Σελ. 313 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.681-4.695 από 8762
  1. #4681
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κοιτάς τις mid market τιμές! Και όχι τις ισοτιμίες αγοράς-πώλησης. Εκεί, κάθε τράπεζα έχει κάποιο κέρδος και σε αυτό βάλε και το ποσοστό για τη μετατροπή συναλλάγματος. Δεν είμαι σίγουρος αν τη μετατροπή την κάνει η τράπεζα ή η Visa, πάντως και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει κάποιο spread. Πχ δες εδώ ενδεικτικές τιμές συναλλάγματος για τις πιο πολλές τράπεζες.
    Σε αυτό το site μου βγάζει ότι με 399 ευρώ, που ήταν το ποσό που με χρέωσε η τράπεζα, μπορώ να αγοράσω 329,57 λίρες και όχι 310 που ήταν η τιμή που μου έβγαλε στο site ως τελική. Η προμήθεια της τράπεζας δηλαδή είναι 20 λίρες;

  2. #4682
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το site μου βγάζει ότι με 399 ευρώ, που ήταν το ποσό που με χρέωσε η τράπεζα, μπορώ να αγοράσω 329,57 λίρες και όχι 310 που ήταν η τιμή που μου έβγαλε στο site ως τελική. Η προμήθεια της τράπεζας δηλαδή είναι 20 λίρες;
    Η τράπεζα κρατάει μια προμήθεια 5-6 ευρώ ανά μετατροπή αλλά και πουλάει τις λίρες πιο ακριβά σε σχέση με την τιμή που αναφέρουν σε διάφορες ιστοσελίδες. Πέρα από το ότι βγάζει κέρδος, έχει να κάνει και με το ότι με το φυσικό χαρτονόμισμα κοστίζει η μεταφορά του, και γι'αυτό είναι πιο ακριβό σε σχέση με το ηλεκτρονικό που έχει 2,75%-5% (υπάρχουν κι εξαιρέσεις με λιγότερη χρέωση αλλά όλο και σπανίζουν) χρέωση μετατροπής.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  3. #4683
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τράπεζα κρατάει μια προμήθεια 5-6 ευρώ ανά μετατροπή αλλά και πουλάει τις λίρες πιο ακριβά σε σχέση με την τιμή που αναφέρουν σε διάφορες ιστοσελίδες. Πέρα από το ότι βγάζει κέρδος, έχει να κάνει και με το ότι με το φυσικό χαρτονόμισμα κοστίζει η μεταφορά του, και γι'αυτό είναι πιο ακριβό σε σχέση με το ηλεκτρονικό που έχει 2,75%-5% (υπάρχουν κι εξαιρέσεις με λιγότερη χρέωση αλλά όλο και σπανίζουν) χρέωση μετατροπής.
    Κατάλαβα. Θα συνεφερε καλύτερα αν πληρωνα με πιστωτική κάρτα Mastercard ή κι εκεί θα χρεωνομουνα τα έξοδα μετατροπής της Mastercard;

  4. #4684
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα. Θα συνεφερε καλύτερα αν πληρωνα με πιστωτική κάρτα Mastercard ή κι εκεί θα χρεωνομουνα τα έξοδα μετατροπής της Mastercard;
    Πάντα θα υπάρχουν έξοδα μετατροπής σε συνάλλαγμα, απ' όσο θυμάμαι η χρεωστική mastercard της Εθνικής έχει 1 ευρώ έξοδα μετατροπής αν τραβήξεις λεφτά στο εξωτερικό, αλλά υποψιάζομαι ότι θα χρεώνει παραπάνω το ξένο συνάλλαγμα σε σχέση με τη VISA. Για τις άλλες τράπεζες έχουν κι αυτές ποσοστά απ' όσο θυμάμαι οπότε τι η Visa τι αυτές.

    Για να το διαπιστώσεις πρέπει να τραβήξεις 2 φορές το ίδιο ποσό από το ίδιο ΑΤΜ την ίδια μέρα, τη μια με τη χρέωση τις visa και την άλλη με χρέωση στην δική σου τράπεζα τράπεζα.

    Πάντως αν έχεις κάποιο φίλο, συγγενή ή γνωστό που ταξίδεψε μέχρι κι ένα χρόνο πριν και δεν πρόκειται να ταξιδέψει συνήθως είναι η καλύτερη πηγή για συνάλλαγμα καθώς μπορείτε να κάνετε την ανταλλαγή με τις μεσοσταθμικές και να βγείτε κερδισμένοι κι οι 2.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  5. #4685
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία σχετικά με τη χρεωστικη κάρτα Visa της Πειραιώς;
    Πραγματοποιησα προχτές μια συναλλαγή στο Internet από αγγλικό site, χρησιμοποιώντας την κάρτα Visa debit της Πειραιώς, αξίας 310 λιρών. Και βλέπω σήμερα στις κινήσεις του λογαριασμού μου χρεωση 399 ευρώ στη συγκεκριμένη συναλλαγή. Στο xe.com μου βγάζει τη μετατροπή στα 364 ευρώ. Υπάρχει κάποια άλλη χρέωση που δεν ξέρω;
    Λοιπον έχουμε και λεμε...

    Απο τον καταλογο τραπεζικων εργασιων της Πειραιως
    http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr...t_15092016.pdf

    7.5 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις με χρήση των συσκευών EFT/POS
    7.5.2 Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις σε Χώρες εκτός ζώνης ΕΥΡΩ προμήθεια 2% με μεγιστη τα 6 ευρω.

    Απο την στιγμη που η καρτα σου ειναι Visa πηγαινουμε στη σελιδα της
    https://www.visaeurope.com/making-pa...exchange-rates

    και βλέπουμε οτι η ισοτιμια την 14/9/2016 γιατι την μετατροπη την κανει Visa ειναι

    1 Pound Sterling = 1.1882100000 Euro
    η
    310.00 Pound Sterling = 368.35 Euro

    Δηλαδη επρεπε να σου χρεωθουν συνολικα 368,35 + 6 = 374,35

    Και εδω τωρα αρχιζουν τα παραδοξα ....
    Επειδη εχω αναλογη εμπειρια με αναληψη μετρητων με χρεωστικη καρτα αλλης τραπεζας απο ΑΤΜ χωρας της ΕΕ εκτος ζωνης ευρω και ενω χρεωαν με ξχωριστη εγγραφη τα εξοδα της διατραπεζικης συναλλαγης που ηταν οτι ελεγε ο τιμοκαταλογος τους στο ποσο της αναληψης υπήρχε διαφορα κοντα στο 7% απο τους υπολογισμους που εκανα, εστειλα email στην τραπεζα και ζητουσα να με ενημερωσουν με ποια ισοτιμια εγινε η εκκαθαριση και τι αλλα εξοδα ειχε μου απαντησαν γενικολογα και αοριστα οτι την μετατροπη την κανει η Mastercard και με παρεπεμπαν στην σελιδα της .
    Επειδη και εγω απο εκει ειχα κανει τους υπολογισμους τους εστειλα αναλυτικα οτι συμφωνα με την απαντηση σας το ποσο ειναι τοσο και οχι αυτο που χρεωσατε και τους ζητησα και παλι να μου ενημερωσουν αναλυτικα και οχι αοριστολογιες πως προκυπτει το ποσο της χρεωσης .... κοντευουμε τον χρονο και μετα απο τρια email απαντηση που να δικαιολογει το ποσο δεν εχω παρει και ακομη δεν εχω παρει απαντηση στο τελευταιο email.
    Ιδιου τυπου συναλλαγη απο αλλη χωρα που εκανα με την ιδια καρτα χρεωθηκε ακριβως μεχρι λεπτο με την ισοτιμια της Mastercard . Για την παραπανω συναλλαγη δεν ξερω τι συναιβει και εχει διαφορα και εκεινο που με ενοχλησε και με ενοχλει ακαομη η απαξιωση της τραπεζας να μου δοσει σαφη απαντηση που να δικαιολογει το ποσο.

    Εδω να διευκρινησω οτι η Πειραιως σε αλλο θεμα που ειχα πριν μερικα χρονια , με προμηθεια μεταροπης σε prepaid αντεδρασε γρηγορα να με ενημερωσει και να μου προτεινει λυση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 18-09-16 στις 21:57.

  6. #4686
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπερα, οι χρεωστικες σε ποσες ημερες βγαινουν κατα μ.ο ? στο site της πειραιως γραφει οτι εαν διατηρεις λογαριασμο στην τραπεζα,εκδιδεται σε λιγα λεπτα,δλδ την ιδια μερα. Ισχυει αυτο οντως? εχει καποιος προσωπικη εμπειρια επι του θεματος? επειδη στις 5 νοεμβρη φευγω στο εξωτερικο για λιγες εβδομαδες και χρειαζομαι καποια καρτα(ναι!,ειμαι της τελευταιας στιγμης κι εγω!) Στην αρχη σκεφτομουν να βγαλω προπληρωμενη αλλα φοβαμαι μηπως δεν την δεχονται παντου..

  7. #4687
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rte Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, οι χρεωστικες σε ποσες ημερες βγαινουν κατα μ.ο ? στο site της πειραιως γραφει οτι εαν διατηρεις λογαριασμο στην τραπεζα,εκδιδεται σε λιγα λεπτα,δλδ την ιδια μερα. Ισχυει αυτο οντως? εχει καποιος προσωπικη εμπειρια επι του θεματος? επειδη στις 5 νοεμβρη φευγω στο εξωτερικο για λιγες εβδομαδες και χρειαζομαι καποια καρτα(ναι!,ειμαι της τελευταιας στιγμης κι εγω!) Στην αρχη σκεφτομουν να βγαλω προπληρωμενη αλλα φοβαμαι μηπως δεν την δεχονται παντου..
    Την ίδια στιγμή βγαίνει, είναι καλύτερη επιλογή για να μπορείς να βγάλεις λεφτά απο ΑΤΜ απο την προπληρωμένη

  8. #4688
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια στιγμή βγαίνει, είναι καλύτερη επιλογή για να μπορείς να βγάλεις λεφτά απο ΑΤΜ απο την προπληρωμένη
    σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! ανησυχησα γτ η μανα μου ειχε βγαλει πριν απο κανενα χρονια χρεωστικη στην eurobank και ενω διατηρει χροοονια λογαριασμο εκει,της στειλανε την καρτα μετα απο 2 εβδομαδες. Ισως επειδη την εβγαλε το καλοκαιρι του 2015 και λογω των capital controls και του γενικοτερου χαμου να καθυστερησε τοσο.

  9. #4689
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rte Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! ανησυχησα γτ η μανα μου ειχε βγαλει πριν απο κανενα χρονια χρεωστικη στην eurobank και ενω διατηρει χροοονια λογαριασμο εκει,της στειλανε την καρτα μετα απο 2 εβδομαδες. Ισως επειδη την εβγαλε το καλοκαιρι του 2015 και λογω των capital controls και του γενικοτερου χαμου να καθυστερησε τοσο.
    Δεν έχω βγάλει στην eurobank, νομίζω πως εκεί έχουν διαφορετική διαδικασία, στην πειραιώς πάντως η δικιά τους χρεωστική βγαίνει εκείνη την στιγμή, εθνική και alpha την στέλνουν με ταχυδρομείο όποτε κάνει 1 με 2 βδομάδες

  10. #4690
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rte Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, οι χρεωστικες σε ποσες ημερες βγαινουν κατα μ.ο ? στο site της πειραιως γραφει οτι εαν διατηρεις λογαριασμο στην τραπεζα,εκδιδεται σε λιγα λεπτα,δλδ την ιδια μερα. Ισχυει αυτο οντως? εχει καποιος προσωπικη εμπειρια επι του θεματος? επειδη στις 5 νοεμβρη φευγω στο εξωτερικο για λιγες εβδομαδες και χρειαζομαι καποια καρτα(ναι!,ειμαι της τελευταιας στιγμης κι εγω!) Στην αρχη σκεφτομουν να βγαλω προπληρωμενη αλλα φοβαμαι μηπως δεν την δεχονται παντου..
    Στο κατάστημα της Πειραιώς που εξυπηρετεί το χωριό μου, έχουν generic κάρτες και έχουν μια συσκευή σαν εκτυπωτή που την βάζουν μέσα και τυπώνει πάνω τα στοιχεία σου. Η διαδικασία είναι κυριολεκτικά μερικών λεπτών. Σε άλλα καταστήματα δεν ξέρω τι γίνεται.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #4691
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.310
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για eurobank όσες φορές χρειάστηκα μου την έβγαλαν επιτόπου. Η γυναίκα μου χρειάστηκε (λόγω capital controls πέρσι το καλοκαίρι) ενώ βρισκόμασταν επαρχία, της την παράγγειλαν και την παρέλαβε μετά από 2 ή 3 μέρες. Εξαρτάται από το μέγεθος του καταστήματος αν τη βγάζει επιτόπου ή όχι και αν έχει το ειδικό μηχάνημα για να τυπώσει τα στοιχεία. (Προφανώς και από το τι συνεννόηση θα κάνεις, να περάσεις να την παραλάβεις ή να την στείλουν.)
    hnesne

  12. #4692
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56394/5639
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 35.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με την Πειραιώς για είσοδο στο winbank ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3a9tKaO.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 176274

    Δεν έχει το κουμπί σύνδεση όπως το παρακάτω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  loginForm.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  30,5 KB 
ID: 176275

    Edit. Βγάλανε ανακοίνωση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0WxnC0v.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 176276
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος advantix : 04-11-16 στις 11:43.

  13. #4693
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από advantix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με την Πειραιώς για είσοδο στο winbank ;

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3a9tKaO.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 176274


    Δεν έχει το κουμπί σύνδεση όπως το παρακάτω.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  loginForm.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  30,5 KB 
ID: 176275


    Edit. Βγάλανε ανακοίνωση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0WxnC0v.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 176276
    με enter δεν μπαινει ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #4694
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τις τελευταίες 20-30 ημέρες την Πειραιώς έχω αντιμετωπίσει μερικά προβλήματα στην είσοδο στο winbank. Σχετικά έχουν γραφεί από μερικούς και σε αυτό το site.

  15. #4695
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Question
    [Θέτω το ερώτημά μου εδώ καθότι συγγενικό]

    Την περασμένη Κυριακή πραγματοποίησα μια παραγγελία πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα (MasterCard).
    Επισκεπτόμενος σήμερα το βράδυ το site του καταστήματος για να ελέγξω την εξέλιξη, διαπίστωσα πως η διαθεσιμότητα ενός εκ των προϊόντων άλλαξε προς το χειρότερο και αποφάσισα να την ακυρώσω.
    Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε πως έδωσε εντολή στο λογιστήριο για αντιλογισμό της συναλλαγής.
    Πόσες μέρες απαιτούνται συνήθως για την ολοκλήρωση τέτοιων διαδικασιών; [Προς το παρόν δεν βλέπω κάποια καταχώριση στις «Κινήσεις Κάρτας»]
    Επίσης, εκτελούνται ατελώς ή υπόκεινται σε επιβαρύνσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος -21grams : 05-11-16 στις 00:45.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

Σελ. 313 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας