Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 94
  1. #31
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά αυτά που λες αλλά θα έρθω και θα σου πω εδώ ότι είναι μία-η-άλλη γιατί μπορεί ο 10χρονος δίσκος να είχε σωστό κουτί, σωστή απόσταση πάνω-κάτω και σωστό ρεύμα, και ο 3μηνος να είχε κουτί στρούγκα, σφηνωμένος με τους άλλους δίσκους, και γυμνό ρεύμα ΔΕΗ.
    Ναι αλλα εγω οπως θα σε βλεπω να ερχεσαι θα σου πω οτι μπορει ο 10χρονος να ηταν σε κουτι στρουγγα και απλά να ηταν μαματος και ο τριμηνος να εχει ανεμιστηρες να τον φυσανε κτλ κτλ και να τα παιξει.
    Σχετικα ειναι τα αποτελεσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 17-03-07 στις 19:59.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει ενας δισκος να λειτουργει απροσκοπτα σε καποιον χρηστη για 10 χρονια και σε εναν αλλο για 3 μηνες. Ο δευτερος μπορει να πεθανει σε μερικους μηνες ενω ο πρωτος εχει ηδη αποδειξει την "ακεραιοτητα" του.
    Αυτο ισχυει, αλλα υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να επηρεαζεται καποια ιδιαιτερη μαρκα ? Με εξαιρεση τους quantum ή τιποτα ξοφλημενες / εξαγορασμενες φιρμες που λογω μη ανανεωσης στο δειγμα (δεν εχει καινουριους) το ποσοστο θα ειναι προβλεψιμα υψηλο με αυξητικη ταση (εως να καταστραφει το 100% των δισκων με την παροδο του χρονου).


    Επιπλεον ολοι οι δισκοι εχουν καποιες ωρες λειτουργιας. Στις ποσες ωρες τα παιξανε?
    Βασικα οι δισκοι δεν εχουν ωρες λειτουργιας. Εχουν ενα μεσο ορο που προκυπτει και απο χαμηλα, μεσα αλλα και απο υψηλα στατιστικα / προβλεψεις.

    Το MTBF ειναι "mean", δεν ειναι ακριβως το spec του καθε δισκου. Οταν δλδ λεει MTBF 100.000 hours δεν εννοει οτι θα σου κρατησει 100.000 ωρες (αλλιως θα σου δινε και εγγυηση για 11.5 χρονια συνεχουν 24ωρης λειτουργιας).. αντιθετως δινουν 3 χρονακια γιατι ενας δισκος μπορει να κρατησει 10.000 ωρες. Αλλος παλι μπορει να αντεξει και 100 και 150 χιλιαδες ωρες (λεμε τωρα - γιατι εγω δεν εχω δει δισκο να αντεχει τοσο.. 11.5 χρονια ναι.. 11.5 χρονια συνεχους λειτουργιας οχι). Κατι MTBF >300k, προσωπικα δε τα πιστευω καν.


    (τελευταια στατιστικα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 18-03-07 στις 03:53.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    1WD-40GB-4χρονια ολα οκ
    1WD-250GB-1χρονος ολα οκ
    Μικρη η εμπειρια μου...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  4. #34
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια και περνάνε πολλοί δίσκοι από εδώ, δεν θυμάμαι για όλους συγκεκριμένα, έχω αγοράσει μόνο WD απο το 1999 και μετά, καμια 12αριά αν δε ξεχνάω κάτι. Όλοι δουλεύουν ακόμη, τα τελευταία 5 χρόνια 24/7 (ΟΧΙ λόγω adsl, απλά δε κλείνω τα pc), εκτός απο 2 10αρηδες του 99, τον πρώτο τον έκαψα εγώ κάνοντας hotplug το ρεύμα , και ο δεύτερος στα 4 και κάτι χρόνια γέμισε bad sectors, αφου με προειδοποιούσε για αρκετό καιρό από το SMART.

    Έχουν περάσει απο τα χέρια μου και 2 20άρηδες seagate. Ο πρώτος γέμισε bad sectors στο μήνα, μου τον άλλαξαν, και αυτός της αλλαγής μετά απο μερικούς μήνες που χτυπούσε 60ρες μάλλον έσκασε, και το παράτησα το όλο θέμα.

  5. #35
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Οκ εξαιρω απ'το δειγμα την σχεδον εσκεμμενη καταστροφη (προβλεψιμο αποτελεσμα) με το hotplug και παει 11/1, 2/2.

    (last update)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 19-03-07 στις 19:54.

  6. #36
    Εγγραφή
    26-10-2003
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Router
    Fritz 7140
    Ξεκινάω από τα άσχημα.

    3 Μaxtor έχω αγοράσει εώς τώρα και έχουν χτυπήσει και οι 3 μέσα στον πρώτο χρόνο λειτουργίας τους. Μετά τον τελευταίο αποφάσισα να μην ασχοληθώ πάλι με την εν λόγω εταιρία όσο καλή και να φαίνεται η προσφορά.
    Επίσης έχουν περάσει από το εκάστοτε μηχάνημα μου 3 Seagate, 1 Hitachi και 5 Western Digital οι οποίοι δεν μου παρουσίασαν ουδέποτε πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή έχω τον Hitachi (160gb) και 2 Western Digital (80 και 300Gb).

  7. #37
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Από τότε που πήρα τον πρώτο μου σκληρό (segate 10ΜΒ) μόνο μια φορά που εμφανίστηκαν bad sector ή κάποιο άλλο τεχνικό πρόβλημα (σε έναν caviar).
    Και τους δίσκους μου, ιδίως τους παλιούς τους είχα μεταφερόμενους (από τον ένα ΗΥ στον άλλο - δεν κάθονταν κολλημένοι σε ένα μηχάνημα).
    Πολλούς από αυτούς ακόμα τους έχω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #38
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τότε που πήρα τον πρώτο μου σκληρό (segate 10ΜΒ) μόνο μια φορά που εμφανίστηκαν bad sector ή κάποιο άλλο τεχνικό πρόβλημα (σε έναν caviar).
    Και τους δίσκους μου, ιδίως τους παλιούς τους είχα μεταφερόμενους (από τον ένα ΗΥ στον άλλο - δεν κάθονταν κολλημένοι σε ένα μηχάνημα).
    Πολλούς από αυτούς ακόμα τους έχω.
    Θυμασαι αριθμο και μαρκες? Πχ 5 western, 3 quantum κτλ ?

    (last update)
    (...και με τις 2 εξτρα εταιριες που εχουν απο 1 δισκο εκαστη)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 21-03-07 στις 02:57.

  9. #39
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Το τεστ μπορει να γινει αξιοπιστο μονο με πολυ μεγαλο αριθμο δειγματων απο ολες τις εταιρειες (εκει θα εξαλειφθουν πανω-κατω αλλοι παραγοντες οπως συνθηκες λειτουργιας που επηρεαζουν την αξιοπιστια), κατι που ελπιζω να συμβει

    Εγω εναν WD 160αρη εχω εδω και 2.5 χρονια χωρις να εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 21-03-07 στις 03:52.
    No Justice - No Peace

  10. #40
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Οντως, οι στατιστικες αποκλισεις σε μικρα δειγματα καλο ειναι να εξαλειφονται. Σε γενικες γραμμες παντως οι μαρκες που πιστευω θα μαζεψουν ενα καλο αριθμο ειναι 3: WD, Seagate, Maxtor - εξ'αλλου αυτες αγοραζονται και πωλουνται μαζικα.

    Παρεπιπτοντως το google εκανε προσφατα μια ερευνα σε ενα μεγαλο δειγμα δισκων (>1000) το οποιο δεν εστιαζεται στο κατα ποσον σχετιζεται η αξιοπιστια με τη φιρμα (οπως ψαχνουμε εδω) αλλα στο τι φταιει γενικοτερα για τις αστοχιες.

    Τα συμπερασματα τους ηταν λιγο ανατρεπτικα σε σχεση με την κοινη σοφια. Πχ στο διαγραμμα 4 της ερευνας (θα τη βρειτε εδω: http://labs.google.com/papers/disk_failures.pdf ) δειχνει οτι η σχεση θερμοκρασιας δεν επηρεαζει την αξιοπιστια παρα μονο οταν αυτη αρχισει και ξεφευγει ασχημα.



    H γραμμη AFR δειχνει το annualised failure rate. Φαινεται οτι καποιος με 25C στο δισκο εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες αστοχιας απο καποιον με 40C. Υποθετω οτι αυτο συμβαινει γιατι οι δισκοι μπορει να ειναι optimised να δουλευουν στην προβλεπομενη θερμοκρασια τους με προ-υπολογισμενες θερμικες διαστολες στα components του δισκου. Ειναι εκπληκτικο παντως σαν ευρημα της ερευνας.

    2 επιπλεον links:

    ftp://ftp.research.microsoft.com/pub/tr/TR-2005-166.pdf (μια ερευνα της MS σε SCSI / SATA / PATA)

    http://www.pcworld.com/printable/art...printable.html (MTBF unreliable)
    +
    η ερευνα σε 100.000 δισκους για το MTBF στην οποια βασιζεται το αρθρο του pcworld
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 21-03-07 στις 09:14.

  11. #41
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Shared
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Router
    Microcom 2636
    WD 2500KS *2 ....ok
    WD 2000JS .....bad (υπερθερμανση και ισως θα ειχε και γελιο να σας δειξω το mail απαντηση απο WD support)
    Hitachi 20GB ...ok
    WD 35GB Raptor *2 RAID0 ...ok
    Seagate 2.5GB ....bad
    Seagate 6GB ...ok
    Seagate 20GB ...ok
    IBM 50MB ...ok
    IBM 10MB ...ok

  12. #42
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ναι αμα θες βαλτο το mail... εξ'αλλου εχω εναν 2000JB και μ'ενδιαφερει γιατι ειναι συγγενικα μοντελα..

    (last update)

  13. #43
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω έναν WD εδώ και 3 περίπου χρόνια και δουλεύει τέλεια.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  14. #44
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Shared
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Router
    Microcom 2636
    Απαντηση απο Western Digital :

    The drive reports 20 to 30 degrees C above the actual temperature. It is not a defective drive. These series of drives built between October 25th, 2005 and before mid-April 2006 have this issue. There is no upgrade utility option to fix this issue in the field. A factory calibration routine anomaly causes the drive to report temperature readings that are up to 20C higher than actual. Otherwise, the drives meet all of WD’s quality, reliability and compatibility standards.
    The temperatures reported by all SMART monitoring software is incorrect for the WD2500KS due to a firmware bug. The drive is not defective but the temperatures that the revision of the drive you have bought report to software are incorrect. We are working on a solution. If possible, try once to open the tower and put your hand on the drive when it is reporting a high temperature to make sure the drive is not hot. Can you send a digital photo of the bubbling plastic so I can see if it is a warranty case? Did the drive have at least 8 mm of space either side?

    Και μετα τις φωτογραφιες :

    Although the damage is not as serious as I thought I would still recommend returning the drive to us in this case due to overheating. If the retailer will not exchange it, we will if you ship it to us under RMA.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.084
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFibre
    SATA WD RAPTOR 150GB

    SATA WD 160GB

    SATA WD 300GB

    SATA MAXTOR 200GB

    SATA SEAGATE 400GB

    Όλοι οκ μέχρι στιγμής.. φτου φτου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Whiteyez : 24-03-07 στις 23:32.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση σκληρων δισκων
    Από zikosdog στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-08, 04:30
  2. Ψύκτρες σκληρών δίσκων
    Από ZAGNA στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 18:26
  3. Το Google σχολιάζει την αξιοπιστία των σκληρών δίσκων.
    Από iwsif στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-07, 02:01
  4. Ψυξη σκληρων δισκων
    Από steli0s στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 18:40
  5. Θερμοκρασια Σκληρων Δισκων
    Από nicgian στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-05, 21:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας