Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ευχαριστω για την απαντηση σου. πρωτη φορα γραφω σε φορουμ.
    το θεμα ειναι πως δεν εχω νετμοντ, δεν εχω isdn τα πηρε ο οτετζης και εφυγε. εχω κανει τις συνδεσεις κανονικα πανω στο σπλιτερακι και ρωτω εαν και πως ειμαι σιγουρος οτι τα καλωδια του οτε ερχονται σωστα απο το καφαο μεσα στο σπιτι ή η τελλας μας δουλεευει κανονικα? http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/wink.gif
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 14-03-07 στις 23:29. Αιτία: merge + διαγραφή greeklish

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tellalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    eimai energopoiimenos xristis sto tellas zisto. blepo dsl mono apo ena kalodio kai afto oxi pano stin tilefoniki mou grammi.gnorizei kaneis pou ofeiletai to problima? i tellas leei oti exei dothei kanonika i porta apo ton ote. simeiosi: prin valo dsl eixa isdn , ta kalodia tou ote erxontai sosta mesa sto spiti? simeiosi 2: otan sixronizei to router den boro na sindetho me tipota kai vevaia den exo tilefoniki grami. opoios exei paromoio provlima as apantisei giati tha arostiso pedia....
    Tι γλώσσα μιλάς δεν καταλαβαίνω;

    Διόρθωσε το μήνυμά σου στα ελληνικά, αλλιώς θα το διαγράψουν.

    ΥΓ. Πρέπει να βγάλεις τη συνδεσμολογία του ISDN, να ξεσυνδέσεις το ΝETMOD, να βάλεις φίλτρο ή splitter στην πρίζα του τηλ. και να συνδέσεις πάνω του το τηλ και το modem του ADSL.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Τα forums (μιάς και πρώτη φορά γράφεις σε ένα) είναι ένας χώρος όπου γράφεις την γνώμη σου, ελεύθερα εφόσον δεν προσβάλλεις κανέναν, ζητάς βοήθεια σε κάποια θέματα σχετικά με το αντικείμενο του forum, δίνεις βοήθεια, αν θέλεις και γνωρίζεις, και γενικά ισχύουν οι τυπικοί κανόνες συμπεριφοράς της κοινωνίας μας.

    Όταν θέλεις βοήθεια σε κάποιο θέμα καλό είναι να δίνεις με σαφήνεια όσον το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες. Η διαφορά με τον πραγματικό κόσμο είναι πως στα forums κάποιοι θα διαθέσουν ένα τμήμα του χρόνου τους και των γνώσεών τους για να σε βοηθήσουν χωρίς να ζητήσουν τίποτε σε αντάλλαγμα.

    Επι της ουσίας τώρα:
    Εφόσον έχεις ενεργοποιηθεί στο zisto (πως το ξέρεις?) σημαίνει πως η τηλεφωνία σου είναι πλέον PSTN και γενικά ο εξοπλισμός σου πρέπει να είναι για PSTN.
    Είναι?

    Το netmod ξέχασέ το. Δεν θα το χρειαστείς ξανά.

    Βάλε ένα απλό τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στην γραμμή και δες αν δουλεύει.
    Βάλε τον PSTN router κατευθείαν πάνω στην γραμμή και δεν αν συγχρονίζει.

    Δες αυτά, γράψε τα αποτελέσματα και κάποιος θα σου απαντήσει.

    Καλως ήρθες.

    P.S. Η Tellas δεν σε δουλεύει, τα λεφτά σου θέλει, και για να στα πάρει σου δίνει μιά υπηρεσία. ΑΝ δεν πάρεις την υπηρεσία απλά δεν πληρώνεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.

    Θα ηθελα να σε ενημερωσω ομως οτι αν και συμμετεχω σε φορουμ τεχνικο πρωτη φορα ΔΕΝ ειμαι κανενας ασχετος και πρωταρης , ασχολουμαι με υπολογιστες περιπου 15 χρονια ομως η αληθεια ειναι οτι γνωριζω απο δικτυα ελαχιστα και ακομα λιγοτερο με καλωδια πριζες κτλ.

    Ξεκινω λοιπον παλι λεγοντας οτι ειμαι ενεργοποιημενος χρηστης του ζιστο ( μου το ειπαν) , η συνδεση μου ειναι pstn ( εκανα αιτηση στον ΟΤΕ και ηρθε ο οτετζης και πηρε το νετμοντ) , δεν εχω νετμοντ ( αφου το πηρε)

    Το τηλεφωνο μου δουλευει κανονικα.

    Δεν συγχρονιζει το ρουτερ.(ποτε)

    Υπαρχει ομως και ενα μπλε τηλεφωνικο καλωδιο με το οποιο συχρονιζει το ρουτερ αλλα δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη... (2 ζευγαρια καλωδιων ενα μπλε ενα κοκκινο)

    και ρωτω η dsl αφου δεν περναει απο την τηλεφωνικη μου γραμμη και ερχεται απο αλλη γραμμη ή καλωδιο φταινε οι συνδεσεις , η τελλας, η εγω που θελω γρηγορο internet?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    σε ποια γραμμη σου εκαναν ενεργοποιηση του zisto; σε αυτη που ειχες με τον ΟΤΕ πριν ή εφερε νεα καποιος τεχνικος με νεα καλωδια;

    μπλε τηλεφωνικο καλωδιο, απο που ερχεται και τι ρολο εχει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papdoux : 14-03-07 στις 15:32.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tellalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.

    Θα ηθελα να σε ενημερωσω ομως οτι αν και συμμετεχω σε φορουμ τεχνικο πρωτη φορα ΔΕΝ ειμαι κανενας ασχετος και πρωταρης , ασχολουμαι με υπολογιστες περιπου 15 χρονια ομως η αληθεια ειναι οτι γνωριζω απο δικτυα ελαχιστα και ακομα λιγοτερο με καλωδια πριζες κτλ.

    Ξεκινω λοιπον παλι λεγοντας οτι ειμαι ενεργοποιημενος χρηστης του ζιστο ( μου το ειπαν) , η συνδεση μου ειναι pstn ( εκανα αιτηση στον ΟΤΕ και ηρθε ο οτετζης και πηρε το νετμοντ) , δεν εχω νετμοντ ( αφου το πηρε)

    Το τηλεφωνο μου δουλευει κανονικα.

    Δεν συγχρονιζει το ρουτερ.(ποτε)

    Υπαρχει ομως και ενα μπλε τηλεφωνικο καλωδιο με το οποιο συχρονιζει το ρουτερ αλλα δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη... (2 ζευγαρια καλωδιων ενα μπλε ενα κοκκινο)

    και ρωτω η dsl αφου δεν περναει απο την τηλεφωνικη μου γραμμη και ερχεται απο αλλη γραμμη ή καλωδιο φταινε οι συνδεσεις , η τελλας, η εγω που θελω γρηγορο internet?
    Φορητότητα έχεις κάνει η αίτηση για καινούργια γραμμή;;

    1. Εκεί που λειτουργεί το τηλ. όταν παίρνεις 134 καλεί κανονικά;

    2. Εκεί που λειτουργεί η ADSL, με τι ταχύτητα συγχρονίζεις;;

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  7. #7
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    η συνδεση που ειχα ηταν isdn και εκανα αιτηση αλλαγης της σε απλη pstn
    απο την τελλας ζητησα το ζιστο κρατωντας παραλληλα τον τηλεφωνικο μου αριθμο.
    δεν ηρθε ποτε τεχνικος στην πολυκατοικια τουλαχιστον οσο ημουν εκει http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/smile.gif


    Οσον αφορα στην ταχυτητα συχρονισμου του μοντεμ δεν το εχω ελεγξει ακομα αλλα στην ουσια ειναι και ανωφελο διοτι μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ παντα περνω το μηνυμα invalid username and password και κατι σχετικο με τα pppoe options του δικτυου.
    Σημειωση: εχω ελεγξει ολες τις ρυθμισεις του ρουτερ ξανα και ξανα και με τεχνικο της τελλας.
    Αγορασα και ρουτερ της netgear μηπως εφταιγε και αυτο αλλα και παλι τα ιδια.

    Το μπλε τηλεφωνικο καλωδιο ειναι αυτο το καλωδιο που περναει ο οτε για να εχεις τηλεφωνο (εγω εχω ενα ζευγαρι απο αυτα. τυχερος αραγε ή ατυχος?) μαλλον το αλλο ζευγαρι υποστηριζει δευτερη τηλεφωνικη συσκευη στο σπιτι .

    ευχαριστω παντως. μαλλον θα κανω λιγο υπομονη ακομα μπορει να με λυπηθουν απο τη τελλας και να στειλουν καποιον ανθρωπο.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    l2check faq and greek
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JediMasterMANIAC : 14-03-07 στις 16:31.
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tellalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η συνδεση που ειχα ηταν isdn και εκανα αιτηση αλλαγης της σε απλη pstn
    απο την τελλας ζητησα το ζιστο κρατωντας παραλληλα τον τηλεφωνικο μου αριθμο.
    δεν ηρθε ποτε τεχνικος στην πολυκατοικια τουλαχιστον οσο ημουν εκει http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/smile.gif


    Οσον αφορα στην ταχυτητα συχρονισμου του μοντεμ δεν το εχω ελεγξει ακομα αλλα στην ουσια ειναι και ανωφελο διοτι μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ παντα περνω το μηνυμα invalid username and password και κατι σχετικο με τα pppoe options του δικτυου.
    Σημειωση: εχω ελεγξει ολες τις ρυθμισεις του ρουτερ ξανα και ξανα και με τεχνικο της τελλας.
    Αγορασα και ρουτερ της netgear μηπως εφταιγε και αυτο αλλα και παλι τα ιδια.

    Το μπλε τηλεφωνικο καλωδιο ειναι αυτο το καλωδιο που περναει ο οτε για να εχεις τηλεφωνο (εγω εχω ενα ζευγαρι απο αυτα. τυχερος αραγε ή ατυχος?) μαλλον το αλλο ζευγαρι υποστηριζει δευτερη τηλεφωνικη συσκευη στο σπιτι .

    ευχαριστω παντως. μαλλον θα κανω λιγο υπομονη ακομα μπορει να με λυπηθουν απο τη τελλας και να στειλουν καποιον ανθρωπο.
    Να πάς στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου (εκεί που έρχεται το καλώδιο που παιρνάει ο ΟΤΕ) και να αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα και να βάλεις μόνο του το router πάνω και να μας πείς αν συγχρονίζει και τί δείχνει.

    Κάνε και το αντίθετο, βγάλε το Modem και σύνδεσε ένα τηλέφωνο.

    Ερώτηση, όταν παίρνεις το νούμερο 134 τι λέει;;;

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  10. #10
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    Συγνώμη δηλαδή ... αλλά ... μου φαίνεται το παλλικάρι μιλάει για το καλώδιο που χρησιμοποιείται μέσα στο διαμέρισμα για να συνδέσει τις τηλεφωνικές πρίζες μεταξύ τους. Και είναι εντύπωσή μου ότι πρέπει να χρησιμοποιεί ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΠΛΕ_ΚΟΚΚΙΝΟ, δηλαδή ένα μπλε με ένα κόκκινο = 1η γραμμή, άλλο μπλε με άλλο κόκκινο = 2η γραμμή. Εκτός αν έχει μόνο μία γραμμή, οπότε απλά τα καλώδια είναι δεμένα ανά χρώμα (το μπλε με το μπλε και το κόκκινο με το κόκκινο) για να μεταφέρεται το σήμα στην επόμενη πρίζα.

    Βέβαια, μπορεί να έχω μπλέξει τα αυγά με τα πασχάλια , αλλά αυτό που θα έκανα είναι να βρω την κεντρική πρίζα, να αποσυνδέσω ΟΛΑ τα καλώδια, να βρω ποιο ζεύγος φέρνει το σήμα του ΟΤΕ (λογικά ένα κόκκινο καλώδιο + ένα μπλε καλώδιο), να ελέγξω ότι αυτό δίνει κανονικά σήμα τηλεφωνικό και ADSL, και ΜΕΤΑ να συνδέσω τα υπόλοιπα καλώδια που μεταφέρουν το σήμα σε άλλες πρίζες, και να ελέγξω ότι όλα λειτουργούν...

    Καλό ψάξιμο!

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Να χρησιμοποιήσεις τα δύο σύρματα που ήταν πάνω στο netmod. Ελπίζω πως ξέρεις ποιά ήταν.

    Ο οτετζής παρέδωσε την γραμμή, πήρε το netmod και έφυγε χωρίς να σου πει ποιά σύρματα συνέδεσε. Φαντάζομαι αν έπαιρνες γραμμή ΟΤΕ θα την δοκίμαζε κι όλας, αλλά στην περίπτωσή σου δεν σου είπε τίποτε και βέβαια δεν το έκρινε σκόπιμο. Αν ήταν και μάγκας θα σου ανακάτευε και τα καλώδια ή καλύτερα θα στα έκοβε τελείως.

    Ωραία απελευθέρωση με τον ΟΤΕ διαχειριστή του τοπικού βρόχου...

    Επίσης επειδή έχεις εμπειρία φαντάζομαι ξέρεις την διαφορά μεταξύ του συγχρονίζει ο router και κάνει authentication γιατί το μήνυμα "invalid username and password " που γράφεις σημαίνει πως συγχρονίζει o router και έχεις πρόβλημα στο να κάνεις login.

    Το τηλέφωνο είπες πως δουλεύει κανονικά?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagdsl : 14-03-07 στις 21:55. Αιτία: συμπλήρωμα

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Βασικα ο ΟΤΕ οταν σου περναει γραμμη σου δινει 2 καλωδιακια (Μπλε+Κοκκινο)
    Οταν μας περασε εμας γραμμη το 84 που φτιαξαμε το σπιτι περασε και μια δευτερη ο μαστορας, οχι για καποιο λογο, για να υπαρχει. Δηλαδη το καθε μπριζακι βγαζει 4 καλωδιακια σε εμενα...
    Για να μην συχρονιζεται το modem σου μαλλον η γραμμη σου εχει καποιο προβλημα (δυσκολο) ή εισαι πολυ μακρια απο την dslam σου...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια μαύρα
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    ADB
    Πάρε τηλ. στην Τελλάς και ζήτησε τους να σου δώσουν user name & password.Χωρίς αυτά δεν πρόκειται να συνδεθείς ποτέ.
    Σαν username φαντάζομαι θα έχουν το e-mail που σου δώσανε.Password αν θυμάμαι καλά βάζεις εσυ ότι θες.Αν και πάλι δεν μπορείς να συνδεθείς, πάρε στο 13800 και εξήγησε τους το πρόβλημα.
    Αν δεν σε βοηθήσουν, ξαναχτύπα τηλ. αργότερα για να μιλήσεις με άλλον γιατί ο πρώτος ίσως να ήταν ψιλοάσχετος.Αυτοί στα help desk με τόσα που ακούνε καθημερινά, έχουνε γίνει τσακάλια.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια παιδια δεν περιμενα τοση ανταποκριση
    αλλα εχω παρει την αποφαση μου οχι οχι δεν αυτοκτονω.
    Θα περιμένω την τελλας να μου λυσει το προβλημα οπως οφειλει , δεν πληρωνω παρα μονο τα τηλεφωνα που κανω, στο κατω κατω δεν θα γινω ουτε ηλεκτρολογος ουτε διαχειριστης δικτύων δεν εχω καμμια ορεξη.
    ευχαριστω παντως και εδω ειμαστε μολις συνδεθουμε να σας ρωταμε διαφορα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 12:53
  2. ADSL in a box PLUS{και ξεχάστε τα καλώδια}
    Από poromenos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-05, 11:51
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-05, 16:30
  4. ADSL βύσματα και καλώδια
    Από aLoNe στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-04, 20:51
  5. καλωδια για adsl
    Από theoo27 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-03, 07:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας