστον παλαιότερα, όταν δούλευα σε τράπεζα, παίρναμε κάθε τρεις και λίγο ενημερώσεις για ΑΔΤ τα οποία είχαν κλαπεί/απωλεσθεί και να μην προβούμε σε εγκρίσεις δανείων/καρτών.
    Υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο μια "απλη" αιτηση δανειου. επιχειρησεις ολοκληρες ανοιγουν με πολλα "ανοιγματα". Ποσο μαλλον οταν η δουλεια γινεται οργανωμενα και με σκοπο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-14, 11:11
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-14, 08:22
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 23:44
  5. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-13, 11:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας