Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με το PC μου. Σε άσχετες στιγμές (από απλό browsing μέχρι δουλειά σε Photoshop, gaming και αντίστοιχα πιο "βαριά" προγράμματα) κρασάρει και πετάει BSOD, πολλές φορές με διαφορετικό κωδικό σφάλματος. Δοκίμασα κάποια memtest πριν καιρό, μία φορά πέταξε λάθος, τις υπόλοιπες (έλεγχο κάθε dimm ξεχωριστά σε διαφορετικά slots) τα tests έβγαιναν καθαρά. Έκανα clean format αλλά πάλι τα ίδια.

    Το σύστημα μου είναι το εξής:
    Spoiler:

    Operating System: Windows 7 Professional 64-bit (6.1, Build 7600) (7600.win7_gdr.130318-1532)
    Motherboard: Gigabyte Z68MA-D2H-B3
    BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG
    CPU: Intel i7-2600K CPU @ 3.40GHz (8 CPUs), ~3.7GHz
    RAM: 16384MB RAM (4x4GB)
    GPU: Nvidia GeForce GTX 560 Ti
    SSD: OCZ Agility 3 128GB
    HDD: 1TB Seagate


    Μετά από clean format των τελευταίων ημερών μετράω ήδη αυτά τα crashes:
    http://users.ntua.gr/el03078/report.html

    Οι κωδικοί είναι διαφορετικοί (και πριν το format είχε και άλλους), άλλο crash αφορά μνήμη, άλλο δίσκο, άλλο gpu. Είμαι στη φάση που αρχίζω πάλι τα tests και σε επόμενο βήμα θα αρχίσω να αντικαταστώ parts μήπως και εντοπίσω το πρόβλημα. Προσωπικά σκέφτομαι ότι αν το πρόβλημα είναι hw θα ευθύνεται είτε δίσκος (και για αυτό κρασάρουν τα drives και της gpu πχ), είτε mobo, τι άλλο θα εξηγούσε τόσα διαφορετικά crashes, κακό install; Θα ήθελα ιδέες από τους πιο έμπειρους. Ευχαριστώ πολύ.

    Y.Γ: Αν το θέμα ταιριάζει περισσότερο στην κατηγορία του hardware, ζητώ συγνώμη από τους mods και θα παρακαλούσα να το μετακινήσουν, ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άποψή μου είναι (από τη μικρή εμπειρία που έχω και χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερόλα) ότι μπορεί να φταίει ο σκληρός σου. Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ παλιά αλλά τελικά έφταιγαν οι drivers της gpu (κάποιο μικρόμπλοκάρισμα που σε επόμενη ενημέρωση λύθηκε). Όμως αν σου βγάζει διαφορετικά errors με διαφορετικούς drivers, πιστεύω ότι φταίει ο σκληρός. Χαλασμένο τροφοδοτικό κάνει συνήθως επανεκκίνηση χωρίς BSOD.

    Μιας και έχεις κάνει καθαρό φορματ, δοκίμασε κανένα read & write test για κατεστραμμένους sectors πχ με το Hard Disk Sentinel. (Το read & write σβήνει αρχεία, να έχεις υπόψιν)

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ξεκίνα με ενα memtest να τσεκάρεις την μνήμη, τα errors στο ntfs μάλλον γίνανε απο τα πολλά restart με ενα chkdsk θα είσαι οκ λογικά
    Μετά αν το memtest στα βγάλει όλα οκ θα κοιτούσα σε τροφοδοτικό

Παρόμοια Θέματα

  1. BSOD συνεχομένα - Ιδεα Δεν εχω.
    Από PwNaGe στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 02:07
  2. BSOD μετά από αναβάθμιση RAM
    Από reot21 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 05:03
  3. BSOD σε καθαρή εγκατάσταση windows 7
    Από DjoRDjeVIc στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 02:12
  4. VIA VT6421 BSOD
    Από stelios4711 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 03:04
  5. bsod stop 0x000000F4
    Από virtualitywon στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-13, 02:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας