Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 70

Θέμα: Quad Copter

  1. #46
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.104
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καμερα που κρεμόταν από το σύρμα εννοούσα.
    Ναι αλλά δεν μπορεί να πάει παντού! Ούτε είναι τόσο ευέλικτο πιστεύω!

  2. #47
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Στην πτήση έχεις περιορισμούς που μπορείς να ξεπεράσεις δύσκολα ή εύκολα, έχεις και τις ατυχίες που θα συμβούν αργά ή γρήγορα. Με το σύρμα εύκολα τα ξεχνάς όλα αυτά.

  3. #48
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου αγόρασα από banggood αυτό που λένε ότι είναι best seller (πολλά review επίσης). Παρόλο που οι περισσότεροι λένε ότι είναι πολύ εύκολο να το κοντρολάρεις εγώ δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να το σταθεροποιήσεις σε συγκεκριμένο ύψος και μετά να το κατευθύνεις όπου θες, σε όποιο ύψος θες. Πρέπει όλη την ώρα να παίζεις με την "ένταση" ανεβάζοντας λίγο, κατεβάζοντας λίγο για να έχεις κάποιο συγκεκριμένο ύψος. Εγώ τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω τον έλεγχο. Να είμαι σε θέση να το σταθεροποιώ εύκολα σε ένα συγκεκριμένο ύψος και μετά να τραβώ διάφορα βίντεο από ψηλά. Αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι κατάλληλο για κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι τα πολύ ακριβότερα μοντέλα θα έχουν τέτοια δυνατότητα. Διαφορετικά αν δεν είσαι... βιρτουόζος πολύ γρήγορα θα δεις τα κατοστάρικα ευρώ που θα δώσεις να απογειώνονται και να χάνονται στο άγνωστο και εν γένει να γκρεμοτσακίζονται. Αποκλείεται να μην έχουν δυνατότητα αυτόματης σταθεροποίησης (hover).
    Εδώ και μερικές μέρες άρχισα να ψάχνομαι με quadcopters και σκέφτομαι να πάρω ένα γύρω στο 50άρικο. Ψήθηκα με την ιδεά κυρίως λόγω της κάμερας που έχουν και τώρα που έρχεται καλοκαίρι θα έχω την ευκαιρία να εξασκηθώ και -ελπίζω να καταφέρω- να τραβήξω και αρκετά ωραία πλάνα από τις διακοπές. Βρήκα μερικά μοντέλα με περίπου 30 ευρώ αλλά έχουν υποτυπώδεις κάμερες και τελικά αποφάσισα να κινηθώ στο 50άρικο όπου βρίσκεις αρκετά καλύτερη ποιότητα και σε κατασκευή και σε κάμερα. Ένα από τα πιο δημοφιλή quadcopter φαίνεται ότι είναι αυτό που αναφέρεις κι εσύ, το Syma X5C. Το πρόβλημα με τη μ\η σταθερή πτήση το έλυσες? Ήταν μήπως θέμα δικής σου εξάσκησης και όχι πρόβλημα της συσκευής? Επειδή δεν έχω πετύχει να το αναφέρει άλλος αυτό το πρόβλημα και επίσης στα βίντεο της περιγραφής του λινκ που έδωσες (από banggood) δεν μοιάζει να έχει τέτοιο θέμα. Ειδικά στο πρώτο βίντεο σε μια δόση το σταθεροποιεί στον αέρα μέσα στην κουζίνα του σπιτιού.

    edit: Να ρωτήσω και 2 πράγματα σε όσους έχουν ασχοληθεί με το σπορ αυτό. 1) Αν το quadcopter κατά λάθος ξεπεράσει την εμβέλεια του τηλεκοντρόλ ή αν τελειώσουν οι μπαταρίες του τηλεκοντρόλ τι συμβαίνει? Πέφτει το quadcopter ή συνεχίζει να πετάει ανεξέλεγκτα προς το άγνωστο? 2) Επειδή οι χρόνοι πτήσης είναι μικροί, πως υπολογίζει κανείς το πότε θα τελειώσει περίπου η μπαταρία του quadcopter ώστε να φροντίσει να το φέρει κοντά και να το προσγειώσει εγκαίρως? Μπορεί δηλαδή εκεί που πετάει να τελειώσει η μπαταρία και να κάνει ελεύθερη πτώση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος moriarti : 05-06-15 στις 11:19.

  4. #49
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και μερικές μέρες άρχισα να ψάχνομαι με quadcopters και σκέφτομαι να πάρω ένα γύρω στο 50άρικο. Ψήθηκα με την ιδεά κυρίως λόγω της κάμερας που έχουν και τώρα που έρχεται καλοκαίρι θα έχω την ευκαιρία να εξασκηθώ και -ελπίζω να καταφέρω- να τραβήξω και αρκετά ωραία πλάνα από τις διακοπές. Βρήκα μερικά μοντέλα με περίπου 30 ευρώ αλλά έχουν υποτυπώδεις κάμερες και τελικά αποφάσισα να κινηθώ στο 50άρικο όπου βρίσκεις αρκετά καλύτερη ποιότητα και σε κατασκευή και σε κάμερα. Ένα από τα πιο δημοφιλή quadcopter φαίνεται ότι είναι αυτό που αναφέρεις κι εσύ, το Syma X5C. Το πρόβλημα με τη μ\η σταθερή πτήση το έλυσες? Ήταν μήπως θέμα δικής σου εξάσκησης και όχι πρόβλημα της συσκευής? Επειδή δεν έχω πετύχει να το αναφέρει άλλος αυτό το πρόβλημα και επίσης στα βίντεο της περιγραφής του λινκ που έδωσες (από banggood) δεν μοιάζει να έχει τέτοιο θέμα. Ειδικά στο πρώτο βίντεο σε μια δόση το σταθεροποιεί στον αέρα μέσα στην κουζίνα του σπιτιού.

    edit: Να ρωτήσω και 2 πράγματα σε όσους έχουν ασχοληθεί με το σπορ αυτό. 1) Αν το quadcopter κατά λάθος ξεπεράσει την εμβέλεια του τηλεκοντρόλ ή αν τελειώσουν οι μπαταρίες του τηλεκοντρόλ τι συμβαίνει? Πέφτει το quadcopter ή συνεχίζει να πετάει ανεξέλεγκτα προς το άγνωστο? 2) Επειδή οι χρόνοι πτήσης είναι μικροί, πως υπολογίζει κανείς το πότε θα τελειώσει περίπου η μπαταρία του quadcopter ώστε να φροντίσει να το φέρει κοντά και να το προσγειώσει εγκαίρως? Μπορεί δηλαδή εκεί που πετάει να τελειώσει η μπαταρία και να κάνει ελεύθερη πτώση?
    Τα προβλήματα που είχα ήταν θέμα εξάσκησης. Τώρα το λειτουργώ μια χαρά. Ήδη αγόρασα το X5SC (εδώ) που είναι πολύ καλύτερο και έχει headless function. Δηλαδή μπορείς να περιστρέφεις ελεύθερα το quantcopter (και άρα να βιντεοσκοπείς) χωρίς να χάνεις τον έλεγχό του. Προηγουμένως έπρεπε να κοιτάω πάντα όπου κοίταγε το quantcopter. Αν ήθελα να αλλάξω την σκόπευση της κάμερας έπρεπε να το στρίβω στρίβοντας και ο ίδιος. Διαφορετικά ήταν σίγουρο ότι θα έχανα τον έλεγχο. Επομένως, ειδικά για ευελιξία στη βιντεοσκόπηση, το headless το θεωρώ απαραίτητο. Το συγκεκριμένο δυστυχώς μου χάλασε πολύ γρήγορα, σε λιγότερο από 1 ώρα συνολικά πτήσης. Το ένα από τα μοτέρ δηλαδή και δυστυχώς περιμένω τώρα να στοκάρει η banggood για να μου στείλουν ένα νέο μοτέρ δωρεάν. Σχεδόν ένα μήνα όμως δεν είναι διαθέσιμα τα μοτέρ για το συγκεκριμένο νέο μοντέλο. Πάντως είναι πολύ καλό quantcopter. Το X5C, καθώς με αυτό έκανα όλη τη πρακτική, έφαγε τα crash της ζωής του και έχει σπασίματα στο ανθεκτικό (ομολογώ) πλαστικό του αλλά δουλεύει μια χαρά. Γενικά πάντως αυτά τα μοτέρ χαλάνε εύκολα. Χωρίς διαθέσιμα ανταλλακτικά δεν υπάρχει πολύ μέλλον για τα quantcopter. Σε περίπτωση που ενδιαφερθείς για το X5SC να ξέρεις ότι ακόμη δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, εκτός από μπαταρίες.

    Αν ξεπεράσει την εμβέλεια του τηλεκοντρόλ απλά θα χάσεις τον έλεγχο του. Τώρα μπορεί να συνεχίσει να πετάει, μπορεί όμως και να πέσει. Οι μπαταρίες του τηλεκοντρόλ αντέχουν πολύ, υπάρχει ένδειξη πάνω στο πάνελ του τηλεκοντρόλ (όταν υπάρχει πάνελ, αυτά που συζητάμε έχουν). Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα από τις μπαταρίες του τηλεκοντρόλ. Τώρα το quantcopters, όταν τελειώνει η μπαταρία τους (για αυτά που μιλάμε), αρχίζουν να αναβοσβήνουν τα φώτα τους λίγο πριν παραδώσουν το πνεύμα. Γενικά ο χρόνος που αντέχει η μπαταρία είναι γνωστός. Επομένως έχεις μια ιδέα πότε θα τελειώσει. Γενικά, αν δεν το πετάς σε πολύ ανοικτό χώρο, δεν το απομακρύνεις και πολύ, ειδικά όταν το έχεις ανεβάσει σε μεγάλο ύψος. Από πείρα μαθαίνεις πόσο μακρυά μπορείς να το πας. Τα πολύ ακριβότερα μοντέλα, όταν χάνεται η σύνδεση, ακόμη κι όταν τελειώνει η μπαταρία, επιστρέφουν αυτόματα στο σημείο από όπου απογειώθηκαν. Αλλά τα πολύ ακριβά μιλάμε, από 1000+.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  5. #50
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Έχω σημειώσει 5-6 μοντέλα μετα χαρακτηριστικά τους και προσπαθώ να βρω το πιο value for money. Το καλύτερο που έχω βρει είναι το Nihui U807 στα $56 από gearbest. Η διαφορά του είναι ότι έχει headless mode και σχεδόν διπλάσια διάρκεια πτήσης (10-12 λεπτά) σε σχέση με τα άλλα που κυμαίνονται στα 6-8 λεπτά. Άλλωστε οι πτήσεις είναι και ο λόγος που το αγοράζουμε. Πολύ καλό φαίνεται να είναι και το YD-829 Sky Dreamer Plus sta $50 και αυτό me headless αλλά με 8 λεπτά πτήση και 380mah μπαταρία (το Nihui έχει 650mah!). To μόνο που με προβληματίζει είναι που διάβασα στο rcgroups.com ότι το συγκεκριμένο δεν είναι για αρχάριους και καλύτερα σαν πρώτη επαφή να ξεκινήσει κάποιος με κάτι πιο μικρό (nanocopter ή microcopter ή όπως αλλιώς λέγονται αυτά τα μικρά με διαστάσεις όσο η παλάμη ενός χεριού). Επειδή έτσι και παραγγείλω κάτι μικρό και μέχρι να έρθει και να εξασκηθώ κα να παραγγείλω άλλο καλύτερο και να έρθει και εκείνο θα έχει περάσει το καλοκαίρι... πιστεύεις ότι θα τα βρω πολύ μπαστούνια αν ξεκινήσω κατευθείαν με ένα σαν αυτό που λέω? Είναι ίδια φάση όπως εσύ που ξεκίνησες με το X5C. Δυσκολεύτηκες πολύ να ξεπεράσεις το στάδιο της βασικής εξάσκησης? Θα σύστηνες σε κάποιον να ξεκινήσει με ένα τύπου X5C ή πιστεύεις ότι πρέπει απαραίτητα η αρχή να γίνει με ένα της πλάκας?

    Για επιλογή χρώματος μεταξύ λευκού και μαύρου τι γνώμη έχεις? Το λευκό είναι πιο "διαστημικό" εμφανισιακά αλλά υποθέτω ότι προτιμότερο είναι το μαύρο επειδή τη μέρα θα είναι ΠΟΛΥ πιο ορατό κατά την πτήση. Ή είναι περίπου το ίδιο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος moriarti : 05-06-15 στις 14:41.

  6. #51
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.104
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Με 50άρικο δεν πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις φωτογραφία ή να βιντεοσκοπήσεις.
    όσο δεν ξέρεις τι τραβάς, δηλαδή fpv, νομίζω δεν γίνεται.
    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα το headleas

  7. #52
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Fpv όχι αλλά δεν το θέλω για καμιά υπερπαραγωγή. Το σκέφτομαι σε φάση να το σηκώνω ψηλά από πάνω μου και να τραβάει πανοραμικα εμάς από κάτω. Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις εννοείται. Για το χρώμα τι λέτε? Θα είναι πρόβλημα το λευκό?

  8. #53
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Έχω σημειώσει 5-6 μοντέλα μετα χαρακτηριστικά τους και προσπαθώ να βρω το πιο value for money. Το καλύτερο που έχω βρει είναι το Nihui U807 στα $56 από gearbest. Η διαφορά του είναι ότι έχει headless mode και σχεδόν διπλάσια διάρκεια πτήσης (10-12 λεπτά) σε σχέση με τα άλλα που κυμαίνονται στα 6-8 λεπτά. Άλλωστε οι πτήσεις είναι και ο λόγος που το αγοράζουμε. Πολύ καλό φαίνεται να είναι και το YD-829 Sky Dreamer Plus sta $50 και αυτό me headless αλλά με 8 λεπτά πτήση και 380mah μπαταρία (το Nihui έχει 650mah!). To μόνο που με προβληματίζει είναι που διάβασα στο rcgroups.com ότι το συγκεκριμένο δεν είναι για αρχάριους και καλύτερα σαν πρώτη επαφή να ξεκινήσει κάποιος με κάτι πιο μικρό (nanocopter ή microcopter ή όπως αλλιώς λέγονται αυτά τα μικρά με διαστάσεις όσο η παλάμη ενός χεριού). Επειδή έτσι και παραγγείλω κάτι μικρό και μέχρι να έρθει και να εξασκηθώ κα να παραγγείλω άλλο καλύτερο και να έρθει και εκείνο θα έχει περάσει το καλοκαίρι... πιστεύεις ότι θα τα βρω πολύ μπαστούνια αν ξεκινήσω κατευθείαν με ένα σαν αυτό που λέω? Είναι ίδια φάση όπως εσύ που ξεκίνησες με το X5C. Δυσκολεύτηκες πολύ να ξεπεράσεις το στάδιο της βασικής εξάσκησης? Θα σύστηνες σε κάποιον να ξεκινήσει με ένα τύπου X5C ή πιστεύεις ότι πρέπει απαραίτητα η αρχή να γίνει με ένα της πλάκας?

    Για επιλογή χρώματος μεταξύ λευκού και μαύρου τι γνώμη έχεις? Το λευκό είναι πιο "διαστημικό" εμφανισιακά αλλά υποθέτω ότι προτιμότερο είναι το μαύρο επειδή τη μέρα θα είναι ΠΟΛΥ πιο ορατό κατά την πτήση. Ή είναι περίπου το ίδιο?
    Το X5C είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις την εξάσκηση. Βασικά αυτό που χρειάζεται είναι να του πάρεις το θάρρος. Εγώ έκανα την εξάσκηση σε μικρό χώρο ή μέσα στο σπίτι. Αν πας σε ανοιχτό χώρο θα είσαι πιο άνετος καθώς δεν θα φοβάσαι μην παραπέσει ή να κτυπάει από εδώ και από εκεί. Το δεύτερο το πήρα μαύρο, ακριβώς για να διακρίνεται καλύτερα τη μέρα.

    Με μερικά ευρώ παραπάνω το X5SCW έχει FPV. Εδώ.

    Το headless (Demelene) έχει να κάνει με το πως ελέγχεται το προς/πίσω, αριστερά/δεξιά. Αυτά αντιστοιχούν στο χειριστήριο σωστά εφόσον κοιτάς εκεί που κοιτάει (head) και το quantcopter. Αν το στρίψεις, π.χ. 180 μοίρες, εσύ θα πατάς για να πάει μπρος και αυτό θα πηγαίνει πίσω. κοκ. Με το headless ακομη και να το περιστρέψεις εξακολουθεί να κινείται, με τον ίδιο τρόπο. Αυτό μπορεί να κοιτά ανάποδα αλλά θα πηγαίνει εμπρός, αν το πας μπρος, με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι εσύ, ασχέτως του δικού του προσανατολισμού. Δηλαδή σαν να ήταν το head στο προσανατολισμό με το οποίο το απογείωσες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 05-06-15 στις 22:48.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  9. #54
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Περιοχή
    Sallonica
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    Από αντοχή σε κραδασμούς, πτώσεις, ατυχήματα κτλ κτλ πως πάνε?
    Το πρώτο λάθος θα είναι και το τελευταίο?
    !! Check our city guide about Thessaloniki ~ Greece !! ~
    Οδηγός για την πόλη της Θεσσαλονίκης !! ~ www.inthessaloniki.com ~

    ------------------------ ---------------------------

  10. #55
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.104
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το headless (Demelene) έχει να κάνει με το πως ελέγχεται το προς/πίσω, αριστερά/δεξιά. Αυτά αντιστοιχούν στο χειριστήριο σωστά εφόσον κοιτάς εκεί που κοιτάει (head) και το quantcopter. Αν το στρίψεις, π.χ. 360 μοίρες, εσύ θα πατάς για να πάει μπρος και αυτό θα πηγαίνει πίσω. κοκ. Με το headless ακομη και να το περιστρέψεις εξακολουθεί να κινείται, με τον ίδιο τρόπο. Αυτό μπορεί να κοιτά ανάποδα αλλά θα πηγαίνει εμπρός, αν το πας μπρος, με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι εσύ, ασχέτως του δικού του προσανατολισμού. Δηλαδή σαν να ήταν το head στο προσανατολισμό με το οποίο το απογείωσες.
    Ευχαριστώ. Αυτό είχα καταλάβει και εγώ αρχικά αλλά με μπέρδεψες.
    Ξέρεις πως το κάνει; Ξέρεις δηλαδή πως ξέρει τον προσανατολισμό του σε σχέση με σένα; Είναι κάτι που κάνει ρεσετ στην πολύ αρχή και μετά αυτή η ρυθμιση χρησιμοποιείται σαν σημείο αναφοράς;
    Επίσης, δεν χαλάει αυτό το επίπεδο αυτών που κάνεις; Δηλαδή, εγώ με το δικό μου, έκανα κάτι κουλά, όχι καλά, με βάση όμως το γεγονός ότι το περιέρστρεφα στον άξονα του και είχα και την πλάγια κίνηση αριστερά.

  11. #56
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    @dhmk
    Κατάλαβα, θα πάω για μαύρο κι εγώ τότε. Για fpv είναι νωρίς ακόμα, θα ασχοληθώ στο επόμενο στάδιο.

    @cypher
    Γενικα είναι ανθεκτικά. Τα περισσότερα έχουν προστατευτικά γύρω από τους έλικες οι οποίοι λογικά είναι και τα πιο ευαίσθητα σημεία.

    @Demelene
    Ναι καλώς έτσι δουλεύει το headless. Το είδα σε ένα βίντεο που το εξηγούσε. Τοποθετεί το σκάφος με πρόσωπο προς τα εκεί που θες εσύ να είσαι είναι το "εμπρός" και πατάς ένα κουμπί στο τηλεκοντρόλ για να το "κλειδώσει".

  12. #57
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Αυτό είχα καταλάβει και εγώ αρχικά αλλά με μπέρδεψες.
    Ξέρεις πως το κάνει; Ξέρεις δηλαδή πως ξέρει τον προσανατολισμό του σε σχέση με σένα; Είναι κάτι που κάνει ρεσετ στην πολύ αρχή και μετά αυτή η ρυθμιση χρησιμοποιείται σαν σημείο αναφοράς;
    Επίσης, δεν χαλάει αυτό το επίπεδο αυτών που κάνεις; Δηλαδή, εγώ με το δικό μου, έκανα κάτι κουλά, όχι καλά, με βάση όμως το γεγονός ότι το περιέρστρεφα στον άξονα του και είχα και την πλάγια κίνηση αριστερά.
    Μπορεί να χρησιμοποιήσει τσιπ ηλεκτρονικής πυξίδας ή γίνεται με κάποιο αλγόριθμο. Σε κάποιο site που εξέτασαν την πλακέτα του X5SC δεν είδαν τσιπ. Οπότε, πιθανώς να χρησιμοποιεί αλγόριθμο. Άλλωστε αν αντιληφθείς ότι αρχίζει να χάνει υπάρχει ειδικός χειρισμός στο χειριστήριο για να κάνεις reset τη λειτουργία και να την επαναφέρεις.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  13. #58
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    To Nihui U807 που ανέφερα πριν, στο κουτί λέει ότι έχει magnetic compass.

  14. #59
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Πριν 2+ μηνες εφερα ενα φιλαράκι για μια φωτογράφιση και ειχε μαζι του το inspire 1, έπαθα πλάκα, φοβερό best of the best και εκει που ημουν έτοιμος για καινούριο PC εχω εδώ και 2 εβδομάδες το phantom 3 Advanced, το inspire ειναι απλησίαστο. Ακομα μαθαίνω βεβαια αλλα μπηκε το μικρόβιο και ειναι ζημιάρικο σπορ

  15. #60
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.104
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2+ μηνες εφερα ενα φιλαράκι για μια φωτογράφιση και ειχε μαζι του το inspire 1, έπαθα πλάκα, φοβερό best of the best και εκει που ημουν έτοιμος για καινούριο PC εχω εδώ και 2 εβδομάδες το phantom 3 Advanced, το inspire ειναι απλησίαστο. Ακομα μαθαίνω βεβαια αλλα μπηκε το μικρόβιο και ειναι ζημιάρικο σπορ
    Είδα και εγώ ένα βιντεο από ένα inspire από ένα γνωστό ενός Ιταλού εδώ.
    Εντάξει, αυτά είναι επαγγελματικά εργαλεία. Για μένα εξαρτάται τι το θες; Φωτογραφία και γενικά κινηματογράφηση ή σαν RC toy;

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TOSHIBA ENCORE WT8 8'' QUAD CORE 1.33GHZ 32GB WIFI BT WINDOWS 8.1
    Από npapas στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 00:53
  2. CPU DUAL ή QUAD CORE
    Από jjokeris στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 17:18
  3. Core2 E-6700 σε Core2 Quad Q-6700 ?
    Από samsone στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 12:52
  4. οθονη για το HP PAVILION DV6 AMD QUAD A6
    Από neos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-13, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας