Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    "Υποτίθεται" ότι στην διαδικασία της φορητότητας ο συνδρομητής δεν μένει χωρίς τηλέφωνο παρά για μόνο κάποιες ώρες την ημέρα της αλλαγής παρόχου! σωστά? αμ δε...
    Κάνανε οι γονείς μου αίτηση φορητότητας από ΟΤΕ σε φόρθνετ 3play στις 14/7 και από τις 23/7 που ήταν η υποτιθέμενη μέρα ενεργοποίησης κόπηκε το τηλέφωνο... Σήμερα έχουμε 12/8 και συμπληρώνουν αισίως 3 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο...
    Η φορητότητα είναι ακόμα σε εκκρεμότητα, η forthnet κάνει επαναπροώθηση της αίτησης και ο ΟΤΕ απορρίπτει (σύμφωνα με τα λεγόμενα της φορθνετ την πρώτη φορά γιατί "δεν υπάρχει αυτό το όριο", την δεύτερη λόγω προβληματος με την μηχανοργάνωση κ.ο.κ) αλλά το τηλέφωνο έχει φροντίσει ο ΟΤΕ να το κόψει πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία της φορητότητας. Ενώ στην διαδικασία της φορητότητας υποτίθεται ότι ο προηγούμενος πάροχος συνεχίζει να προσφέρει την υπηρεσία μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικάσία, και δεν την διακόπτει ενώ βρίσκεται σε εκκρεμότητα.
    Το καλύτερο δε είναι η τηλεφωνική επικοινωνία με τον τοπικό ΟΤΕ (στην επαρχία) όπου μίλησα με τον προϊστάμενο του εμπορικού τμήματος! Ο τύπος όταν τον ρώτησα για ποιό λόγο κόπηκε το τηλέφωνο χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα, μου απάντησε με επιθετικό ύφος ότι όταν (λέει) μας έρχεται αίτημα από συνδρομητή να πάει σε άλλη εταιρία θεωρούμε ότι ο συνδρομητής δεν θέλει να μας βλέπει στα μάτια του! Σαν να μου λέει δηλαδή αλλαγή εταιρίας θέλατε πουλάκια μου? θα σας φτιάξω εγώ...
    Επικοινώνησα και αρκετές φορές με το 13888 αλλά άκρη ουσιαστικά δεν έβγαλα αφού ενώ αναγνωρίζουν ότι είναι σε εκκρεμότητα με παραπέμπουν στην φόρθνετ... Με αυτά και με αυτά θα καταφέρουν να χάσουν και το δικό μου το τηλέφωνο που λήγει το συμβόλαιο στο τέλος αυτού του μήνα...

    Μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες να λυθεί το πρόβλημα γιατί οι άνθρωποι έχουν μείνει χωρίς τηλέφωνο, κατά την οποία η μια εταιρία με κάνει μπαλάκι στην άλλη, αποφάσισα να πάω να κάνω καταγγελία αύριο στον συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση και στην ΕΕΕΤ, με αίτημα κυρίως να φροντίσουν να αποκαταστήσουν προσωρινά την επικοινωνία μέχρι να λύσουν το όποιο διαδικαστικό πρόβλημα έχουν και την όποια διένεξη έχουν μεταξύ τους οι εταιρίες.

    Κατι άλλο μπορώ να κάνω?

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ποιο ειναι το πρόβλημα; Δεν έχουν καμία υπηρεσια, internet, εισερχόμενες κλήσεις, εξερχόμενες κλήσεις, νεκρό τηλέφωνο, τι;

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ειναι το πρόβλημα; Δεν έχουν καμία υπηρεσια, internet, εισερχόμενες κλήσεις, εξερχόμενες κλήσεις, νεκρό τηλέφωνο, τι;
    Από τις 23/7 μέχρι και πριν μια εβδομάδα περίπου δεν είχαν εισερχόμενες, και εδώ και μια εβδομάδα είναι τελείως νεκρό το τηλέφωνο. Ενδιάμεσα για 3-4 μέρες μπορούσαν να κάνουν πάλι εξερχόμενες (που ξανακόπηκαν και αυτές) αλλά με άλλο αριθμό τηλεφώνου... Υπηρεσία ίντερνετ δεν υπήρχε πρίν αλλά ούτως ή άλλως δεν έχουν δοκιμάσει να συνδεθούν.

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Άρα εχουμε φύγει απο την φορητότητα και μιλάμε για βλάβη. Κακώς μιλάς με τον ΟΤΕ, ακόμα και αν η βλάβη ειναι στο κομμάτι της ευθύνης του. Πρέπει να μιλάς μονο με τον καινούριο σου πάροχο και αυτός να σε ενημερώνει.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα εχουμε φύγει απο την φορητότητα και μιλάμε για βλάβη. Κακώς μιλάς με τον ΟΤΕ, ακόμα και αν η βλάβη ειναι στο κομμάτι της ευθύνης του. Πρέπει να μιλάς μονο με τον καινούριο σου πάροχο και αυτός να σε ενημερώνει.
    Ε πως κακώς μιλάω με τον ΟΤΕ αφού κατά τα λεγόμενα της φόρθνετ δεν έχει παραδώσει την γραμμή ακόμα και απορρίπτει τα αιτήματα? ποιά βλάβη?

  6. #6
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν είχαν απορρίψει το αίτημα φορητότητας δεν θα είχαν κοπεί οι υπηρεσίες σου. Όχι βλάβη, βλάβες περιέγραψες και μάλιστα πολλές.

    Anyway, επειδή δεν μπορεί να βγει άκρη από εδώ, ζήτα απο τον νεο σου πάροχο γραπτώς αυτό το πράγμα που σου λένε (έχουν support και στο φόρουμ) και προχώρα με τις καταγγελίες.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχαν απορρίψει το αίτημα φορητότητας δεν θα είχαν κοπεί οι υπηρεσίες σου. Όχι βλάβη, βλάβες περιέγραψες και μάλιστα πολλές.

    Anyway, επειδή δεν μπορεί να βγει άκρη από εδώ, ζήτα απο τον νεο σου πάροχο γραπτώς αυτό το πράγμα που σου λένε (έχουν support και στο φόρουμ) και προχώρα με τις καταγγελίες.
    Οι όποιες βλάβες είναι του ΟΤΕ όμως, και δεν αλλάζει το γεγονός ότι εκείνος έχει διακόψει την τηλεφωνία. Και παρέδωσε (αν είναι έτσι όπως τα λές) γραμμή με βλάβη. Και ειδικά η συμπεριφορά του προιστάμενου που μίλησα και του τεχνικού στον τοπικό ΟΤΕ που θα το τσέκαρε και θα με έπαιρνε τηλέφωνο, αλλά τελικά όχι απλά δεν πήρε να μου πει τι έγινε αλλά δεν βγαίνει και στο τηλέφωνο, δείχνει και ποιές είναι οι προθέσεις των ανθρώπων εκεί...
    Ότι είναι να στείλουν γραπτώς η φόρθνετ και ο ΟΤΕ, ας το στείλουν στο συνήγορο του καταναλωτή. Αλλά με αυτή την συμπεριφορά ο ΟΤΕ σε λίγες μέρες πιθανότατα θα χάσει και εμένα, αν και όχι για την φόρθνετ όμως

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το πας λάθος τόσες μέρες γι'αυτό δεν έχεις βγάλει άκρη. Καλή συνέχεια.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Δηλαδή κατα την γνώμη σου πως θα έπρεπε να το πάω? Από την φόρθνετ έχουν στείλει κανουργιο αίτημα από 5/8 που είναι ακόμα αναπάντητο... πως να το πάω αλλιώς δηλαδή?

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Εγώ στην θέση σου απο την στιγμή της διακοπής της υπηρεσίας την προγραμματισμένη μέρα θα έτρεχα μονο τον νέο πάροχο και αυτός θα έπρεπε να τρέξει τον υπεύθυνο αποκατάστασης (όποιος και αν ειναι αυτός). Δεν θα γινόμουν από μόνος μου μπαλάκι, δεν θα μιλούσα καθόλου με τον παλιό πάροχο και θα ζητούσα γραπτώς αυτά που λένε για να προχωρήσω σωστά την καταγγελία.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Καλά ξεμπερδέματα.
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν έχει πάρει την γραμμή ο νέος πάροχος.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  12. #12
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στην θέση σου απο την στιγμή της διακοπής της υπηρεσίας την προγραμματισμένη μέρα θα έτρεχα μονο τον νέο πάροχο και αυτός θα έπρεπε να τρέξει τον υπεύθυνο αποκατάστασης (όποιος και αν ειναι αυτός). Δεν θα γινόμουν από μόνος μου μπαλάκι, δεν θα μιλούσα καθόλου με τον παλιό πάροχο και θα ζητούσα γραπτώς αυτά που λένε για να προχωρήσω σωστά την καταγγελία.
    Τους "έτρεξα" (προσπάθησα μάλλον) και τους δυο. Αυτό που λές να το ζητήσω γραπτώς θα το κάνω. Αλλά μην μου βγάζεις τον παλιό πάροχο απ'έξω γιατί γνωρίζουμε και οι δυό μας ότι αυτός έχει το μαχαίρι και το καρπούζι. Αν είναι βλάβη όπως λες είναι στο δικό του χέρι πότε θα αποφασίσει να την αποκαταστήσει. Και όπως σου ξαναείπα η συμπεριφορά των των ανθρώπων στον τοπικό ΟΤΕ δεν με προδιαθέτει για να τους αποκλείσω από το πρόβλημα... Anyway ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν βγάζω κανένα από έξω. Προσπαθώ να σου δώσω μια άλλη οπτική. Το θέμα σου δεν ειναι ποιος φταίει αλλά πως θα φτιαχτεί το συντομότερο. Αυτό πρέπει να έχεις ως οδηγό.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Zωγραφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14460/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Sagem 1540WG ISDN
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Σαφώς και είναι προτεραιότητα πως θα φτιαχτεί το συντομότερο. Αλλά ειλικρινά η απερίγραπτη αντιμετώπιση από τον τοπικό ΟΤΕ (είναι άλλο να το γράφω και άλλο να το άκουγες με τα αυτιά σου στο τηλέφωνο) δεν με αφήνει να αγιάσω και να πιστέψω ότι προέκυψε τυχαία αυτή η αναστάτωση...

  15. #15
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Κάνανε οι γονείς μου αίτηση φορητότητας από ΟΤΕ σε φόρθνετ 3play στις 14/7 και από τις 23/7 που ήταν η υποτιθέμενη μέρα ενεργοποίησης κόπηκε το τηλέφωνο...
    Ο ΟΤΕ δεν σε έχει πλέον πελάτη του, τη FORTHnet έχει, και εσύ είσαι πελάτης της τελευταίας πλεόν. Οπότε ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε καν να ασχολείται μαζί σου. Είναι σκληρό το ξέρω αλλά έτσι είναι.

    Αν η FORTHnet σου λέει ότι η γραμμή δεν έχει παραδοθεί ακόμα, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Εδώ άλλα πράγματα πιο απλά δεν μπορούν να ελέγξουν, όπως να ενημερώσουν τον κούριερ για το πού να παραδώσει εξοπλισμό...

    Τυχαίο είναι που την μέρα της ενεργοποίησης, ξεκίνησαν τα προβλήματα;

    Ασχολήσου μόνο με την FORTHnet, και μην σπαταλάς το χρόνο σου με τον ΟΤΕ.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 21:28
  2. VDSL από ΟΤΕ σε Forthnet
    Από Zissisf στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 13:02
  3. Αλλαγή από ΟΤΕ σε Forthnet (;)
    Από fedox στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 13:12
  4. Φορητότητα από HOL σε Forthnet
    Από lavelle2 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 16:15
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 20:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας