Σελ. 103 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.531-1.545 από 1833
  1. #1531
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100mb/100mb
    ISP
    Lease Fiber Optic
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    N/A(dB) / N/A(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOTE Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως τα λες ανάποδα????
    Τι δεν κατάλαβες?? Με το Speedtouch και VLC δεν μπορώ να δω TV ενώ με το Pirelli και VLC έβλεπα TV (όλα αυτα στο pc)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraCG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καιρό να το δοκιμάσω αλλά και με ST585 και με Pirelli έπαιζε κανονικά μέσω vlc, αρκεί να άλλαζες την mac address του pc σου και να έβαζες αυτή του Sagem.
    Καλέ μου φίλε UltraCG7, με το Pirelli επάνω στην γραμμή, έβλεπα με VLC τηλεόραση στο PC χωρίς να αλλάξω MAC. Με το Speedtouch δεν βλέπω καθόλου (δεν ξεκινάει-δεν βρισκει stream).

    Edit: και με αλλαγή mac address (στατική ip) δεν παίζει με speedtouch...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unlocked : 28-01-10 στις 13:28.

  2. #1532
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unlocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν κατάλαβες?? Με το Speedtouch και VLC δεν μπορώ να δω TV ενώ με το Pirelli και VLC έβλεπα TV (όλα αυτα στο pc)




    Καλέ μου φίλε UltraCG7, με το Pirelli επάνω στην γραμμή, έβλεπα με VLC τηλεόραση στο PC χωρίς να αλλάξω MAC. Με το Speedtouch δεν βλέπω καθόλου (δεν ξεκινάει-δεν βρισκει stream).

    Edit: και με αλλαγή mac address (στατική ip) δεν παίζει με speedtouch...
    Την MAC του υπολογιστή άλλαξε, παίζει!

  3. #1533
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100mb/100mb
    ISP
    Lease Fiber Optic
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    N/A(dB) / N/A(dB)
    Αγαπητέ φίλε μου intech, προφανώς δεν πρόσεξες τα κόκκινα γραμματάκια στο post μου. Δοκιμασα και με Ultrex... τιποτα

  4. #1534
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    γεια σας,

    θα ειμαι και εγω στην ΟΝ σε λιγες μερες αφου εκοψα το connex με τα dis-connex-ion του ....

    πριν λιγες μερες ελαβα και τον εξοπλισμο απο ΟΝ το μαυρο pirelli discus το οποιο ομως δεν εχει ρυθμιση για την ισχυ του wifi, που ειναι μονιμα σε max.
    Θα ηθελα να μπορω να το ρυθμιζω διοτι δεν εχω την ευχερια να απλωνω καλωδιο δικτυου οποτε σκεφτομαι να το αντικαταστησω με καποιο αλλο ρουτερ.

    για ποιο λογο η ΟΝ θελει ντε και καλα να εχουμε το πιρελι με την στανταρ 192.168.1.1????

    αν βαλω καποιο αλλο ρουτερ θα εχω προβλημα στην συνεργασια του (ρουτερ) με ΟΝ?
    αν το ανοιγοκλεινω θα χανει την wan IP?
    θελει η ον να εχει προσβαση στο ρουτερ μου για καποιο λογο?

    υπαρχει καποια αλλη "δεσμευση" αν βαλω αλλο ρουτερ που θα πρεπει να γνωριζω?

    δεν εχω το προγραμμα με την iptv και ουτε σκοπευω να την βαλω ποτε

    ευχαριστω

  5. #1535
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Φίλε καλωσήλθες.

    Σχετικά με την ισχύ του wifi και το να μπορείς να το ρυθμίζεις, τι εννοείς ακριβώς;
    Στάνταρ είναι η ισχύς. Το max ή όχι εξαρτάται από το που έχεις τοποθετημένο το pirelli και που βρίσκονται τα pc σου.

    Το 192.168.1.1 είναι by default και δε μπορείς να το αλλάξεις.

    Αν βάλεις άλλον router δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με την ΟΝ εκτός κι αν έχεις το πακέτο με IPTV (που δεν το έχεις έτσι κι αλλιώς) όπου θα χρειαστείς συγκεκριμένους routers (π.χ. ST585) που θα μπορούν να υποστηρίξουν IPTV.
    Γενικά με οποιοδήποτε router θα έχεις Internet αλλά μόνο με συγκεκριμένους θα έχεις ΚΑΙ IPTV.

    H ON έχει τη δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης στο Pirelli (και μόνον στο Pirelli) και αυτό για λόγους τεχνικής υποστήριξης και πιθανών αναβαθμίσεων.

    Άλλη δέσμευση δεν υπάρχει αν θα βάλεις άλλον router. Ίσα ίσα που θα έχεις και Firewall, κάτι που στο Pirelli είναι (ΚΑΚΩΣ) απενεργοποιημένο από την ΟΝ by default.

    Αυτά και καλή τύχη με τη νέα σου σύνδεση.

    Αλήθεια, γιατί έφυγες από ΟΤΕ και γιατί πιστεύεις ότι αν είχες εκεί προβλήματα θα σου λυθούν στην ΟΝ;;; Απλή περιέργεια!

  6. #1536
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraCG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε καλωσήλθες.

    Σχετικά με την ισχύ του wifi και το να μπορείς να το ρυθμίζεις, τι εννοείς ακριβώς;
    Στάνταρ είναι η ισχύς. Το max ή όχι εξαρτάται από το που έχεις τοποθετημένο το pirelli και που βρίσκονται τα pc σου.

    Το 192.168.1.1 είναι by default και δε μπορείς να το αλλάξεις.


    Αν βάλεις άλλον router δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με την ΟΝ εκτός κι αν έχεις το πακέτο με IPTV (που δεν το έχεις έτσι κι αλλιώς) όπου θα χρειαστείς συγκεκριμένους routers (π.χ. ST585) που θα μπορούν να υποστηρίξουν IPTV.
    Γενικά με οποιοδήποτε router θα έχεις Internet αλλά μόνο με συγκεκριμένους θα έχεις ΚΑΙ IPTV.

    H ON έχει τη δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης στο Pirelli (και μόνον στο Pirelli) και αυτό για λόγους τεχνικής υποστήριξης και πιθανών αναβαθμίσεων.

    Άλλη δέσμευση δεν υπάρχει αν θα βάλεις άλλον router. Ίσα ίσα που θα έχεις και Firewall, κάτι που στο Pirelli είναι (ΚΑΚΩΣ) απενεργοποιημένο από την ΟΝ by default.

    Αυτά και καλή τύχη με τη νέα σου σύνδεση.

    Αλήθεια, γιατί έφυγες από ΟΤΕ και γιατί πιστεύεις ότι αν είχες εκεί προβλήματα θα σου λυθούν στην ΟΝ;;; Απλή περιέργεια!
    ευχαριστω για την απαντηση σου,

    καταρχας το sagem 2404 ειχε την δυνατοτητα να επιλεγεις ισχυ εξοδου 20-40-60-80-100%, εγω για την περιπτωση μου το ειχα στο 40%.

    χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω πως ειδα επιλογη για firewall στο πιρελλι.

    συνεπως εφοσον πανε καλα τα πραγματα και σταθεροποηθει η γραμμη μπορω να κουμπωσω καποιο αλλο ρουτερακι ε?

    σχετικα με τον ΟΤΕ και dis-connex-ion του το δοκιμασα για 8 μηνες εδωσα καμμια 10αρια φορες στο 121 τη γραμμη για βλαβη, αφιερωσα μπολικο προσωπικο χρονο (το ενα δεκατο να χρησιμοποιουσαν και εκεινοι κατι ισως να γινοταν) και ολες τις τεχνικες μου γνωσεις (δεν ειναι και λιγες), αλλαξα 2 ρουτερ το 1 μεταχειρισμενο, με αποτελεσμα να εχω, καμμια 30αρια dsl link down ημερησιως καταγεγραμενα σε log file, και την τεχνικη υπηρεσια να μου λεει να αλλαξω το σπλιτερ (το πρωτο πραγμα που δοκιμασα επειδη ειχα εφεδρικο)

    και το γελειοτερο απολα την διαφημιση στην TV να με κοροιδευει στα μουτρα μου (ξερεται αυτη που παρακαλαει ο αλλος τον Θεο για disconnection)

    Ελπιζω και εγω να εκανα καλη επιλογη , κοντος ψαλμος αληλουια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zenith : 02-02-10 στις 17:31.

  7. #1537
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε zenith, καλώς ήρθες.
    Οσο αφορά τα router, είναι όπως τα είπε ο UltraCG7.
    Τώρα έκανες αίτηση για νέα σύνδεση (ανενεργό βρονχο), η κρατάς
    τον ήδη υπάρχοντα?
    Γιατί στην 2 περίπτωση, δύσκολα τα βλέπω.

  8. #1538
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    οταν λεμε βρογχο τι εννοουμε?
    εχει καμμια σχεση με port σε dslam?γιατι ειχα ζητησει στο 121 αλλαγη port.


    βασικα η προηγουμενη γραμμη που ειχε connx ηταν isdn με 1 κεφαλικο και 1 msn αριθμο.

    αυτο που εκανα ειναι οτι εκοψα το connx απο τον κεφαλικο και εκανα τον msn αριθμο κανονικη pstn γραμμη.

    σε αυτη τη γραμμη (pstn) εκανα αιτηση ON .

    ελπιζω να εκανα σωστα

  9. #1539
    Εγγραφή
    11-02-2003
    Περιοχή
    έλα ντε?
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    iad
    Καλησπέρα!

    Καλώς σας βρήκα στην παρέα της ΟΝ. Έρχομαι από ISDN OTE + HOL 6Mbit , και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα (1 εβδομάδα γεμάτη γεμάτη) είμαι ευχαριστημένος! Στον απομακρυσμένο Γέρακα (τεχνολογικά πάντα) πιάνω 10/0.8 MAX, ή καλύτερα 8/1 στις stable ρυθμίσεις από το προφίλ της ΟΝ.

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (και γράφω σε αυτό το νήμα) είναι ποιός, κατά τη γνώμη σας, είναι ο καλύτερος ασύρματος router που μπορώ να πάρω αυτή τη στιγμή για το δίκτυο της ΟΝ (χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου η IPTV), και χωρίς να ξεπαραδιαστώ!!

    Από ISDN έχω έναν usr 9106, thomson 585v7, fritzbox 7170, αλλά από pstn, και σύγχρονους δεν ξέρω τίποτα!

    Τα φώτα σας καλοί μου άνθρωποι!!
    Η Ελλάδα έχει broadband ?
    ΧΑΧΑΧΑ το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

    panoz.bestforum.gr

  10. #1540
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Τι default username/pass έχει το pirelli ρε παιδιά;Με on/on δεν μπαίνει και τίποτα άλλο δεν αναφέρει πουθενά.


    Του έκανα ένα reset και μπήκε με on/on αλλά δεν βλέπω πουθενά ρυθμίσεις για voip. Καρακλειδωμένο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nstamoul : 10-02-10 στις 02:34.
    #41693

  11. #1541
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παιδιά το speedtouch 536 θα μου παίζει κανονικά σε ΟΝ ?

  12. #1542
    Εγγραφή
    07-05-2008
    Μηνύματα
    805
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v8
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά το speedtouch 536 θα μου παίζει κανονικά σε ΟΝ ?
    Ναι, κανονικά.

  13. #1543
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Καλώς σας βρήκα στην παρέα της ΟΝ. Έρχομαι από ISDN OTE + HOL 6Mbit , και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα (1 εβδομάδα γεμάτη γεμάτη) είμαι ευχαριστημένος! Στον απομακρυσμένο Γέρακα (τεχνολογικά πάντα) πιάνω 10/0.8 MAX, ή καλύτερα 8/1 στις stable ρυθμίσεις από το προφίλ της ΟΝ.

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (και γράφω σε αυτό το νήμα) είναι ποιός, κατά τη γνώμη σας, είναι ο καλύτερος ασύρματος router που μπορώ να πάρω αυτή τη στιγμή για το δίκτυο της ΟΝ (χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου η IPTV), και χωρίς να ξεπαραδιαστώ!!

    Από ISDN έχω έναν usr 9106, thomson 585v7, fritzbox 7170, αλλά από pstn, και σύγχρονους δεν ξέρω τίποτα!

    Τα φώτα σας καλοί μου άνθρωποι!!
    Εχεις, κάποιο ιδιαίτερο λόγο να έναι μακριά, το ασύρματο router.
    Γιατι, αν μιλάμε για 10 -20 μέτρα, χωρίς φαρδύς τοίχους και παρεμβολές, δεν θα έχεις πρόβλημα, στην επιλογή.

    ........Auto merged post: intech πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nstamoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι default username/pass έχει το pirelli ρε παιδιά;Με on/on δεν μπαίνει και τίποτα άλλο δεν αναφέρει πουθενά.


    Του έκανα ένα reset και μπήκε με on/on αλλά δεν βλέπω πουθενά ρυθμίσεις για voip. Καρακλειδωμένο...
    Εννοείτε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος intech : 10-02-10 στις 23:04. Αιτία: auto merged post

  14. #1544
    Εγγραφή
    11-02-2003
    Περιοχή
    έλα ντε?
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    iad
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από intech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις, κάποιο ιδιαίτερο λόγο να έναι μακριά, το ασύρματο router.
    Γιατι, αν μιλάμε για 10 -20 μέτρα, χωρίς φαρδύς τοίχους και παρεμβολές, δεν θα έχεις πρόβλημα, στην επιλογή.
    Δεν με απασχολεί καθόλου το ασύρματο κομμάτι, απλά να είναι ασύρματο ..

    Αυτό που με απασχολεί είναι το adsl - router κομμάτι ! Απ'ότι κατάλαβα παίζουν πάρα πολλά σαν απλά modem (χωρίς IPTV δηλαδή), αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω που να έχει καλή συμπεριφορά στο δίκτυο της ΟΝ.

    Το pirelli αν ανέβουν λίγο τα connections (~200) αρχίζει και μπουκώνει, κάτι που δεν συνέβαινε ούτε με το 9106 αλλά ούτε και με το 585v7 (και τα 2 ISDN, αλλιώς δεν θα το συζητούσα). Δεν νομίζω να φταίει το dslam της ΟΝ γιατί ανεβαίνουν τα Pings ακόμα και προς το Pirelli, και δεν συζητάω καν την έλλειψη firewall, και το γεγονός ότι μπορεί κάποιος από την ΟΝ να μπει ανα πάσα στιγμή στο ρουτερ μου και κατ'επέκταση στο τοπικό μου δίκτυο. Δεν τους ξέρω και από παλιά για να τους έχω τέτοια εμπιστοσύνη...

    Τα φώτα σας !!
    Η Ελλάδα έχει broadband ?
    ΧΑΧΑΧΑ το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

    panoz.bestforum.gr

  15. #1545
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με απασχολεί καθόλου το ασύρματο κομμάτι, απλά να είναι ασύρματο ..

    Αυτό που με απασχολεί είναι το adsl - router κομμάτι ! Απ'ότι κατάλαβα παίζουν πάρα πολλά σαν απλά modem (χωρίς IPTV δηλαδή), αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω που να έχει καλή συμπεριφορά στο δίκτυο της ΟΝ.

    Το pirelli αν ανέβουν λίγο τα connections (~200) αρχίζει και μπουκώνει, κάτι που δεν συνέβαινε ούτε με το 9106 αλλά ούτε και με το 585v7 (και τα 2 ISDN, αλλιώς δεν θα το συζητούσα). Δεν νομίζω να φταίει το dslam της ΟΝ γιατί ανεβαίνουν τα Pings ακόμα και προς το Pirelli, και δεν συζητάω καν την έλλειψη firewall, και το γεγονός ότι μπορεί κάποιος από την ΟΝ να μπει ανα πάσα στιγμή στο ρουτερ μου και κατ'επέκταση στο τοπικό μου δίκτυο. Δεν τους ξέρω και από παλιά για να τους έχω τέτοια εμπιστοσύνη...

    Τα φώτα σας !!
    Τα είπες, σχεδόν όλα, αρα Αυτόφωτος.
    το 585v7 , είναι καλή επιλογή.
    Με το pirelli, μπαίνει στη διαχείριση του, αλλά οχι στο τοπικό σου δίκτυο.
    Αυτά προς το παρόν.

Σελ. 103 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας