Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 94
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Χαιρετώ την ομάδα μετά από έξι χρόνια αδράνειας. Για τον παλιό λογαριασμό ούτε λόγος, τελευταία χρόνια πολλά το 2011...
    Δεν θέλω να σας κουράσω με μακροσκελείς εισαγωγές γι' αυτό θα μπω αμέσως στο κυρίως θέμα.
    Είμαι κάτοχος μιας 4όροφης οικοδομής (πλάκα 96 τ.μ. μεικτά) με μικρά στούντιος τα οποία νοικιάζω σε φοιτητές.

    Μέχρι και πέρυσι είχα ένα σετάπ του τύπου:
    modem OTE comtrend (24Mbps) > καλώδιο ethernet > tplink TL-WR941ND μεταξύ 1ου και 2ου ορόφου από τις σκάλες > έβγαζα την μια από τις τρεις κεραίες και έβαζα ένα καλώδιο από το κουτί μέχρι τον πάνω όροφο όπου συνέδεα την κεραία (κάτι σαν προέκταση, ξέρω ξέρω αυτό που έκανα ήταν εν μέρη λάθος ΑΛΛΑ δούλευε) > και στο ρετιρέ έχω ένα tplink TL-WA801ND χωρίς καλώδιο, απλά παίρνει το σήμα και το ενισχύει.
    Όλο το παραπάνω χάος που διαβάζετε δούλευε άψογα από το 2004 και μέχρι φέτος τον Ιανουάριο όπου άρχισε να κολλάει απίστευτα το ίντερνετ (τους έβαλα χέρι να μην κατεβάζουν ΟΛΗΗΗ μέρα) ΑΛΛΑ το χειρότερο απ όλα είναι ότι ή κάποιες φορές ενώ οι υπολογιστές βλέπουν το δίκτυο δεν καταφέρνουν να συνδεθούν ή συνδέονται αλλά “έχουν περιορισμένη πρόσβαση” και δεν έχουν πάλι ιντερνετ.
    Η μόνη λύση είναι να βγάλω την κεντρική μπρίζα του ρεύματος που είναι πάνω όλα τα προαναφερθέντα και να την ξαναβάλω μετά από 2-3 λεπτά.

    ΌΜΩΣ αυτό το φαινόμενο εκεί που γινόταν μια φορά την εβδομάδα γίνεται 5-6 φορές την μέρα.
    Καταλαβαίνω ότι είναι πρόβλημα και πρέπει να το λύσω άμεσα.
    Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 600 μέγιστο 800 ευρώ για μια λύση που θα μου λύσει τα χέρια και το πρόβλημα.

    *Καταρχήν να αναφέρω πως 50άρα στην περιοχή μου δεν έχει και δεν παίζει να έχει διαθεσιμότητα για αρκετό καιρό οπότε ή μένουμε στην μία 24άρα ή κάνουμε κάνα “πάντρεμα δύο 24 άρων.

    **Η οικοδομή είναι εξ' ολοκλήρου δική μου οπότε μπορεί να γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση.
    Για παράδειγμα σκέφτομαι να περάσω κανάλι μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα για να βγάζω από εκεί μία κεραία σε κάθε όροφο.

    Ψάχνοντας το φόρουμ έχω βρει διάφορα ποστ για ίντερνετ σε ξενοδοχεία, σε καφετέριες αλλά η συντριπτική πλειοψηφία αποκλίνει σημαντικά είτε στην ιδιομορφία του χώρου (περισσότεροι από ένας όροφοι), είτε στην διαχείριση.

    Θα ήθελα αν γίνεται στα 10 διαμερίσματα (στα οποία μπορεί να είναι συνδεδεμένα από ένα λαπτοπ μέχρι 3 λάπτοπ και 3 κινητά) να κατηγοριοποιώ τις συσκευές και να μοιράζω το ιντερνετ ανα διαμέρισμα και όχι ανά συσκευή. Δηλαδή αν κλειδώνει η γραμμή στα 10Mbps και είναι στο δίκτυο και τα δέκα, να μοιράζονται ανά 1Mbps σε κάθε διαμέρισμα ασχέτως με το πόσες συσκευές είναι ενεργές και όχι ανά πλήθος συσκευών. Πιστεύω πως το παραπάνω είναι το πιο δίκαιο.

    Σαν λύση μου πρότειναν να βάλω ένα AP σε ΚΑΘΕ διαμέρισμα το οποίο να έχει δικό του κωδικό και να κάνω μοίρασμα με τις mac address του κάθε AP. Έτσι που λέει ο λόγος δώσε όπου θες τον κωδικό ή βάλε όσες συσκευές θέλεις, εσύ θα πάρεις ότι σου αναλογεί.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους θα αφιερώσουν χρόνο για να διαβάσουν το ποστ μου, ακόμη κι' αν δεν απαντήσουν.
    Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Fiber 100 Plus
    ISP
    Wind
    Χωρις να ξερω ακριβως να σε βοηθησω επειδη πολλες φορες τα πραγματα ειναι δοκιμες, θα προτεινα να παρεις 2 καλα netgear ετσι για αλλαγη ή να δοκιμασεις με τα router καποιου φιλου. Πολλες φορες κολλανε τα πραγματα και για ανεξηγητο λογο. π.χ. εγω ημουν στη forthnet και γινοταν αυτο συνεχεια, εβαλα ΟΤΕ εφτιαξε και τωρα που ξαναγυρισα στη forhnet δουλευει μια χαρα η ιδια γραμμη. Αρα μπορει να μη θελει μονο χρημα αλλα και μικροπειραματισμους που μπορει να σου λυσουν το προβλημα οριστικα!

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για να ξεμπερδεύεις οριστικά, κάνε αυτό που κάνουν στις εστίες, πρίζα ethernet σε κάθε διαμέρισμα

    Ανοιξε τα κουτιά, αντικατέστησε τα τηλεφωνικά καλώδια με καλώδιο ethernet, πρίζα data διπλή rj45 σε κάθε διαμέρισμα
    Κοντά στον τηλεφωνικό κατανεμητή του κτηρίου βάλε switch και όσα έως 24 adsl θέλεις, μοδεμ με bandwith control (δεν έχω να σου προτείνω κάποια)

    Ο κάθε ενοικιαστής βάζει στην μία υποδοχή της πριζας ένα access point και δίνει ασύρματο στο διαμέρισμα ή βάζει λαπτοπ με ethernet και στην άλλη υποδοχή της πρίζας βάζει σταθερό τηλέφωνο

    Αν δεν μπορεις μόνος σου, βρες ηλεκτρολόγο

  4. #4
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgedimgd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να ξερω ακριβως να σε βοηθησω επειδη πολλες φορες τα πραγματα ειναι δοκιμες, θα προτεινα να παρεις 2 καλα netgear ετσι για αλλαγη ή να δοκιμασεις με τα router καποιου φιλου. Πολλες φορες κολλανε τα πραγματα και για ανεξηγητο λογο. π.χ. εγω ημουν στη forthnet και γινοταν αυτο συνεχεια, εβαλα ΟΤΕ εφτιαξε και τωρα που ξαναγυρισα στη forhnet δουλευει μια χαρα η ιδια γραμμη. Αρα μπορει να μη θελει μονο χρημα αλλα και μικροπειραματισμους που μπορει να σου λυσουν το προβλημα οριστικα!
    George πριν ένα μήνα περίπου δοκίμασα με άλλο δανεικό εξοπλισμό αυτό που πρότεινες αλλά το πρόβλημα επέμενε κυρίως όταν ήταν τα διαμερίσματα με κόσμο και συνδεόταν ταυτόχρονα όλοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ξεμπερδεύεις οριστικά, κάνε αυτό που κάνουν στις εστίες, πρίζα ethernet σε κάθε διαμέρισμα

    Ανοιξε τα κουτιά, αντικατέστησε τα τηλεφωνικά καλώδια με καλώδιο ethernet, πρίζα data διπλή rj45 σε κάθε διαμέρισμα
    Κοντά στον τηλεφωνικό κατανεμητή του κτηρίου βάλε switch και όσα έως 24 adsl θέλεις, μοδεμ με bandwith control (δεν έχω να σου προτείνω κάποια)

    Ο κάθε ενοικιαστής βάζει στην μία υποδοχή της πριζας ένα access point και δίνει ασύρματο στο διαμέρισμα ή βάζει λαπτοπ με ethernet και στην άλλη υποδοχή της πρίζας βάζει σταθερό τηλέφωνο

    Αν δεν μπορεις μόνος σου, βρες ηλεκτρολόγο
    Δημήτρη αυτό που λες ακούγεται καλό. Μου το είχα προτείνει παλαιότερα, το θέμα είναι ότι σε κάθε στούντιο θα υπάρχει τουλάχιστον ένα smartphone οπότε η ύπαρξη ασύρματου δικτύου είναι απαραίτητη.
    Ατσαλίνες, καλώδια, την ιδική "πενσούλα" για να ενώνω τα βίσματα ethernet με το καλώδιο τα έχω.

    *μπάι δε γουέει, τι καλώδιο να βάλω;
    ftp, utp...

    Ευχαριστώ πολύ για για τις απαντήσεις σας.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Καλώδιο utp
    Εσύ το νοικιάζεις με ethernet ο ενοικιαστής ας πάρει κάποιο access point AP ki ας κάνει ότι θέλει.
    Θα εκπλαγείς με τις συσκευές wifi από ipod touch μέχρι ipad
    Ki αν έρθουν και δυό φίλοι με tablet kai smartphone γίνεται πανηγύρι
    Κι αν έχει και φωτογραφική μηχανή με wifi ...
    Ας μη μιλήσω για το ψυγείο

    Το βασικότερο έχεις bandwith control και ανάλογα με τις ταχύτητες adsl που πιάνεις στην περιοχή σου μοιράζεις όπως θέλεις.
    Εσένα θα σου μείνουνε τα προβλήματα του ενσύρματου, ασε τα προβλήματα του ασύρματου σε αυτούς

    Κι αν κάποιος θελήσει ΟΤΕtv μέσω connex sto διαμέρισμά του εσύ το ethernet και το τηλέφωνο το παρέχεις. Ας βάλει δικό του modem
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 29-08-14 στις 11:58.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με έψησες τόσο άσχημα που τώρα ετοιμάστηκα να πάω να δω αν χωράνε 10 καλώδια ethernet μαζί με τα τηλεφωνικά από την κεντρική σωλήνα (εκεί που είναι το κουτί του ΟΤΕ).
    Όσο για τα ΑΡ άσε πικραμένη ιστορία, κι' αυτά εγώ θα τα αγοράσω...

    * Το utp βγαίνει σε ποιότητες κι αν ναι τι να προτιμήσω; (σκέψου απόσταση από το κεντρικό του ΟΤΕ μέχρι ρετιρέ να μην είναι καμιά 20-25 μέτρα;;
    ** Μήπως σου είναι εύκολο να προτείνεις και εξοπλισμό, ρούτερ, μόντεμ, ΑΡ...

    - - - Updated - - -

    Τελικά δεν γίνεται να μπει από τις πρίζες του τηλεφώνου γιατί ο σωλήνας είναι πολύ μικρός...

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και να τα αγοραζες τα ΑΡ θα μπορουσες να τους τα "νοικιασεις" αν στο ζητησουν ή αν τους το προτεινεις. Για το καλωδιο που δεν χωραει μεσα απο τον σωληνα του τηλεφωνου, μπορεις να κανεις εξωτερικη εγκατασταση παντα βεβαια με τον περιορισμο της ταχυτητας x / διαμερισμα και εισαι ΟΚ. Και πιο ευκολο για μελλοντικη αναβαθμιση. Προαιρετικα μπορεις να βαλεις 2 πριζες ethernet διπλα-διπλα οποτε αν εχουν 2 συσκευες με eth εισαι καλυμενος και με το παραπανω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  8. #8
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα δω λίγο τι κόστος έχει εξωτερικό καλώδιο και κανάλι αλλιώς θα το περάσω εσωτερικά από το φρεάτιο του ανελκυστήρα.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του @dimitri_ns. Καλώδιο για οικονομικότερη, ασφαλέστερη, σταθερότερη και μακράν η καλύτερη λύση.
    Τους παρέχεις από ένα καλώδιο σε κάθε στούντιο και άσε να χρησιμοποιήσουν αυτοί όποια συσκευή θέλουν για την σύνδεσή τους.

    Τα 10 καλώδια utp (Cat5e ή Cat6) δεν χωράνε μέσα στα υπάρχοντα κανάλια, άρα θα τα περάσεις απ' όπου σε βολεύει.
    Προσοχή, κανονικά απαγορεύεται μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα, αλλά στην χώρα μας ποιος θα σε ελέγξει. Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου όπως γράφεις, δεν θα έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση.

    Για Bandwidth management υπάρχουν οικονομικές και ακριβότερες λύσεις. Άλλες εύκολες και άλλες δυσκολότερες στη ρύθμιση.
    Μια λύση είναι με κάποιο router της TP-Link (π.χ. TL-WR1043ND) που έχει εκ κατασκευής τέτοια (υποτυπώδη αλλά εύκολη) δυνατότητα.
    Η ίδια συσκευή με κάποιο εναλλακτό firmware (DD-WRT ή OpenWRT) αυξάνει τις δυνατότητες και ρυθμίσεις (λίγο δυσκολότερα).

    Δικιά μου πρόταση είναι ένας Mikrotik router που έχει άπειρες δυνατότητες σε χαμηλή σχετικά τιμή.
    Στην περίπτωσή σου είναι ιδανική συσκευή που σου δίνει μεγάλη παραμετροποίηση. Για παράδειγμα μπορείς να μοιράσεις τη σύνδεση των 10Mbps σε κάθε χώρο από 1Mbps, αλλά από την άλλη αν κάποιοι δεν είναι on-line να μοιράζεται δυναμικά εξίσου στους υπόλοιπους.
    Απαιτεί κάποιες γνώσεις για την ρύθμιση αλλά υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο διαδίκτυο, κατάλληλο wiki και ενεργή κοινότητα, όπως και αντίστοιχο θέμα εδώ.

    Εν κατακλείδι, το modem/router του παρόχου σε Bridge mode, ώστε να δουλεύει ως απλό modem, μετά το router και στη συνέχεια ένα swith στο οποίο θα συνδέονται όλα τα καλώδια των στούντιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    cat 6 καλώδιο μπορείς να βάλεις.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο πρόσεξε το καλώδιο να είναι μονόκλωνο (solid) και όχι πολύκλωνο (stranded).

  12. #12
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα βάλω ένα καλώδιο ethernet σε κάθε στούντιο.
    Σκέφτομαι να περάσω εσωτερικά από το φρεάτιο του ανελκυστήρα είτε χρησιμοποιώντας το κανάλι που υπάρχει ήδη για τα κουμπιά, την οθόνη κτλ (αν βέβαια συμφωνεί και ο εγκαταστάτης) είτε να εγκαταστήσω ένα νέο. *με ανησυχεί το γεγονός ότι μπορεί να είναι παράνομο αλλά δεν με αποθαρρύνει κιόλας...
    Από εκεί με μια τρύπα στο μέταλλο γύρω απ την πόρτα θα βγαίνει το καλώδιο σε κανάλι στο ταβάνι του κάθε ορόφου ή στο ντουβάρι και θα πηγαίνει στο μπουάτ του τηλεφώνου. Μπορεί να μην χωράνε τα καλώδια με την μια από τον κεντρικό σωλήνα αλλά από τον επιμέρους του κάθε στούντιο χωριστά χωράει. Έτσι και θα υπάρχει η δυνατότητα για τηλεφωνική γραμμή και για ιντερνετ.
    Αύριο θα πάω να αγοράσω κανάλια για τους χώρους των διαδρόμων και θα ρωτήσω αν μου επιτρέπει ο εγκαταστάτης να χρησιμοποιήσω το κανάλι του.
    Επίσης θα πάω να πάρω μια κουλούρα cat6 μονόκλωνο (cat 6e ??) "Vtester" & " jkoukos" και τηλεφωνικές πρίζες με βίσμα ethernet και τηλεφώνου.
    να και μία φώτο από το ντουί, Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140829_133642.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  1,42 MB 
ID: 143424

    Εξοπλισμό μόντεμ, ρούτερ και τα ρέστα από Δευτέρα.
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Βάλε καινούργιο κανάλι και μάλιστα ευρύχωρο, ωστε αν χρειαστεί στο μέλλον να περάσεις κι άλλα καλώδια.
    Το κανάλι του εγκαταστάτη να το αποφύγεις, μπορεί να επιρρεάζεται το ethernet από το ρεύμα όταν κινείται ο ανελκυστήρας και να τρελλαθείς στο τι φταίει

    Και υπολόγισε να τους δόσεις το λιγότερο 2άρα γραμμή, το 1 είναι λίγο. Βέβαια μετά την εγκατάσταση, οι αναβαθμίσεις είναι εύκολες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 30-08-14 στις 08:33.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @dimitri_ns. Όχι ότι βαριέμαι ή είμαι ευκολάκιας αλλά για να περάσω επιπλέον κανάλι θέλει και λίγο παραπάνω κόπο και σπαζοκεφαλιά την τοποθέτηση. Έπειτα και πιο δίπλα να το βάλω (10-15 πόντους δίπλα απ το υπάρχον) αναγκαστικά θα πρέπει το καλώδιο ethernet να περνάει ΜΕΣΑ από το κανάλι του ανελκυστήρα για να βγει προς τα έξω. Για να το βάλω από την άλλη μεριά δεν το προτιμώ γιατί θα φαίνεται άσχημα εξωτερικά όταν θα βγαίνει.
    Προς το παρόν θα πάω να πάρω τα υλικά που γράφω το παραπάνω ποστ και θα αρχίσω να φτιάχνω τα κανάλια για τους διαδρόμους.

    *να προτιμήσω καλώδιο cat6 με μόνωση καλύτερα?? και αν ναι ποιο?

    - - - Updated - - -

    Update.
    Άσχημα νέα. Η κάθε κατασκευή έχει τις ιδιαιτερότητές της, έτσι και σ αυτήν οι μάστορες αποφάσισαν να περάσουν καλώδια τηλεφώνου, θυροτηλέφωνο και σε κάνα δυο περιπτώσεις το πέρασαν από τον σωλήνα του ρεύματος.
    Η μόνη λύση πλέον είναι να βγαίνει από τον ανελκυστήρα και να τρυπάω πάνω από την πόρτα προς τα μέσα όπου θα βάζω ένα ΑΡ.
    Αν μεταφέρω στο καλώδιο ethernet και ρεύμα θα έχω απώλειες;;; Μαξ απόσταση 15 μέτρα.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    ναι θα εχεις θορυβο.Καλο ειναι αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις να παρεις θωρακισμενο καλωδιο να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  2. 3g και ιντερνετ σε smartphone
    Από anaksagoras στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 15:18
  3. "Κολλάει" το ίντερνετ σε 886, ενώ έχω πρόσβαση με ssh
    Από StavrosD στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-14, 19:34
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 21:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας