Σελ. 48 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 759
  1. #706
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Στο interface του ρούτερ μπαίνω κανονικά, αλλά δεν έχει καμία επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίση της σύνδεσης όπως όσα άλλα ρούτερ είχα πριν. Με reboot επανέρχεται. Παλαιότερα που κόλλαγε, δεν έμπαινε στη σελίδα του ρούτερ, οπότε υποθέτω ότι δεν κολλάει. Θα δοκιμάσω την εντολή αυτή την επόμενη φορά που θα το κάνει, να δω αν επανέλθει έτσι.

  2. #707
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    η εντολη απ'οτι θυμαμαι λειτουργει αλλα δεν θυμαμαι αν κανει reboot η αυτό που θες. εγω από το πολύ χρησιμο link που ανεβασες εκανα μονο τη ρυθμιση για τον TR 069 Client και όλα πανε μια χαρα.

  3. #708
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο interface του ρούτερ μπαίνω κανονικά, αλλά δεν έχει καμία επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίση της σύνδεσης όπως όσα άλλα ρούτερ είχα πριν. Με reboot επανέρχεται. Παλαιότερα που κόλλαγε, δεν έμπαινε στη σελίδα του ρούτερ, οπότε υποθέτω ότι δεν κολλάει. Θα δοκιμάσω την εντολή αυτή την επόμενη φορά που θα το κάνει, να δω αν επανέλθει έτσι.
    Αφού εχεις προσβαση στο web interface,πατα στο μενού diagnostics για να δουμε τι επικοινωνία έχει το ρούτερ με το τοπικό δίκτυο και με την γραμμή σου. Εκει θα δείχνει τι δουλεύει και τι όχι.

  4. #709
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο interface του ρούτερ μπαίνω κανονικά, αλλά δεν έχει καμία επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίση της σύνδεσης όπως όσα άλλα ρούτερ είχα πριν. Με reboot επανέρχεται. Παλαιότερα που κόλλαγε, δεν έμπαινε στη σελίδα του ρούτερ, οπότε υποθέτω ότι δεν κολλάει. Θα δοκιμάσω την εντολή αυτή την επόμενη φορά που θα το κάνει, να δω αν επανέλθει έτσι.
    κι'ομως κατά καποιον τροπο εχει.κανε τα εξης, 1)login στο interface,2)advance setup,3)WAN Service,4) edit,5)enable η disable multicast proxy(τσεκαρεις η όχι στο τετραγωνιο που υπαρχει στην οθονη που βλέπεις) και 6) πας στην επομενη καρτα πατωντας next και επιλεγεις save/apply. το tp link θα κανει αυτό που θες.το δοκιμασα πριν λιγα δευτερολεπτα να προθεσω ότι ισως να φτανει και μια απλη επιβεβαιωση της υπάρχουσας ρυθμισης που εχεις στο WAN Service 'πατωντας' το save/apply αλλα αυτό δεν το δοκιμασα για να σου το προτείνω.

  5. #710
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Απ' όσο θυμάμαι με απλή επιβεβαίωση δεν κάνει τίποτα. Με αυτό που λες κάνει αποσύνδεση/επανασύνδεση μόνο, σε αντίθεση με την εντολή μέσω telnet, όπου αποσυνδέεται και το dsl. Βέβαια το δοκίμασα χωρίς να παρουσιαστεί το πρόβλημα που ανέφερα, οπότε η συμπεριφορά του να είναι διαφορετική, λόγω του προβλήματος τελικά. Γιατί και την εντολή στο telnet όλες τις φορές τη δοκίμασα όταν είχε γίνει ήδη αποσύνδεση και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που αναφέρω παραπάνω, αλλά και μερικές φορές και επανεκκίνηση του ρούτερ.

  6. #711
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο θυμάμαι με απλή επιβεβαίωση δεν κάνει τίποτα. Με αυτό που λες κάνει αποσύνδεση/επανασύνδεση μόνο, σε αντίθεση με την εντολή μέσω telnet, όπου αποσυνδέεται και το dsl. Βέβαια το δοκίμασα χωρίς να παρουσιαστεί το πρόβλημα που ανέφερα, οπότε η συμπεριφορά του να είναι διαφορετική, λόγω του προβλήματος τελικά. Γιατί και την εντολή στο telnet όλες τις φορές τη δοκίμασα όταν είχε γίνει ήδη αποσύνδεση και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που αναφέρω παραπάνω, αλλά και μερικές φορές και επανεκκίνηση του ρούτερ.
    με μπερδεψες ..εσυ τι θες τελικα να κανει αποσυνδεση και επανασυνδεση? αν ναι με τα βηματα που σου εδωσα αυτό το κανει.το εκανα και μαλιστα αλλαζει και ip. θα σου πω και κατι για τα κολληματα που γραφεις.αν καταλαβα καλα μας λες ότι μπαινεις στο interface αλλα όχι σε άλλες σελιδες.κανε μια απενεργοιπηση στον προσαρμογεα και μετα ενεργοποιησε τον να δεις τι παιζει και από εκει..μη τα ριχνεις όλα στο μ/ρ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ από τότε που ακολούθησα τις οδηγίες από το link που παρέθεσα πιο πάνω, τα κολλήματα και καθημερινά reboots σταμάτησαν.
    Τις τελευταίες μέρες όμως έχει παρουσιαστεί ένα άλλο πρόβλημα. Σχεδόν καθημερινά και πάλι, κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα(συνήθως μεσημέρι) πέφτει η σύνδεση με το internet, ενώ το λαμπάκι του dsl σταθερά αναμμένο, πράγμα που σημαίνει ότι συγχρονίζει κανονικά. Κι επειδή, απ' όσό γνωρίζω τουλάχιστον, δεν υπάρχει τρόπος από τη σελίδα του ρούτερ να ενεργοποιείται/απενεργοποιείται η σύνδεση, αναγκαστικά χρειάζεται να γίνει επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος όμως? Μέσω εντολών από telnet ίσως? Γνωρίζει κανείς?
    συμφωνα με αυτά που γραφεις ισως να μη φταιει το μοντεμ/ρουτερ γι'αυτο σου ειπα να δεις τον προσαρμογεα δικτυου ..εχω συνδεση cosmote αν μπορουσα θα σου εδινα ένα μπακ απ από το δικο μου μ/ρ να το δοκίμαζες..προσπαθησα να το ανεβασω αλλα δεν μπορεσα.θα σου πω και κατι ακομη ορισμένες ρυθμισεις που εκανα με βαση αυτων που λενε στο σωτηριο link που ανεβασες χανονται με το reboot ..σου το λεω μηπως και σε βοηθησει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 15-04-18 στις 11:16.

  7. #712
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι επανασύνδεση, επειδή πέφτει η σύνδεση του internet. Το dsl φαίνεται ότι λειτουργεί και συγχρονίζει αλλά η σύνδεση χάνεται και στο itnerface του ρούτερ δείνχει ότι τα ip4 και ip6 down(ενώ και το αντίστοιχο λαμπάκι σβήνει). Ο προσαρμογέας δικτύου ποιος είναι?
    Οσον αφορά το backup των ρυθμίσεων μπορείς πιθανότατα να το ανεβάσεις αν αλλάξεις την κατάληξη του αρχείου σε .txt. Αν δεν είναι μεγάλο το κείμενο μπορείς να το ποστάρεις και απ' ευθείας εδώ.

  8. #713
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι επανασύνδεση, επειδή πέφτει η σύνδεση του internet. Το dsl φαίνεται ότι λειτουργεί και συγχρονίζει αλλά η σύνδεση χάνεται και στο itnerface του ρούτερ δείνχει ότι τα ip4 και ip6 down(ενώ και το αντίστοιχο λαμπάκι σβήνει). Ο προσαρμογέας δικτύου ποιος είναι?
    Οσον αφορά το backup των ρυθμίσεων μπορείς πιθανότατα να το ανεβάσεις αν αλλάξεις την κατάληξη του αρχείου σε .txt. Αν δεν είναι μεγάλο το κείμενο μπορείς να το ποστάρεις και απ' ευθείας εδώ.
    το κειμενο είναι όχι απλως μεγαλο αλλα τεραστιο.πιο πανω ενας φιλος σου προτεινε να ανεβασεις το log,κανε το για να δουμε τι συμβαινει.τα ip4 και 6 που τα βλέπεις down να υποθεσω ότι τα δειχνει στην πρωτη καρτελα στο interface στο Internet Info ετσι δεν είναι? αν κανεις τα 6 βηματα που σου εγραψα πιο πανω το tp link δεν επανασυνδεεται ετσι ώστε στο Internet Info να είναι όλα οn ? o προσαρμογεας δικτυου που εγραψα είναι στις συσκευες στο pc σου.ανεβασε κατι από το interface για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε..ετσι μιλαμε στον αερα..αυτά από εμενα.

    το config μου σου το εστειλα με μνμ.οι κωδικοι σε συνδεση και στο wifi(το εχω στο off) είναι αλλαγμένοι.ακομη εγω εχω απενεργοποιημενο το ipv6.και μονιμη ρυθμιση για snr που στο config που σου εστειλα την εχω στο 65550 γιατι δεν εχω ιδεα για τις αντοχες της δικης σου γραμμης. ελπιζω να σε βοηθησα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 15-04-18 στις 21:43. Αιτία: το config..

  9. #714
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα παίδες.
    Έχω και εγω ενα θεματάκι με το συγκεκριμενο ρουτερ.
    Firmware Version: 1.0.5 Build 160118 Rel.59896
    Hardware Version: TD-W8960N V7 0x00000000

    Εχω ενα zte του παροχου μου που βλεπω συχνα uptime 4-5 μερες , αλλα οταν βάζω το τπλινκ δεν μενει up ουτε για 24ωρο. Εχω 1-2 dc την μερα.
    Παρατηρησα οτι τα dc συνηθως συμβαινουν οταν ανοιγω το pc ή οταν παω να μπω στην σελιδα του ρουτερ (που ριχνω μια ματια καθημερινα).
    Μπορει να ειμαι μια χαρα , η γραμμη να φυσαει ,και μολις παταω το εντερ να συνδεθω στο ρουτερ , δεν μπαινει. (κανει loading για ωρα) Ετσι καταλαβαινω οτι επεσε..
    Περιμενω μερικα δευτερολεπτα , ξαναδοκιμαζω και μπαινει κανονικα και βλεπω uptime 30 sec.
    Εχουμε καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει ;

    Edit: Επισης να πω πως το firmware version που μου εμφανιζει το ρουτερ στο Device info ειναι το 160118 ενω εχω ηδη περασει ,2 φορες,το πιο προσφατο TD-W8960N(EU)_V7_171106 αλλα δεν βλεπω να το περναει... Εκανα και restore default settings οπως ελεγε το pdf manual, αλλα τιποτα...

    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ooaris : 06-05-18 στις 02:45.

  10. #715
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Δοκίμασε ολα αυτα (εισοδο στη σελιδα του ρουτερ,αναβάθμιση στο τελευταίο fw) με διαφορετικό browser μήπως είναι εκεί το πρόβλημα ειδικά για το θέμα που περιγράφεις για το firmware.
    Για τα disconnects που λες είναι λίγο περίεργο να σχετίζονται με το pc. Πιο πολύ φαινεται να κανει restart το ρουτερ παρά να πέφτει η γραμμή. Εχεις παρατηρήσει κάτι περίεργο στα λαμπάκια όταν βλέπεις οτι πέφτει? Δοκίμασες με διαφορετική θυρα ethernet? (οχι αυτή του wan,κάποια από τις άλλες 3 καλύτερα). Η κάρτα δικτύου σου ή και το καλώδιο επίσης δεν ξέρω μήπως κάνουν τίποτα κόλπα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kmpatra : 06-05-18 στις 09:08.

  11. #716
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά αν καταφέρεις να κανεις το firmware update να σταματήσουν και τα dc. Αν δεν δουλέψει με άλλους browser , δοκίμασε και σε άλλο υπολογιστη.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #717
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Δυστηχως δεν ξερω ακριβως τι κανει το ρουτερ γιατι δεν ηθελα να εχω μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο και το εχω αφησει 3 δωματια μακρια , διπλα στην τηλεφωνικη πριζα και εχω ριξει 15 μετρα utp για να συνδεσω το pc.
    Απλως βλεπω οτι μηδενιζει το uptime στη σελίδα και διαπυστωνω οτι ειμαι ofline για 10-15 δευτερολεπτα μονο. Πραγμα που σημαινει οτι αποκλειεται να κανει επανεκκινηση το ρουτερ γιατι θελει σιγουρα κανα λεπτό για να συγχρονισει.
    Τις θυρες ethernet ,εν καιρω, τις δοκιμασα ολες.
    Θα δοκιμασω να περασω το firmware με αλλο περιηγητη.

    - - - Updated - - -

    Με edge περαστικε επιτυχως το firmware. Οψόμεθα.

  13. #718
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    τωρα με το καινουργιο fw να τακτοποιησεις και τη ρυθμιση του tr-069 για να μην κανει reboot καθε 24ωρο

    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6344086

    αν κοιτας το "internet uptime",στην αρχικη του ρουτερ,στο τελος της σελιδας,στο πλαισιο ipv4,αυτο συνηθως δειχνει το χρονο της ip,οχι του συγχρονισμου. Το πιο πιθανο για καποιο λογο,αν μηδενιζει αυτο,να χανεις για λιγο την ip (ετσι δικαιολογειται ο μικρος χρονος διακοπης). Το μυαλο μου βεβαια δεν παει σε καποιο λογο,ειναι λιγο περιεργο να χανει την ip στις φασεις που περιγραφεις. Για παρακολουθησε τι γινεται με το καινουργιο firmware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kmpatra : 06-05-18 στις 20:08.

  14. #719
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    δεν εχει να κανει με το firmware.στο δικο μου v7 εχω αυτό-> Firmware Version: 1.0.5 Build 160118 Rel.59896
    Hardware Version: TD-W8960N V7 0x00000000 ..που αν δεν με απατα η μνημη μου είναι το μαμισιο.ειχα κι'εχω θεματακια που τα περιγραφω σε αναρτησεις πιο πισω.πιο πισω περιγραφω και τη λυση στα θεματακια που ειχα.τερματιζω τη γραμμη και όλα βαινουν καλως..αλλα επειδή είμαι αχόρταγος την εχω και λιγο πιο πανω από το τερματισμα..κι'εκει μετα από 7-10 μερες κανει ένα dc λιγων δευτερολεπτων και ξανα παλι όλα οκ.το ρουτερακι σε γραμμη οτε απλα τα σπαει..και για το κοστος ουτε λογος

  15. #720
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μετα το fw και τις αλλαγες απο το φορουμ της τπλινκ που μου προτεινατε εχω 2 μερες και 9 ωρες uptime ως τωρα. Δεν ειχα δει ποτε με το τπλινκ 1 μερα online, αρα , μην το ματιασω , ειμαι καλα.
    Τωρα που, φανταζομαι , εστρωσαν τα dc ,εχω ακομα μια απορια. Μιας που ειμαι gamer ακομα και με ενδιαφερει το ping αρκετα, να ζητησω να μου βαλουν fast path;
    Αυτα τα στατς εχω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.PNG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  37,2 KB 
ID: 193574

Σελ. 48 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZXDSL 931 vii bridging με tplink td-8961nd
    Από apsogos στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 17:15
  2. Τα φώτα σας παιδιά TPLINK TL WA7210N
    Από mikrocern στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 16:20
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 23:22
  4. Πωλούνται 4 omni 5 dbi tplink
    Από TEO2202 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 23:04
  5. Ote tv - TPlink TD-W8970
    Από Rimotomos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας