Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Συμφωνώ με τον Slammer. Μέχρι στιγμής δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ ουσιαστικά με το .NET αλλά το θεωρώ πολύ δυνατή τεχνολογία, καλύτερη από τη Java.

    Μετά τη συμφωνία Novell-Microsoft, και δεδομένου ότι η κατά τη γνώμη μου πιο συντηρητική SUN έδωσε επιτέλους τον κώδικα της Java με GPL άδεια, πιστεύω ότι όταν κάποια στιγμή η Microsoft κρίνει ότι είναι απαραίτητο για να κερδίσει μια και καλή τη SUN θα δώσει και αυτή ως GPL το .NEΤ ή θα κάνει standrard τα Windows.Forms, ADO.NET, ASP.NET και με τις ευλογίες της (και τη βοήθεια της ίσως) το mono project θα προχωρήσει σε υλοποιήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ikaros : 17-03-07 στις 13:25.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τον Slammer. Μέχρι στιγμής δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ ουσιαστικά με το .NET αλλά το θεωρώ πολύ δυνατή τεχνολογία, καλύτερη από τη Java.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ με τους πολέμιους του .NET οι οποίοι βασιζόμενοι σε μια άρνηση απέναντι σε κάθε τι που σχετίζεται με την M$, απορρίπτουν ενα τόσο καλό εργαλείο. Στο κάτω κατω της γραφής, ναι! είναι ένας κλώνος της java, αλλά πολύ πιο ολοκληρωμένος. Ας ήταν άξια η sun και ας μας είχε προσφέρει κατι ανάλογο, είχε τον χρόνο της και δεν το έκανε....
    Επιτέλους βρίσκω και μερικούς ανθρώπους με τους οποίους βρίσκομαι σε σύγκλιση απόψεων σε αυτό το θέμα! Έχω πραγματικά κουραστεί να ακούω άτομα στη σχολή που τάχα μου ξέρουν ότι η java είναι φοβερή και τρέχει σε κάθε πλατφόρμα και ότι το .ΝΕΤ είναι κλόνος του MFC και άρα είναι πατάτα και άλλα τέτοια.Έχω δουλέψει και swing και .ΝΕΤ για GUI και το .ΝΕΤ το θεωρώ αντικειμενικά καλύτερο.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ότι πολύς κόσμος απορρίπτει πολύ καλές τεχνολογίες της MS μόνο και μόνο επειδή είναι της MS είναι γεγονός.
    Νομίζω ότι τα πάντα στην πληροφορική είναι θέμα διαρκούς εξέλιξης π.χ. αν δεν προϋπήρχε η Java το .ΝΕΤ δε θα είχε κάποιο σημείο αναφοράς για να ξεπεράσει.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι πολύς κόσμος απορρίπτει πολύ καλές τεχνολογίες της MS μόνο και μόνο επειδή είναι της MS είναι γεγονός.
    Νομίζω ότι τα πάντα στην πληροφορική είναι θέμα διαρκούς εξέλιξης π.χ. αν δεν προϋπήρχε η Java το .ΝΕΤ δε θα είχε κάποιο σημείο αναφοράς για να ξεπεράσει.
    Κατά τη γνώμη μου όσο σκ*τ* είναι η java άλλο τόσο είναι και το NET. Δεν έχει τίποτα καινοτόμο να διδάξει...
    Από την άλλη αν και αμετανόητος υποστηρικτής της C++ , πιστεύω ότι η C# είναι ότι ομορφότερο έχω δει σε γλώσσα προγραμματισμού... απλή και ισχυρή...
    "Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning..."

  5. #20
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Κάπου είχα πετύχει ενα thread με devs του gcc, για ενσωμάτωση τη C#, σαν native γλωσσα στο gcc (μιλαμε για κανονικό compiler παραγωγής native code και όχι μέσω clr).
    Για όσους βέβαια ενδιαφέρονται για τη γλώσσα, υπάρχει και η D language η οποία ουσιαστικά είναι η native εκδοση της C# (με μικρές διαφορές):
    http://www.digitalmars.com/d
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 18-03-07 στις 03:50.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είχα διαβάσει στο Dr. Dobb's πριν αρκετά χρόνια για την D, δεν ήξερα ότι συνεχίζεται η ανάπτυξη της.

  7. #22
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Παρακολουθώ τα πάντα από την κορυφή του κόσμου...
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Connex 24mbps @ 18700/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Router
    Sagem F@st 1500wg
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Τώρα παλεύω με το wxWidgets. Έχει δοκιμάσει κανείς sharpdevelop;

    Καλή η C γιατί όλοι δουλεύουν C αλλά εγώ την έχω για τη φάση μου, για την δουλειά χρησιμοποιώ Lazarus! Αυτό θα πεί απλό και γρήγορο!
    Intel i5 3570K / Intel Q9550 / Intel i3 / Intel Celeron G530 / Amd P-320 / AMD Sempron 2600+ / Intel Atom / AMD Athlon 2200+ / XBOX Media Center

    Using windows 7 and Debian Linux


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Java Swing OS-Native Look'n'Feel
    Από papajohn στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-07, 07:01
  2. openoffice 2.0.4.rc1 native?
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 22:06
  3. openoffice 2.0 native amd64
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-05, 21:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας