Σελ. 71 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 1833
  1. #1051
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Κανενα πρόβλημα... και μεις θα σου απαντησουμε μεθαυριο....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papakion : 08-04-08 στις 11:56.

  2. #1052
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό είναι το application και το port είναι το 554. Αλλά δεν έχει και τίποτε να ρυθμίσεις εκτός από να το κάνεις bind/unbind. Αν βρω χρόνο θα το κοιτάξω, αλλά δεν υπόσχομαι τίποτε....
    freeman, εγώ πάντως έκανα την εξής δοκιμή με τα fw 6.1.4.3 και 7.4.1.7 με την εξής σειρά:
    1) sagem_rule unbind from sagem device ==> NO more OnREC / OnCinema
    2) RTSP appl helper bind at TCP port 554 (default) - Δεν αλλάζει σε UDP έτσι και αλλιώς! ==> YES OnREC / OnCinema
    3) Allow multicast in Wireless or Not ==> Καμμία αλλαγή σε OnREC/OnCinema (όπως αναμενόταν δεν μπορεί να έχει σχέση), συνεχίζει και παίζει κανονικά
    4) Activate Wireless or Not ==> Καμμία αλλαγή σε OnREC/OnCinema, συνεχίζει και παίζει κανονικά

    Άρα είμαστε ΟΚ. Το RTSP πρωτόκολλο φαίνεται να δουλεύει. Δεν υπάρχει ανάγκη για κανένα άμεσο Port Forwarding με κανένα Rule

  3. #1053
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Talking

    Παίδες αυτά είναι τα στατιστικά της σύνδεσής μου. Αν σας λένε κάτι αυτά θα περιμένω νέα σας. Από εκεί και πέρα αν χρειάζεστε κάτι άλλο εδώ είμαστε.

    thx

  4. #1054
    Εγγραφή
    03-12-2004
    Περιοχή
    City 17
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    0/0
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 585 v6
    SNR / Attn
    5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    freeman, εγώ πάντως έκανα την εξής δοκιμή με τα fw 6.1.4.3 και 7.4.1.7 με την εξής σειρά:
    1) sagem_rule unbind from sagem device ==> NO more OnREC / OnCinema
    2) RTSP appl helper bind at TCP port 554 (default) - Δεν αλλάζει σε UDP έτσι και αλλιώς! ==> YES OnREC / OnCinema
    3) Allow multicast in Wireless or Not ==> Καμμία αλλαγή σε OnREC/OnCinema (όπως αναμενόταν δεν μπορεί να έχει σχέση), συνεχίζει και παίζει κανονικά
    4) Activate Wireless or Not ==> Καμμία αλλαγή σε OnREC/OnCinema, συνεχίζει και παίζει κανονικά

    Άρα είμαστε ΟΚ. Το RTSP πρωτόκολλο φαίνεται να δουλεύει. Δεν υπάρχει ανάγκη για κανένα άμεσο Port Forwarding με κανένα Rule
    Evangelos, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω ότι εσένα δουλεύει όπως λες, στο δικό μου 585 το έχω δοκιμάσει αυτό που λες (το ξαναδοκίμασα και πριν λίγο) πάμπολλες φορές και με αρκετά f/w, με το ίδιο αποτέλεσμα: καθόλου onrec/oncinema, και μετά από λίγα δευτερόλεπτα μήνυμα από το sagem "vod playback: the movie you are trying to view ........."
    Ο μόνος τρόπος να το κάνω να δουλεψει είναι unbind το rtsp και port forwarding.
    Μάλλον δεν υπάρχει η ίδια συμπεριφορά σε όλους, κρίνοντας από κάποιο προηγούμενο post που έλεγε ότι το stream έρχεται σε άλλα udp ports. Τουλάχιστον ας ξέρουμε ποιες είναι οι εναλλακτικές ρυθμίσεις

    P.S. Το RTSP χρησιμοποιεί το tcp port 554 για να σετάρει το data connection ανάμεσα στον client και στο server. Είναι outgoing connection από τον client στο server. Το application helper του speedtouch υποτίθεται ότι βλέπει τα headers από αυτό το connection (σε κάποιο από αυτά περιγράφεται σε ποιο port θα στείλει ο server το stream στον client) και ανάλογα ανοίγει τις αντίστοιχες πόρτες.

  5. #1055
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12.991 / 984
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    SpeedTouch 585 v6
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    freeman, εγώ πάντως έκανα την εξής δοκιμή με τα fw 6.1.4.3 και 7.4.1.7 με την εξής σειρά:
    2) RTSP appl helper bind at TCP port 554 (default) - Δεν αλλάζει σε UDP έτσι και αλλιώς! ==> YES OnREC / OnCinema
    Φίλε δεν το κατάλαβα αυτο πως το δίνεις σε cli?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GVerris : 12-04-08 στις 00:43.

  6. #1056
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GVerris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε δεν το κατάλαβα αυτο πως το δίνεις σε cli?
    Η εντολή είναι:

    connection bind application = RTSP port = 554

    Ελέγχεις αν ενεργοποιήθηκε ο appl. helper RTSP με την εντολή:

    connection bindlist

    Όταν τον ενεργοποιήσεις, κόψε το Port Forwarding στο Sagem (unbind sagem_rule απο το Web User Interface) για να βγάλεις συμπέρασμα αν παίζει ή όχι.


    Σημείωση: Να πω εδώ και για τον freeman, ότι στο διάστημα των δέκα ημερών που το χρησιμοποιώ έτσι (δηλαδή μόνο με το RTSP), παρατήρησα στο OnREC ότι κάποιες εκπομπές σε κάποια κανάλια ΔΕΝ μου τις φέρνει - βλέπω μαύρη οθόνη. Τις πιό πολλές όμως, καθώς επίσης και ότι έχω δοκιμάσει στο OnCinema τα φέρνει ΟΚ με ελάχιστη καθυστέρηση. Ίσως ο Application Helper δεν τα "πιάνει" όλα

  7. #1057
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    δεν ξέρω πόσους ενδιαφέρει αλλά παίζει μια χαρά και το D-Link 524-T με ΟΝ.... έχω 3 μέρες ούτε restart δεν του έχω κάνει. Και επιπλέον το browsing είναι πιο γρήγορο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MadAGu : 15-04-08 στις 02:35.
    Αν είμαστε ότι τρώμε τότε είμαστε γρήγοροι , φτηνοί και εύκολοι....

  8. #1058
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MadAGu Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω πόσους ενδιαφέρει αλλά παίζει μια χαρά και το D-Link 524-T με ΟΝ.... έχω 3 μέρες ούτε restart δεν του έχω κάνει. Και επιπλέον το browsing είναι πιο γρήγορο.
    Και ONTV?

  9. #1059
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Δε ξέρω με τα εναλλακτικά ρούτερς, αλλά το Pirelli έχει αρχίσει να μου δίνει στα νεύρα!
    πρέπει (δε θυμάμαι, έχω χάσει τις ημέρες) να έχει συμπληρώσει κοντά 20ήμερο με 12.000 λαθάκια ΜΟΝΟ, και με 2-3 disconnects (όπου ΔΕΝ μηδενίζονται τα λάθη, αυτά μηδενίζονται μόνο σε πτώση της DSL)!!!

    Εκνευριστική σταθερότητα όπως επίσης και του snr μου στα 7db μίνιμουμ (ποτέ κάτω από 7) και 8db μάξιμουμ (1-2 φορές είδα και 9db).

    Αυτά...

  10. #1060
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    To πιρέλλι έχει αποκλειστεί πλέον (κι έχω ησυχάσει)!

  11. #1061
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12.991 / 984
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    SpeedTouch 585 v6
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εντολή είναι:

    connection bind application = RTSP port = 554

    Ελέγχεις αν ενεργοποιήθηκε ο appl. helper RTSP με την εντολή:

    connection bindlist

    Όταν τον ενεργοποιήσεις, κόψε το Port Forwarding στο Sagem (unbind sagem_rule απο το Web User Interface) για να βγάλεις συμπέρασμα αν παίζει ή όχι.


    Σημείωση: Να πω εδώ και για τον freeman, ότι στο διάστημα των δέκα ημερών που το χρησιμοποιώ έτσι (δηλαδή μόνο με το RTSP), παρατήρησα στο OnREC ότι κάποιες εκπομπές σε κάποια κανάλια ΔΕΝ μου τις φέρνει - βλέπω μαύρη οθόνη. Τις πιό πολλές όμως, καθώς επίσης και ότι έχω δοκιμάσει στο OnCinema τα φέρνει ΟΚ με ελάχιστη καθυστέρηση. Ίσως ο Application Helper δεν τα "πιάνει" όλα
    Σ' Ευχαριστώ θα ενημερώσω αν ειναι ΟΚ

    ........Auto merged post: GVerris added 28 Minutes and 38 Seconds later........

    Προς freeman & Evangelo αν γνωριζουν

    Εχω το speedtouch και όλα ΟΚ.
    Θέλω να βάλω στην θυρα 3 π.χ.του speedtouch έναν αλλο router σε άλλο range π.χ. 192.168.10.10 ο οποίος θα κάνει καποιες άλλες δουλειές.

    Πως λοιπόν μπορώ να ρυθμίσω τον speedtouch ώστε ο άλλος να λειτουργει σαν να μην υπαρχει ο speedtouch.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GVerris : 17-04-08 στις 18:33. Αιτία: auto merged post

  12. #1062
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Mηπως θα επρεπε καποιος να κανει μια λιστα με τα ρουτερ που πανε πολυ καλα?Το θεμα αυτο ειναι πολυ μεγαλο για καποιον να το μελετησει!!!Ενα απλο θεματακι οπου ομως δεν θα κανουμε ποστ....μονο θα βλεπουμε....Ολα τα ρουτερ που δεν μπουκωνουν μετα απο πολυ πιεση.....και δεν χρειαζονται restarts....Μια ιδεα απλα λεω....

  13. #1063
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Δε θά 'ταν άσχημο κάτι τέτοιο , μόνο που το ίδιο ρούτερ ίσως έβγαζε διαφορετικά αποτελέσματα από γραμμή σε γραμμή και κατά συνέπεια δε θά 'ταν και τόσο ασφαλής οδηγός χρήσης.

  14. #1064
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στο περιπου...δεν χρειαζονται νουμερα....απλα καποια λιγα σχολεια....π.χ. δουλευει καλα...δεν εχει errors...δεν μπουκωνει κλπ....πιστευω θα βοηθησει πολλους που θελουν να φυγουν απο το pirreli....To μονο που χρειαζεται ειναι ενας πολυ καλος γνωστης για να το κανει....και εδω μεσα υπαρχουν πολλοι ευτυχως....

  15. #1065
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Aυτό το ρούτερ που χρησιμοποιώ ,στη γραμμή μου έχει ανταποκριθεί καλύτερα απ' το πιρέλλι , δοκιμασμένο πάνω από τρίμηνο.Δε μπορώ , όμως , να πω σίγουρα αν είναι καλύτερα μ' αυτό το ρούτερ ή κάποιο άλλο ,γιατί πιστεύω ότι το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στα DSLAM της εταιρίας πού 'μαστε πελάτες κι όχι στις συσκευές που χρησιμοποιούμε.Κάποιοι θα πουν ,αφού τό 'χουν δει στη γραμμή τους να συμβαίνει ,ότι με κάποιο άλλο ρούτερ πάει καλύτερα.Γι αυτό δοκίμασα κι εγώ άλλα ρούτερς και διαπίστωσα ότι το μόνο που γίνεται , είναι να καθυστερεί το πρόβλημα.Σε κάποιο -ενδεχομένως αργότερα- χρόνο ,επανέρχεται.Τώρα , πριν λίγα λεπτά , "υποχρεώθηκα" σ'ένα restart router ....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2008-04-17_194701.png  


Σελ. 71 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας