Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Καλησπέρα παιδιά.

    Εδώ και 3 μήνες εργάζομαι στην Κέρκυρα και μένω σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο σε συγκρότημα κατοικιών (στην περιοχή Κανόνι). Πριν 1 εβδομάδα ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι ήρθε ο λογαριασμός του ρεύματος και ότι θα έπρεπε να υπολογίσω πόσες κιλοβατώρες είχα κάψει μέχρι τότε. Βγήκανε 400kwh (είχα βγάλει φώτο τον μετρητή όταν το νοίκιασα για αποφυγή παρεξηγήσεων).

    Στη συνέχεια μου είπε ότι έπρεπε να πληρώσω τις Kwh επί 0,22. 0,22 μου είπε ότι είναι η τιμή της Kwh στην Κέρκυρα και στην ερώτηση μου γιατί είναι τόσο ακριβή , μου είπε ότι το ρεύμα είναι ακριβό στην Κέρκυρα λόγω μεταφορικών και ότι συμπεριλαμβάνονται και διάφορα πάγια και τέλη μέσα στην τιμή της.

    Πλήρωσα βέβαια , αλλά ρε παιδιά δεν είναι πολύ ακριβό ; Πρώτη φορά ακούω ότι η Kwh έχει διαφορετική τιμή στις διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

    Αλλά ακόμη και να έχει , το 0,22 δεν είναι εντελώς αυθαίρετο ακόμη κι αν συμπεριλάβει κανείς και τις λοιπές χρεώσεις (πάγιο ,τέλη , νέριτ κτλ) ;

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδη το χρειαστηκα προσφατα, ναι το κοστος της κιλοβατωρας για το καλοκαιρι του 2014 ειναι περιπου στα 0,22€. Εξαρταται βεβαια απο την κλιμακα καταναλωσης, αλλα το ρευμα και οι αναλογιες των φορων και των αλλων χρεωσεων, δινουν αυτο το νουμερο.

    Δες και μια αναλυση που βρηκα με ενα απλο googlαρισμα

    http://bitcoinx.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B...1%CE%B1%CF%82/

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    να σου δωσει ενα αντιγραφο του λογαριασμου να δεις - ειναι αναλυτικα ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Δυστυχώς ο λογαριασμός έρχεται ενιαίος για όλα τα διαμερίσματα και όχι για το καθένα ξεχωριστά. Δεν είναι παράνομο αυτό ;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Εδώ και 3 μήνες εργάζομαι στην Κέρκυρα και μένω σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο σε συγκρότημα κατοικιών (στην περιοχή Κανόνι). Πριν 1 εβδομάδα ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι ήρθε ο λογαριασμός του ρεύματος και ότι θα έπρεπε να υπολογίσω πόσες κιλοβατώρες είχα κάψει μέχρι τότε. Βγήκανε 400kwh (είχα βγάλει φώτο τον μετρητή όταν το νοίκιασα για αποφυγή παρεξηγήσεων).

    Στη συνέχεια μου είπε ότι έπρεπε να πληρώσω τις Kwh επί 0,22. 0,22 μου είπε ότι είναι η τιμή της Kwh στην Κέρκυρα και στην ερώτηση μου γιατί είναι τόσο ακριβή , μου είπε ότι το ρεύμα είναι ακριβό στην Κέρκυρα λόγω μεταφορικών και ότι συμπεριλαμβάνονται και διάφορα πάγια και τέλη μέσα στην τιμή της.

    Πλήρωσα βέβαια , αλλά ρε παιδιά δεν είναι πολύ ακριβό ; Πρώτη φορά ακούω ότι η Kwh έχει διαφορετική τιμή στις διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

    Αλλά ακόμη και να έχει , το 0,22 δεν είναι εντελώς αυθαίρετο ακόμη κι αν συμπεριλάβει κανείς και τις λοιπές χρεώσεις (πάγιο ,τέλη , νέριτ κτλ) ;
    Σε όλα έχει δίκιο εκτός του ότι λόγω μεταφοράς έχετε ακριβότερη κιλοβατώρα.
    Στην πραγματικότητα όλη η χώρα έχει την ίδια τιμή, με τους πελάτες της ενδοχώρας να επιδοτούν ουσιαστικά τα μη συνδεδεμένα με το σύστημα νησιά, όπου ακόμη γίνεται παραγωγή από γεννήτριες πετρελαίου σε τοπικούς σταθμούς.
    Χοντρικά η τιμή εκεί παίζει μέχρι σήμερα, αλλά αν θέλεις ακριβή υπολογισμό, δώσε τα στοιχεία που αναφέρονται στον λογαριασμό και θα τον κάνουμε.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο λογαριασμός έρχεται ενιαίος για όλα τα διαμερίσματα και όχι για το καθένα ξεχωριστά. Δεν είναι παράνομο αυτό ;
    ανεβασε μια τον λογαριασμο,οχι δεν ειναι παρανομο αν εχει σχετικη αδεια για αυτο.
    τα 0.22 ειναι για πανω απο 2000kwh οπου εσυ δεν τις εκαψες,επισης το τιμολογιο που αναρτηθηκε ειναι για Γ1 οικιακο οπου παλι δεν εισαι σε αυτη την κατηγορια,αν και εφοσον οπως ειπα πιο πριν εχει την σχετικη αδεια..

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογική τιμή σου είπε, αν βάλεις μέσα δημοτικά τέλη, φόρους κλπ κάπου εκεί βγαίνει.
    Το υπολόγισα πρόσφατα για παρόμοια περίπτωση και το έβγαλα κάπου 0,20-0,25/kwh.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βέβαια δεν έκαψε 2000kWh ο ίδιος, αλλά κάλλιστα 4-5 στούντιο μαζί να τις ξεπέρασαν.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    δυστυχώς...... ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ με τα διάφορα "κερατιλίκια" που βάζουν πανω....
    απλά κάνε οικονομία οσο γινεται .........

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 00:31
  2. Ερωτηση για paypal
    Από Speed7 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 01:04
  3. Coolermaster HAF XM ερώτηση για ψύξη
    Από atlandis στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 14:59
  4. [Netgear] HELP !! μια γρηγορη ερωτηση για DG834GT kai HOL
    Από spartiatis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-13, 12:36
  5. Ερώτηση για Windows Professional x64
    Από ObiGoSu στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-13, 21:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας