Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Καλημέρα, έχω εδώ ένα laptop (Lenovo G505) και βγάζει συνέχεια BSOD.
    Το ανοίγω, περιμένω, μου βγάζει το <<Αποκατάσταση σφαλμάτων των WIndows>> και μου έχει να διαλέξω ανάμεσα στο <<Εκκίνηση της Επιδιόρθωσης κατά την εκκίνηση (συνιστάται)>> και στο <<Κανονική εκκίνηση των Windows>>. To θέμα είναι ότι όποιο από τα να διαλέξω, μου πετάει BSOD. Έτσι δοκίμασα να βάλω το CD, για να δοκιμάσω να κάνω το επαναφορά συστήματος. Ούτε αυτό πέτυχε, μόλις φορτώσουν οι δύο μπάρες, μου πετάει BSOF.

    Η BSOD βγάζει τα εξής :
    Πάνω-πάνω : BUGCODE_USB_DRIVER
    Κάτω-κάτω : STOP: 0x000000FE (0x0000000000000005, 0xFFFFFa80041191A0, 0x000000001022, OxFFFFFA8004228B08)

    Αυτά που είναι στην παρένθεση ψιλοαλλάζουν λίγο, ανάλογα που γίνεται η BSOD, αλλά το πρώτο ( STOP: 0x000000FE ) και αυτό <<BUGCODE_USB_DRIVER>> μένουν σταθερό.
    Έψαξα και βρήκα ότι οφείλεται στο usbhub.sys.
    Τι να κάω; Πως να το φτιάξω όταν δεν μπορώ ούτε DVD των windows να βάλω για να το φτιάξω;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Με βάση τον κωδικό σφάλματος και την πρώτη παράμετρο μέσα στην παρένθεση,
    πρόβλημα Hardware με κάποια από τις θύρες USB ή με τον USB Controller.

    Aντιγράφω από Microsoft
    A hardware failure has occurred because of a bad physical address found in a hardware data structure.
    Υπάρχουν συνδεδεμένες USB συσκευές στο λάπτοπ; Αν ναι ,αποσύνδεσε τες και ξαναδοκίμασε.

    Δοκίμασες να μπεις σε Safe mode? Μπαίνει; Το Lenovo έχει Recovery partition;
    Αν έχει δοκίμασε επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    Αυτό βέβαια θα σβύσει όλα τα δεδομένα από τον σκληρό δίσκο.

    Και από το DVD δεν θα κάνεις επαναφορά συστήματος, αλλά επιδιόρθωση εγκατάστασης
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Ναι, επιδιόρθωση εγκατάστασης ήθελα να πω, αλλά τα μπερδεύω αυτά τα δύο.
    Όχι δεν υπάρχουν συνδεδεμένες USB συσκευές στο laptop. Μπαίνει σε safe mode.

    Κοίτα, αρχικά είχε Windows 8, αλλά ο φίλος μου δεν τα ήθελε, έτσι του έβαλα Windows 7 και έτσι σβήστηκαν ότα τα partitions.

    Αλλά εντάξει, τώρα το έφτιαξα.

    Λοιπόν, τι έκανα. Είχα ψάξει και εγώ, γι'αυτό το μήνυμα στο BSOD και βρήκα ότι έφταιγε το αρχείο usbhub.sys. Και έτσι σκέφτηκα,
    αφού δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο, να κατεβάσω ένα καινούργιο αρχείο usbhub.sys και να το βάλω μέσα στα windows με μια
    διανομή linux. Και πράγματι πέτυχε. Μόλις το αντικαθιστώ με το καινούργιο usbhub.sys, κάνω επανεκκίνση και μου άνοιξε. Στη συνέχεια,
    σκανάρω όλο το pc, βρέθηκε πολύ σαβούρα, το τι είχε μέσα άλλο πράμα. Το σκάναρα με τρεία-τέσσερα προγραμματάκια. Και κατά τη διάρκεια
    του σκαναρίσματος με το malwarebytes μου πετάει άλλη BSOD, αλλά αυτή την φορά με άλλο μήνυμα, κάτι για bad_pool_header, έτσι έκανα
    σκανάρισμα σε safe mode των windows. Ευτυχώς, στην ιστοσελίδα της microsoft υπήρχε ένα hotfix, το έβαλα και τώρα καμία BSOD.
    Συνέχισα το σκανάρισμα με το malwarebytes βρήκε και αυτό μερικούς και τώρα το έχω πάνω από 10 ώρες ανοιχτό και δεν έχει βγάλει καμία BSOD.

    Μόνο έχω πρόβλημα με κάτι drivers για USB. Συνέχεια, κάτω στη γωνία μου εμφανίζει ένα παραθυράκι ότι υπάρχει άγνωστη συσκευή USB.
    Και στο Διαχείρηση Συσκευών, μου έχει δύο κίτρινα τρίγωνα, ένα στο Unknown Device και ένα στο Universal Serial Bus (USB).
    Έψαξα στο site της lenovo, αλλά ο driver AMD USB 3.0 έρχεται προεγκατεστημένος με τα Windows 8 και δεν υπάρχει στα 7.
    Λες να πειράζει να μην βάλω τον driver μιας και δεν υπάρχει και να αφήσω τα τριγωνάκια;

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, επιδιόρθωση εγκατάστασης ήθελα να πω, αλλά τα μπερδεύω αυτά τα δύο.
    Όχι δεν υπάρχουν συνδεδεμένες USB συσκευές στο laptop. Μπαίνει σε safe mode.

    Κοίτα, αρχικά είχε Windows 8, αλλά ο φίλος μου δεν τα ήθελε, έτσι του έβαλα Windows 7 και έτσι σβήστηκαν ότα τα partitions.

    Αλλά εντάξει, τώρα το έφτιαξα.

    Λοιπόν, τι έκανα. Είχα ψάξει και εγώ, γι'αυτό το μήνυμα στο BSOD και βρήκα ότι έφταιγε το αρχείο usbhub.sys. Και έτσι σκέφτηκα,
    αφού δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο, να κατεβάσω ένα καινούργιο αρχείο usbhub.sys και να το βάλω μέσα στα windows με μια
    διανομή linux. Και πράγματι πέτυχε. Μόλις το αντικαθιστώ με το καινούργιο usbhub.sys, κάνω επανεκκίνση και μου άνοιξε. Στη συνέχεια,
    σκανάρω όλο το pc, βρέθηκε πολύ σαβούρα, το τι είχε μέσα άλλο πράμα. Το σκάναρα με τρεία-τέσσερα προγραμματάκια. Και κατά τη διάρκεια
    του σκαναρίσματος με το malwarebytes μου πετάει άλλη BSOD, αλλά αυτή την φορά με άλλο μήνυμα, κάτι για bad_pool_header, έτσι έκανα
    σκανάρισμα σε safe mode των windows. Ευτυχώς, στην ιστοσελίδα της microsoft υπήρχε ένα hotfix, το έβαλα και τώρα καμία BSOD.
    Συνέχισα το σκανάρισμα με το malwarebytes βρήκε και αυτό μερικούς και τώρα το έχω πάνω από 10 ώρες ανοιχτό και δεν έχει βγάλει καμία BSOD.

    Μόνο έχω πρόβλημα με κάτι drivers για USB. Συνέχεια, κάτω στη γωνία μου εμφανίζει ένα παραθυράκι ότι υπάρχει άγνωστη συσκευή USB.
    Και στο Διαχείρηση Συσκευών, μου έχει δύο κίτρινα τρίγωνα, ένα στο Unknown Device και ένα στο Universal Serial Bus (USB).
    Έψαξα στο site της lenovo, αλλά ο driver AMD USB 3.0 έρχεται προεγκατεστημένος με τα Windows 8 και δεν υπάρχει στα 7.
    Λες να πειράζει να μην βάλω τον driver μιας και δεν υπάρχει και να αφήσω τα τριγωνάκια;
    Δεν ξέρω αν θαβοηθήσει αλλά έχεις ενημερώσει το λαπτοπ με τα τελευταία updates των 7?

    Κάνει και στο Universal bus ένα δεξί κλικ και μετά εγκατάσταση ή ενημέρωση προγράμματος οδήγησης.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κοίτα, αρχικά είχε Windows 8, αλλά ο φίλος μου δεν τα ήθελε, έτσι του έβαλα Windows 7 και έτσι σβήστηκαν ότα τα partitions.

    Στη συνέχεια, σκανάρω όλο το pc, βρέθηκε πολύ σαβούρα, το τι είχε μέσα άλλο πράμα.
    Από που βρέθηκε η σαβούρα σε καινούργια εγκατάσταση;;;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που βρέθηκε η σαβούρα σε καινούργια εγκατάσταση;;;;;
    To laptop το αγόρασε πριν κάτι μήνες(4-5 αν θυμάμαι καλά), δοκίμασε τα 8, για κάνα δυο μέρες δεν του άρεσαν και τότε του τα'λλαξα σε 7. Ίσως να υπερέβαλα με το <<το τι είχε μέσα άλλο πράμα>>, αλλά ότι είχε σαβούρα είχε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν θαβοηθήσει αλλά έχεις ενημερώσει το λαπτοπ με τα τελευταία updates των 7?

    Κάνει και στο Universal bus ένα δεξί κλικ και μετά εγκατάσταση ή ενημέρωση προγράμματος οδήγησης.
    Έκανα δεξί κλικ κτλ., αλλά λέει ότι δεν μπορεί να βρει τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HugeG : 08-09-14 στις 15:18. Αιτία: κάτι πρόσθεσα

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα δεξί κλικ κτλ., αλλά λέει ότι δεν μπορεί να βρει τίποτα.
    Δες εδώ μήπως σε βοηθήσει. Έχουν κι άλλοι θέμα με τις usb σε windows 7 και ένας το έλυσε εγκαθιστώντας chipset drivers του G505s (ίδιο υλικό με το 505).

    Η λύση βρίσκεται στο τέλος της δεύτερης σελίδας.

    https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-...7/td-p/1228677
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SpaceMarine13 : 08-09-14 στις 15:55.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Τρέξε το SF_Diagnostic,συμπίεσε κι ανέβασε τα αρχεία.

    Να δούμε τις προβληματικές συσκευές και να ψάξουμε μήπως βρούμε κάτι.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #9
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Εντάξει παιδιά, σας ευχαριστώ, επειδή το laptop δεν ήταν δικό μου, αλλά ενός φίλου μου, του το έδωσα πίσω μιας και καθάρισαν τα προβλήματα από BSOD, του άνοιξε κάνα δυο φορές και μετά δεν άνοιγε η οθόνη.
    Έτσι το έστειλε πίσω μιας και είχε εγγύηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mάλλον το έφαγε η σαβούρα
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με lenovo miix 2 8''
    Από nickgiat στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-15, 00:02
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 20:14
  3. Πρόβλημα με Windows 7 και internet
    Από IPL στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-14, 13:55
  4. Πρόβλημα με zte 931 και repeater
    Από Necro{Demon} στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 19:30
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 13:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας