Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 94
  1. #16
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πολύ καλημέρα σας.
    Επειδή χθες το μήνυμα το έγραψα από το κινητό μπορεί να μην σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω να κάνω. Αυτό που ήθελα να πω είναι αν θα έχω απώλειες αν μεταφέρω όχι στο κανάλι του καλωδίου και ρεύμα αλλά στο καλώδιο το ίδιο (Device powered by an Ethernet cable with Power over Ethernet (PoE) technology, το έκανα κλόπι πέιστ από σάιτ με κεραίες).
    κάνει αυτό το καλώδιο για την δουλειά που το θέλω; >>> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140831_100134.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  1,25 MB 
ID: 143470

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλημέρα σας.
    Επειδή χθες το μήνυμα το έγραψα από το κινητό μπορεί να μην σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω να κάνω. Αυτό που ήθελα να πω είναι αν θα έχω απώλειες αν μεταφέρω όχι στο κανάλι του καλωδίου και ρεύμα αλλά στο καλώδιο το ίδιο (Device powered by an Ethernet cable with Power over Ethernet (PoE) technology, το έκανα κλόπι πέιστ από σάιτ με κεραίες).
    κάνει αυτό το καλώδιο για την δουλειά που το θέλω; >>> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140831_100134.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  1,25 MB 
ID: 143470
    Αυτη η τεχνολογια που περιγραφεις (POE) χρησιμοποιειται απο συμβατες δικτυακες συσκευες που για να μην τους συνδες καλωδιο τροφοδοσιας αντλουν το απαιτουμενο ρευμα μεσω του καλωδιου ethernet (ip καμερες, και άλλα). Σε ενδιαφερει κατι τετοιο και το θιγεις το ζητημα ;

  3. #18
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι. Επειδή δεν θέλω να τραβήξω επιπλέον καλώδιο θα με εξυπηρετούσε αν γινόταν σε ένα καλώδιο να έχω και τα δύο αρκεί να μην με επηρεάζει αυτό αρνητικά.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σου μεταφέρει ρεύμα για ότι να ναι johnny . Στο εξήγησε ο Gianniskriti αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #20
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το κατάλαβα αυτό. Το έχω κάνει με μια κεραία παλαιότερα. Απλά συνδεσα το φις του τροφοδοτικού σε ένα κουτάκι στο οποίο πήγαινε πάνω και το καλώδιο εθερνετ. Απλά δεν ξέρω αν θα έχω κάποιες απώλειες. ..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140831_154214.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  933,5 KB 
ID: 143492

    *κάτι μου λέει πως το καλώδιο που μου πρότεινε ο πωλητής είναι το απλό (0,57 το μέτρο μείον 60% έκπτωση = 0,29/μέτρο... εγώ όταν έψαχνα κάτω από 0,80 δεν έβρισκα).

    Μπορώ να το ζητήσω συγκεκριμένα μπας και... ή μήπως καλύτερα να το παραγγείλω από νετ. Μπάι δεν γουέει υπάρχει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να πουλάει τέτοιο εξοπλισμό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnny_t : 31-08-14 στις 15:50.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάλαβα αυτό. Το έχω κάνει με μια κεραία παλαιότερα. Απλά συνδεσα το φις του τροφοδοτικού σε ένα κουτάκι στο οποίο πήγαινε πάνω και το καλώδιο εθερνετ. Απλά δεν ξέρω αν θα έχω κάποιες απώλειες. ..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140831_154214.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  933,5 KB 
ID: 143492

    Στην κεραία ε'ιχες συνδέσει ένα καλώδιο eth. Στην άλλη πλευρά είχες τον αντάπτορα ΡΟΕ και είχες συνδέσει ένα eth για data και ένα τροφοδοτικό για power στην κεραία ΚΑΙ ΕΝΑ ETHERNET ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ PC

    Λογαριάζεις να στήσεις 10 pc και 10 τροφοδοτικά για κάθε διαμέρισμα?

    Το ξαναλέμε δόστους 1 eth και 1 Τηλ και ασε σε αυτούς τα ασύρματα

    BTW to poe μια χαρα δουλεύει μέχρι τα 25 μέτρα (δοκιμασμένο)

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το poe ανάλογα την τάση εισόδου μπορεί να δουλέψει και πάνω από τα 100 μέτρα.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα στα δεδομένα λόγω της ταυτόχρονης όδευσης του poe στο ίδιο καλώδιο.
    Τελικά δεν έχω καταλάβει τι έχεις αποφασίσει να κάνεις. Ενσύρματη ή ασύρματη εγκατάσταση και πως θα την υλοποίησεις;

  8. #23
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όπως μου τα λέτε σχετικά με τα παραπάνω, δηλαδή που δεν θα υπάρχει πρόβλημα με POE:
    1. Στο ισόγειο θα είναι εγκατεστημένο το μόντεμ και το ρούτερ απ' όπου θα περνάνε όλα τα καλώδια ethernet.
    2. Μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα θα περάσουν όλα εκτός του ισογείου -λογικό- και σε κάθε όροφο ανάλογα με την περίπτωση θα βγαίνουν 2 με 3 καλώδια ethernet, ένα για ΚΑΘΕ στούντιο.
    3. Από εκεί μέσω ενός ενιαίου καναλιού σε κάθε όροφο θα μπαίνουν τα καλώδια ethernet με τρύπα από τον διάδρομο προς τα μέσα (πιο συγκεκριμένα πάνω από την πόρτα εισόδου κάθε στούντιο.
    4. Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με ρούτερ, ασύρματη κεραία παίζω με POE για να γλιτώσω την έξτρα τροφοδοσία ρεύματος. Έτσι με ένα μόνο καλώδιο είμαι καλυμμένος. *έχουν συμφωνήσει όλοι οι ένοικοι και θα μου πληρώνουν 3 ευρώ το μήνα ο καθένας για την ασύρματη κεραία όπως πολύ σωστά πρότεινε ο συμφορουμήτης πιο πάνω.

    Μου έχει μείνει μόνο το ισόγειο και ο μισός πρώτος όροφος. Όλα τα υπόλοιπα από θέμα καναλιού και τρύπας είναι τελειωμένα.

    Μετά αρχίζω και προβληματίζομαι με: 1.καλώδιο ethernet, 2. εξοπλισμό μόντεμ, ρούτερ, κεραίες καθώς και με 3.το στήσιμο του λογισμικού για bandwidth control ανά κεραία...
    **αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για το καλώδιο πιο πάνω ή από που να το προμηθευτώ ή πως να το ζητήσω..

    Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθειά σας. Δυστυχώς επειδή περνάω τα κανάλια δεν είμαι πάνω από τον υπολογιστή ή το κινητό συνέχεια γι' αυτό αργώ να απαντήσω.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν για το καλώδιο που ρωτάς. Δεν ξέρω από Θεσσαλονίκη, αλλά τα βρίσκεις σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλά ηλεκτρολογικό υλικό και καλώδια εγκαταστάσεων.
    Στα γρήγορα στο "ψαχτήρι" βρήκα Καύκα, Κωνσταντακάτο, Αναστασιάδη, Νάζος και φαντάζομαι στην περιοχή σου θα βρεις κάποιο κατάστημα του είδους.
    Ζητάς απλά καλώδιο UTP Cat6 μονόκλωνο. Φυσικά θέλεις τα αντίστοιχα βύσματα RJ45 και τις επίτοιχες πρίζες.

    α. Έχεις αποφασίσει να βάλεις από ένα ΑΡ σε κάθε στούντιο. Ποια θα είναι αυτά; Γιατί δεν έχουν όλα τα ΑΡ δυνατότητα poe τροφοδοσίας, για να μην σου πω ότι τα περισσότερα δεν έχουν, Όχι ότι δεν υπάρχουν.

    β. Έστω ότι έχουν δυνατότητα Poe. Θέλεις 10 τροφοδοτικά και 10 injectors στον χώρο που θα τα συγκεντρώσεις όλα. Έχεις τέτοια δυνατότητα χώρου και ικανής ισχύος; Γιατί δεν βάζεις από ένα τροφοδοτικό και injector μαζί με το ΑΡ σε κάθε χώρο;

    γ. Γιατί επιλέγεις ΑΡ και όχι ένα ασύρματο router, έτσι ώστε να δώσεις και ενσύρματη δυνατότητα σύνδεσης για όσους το θέλουν;

  10. #25
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    jkoukos.
    α. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια συγκεκριμένα θα βάλω αλλά με μια αναζήτηση η τιμή τους κυμαίνεται περίπου στα 35-45 ευρώ το κομμάτι. (μιλάμε για poe που έρχεται κομπλέ στο κουτί του με όλα τα παρελκόμενα).
    β. Από θέμα χώρου εκεί που θα μπούνε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο λόγος που θέλω να αποφύγω το ρεύμα μέσα στα στούντιος είναι επειδή ο χώρος που θα μπει (πάνω από την πόρτα) δεν εξυπηρετεί να τραβάς προεκτάσεις. (θα είναι σαν χριστουγεννιάτικο ντεκόρ μόνο που δεν θα αναβοσβήνει το καλώδιο...)
    γ. Εδώ έχεις δίκιο. Σε μια κουβέντα που έκανα πάντως με 6 παιδιά όλοι μου είπαν πάνω κάτω μια ατάκα του τύπου: "Εγώ σμαρτφόουν και λάπτοπ έχω, τι να το κάνω το καλώδιο..."

    Παρόλα αυτά αν θέλεις να κάνεις μια αντιπρόταση δεχόμενος ότι θα βγαίνει καλώδιο σε κάθε στούντιο ακριβώς πάνω από την πόρτα και με τον περιορισμό ότι θα μπει ένα bandwidth control ανά στούντιο έτσι ώστε η ταχύτητα να μοιράζεται ισόποσα σε κάθε περίπτωση τότε είμαι ανοιχτός.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Μπορείς να δώσεις 1-2 ΑΡ που έχεις δει, για να κάνουμε μια εκτίμηση;
    β. Αν έχεις χώρο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόνο να έχεις υπόψη ότι θέλεις 10 (τροφοδοτικά+injectors), 10 καλώδια utp (από το switch προς τα injectors) και άλλα 10 καλώδια utp (από τα injectors προς τα στούντιο). Με την ισχύ τροφοδοσίας δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θέλεις πολύπριζο με πολλές θέσεις ή πολλαπλές πρίζες. Αν είναι σε χώρο μη τακτικά επισκέψιμο (αποθήκη κλπ) δεν υπάρχει θέμα ευταξίας και ομορφιάς.
    γ. Κανένα πρόβλημα αν δεν το θέλουν οι ίδιοι.

    Όσον αφορά την όδευση και το πέρασμα των καλωδίων σε κάθε χώρο, δεν γνωρίζω την διαρρύθμιση αλλά σκέφτομαι τουλάχιστον 2 λύσεις.
    Γράφεις για 2-3 στούντιο ανά όροφο, άρα μιλάμε για μικρό και διακριτικό κανάλι που μπορεί να μπει:
    1. Όπως αναφέρεις στο πάνω μέρος του τοίχου, μόνο αντί να μπει πάνω από κάθε πόρτα, να εισέρχεται στην γωνία που σχηματίζει ο εσωτερικός τοίχος (αυτός που διαχωρίζει 2 στούντιο) με την οροφή και από εκεί να κατεβαίνει προς τα κάτω έως το σοβατεπί. Θα είναι στην άκρη και δεν θα φαίνεται.
    2. Αντί να βγεις στο πάνω μέρος του ανελκυστήρα, να εξέλθεις στο κάτω μέρος στο ύψος του σοβατεπί, το οποίο και θα ακολουθείς. Κατόπιν εισέρχεσαι στα στούντιο δίπλα στην πόρτα εισόδου ή σε τέτοιο σημείο που να είσαι κοντά (κάτω) από πρίζα ρεύματος.

    Και με τους 2 τρόπους χρησιμοποιείς παραπάνω μέτρα καναλιού, αλλά σου δίνει περισσότερες επιλογές σε συσκευές ΑΡ.

  12. #27
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιτέλους,μετά από το σημερινό ρεκόρ εργασίας 09:30-15:00, 16:00:20:40 τελειώσαμε με τα κανάλια στους διαδρόμους, μέσα στο φρεάτιο του ανελκυστήρα (εκτός από ένα μικρό σωληνάκι από το κανάλι στις πόρτες) και τις τρύπες για να μπαίνει το καλώδιο μέσα στα δωμάτια.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hallelujah.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  84,5 KB 
ID: 143546

    jkoukos θα ανεβάσω μερικά λινκ για τα ΑΡ αύριο το πρωί ή το μεσημεράκι γιατί τώρα είμαι από το λάπτοπ και τα έχω σωσμένα στον σταθερό.

    Εννοείται πως όταν τελειώσει το πρότζεκτ θα ανεβάσω φώτο. Αν βγει όπως το θέλω ο χώρος με τα τροφοδοτικά, μόντεμ κλπ θα είναι κούκλα.

    Η αλήθεια είναι πως αυτό που πρότεινες στο "1" είναι τρελή πατέντα και θα το κρατήσω για μελλοντικά σχέδια όμως η διαρρύθμιση των χώρων από θέμα πρακτικότητας τόσο και εμφάνισης δεν το καθιστούν εφικτό.

    Όπως επίσης σε παραδέχομαι και στο "2" όχι επειδή σκεφτήκαμε το ίδιο πράγμα..
    Το θέμα είναι ότι από την μεριά που μπορούσε να μπει το κανάλι ήταν η ανάποδη από αυτήν που πήγαιναν τα στούντιος.
    *μπορείς να το δεις στην παρακάτω φωτογραφιάρα που τράβηξα με το κινητό μου (όχι δεν έχω Πάρκινσον..)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140901_202143.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  990,5 KB 
ID: 143549

    Ορίστε και μερικές ακόμα φώτο:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140901_202034.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  845,5 KB 
ID: 143550
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140901_202152.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  999,1 KB 
ID: 143553
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140901_202058.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  925,0 KB 
ID: 143551
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140901_202234.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  1,07 MB 
ID: 143552

    - - - Updated - - -

    *update.
    Λόγω ενός μικροτραυματισμού θα σταματήσω για μια με δύο μέρες τις εργασίες για το ίντερνετ.
    Ούτως ή άλλως έχει μείνει μόνο να τραβήξω καλώδιο και να αγοράσω - συνδέσω - ρυθμίσω τον εξοπλισμό.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @jkoukos.
    Αυτό είναι το ένα που μου έκαναν προσφορά μόνο που θα έρθει κομπλέ με τροφοδοτικό και injector τιμή χονδρικής με Φ.Π.Α. 32 ευρώ.. Το άλλο δεν το βρίσκω τώρα να το ανεβάσω.

    **Σήμερα ένα φίλος που σπουδάζει στην Άρτα τεχνικός τηλεπικοινωνιών μου πρότεινε:
    αυτό το σετ κεραιών, , αυτήν (που δεν είναι πακέτο) και αυτό το ρούτερ
    Μου είπε πως αφού δεν θα βάλω καλώδιο ethernet μέσα στο στούντιο που να έχει πρόσβαση ο ενοικιαστής καλύτερο θα ήταν να βάλω μια τέτοια κεραία στη μέση κάθε διαδρόμου του κάθε ορόφου και να κρατήσω τα κανάλια σε περίπτωση που χρειαστεί να βάλω καμιά επιπλέον κεραία)
    Του είπα πως το θέμα μου είναι πως θα κάνω τον διαμερισμό της σύνδεσης ανά διαμέρισμα αλλά αυτός μου είπε πως είναι απλά ρυθμίσεις στο ρούτερ.
    Έχω ξεκινήσει να διαβάζω -τώρα που δεν είμαι για πολλά και κάθομαι- στο φόρουμ για ρύθμιση της παραπάνω μάρκας αλλά έχω χάσει την μπάλα.
    link1
    link2
    Τελικά είναι εφικτή η λύση που πρότεινε ο φίλος; Και αν ναι μπορώ να το προγραμματίσω εγώ ή θα αναγκαστώ να το αναθέσω σε έναν επαγγελματία (δεν έχω πρόβλημα να τον πληρώσω ένα λογικό ποσό αρκεί να μου εξηγήσει πάνω κάτω τι κάνει και για να μαθαίνω και για να μην εξαρτώμαι απ' αυτόν κάθε φορά που θα γίνεται κάτι...).

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα βάζω σε spoiler, ώστε να μη τρώμε τζάμπα χώρο μιας και βγήκε μεγάλο το μήνυμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το ένα που μου έκαναν προσφορά μόνο που θα έρθει κομπλέ με τροφοδοτικό και injector τιμή χονδρικής με Φ.Π.Α. 32 ευρώ.. Το άλλο δεν το βρίσκω τώρα να το ανεβάσω.
    Μια χαρά είναι η συσκευή και έχει δυνατότητα poe. Όμως γιατί χονδρική 32€, όταν το πακέτο (περιέχει και το poe) το δίνει λιανική 28€;
    Spoiler:
    Αντί αυτού θα προτιμούσα το ασύρματο router TL-WR743ND στα 25€. Έχει και αυτό poe τροφοδοσία με επιπλέον δυνατότητες ότι δίνει ταυτόχρονα και ενσύρματη σύνδεση και έχει υποτυπώδες bandwidth management. Σαν router μπορεί να ρυθμιστεί το καθένα σε διαφορετική περιοχή διευθύνσεων, ώστε κάθε στούντιο να έχει την δική του μοναδική και να μην βλέπει τα άλλα.

    Η μεγάλη ευκολία είναι ότι μπορούν να ρυθμιστούν εύκολα και να δουλέψουν άμεσα όπως θέλεις να λειτουργήσει όλο το δίκτυο με τον υπάρχον εξοπλισμό (modem/router) του παρόχου.

    Επίσης μπορεί να δουλέψει και αργότερα πίσω από το Mikrotik router (που θα ελέγχει όλο το δίκτυο), αλλά και ως εφεδρική λύση σε περίπτωση που θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το Mikrotik και θέλεις να συνεχίσει να δουλεύει το δίκτυο, μέχρι να βρεις τη λύση.

    Συνολικό κόστος 250-300€ ανάλογα τι συσκευή θα επιλέξεις.

    **Σήμερα ένα φίλος που σπουδάζει στην Άρτα τεχνικός τηλεπικοινωνιών μου πρότεινε:
    αυτό το σετ κεραιών, , αυτήν (που δεν είναι πακέτο) και αυτό το ρούτερ
    Μου είπε πως αφού δεν θα βάλω καλώδιο ethernet μέσα στο στούντιο που να έχει πρόσβαση ο ενοικιαστής καλύτερο θα ήταν να βάλω μια τέτοια κεραία στη μέση κάθε διαδρόμου του κάθε ορόφου και να κρατήσω τα κανάλια σε περίπτωση που χρειαστεί να βάλω καμιά επιπλέον κεραία)
    Ουσιαστικά προτείνει 4 Ubiquiti UniFi AP (τα 3 σε πακέτο) συνολικού κόστους 270€. O μόνος προβληματισμός που έχω είναι αν επαρκεί να καλύψει το καθένα όλο τον όροφο πλήρως.
    Spoiler:
    Κανονικά για βέλτιστη κάλυψη πρέπει τα συγκεκριμένα να τοποθετούνται σε οριζόντια θέση στο ταβάνι και όσο δυνατόν στο κέντρο της επιθυμητής περιοχής κάλυψης, αλλά εσύ θα τα τοποθετήσεις στον διάδρομο έξω από τους αντίστοιχους χώρους και κατά πάσα πιθανότατα σε κατακόρυφη θέση στον απέναντι τοίχο. Βέβαια έχουν καλή εκπομπή και φαντάζομαι ότι θα ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις.

    Λογικά το αποτέλεσμα θα είναι καλό έως πολύ καλό, αφού το ασύρματο δίκτυο δούλευε (όπως δούλευε) με την προηγούμενη ιδιόρρυθμη και χαμηλότερων δυνατοτήτων εγκατάσταση.

    Αντί αυτών προτείνω τα αντίστοιχα Ubiquiti UniFi AP-LR (Long Range) συνολικού κόστους 300€.

    Όπως βλέπεις το κόστος και με τις 2 λύσεις είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Απλά η πρώτη λύση (Router σε κάθε στούντιο) είναι ευκολότερη στη ρύθμιση, ενώ η δεύτερη χρησιμοποιεί πολύ καλύτερο εξοπλισμό και δυνατότητες, μα θέλει σχετικές γνώσεις λόγω των πολυπλοκότερων ρυθμίσεων, που θα τις αναλύσω παρακάτω.
    Του είπα πως το θέμα μου είναι πως θα κάνω τον διαμερισμό της σύνδεσης ανά διαμέρισμα αλλά αυτός μου είπε πως είναι απλά ρυθμίσεις στο ρούτερ.
    O διαμοιρασμός και πλήρης έλεγχος του δικτύου θα γίνει από το Mikrotik router που σου προτείνει (Routerboard RB2011UiAS-RM στα 106€).
    Spoiler:
    Αντ' αυτού προτείνω το RB951Ui-2HnD στα 52€.
    Έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και δυνατότητες, με μόνη διαφορά τις 5 επιπλέον θύρες δικτύου και την μεγαλύτερη άδεια χρήσης, που έχει η πρόταση του φίλου σου.

    Η μεγαλύτερη άδεια, όπως σκέφτομαι την υλοποίηση, δεν θα χρειασθεί και όσον αφορά τις θύρες επαρκούν μόνο αν θα χρησιμοποιήσεις την λύση των 4 Unifi. Οι 10 θύρες δεν επαρκούν για λύση 10 Routers.

    Οι επιλογές που έχεις είναι:
    α. Λύση 10 Router: Ένα RB951Ui-2HnD + ένα 16πορτο switch NetGear FS116GE (σύνολο 100€).
    β. Λύση 4 Unifi: Ένα RB2011UiAS-RM (106€) ή ένα RB951Ui-2HnD + ένα 5πορτο switch NetGear FS105-200PES (σύνολο 72€). Μάλλον προτιμότερη η μία συσκευή.

    Η τοπολογία του δικτύου όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση όλων των συσκευών θα είναι:
    Spoiler:
    α. Modem/router Comtrend (που έχεις τώρα) σε λειτουργία Bridge mode (την έχει) με κλειστό ΝΑΤ, Firewall και DHCP server, ώστε να δουλεύει ως απλό modem.
    β. Το modem (α) θα συνδεθεί σε μία θύρα του Mikrotik router, που θα παίζει σαν WAN. Το Mikrotik θα ρυθμιστεί να κάνει την κλήση ΡΡΡ (PPPoE, VPI/VCI, Encapsulation, στοιχεία χρήστη και κωδικός) και φυσικά με ότι άλλο χρειαστεί για ν' αναλάβει τον πλήρη έλεγχο του δικτύου.
    γ. Ανάλογα την επιλεγμένη λύση ασύρματης δικτύωσης, από το Mikrotik είτε θα φεύγουν τα καλώδια προς τις ασύρματες συσκευές, είτε ένα μόνο καλώδιο προς το switch και σ' αυτό θα γίνει σύνδεσή τους.
    δ. Στην πραγματικότητα στο (γ), μεταξύ Mikrotik (ή switch) και ασύρματων συσκευών, μεσολαβούν τα poe injectors.

    Τελειώσαμε και με τον εξοπλισμό και πάμε στο θέμα της ρύθμισης και πιθανών τρόπων λειτουργίας του δικτύου. Θα γράψω μόνο την γενική ιδέα υλοποίησης και όχι πλήρη ανάλυση.
    Μπορεί να υπάρχουν και άλλες λύσεις, που δεν έρχονται τώρα στο μυαλό μου, που να είναι καλύτερες και ευκολότερα υλοποιήσιμες.
    Spoiler:
    Την κύρια δουλειά θα την αναλάβει ο Mikrotik router. Όποια λύση κι αν επιλεγεί, αυτός θα έχει όλο τον έλεγχο του δικτύου και τις περισσότερες ρυθμίσεις.
    Σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει στο αντίστοιχο θέμα, θα δουλέψει άμεσα και απλά θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες επιπλέον επιλογές γι' αυτά που θέλεις να πετύχεις.

    Στην περίπτωση των 10 ανεξάρτητων Routers, είναι πιο απλά τα πράγματα. Καθένα εξ αυτών θα έχει ξεχωριστή διεύθυνση με τις δικές του ρυθμίσεις και περιορισμούς. Επιπλέον, θα υπάρχει ο γενικός έλεγχος του Mikrotik.
    Είναι σαφώς ευκολότερη υλοποίηση, αλλά έχεις περισσότερες συσκευές για παρακολούθηση, χαμηλότερων τεχνικών χαρακτηριστικών και πιθανόν μελλοντικών αστοχιών (που όμως θα επιδρούν σε έναν χρήστη) και φυσικά μικρότερης κατανάλωσης.
    Αποτελούν VFM για απλές οικιακές εγκαταστάσεις, αλλά όχι για βαριά χρήση, ενώ σαν απλές και φθηνές συσκευές δεν έχουν την ίδια διάρκεια ζωής σαν τα Unifi.

    Η λύση των Unifi είναι πιο επαγγελματική μα ταυτόχρονα και πολύπλοκη. Ιδιαίτερα στην απαίτηση κάθε στούντιο να έχει τη δικιά του μοναδική διεύθυνση, με το δικό του ανεξάρτητο δίκτυο, ώστε μόνο σε αυτό να επιτυγχάνεται επικοινωνία των διάφορων φορητών συσκευών. Η υλοποίηση με 10 Unifi, θα ήταν η ίδια με την προηγούμενη λύση και εύκολη, αλλά ο προϋπολογισμός θα εκτινασσόταν πράγμα που θα τα καθιστούσε ασύμφορα.

    Τα καλά νέα είναι ότι κάθε Unifi μπορεί να κάνει έως 4 διαφορετικές εκπομπές, κάθε μια με τα δικά της ανεξάρτητα δεδομένα.
    Έτσι μπορείς να έχεις σε κάθε Unifi 2-3 ανεξάρτητα SSID με ξεχωριστές ρυθμίσεις ασφάλειας το καθένα και να ορίσεις ένα SSID για κάθε στούντιο, άρα να καλύπτεις με μια συσκευή όλο τον όροφο.

    Το μόνο που μένει είναι κάθε SSID να έχει το δικό του μοναδικό και ανεξάρτητο εύρος διευθύνσεων. Κι εδώ έγκειται η πολυπλοκότητα της υλοποίησης.
    Αυτό μπορεί να γίνει μέσω VLANs, δυνατότητα που την έχουν Mikrotik και Unifi. Με απλά λόγια μέσω της ίδιας θύρας και του ίδιου καλωδίου περνάμε όσα ξεχωριστά εικονικά δίκτυα θέλουμε, που το καθένα θα έχει τα δικά του στοιχεία και θα απευθύνεται σε ξεχωριστό SSID σε κάποιο Unifi.

    Τελικά είναι εφικτή η λύση που πρότεινε ο φίλος; Και αν ναι μπορώ να το προγραμματίσω εγώ ή θα αναγκαστώ να το αναθέσω σε έναν επαγγελματία (δεν έχω πρόβλημα να τον πληρώσω ένα λογικό ποσό αρκεί να μου εξηγήσει πάνω κάτω τι κάνει και για να μαθαίνω και για να μην εξαρτώμαι απ' αυτόν κάθε φορά που θα γίνεται κάτι...).
    Εν τέλει είναι εφικτή η λύση και με βοήθεια μπορείς να τα καταφέρεις. Πιθανόν να πάρει λίγο παραπάνω χρόνο, καθώς μέσω του φόρουμ (ή σε άλλους οδηγούς) υπάρχει κάποια καθυστέρηση στην επικοινωνία, αλλά άκρη πιστεύω θα βρεθεί.
    Αν όμως βιάζεσαι και θέλεις γρήγορα αποτέλεσμα, μπορείς να αποτανθείς σε επαγγελματία. Κατόπιν και εφόσον πιστεύω ότι δεν θα υλοποιήσει κάτι πολύπλοκο με script κλπ, μπορούμε να δούμε τυχόν τροποποιήσεις, προσθήκες κλπ.
    Δεν είναι εύκολο για κάποιον που δεν έχει τις σχετικές γνώσεις, αλλά με προσπάθεια και δοκιμές όλα γίνονται.

  14. #29
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @jkoukos δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω. Εσένα όπως και όλους όσους βοηθούν όχι μόνο στην δική μου περίπτωση αλλά γενικά σ' όλη την ομάδα.
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην σειρά που μου τα έγραψες πιο πάνω καθώς και θα συμπεριλάβω μια άτυχη επικοινωνία με ένα "τεχνικό"

    Το λοιπόν. Για το ΑΡ η τιμή που το έβρισκα ήταν από 27 έως 30 ευρώ σκέτο κουτί με το ΑΡ και χωρίς injector. Περνώντας λοιπόν από ένα γνωστό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη με δικτυακά ... μου έκαναν την παραπάνω προσφορά στα 32 ευρώ το κομμάτι κομπλε με injector.

    Και τώρα ερχόμαστε στο "κερασάκι" όπως το ονομάζω. Η άλλη προσφορά που μου έγινε από διαφορετικό κατάστημα με το mikrotik, η υπάλληλος με ρώτησε ευγενικά αν γνώριζα πως να το ρυθμίσω γιατί έχουν ιδιαιτερότητες μπλα μπλα μπλα και "έχουμε δικούς μας τεχνικούς που αναλαμβάνουν..."
    Μαζί με την κοπέλα εκείνη την μέρα ήταν ένας κύριος που ξεφόρτωνε εμπόρευμα και περιστασιακά συμμετείχε στην συζήτηση.
    -Παίρνω την επόμενη που λέτε τηλέφωνο και το σηκώνει ο κύριος που ξεφόρτωνε. Λέω "μου είχατε πει για τεχνικούς..." και μου λέει "Εγώ με έναν δικτυά τα κάνουμε". Πάω να του εξηγήσω τι θέλω να κάνει και αυτός με διέκοπτε και με ρωτούσε "Τι δουλειά θα κάνω όταν έρθω εκεί;" Σπασμένος που δεν με άφησε να ολοκληρώσω απαντάω "Έχω περασμένα όλα τα κανάλια, θα στερεώσω τις κεραίες, θα τραβήξω καλώδια, θα συνδέσω ρεύμα και τηλέφωνο και εσύ θα έρθεις ΜΟΝΟ να το ρυθμίσεις"

    ΤΟΤΕ μου πετάει το πρώτο κορυφαίο "Αυτό κύριε κοστίζει 300 ευρώ". Δίνω τόπο στην οργή και πάω να του ξανα εξηγήσω τι ακριβώς θέλω και πάλι με διακόπτει και μου λέει "Θέλεις να δώσεις 2Mbps σε κάθε γραμμή (δλδ σε κάθε κωδικό)". Ε δεν αντέχω και του λέω να μ αφήσει να του πω τι θέλω και του λέω:

    Θέλω να βγει κωδικός για κάθε δωμάτιο. Σ' αυτόν τον κωδικό να μπορούν να συνδέονται μία ή περισσότερες από μία συσκευές π.χ. 2 λάπτοπ και 2 κινητά και ΘΕΛΩ άν η γραμμή κλειδώσει στα 14 και λείπουν όλοι από την οικοδομή εκτός από έναν, να πάρει αυτό το δωμάτιο 14, αν μπει και δεύτερες ένοικος με ένα λαπτοπ να πάρει 7 ο ένοικος και τα υπόλοιπα 7 να μοιραστούν στις συσκευές του άλλου (2 λάπτοπ και 2 κινητά). Όπως καταλαβαίνετε αυτό ουδεμία σχέση έχει με αυτό που είχε στο μυαλό του ο προαναφερθέν κύριος. Αρχίζει μου λέει κάτι δικαιολογίες του τύπου αυτό που θες δεν είναι απλό, είναι dual dynamic bandwidth management και πρέπει να το δω, θα σε πάρω τηλέφωνο...
    Εννοείτε πως τηλέφωνο ακόμα δεν έλαβα και φοβάμαι στην ιδέα και μόνο στο πόσα θα μου ζητήσει...
    *Επίσης του λέω πως για τον οποιοδήποτε λόγω εγώ θα χρειαστεί να αλλάξω, καταργήσω κωδικούς. Η δουλειά που θα μου κάνει είναι blackbox και αυτός μόνο θα έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις; Μου απαντάει ΝΑΙ και μου λέει μια δικαιολογία του τύπου "Ούτε εμένα με συμφέρει να έρχομαι κάθε φορά γι' αυτό θα σου κάνω π.χ. 30 κωδικούς" Ναι του λέω αλλά αν κάποιος ξενοικιάσει και πάει δίπλα και πιάνει τι γίνεται;;; Άλλαξε θέμα και το πήγε στο dual dynamic bandwidth management...

    Στα δικά μας τώρα. Διάβασα πολλές φορές και με προσοχή τα παραπάνω που έγραψες. Εντάξει ψέματα μην πω τα περισσότερα τα κατάλαβα - σαν ιδέα - αλλά υπήρχαν και μερικά κενά. Απλά να πω πως αν μπουν τελικά οι UniFi θα μπουν στο ταβάνι του διαδρόμου και όχι σε τοίχο. Θα έχουν άμεση πρόσβαση στα 2 από τα τρία στούντιο. Όχι ότι το τρίτο θα είναι μακριά, 4-5 μέτρα. Η πλάκα του κάθε ορόφου είναι 96 τ.μ.

    Κατάλαβα ότι οι κεραίες έχουν δυνατότητα να εκπέμπουν ταυτόχρονα έτσι ώστε να φαίνεται ότι εκπέμπουν 3-4 διαφορετικά δίκτυα αυτό που με απασχολεί είναι κατά πόσο ένας μέσος άνθρωπος είναι ικανός να φέρει κάτι τέτοιο εις πέρας. Και θέλω να καταλήξω.
    -Έχω ήδη τραβήξει κανάλια για υποδομή να μπαίνει καλώδιο μέσα σε κάθε στούντιο και έχω το καλώδιο. Αν είναι να δώσω 350-400 ευρώ μόνο για εξοπλισμό και άλλα 300 για προγραμματισμό ΓΙΑΤΙ να μην δώσω 700 ευρώ να πάρω 10 UniFi και να το κάνω μόνος μου; Απ ότι κατάλαβα από αυτά στο ποστ και χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία πιστεύω πως η λύση των 10 κεραιών είναι μεν πιο ακριβή αλλά στο αντίποδα πιο εύκολα υλοποιήσιμη. Επίσης εκεί που θα μπουν τα ρούτερ, μόντερ injector... θα είναι δίπλα από το ένα στούντιο επομένως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα 10 πορτο mikrotik με ενσωματωμένη κεραία και από εκεί να δίνω στο ένα στούντιο και με καλώδια να στέλνω στις υπόλοιπες 9 κεραίες, και να μου μένει η δέκατη θύρα ethernet για να κάνω τη σύνδεση με το μόντεμ.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω η αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο αλλα θα σου πω εγω τι θα εκανα....

    Συμφωνα με τα οσα εχεις ηδη κανει παντα.... θα εβαζα το καλωδιο μεσα σε καθε σπιτι.

    1) εκει που θα μπει μεσα στο σπιτι το καλωδιο θα εβαζα κατι τετοιο.
    εχει 5 ethernet + wlan.
    α) τροφοδοτειται με PoE: 8-30V DC on Ether1 οποτε δεν θα εχεις περισσοτερα καλωδια να φαινονται.
    β) μεσω του λειτουργικου του θα κανεις bridge (στο λεω με απλα λογια) τις ethernet και το wlan του.
    οποτε μεσα στο σπιτι θα εχει το ασυρματο που θες καθως επισης αν θελησει ο καθε ενοικος βαζει και καλωδιο για να δωσει ενσυρματα σε οτι συσκευη θελει. καθε τετοια συσκευη θα τρεχει δικο της dhcp.

    2) ολα τα καλωδια εκει που θα τα τερματισεις (νομιζω στο ισογειο ? ) θα μπουν σε ενα switch με τουλαχιστον 10+1 ethernet . κατα προτιμηση μηχανημα με μικροτικ που κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!!!! απο εκει θα ρυθμισεις σε καθε καλωδιο να δινεις την μαχιμουμ ταχυτητα που λες. (οσο για το αν λειπουν καποιοι και θες να ανεβαινει η ταχυτητα... αυτο ειναι καθαρα ρυθμισεις οποτε με διαβασμα το κανεις οποια ωρα θες).

    3) η τροφοδοσια των συσκευων θα γινει με injector και ενα καλο τροφοδοτικο μαζι με κατι τετοιο. η αλλιως τα κανεις σε δυο ομαδες αν ανησυχεις οτι ενα δεν θα αντεξει.

    edit: ελπιζω να θυμηθηκες να τραβηξεις και ενα utp απο το μοδεμ σου μεχρι εκει που θα μπει το switch.

    επισης θα ρυθμισεις το ενα ΑΡ... θα παρεις back-up... θα το ριξεις στο επομενο ΑΡ αλλαζοντας λιγα πραγματακια πχ ssid και ετσι θα τελειωσεις γρηγορα με τις ρυθμισεις. (εφοσον ειναι ολα ιδια μηχανακια)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 05-09-14 στις 17:17.

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  2. 3g και ιντερνετ σε smartphone
    Από anaksagoras στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 15:18
  3. "Κολλάει" το ίντερνετ σε 886, ενώ έχω πρόσβαση με ssh
    Από StavrosD στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-14, 19:34
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 21:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας