Σελ. 328 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.906-4.920 από 8762
  1. #4906
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε αν χάσω την κάρτα ή μου την κλέψει κάποιος και εγώ δεν το πάρω χαμπάρι άνετα μπορεί να κάνει αυτός μέχρι το όριο της κάρτας συναλλαγές ανέπαφες είκοσι πεντάρια συνέχεια όσο πάει.
    Λόγω διευκόλυνσης δεν ζητάνε ταυτότητες στις ανέπαφες. Δεν θα είχε νόημα άλλωστε.
    Όταν δηλώσω απώλεια εντάξει τότε μπλοκάρεται.
    Είχα στείλει μήνυμα παλιότερα, σε Eurobank και Πειραιώς για το θέμα αυτό. Η πρώτη μου απάντησε ότι το όριο των 25€ είναι ανά συναλλαγή, ενώ η δεύτερη ότι είναι συνολικά για ανέπαφες συναλλαγές σε μία ημέρα!! Άντε βγάλε άκρη... Μου είπαν επίσης ότι δεν μπορείς ούτε να απενεργοποιήσεις τη δυνατότητα για ανέπαφες συναλλαγές, ούτε να αλλάξεις το όριο των 25€ πάνω από το οποίο ζητείται pin, γιατί αυτό ορίζεται από την Maxtercard/Visa αντίστοιχα!

    Καμιά μέρα που δε θα έχει κόσμο στο ΣΜ, θα βολεύει το ποσό και θα έχω κέφι, μπορεί να δοκιμάσω να πληρώσω σε 2 δόσεις τα ψώνια, να δω τι ισχύει

    Το καλύτερο θα ήταν να είχες τη δυνατότητα να ορίζεις απλά το όριο πάνω από το οποίο θα ζητάει pin στις ανέπαφες συναλλαγές, πχ από το ebanking.

  2. #4907
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό που λες το έχω κάνει στο καπάκι δυο συναλλαγές στο ίδιο κατάστημα.
    Η κάρτα περνάει κανονικά ανέπαφα εφόσον τα ποσά έκαστης συναλλαγής είναι κάτω από τα 25 ευρώ.

    Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα στην ασφάλεια αφού και εγώ έχω κάνει ερωτήματα στις διευθύνσεις καρτών των τραπεζών και οι απαντήσεις είναι
    άλλα αντί άλλων. Δεν το έχω επιχειρήσει όμως γραπτώς να δω τι θα απαντήσουν και πως θα ανταποκριθούν.

    Αυτό που διαπιστώνω τώρα τελευταία στα καταστήματα είναι που ρωτάνε οι ταμίες αν θέλω να την περάσουν ανέπαφα. πρώτα δεν ρωτούσαν.
    Φυσικά αυτό δεν έχει νόημα.

  3. #4908
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα φορα... εκανα και μια παραγγελια για μελανια στο MSYSTEMS όπου αναγραφεται με κοκκινα γραμματα "υπαρχει περιπτωση να ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας και πιστωτικης καρτας".
    Είναι πολύ αξιόπιστο μαγαζί.

    Έχω ψωνίσει πολλές φορές, και μάλιστα "χοντρά" ποσά.

    Δεν θυμάμαι αν το ζήτησαν αυτό.

    Αυτό που πιθανόν να ζητήσουν, ειδικά την 1η φορά, είναι όταν στα φέρουν σπίτι, να δει ο υπάλληλος ταυτότητα και την κάρτα (μόνο από μπροστά, όχι το CVV).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4909
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες το έχω κάνει στο καπάκι δυο συναλλαγές στο ίδιο κατάστημα.
    Η κάρτα περνάει κανονικά ανέπαφα εφόσον τα ποσά έκαστης συναλλαγής είναι κάτω από τα 25 ευρώ.

    Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα στην ασφάλεια αφού και εγώ έχω κάνει ερωτήματα στις διευθύνσεις καρτών των τραπεζών και οι απαντήσεις είναι
    άλλα αντί άλλων. Δεν το έχω επιχειρήσει όμως γραπτώς να δω τι θα απαντήσουν και πως θα ανταποκριθούν.

    Αυτό που διαπιστώνω τώρα τελευταία στα καταστήματα είναι που ρωτάνε οι ταμίες αν θέλω να την περάσουν ανέπαφα. πρώτα δεν ρωτούσαν.
    Φυσικά αυτό δεν έχει νόημα.
    Προφανώς και υπάρχει τεράστιο θέμα ασφάλειας! Ειδικά αν ισχύει αυτό που λες. Μπορεί κάποιος να χάσει ή να του κλέψουν την κάρτα και κάποιος τρίτος να κάνει αγορές ως 25€ όσες θέλει! Τουλάχιστον μέχρι να ακυρωθεί! Τραγικό!

    Η μόνη λύση που έχω σκεφτεί είναι η "εγχείριση" και αφαίρεση του NFC από την κάρτα. Αν τα καταφέρει κανείς χωρίς να την καταστρέψει

  5. #4910
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ αξιόπιστο μαγαζί.

    Έχω ψωνίσει πολλές φορές, και μάλιστα "χοντρά" ποσά.

    Δεν θυμάμαι αν το ζήτησαν αυτό.

    Αυτό που πιθανόν να ζητήσουν, ειδικά την 1η φορά, είναι όταν στα φέρουν σπίτι, να δει ο υπάλληλος ταυτότητα και την κάρτα (μόνο από μπροστά, όχι το CVV).
    Κι εγω εχω ψωνισει πολλα, ιδιως μελανια για το πολυμηχανημα, αλλά με αντικαταβολη παντοτε, χωρις προβλημα αψογοι παντα.
    Αναμενω την παραδοση εντος ολιγου και θα ενημερωσω για την διαδικασια!
    Παντως - ουσα πανασχετη τεχνικα - δεν καταλαβαινω πώς γινεται απ τη μια να περνανε τη συναλλαγη κι απ την αλλη καποια μαγαζια εντος επικρατειας να γυρευουν φωτοτυπιες...


    - - - Updated - - -

    UPDATE μολις παρελαβα, εβαλα υπογραφη στο αντιγραφο της συναλλαγης με καρτα
    και ονοματεπωνυμο - λεμε τωρα - στο διπλοτυπο της αποδειξης!


    Spoiler:
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #4911
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠΙΣΗΣ στην Εθνικη τηρουν πληρως το γραμμα του νομου, δεν τους ενδιαφερει πρωτιστως η με καθε τροπο αγρα πελατων και τις παρανομιες απεναντι πχ στην κεντρικη τραπεζα τις πληρωνουν οι υπαλληλοι, δεν καλυπτονται ανωθεν!
    Οι διαφοροι ομιλοι πχ Τερζοπουλου ή Σαραντη εφερναν στο καταστημα Αμαρουσιου ολα τα ψιλολοιδια λογω της χαμηλης προμηθειας και τα πολυ χοντρα πηγαιναν στην Πιστεως ή την Εργασιας μεχρι που εφαγαν εξοντωτικο προστιμο απ την τραπεζα Ελλαδος για παρανομες εισαγωγες απο τριτες χωρες στον τοτε προθαλαμο της Ε. Ε. Καμια φορα το μαρκετινκ το πληρωνουν ΚΑΙ οι πελατες.


    Τελικα ολοκληρωθηκε αξημερωτα η πρωτη μου ιντερνετικη παραγγελια με χρεωστικη καρτα. ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ λεμεεε
    Ρωτησα για e-banking και μου ειπαν πως θελουν ενα εκκαθαριστικο της εφοριας και την βεβαιωση για τον αριθμο τηλεφωνου.
    Μηχανημα δεν δινουν. Θα επανελθω στο απολυτα σχετικο υπομνημα, για λεπτομερειες, οταν το αποφασισω!

    - - - Updated - - -

    Πηρα φορα... εκανα και μια παραγγελια για μελανια στο MSYSTEMS όπου αναγραφεται με κοκκινα γραμματα "υπαρχει περιπτωση να ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας και πιστωτικης καρτας".

    (1) Tαυτοτητα να καλυψω καποιους αριθμους και στοιχεια
    (2) Kαρτα θελουν μπρος - πισω οπως στην ταυτοτητα - οπότε εκτος απο το CVV, τι αλλο δεν πρεπει να φαινεται?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα έλεγα να ψωνίσεις αλλού.
    Συμφωνώ με τον lewton
    Στα περισσότερα καταστήματα σου τονίζουν ότι μεταφέρεσαι στην ιστοσελίδα της τράπεζας και το κατάστημα δεν θα λάβει γνώση τίποτα σχετικά με την κάρτα, η οποία μπορεί να είναι και τρίτου προσώπου.

  7. #4912
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν ζητησαν τιποτε τελικα... βλακωδης τακτικη. Δεν ειχα ποτέ προβλημα με το msystems (σε αντιθεση με τον "ομιλο" e-shop). H πρωτη αγορα μου απο εκει ηταν το 2011 η... ευπωλητη DELL U2311H, βρε πώς περναν τα χρονια!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #4913
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τι δι@ολο! Προσπαθώ να κάνω μια μεταφορά μεταξύ λογαριασμών μου στην Alpha bank με κωδικό από μηχανάκι
    και λαμβάνω το εξής μήνυμα.
    Θα δοκιμάσω πάλι σε λίγο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  error.JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  16,8 KB 
ID: 180534



    - - - Updated - - -

    Επικοινωνιακό πρόβλημα της τράπεζας. Θα πρέπει να δοκιμάσω αργότερα. Μίλησα με το phone banking.

  9. #4914
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θελω να βγαλω μια χρεωστικη καρτα χωρις σωμα και συγκεκριμενα την virtual prepaid mastercard της εθνικης ,εψαξα αλλα δεν βρηκα τις χρεωσεις ,βρηκα μονο την χρεωση σε συναλλαγμα που ειναι 1% επι της αξιας και το ελαχιστο φορτισης 10 ευρω ,
    γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει η εκδοση της καρτας αλλα και την προμηθεια που κραταει κατα την φορτιση;

  10. #4915
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φωτα σας.
    Σε πιστωτικη καρτα με οριο €1500 και καμια οφειλη.
    Εκανα αγορα μεσω Κωτσοβολου οικιακη συσκευη κοστους 1000 ευρω με 36 ατοκες δοσεις δηλαδη 27,77 ευρω ανα δοση.
    Εγινε ακυρωση της παραγγελιας αφου ο Κωτσοβολος δεν μπορουσε να παραδώσει σε ευλογο χρονο.
    Το αποτελεσμα ειναι η ακυρωση να φαινεται στη καρτα μου ως χρεωση κωτσοβολος δοση 1/36 27,77 ευρω και πιστωση 1/36 27,77 ευρω. Δηλαδη αυτο θα τρεχει για 35 ακομα μηνες.

    Το αποτελεσμα ειναι το συνολικο ποσο δοσεων να εχει δεσμευσει τη καρτα και να μην εχω πλεον αρκετο υπολοιπο για οποιαδηποτε αλλαγη με δοσεις ξανα.

    Καμια ιδεα; Φταιει καποιος σε αυτη τη περιπτωση; Τραπεζα; Κωτσοβολος;
    update: Και ομως τελικα μετα απο επιστολη παραπονων προς την alpha bank, μου αποδεσμευσαν το ποσο ατοκων δωσεων. Κατεξαιρεση οπως χαρακτηριστικα μου ανεφεραν.

  11. #4916
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    update: Και ομως τελικα μετα απο επιστολη παραπονων προς την alpha bank, μου αποδεσμευσαν το ποσο ατοκων δωσεων. Κατεξαιρεση οπως χαρακτηριστικα μου ανεφεραν.
    Εφόσον δεν έγινε η αγορά τι έπρεπε να κάνεις για να πάρεις τα λεφτά πίσω δε τους ρώτησες;;
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  12. #4917
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν ξερω ουτε ποσος χρονος μεσολαβησε ουτε ποιος εφταιγε στην συγκεκριμενη περιπτωση του CptBill, αλλά εγω απο Κωτσο ουτε καρφιτσα πλεον!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  13. #4918
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΓΡΙΦΟΣ
    (1) παραγγελια ηλεκτρονικη αρχικου ποσου Α €
    (2) αποδειξη συναλλαγης μεσω alphabank-system Α €
    (3) ελλειψη προϊοντος αξιας Β €
    (4) αφιξη της ΑΡΧΙΚΗΣ παραγγελιας μαζι με το φερομενο εν ελλειψει προϊον με εντυπη αποδειξη για (Α-Β) €
    ΛΥΣΗ ???
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #4919
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΡΙΦΟΣ
    (1) παραγγελια ηλεκτρονικη αρχικου ποσου Α €
    (2) αποδειξη συναλλαγης μεσω alphabank-system Α €
    (3) ελλειψη προϊοντος αξιας Β €
    (4) αφιξη της ΑΡΧΙΚΗΣ παραγγελιας μαζι με το φερομενο εν ελλειψει προϊον με εντυπη αποδειξη για (Α-Β) €
    ΛΥΣΗ ???
    Επικοινωνείς με το κατάστημα να σου στείλουν σωστή απόδειξη?

  15. #4920
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα ποσο καιρο κανει να εκδοθει και να αποσταλει ταχυδρομικα η χρεωστικη καρτα amex της αλφα μπανκ ; , σκεφτομαι να βγαλω μια εγω και να μεταφερω τους ποντους του πατερα μου στην δικη του amex στην δικη μου , και να καταργηωσω την amex την δικη του , διοτι αμα θελω να κανω εξαργυρωση ποντων τηλεφωνικα θελει την επιβεβαιωση του , επισης οτι θελω να δω σε κινησεις στο τμημα εξυπηρετησης πελατων της καρτας του συνεχεια θελει δικη του επιβεβαιωση και ειναι σπαστικο να τρεχω να τον βρισκω , επισης τον μαρτιο θα παρει και προμηθεια 10 ευρω η καρτα και ελεγα να την προλαβω να μην παρει το παγιο , θα προλαβω αυτον τον μηνα; .

Σελ. 328 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας