Σελ. 60 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 4050555859606162657080 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 886-900 από 1833
  1. #886
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Χάριν του freeman το SpeedTouch 585i v6 παίζει άψογα OnTV, OnREC, και OnCINEMA, και αυτή την στιγμή αυτό χρησιμοποιώ, με το τελευταίο firmware.
    'Ετσι έχω πλέον πλήρη ελευθερία στη χρήση SNMP traffic εργαλείων, Telnet sessions, Fixed IPs, MAC filtering στο WiFi, WDS, DMT tool, και πάει λέγοντας.

    Το SpeedTouch είναι πράγματι ένας απο τους καλύτερους ADSL routers που υπάρχουν σήμερα (το ίδιο και το Pirelli, αν ήταν ξεκλείδωτο), και πιστεύω και άλλα μοντέλα εκτός του 585 παίζουν.

    Περισσότερα εδώ με κάποια χρήσιμα downloads για να καταλάβετε για ποιό λόγο και δεν είναι εύκολο να παίξει OnTV οποιοσδήποτε router.

  2. #887
    Εγγραφή
    01-07-2005
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15237/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μολις αλλαξα το bios σε ενα USR 9108 απο annex B σε annex A , αλλα ενω μπαινω κανονικα στο firmware παρ'ολα αυτα οταν βαζω τοκαλωδιο της τηλεφωνικης γραμμης δεν αναβει καθολου το λαμπακι του συγχρονισμου ...Καμια ιδέα ???

  3. #888
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αγορασα το Linksys AM200 Modem ADSL2 απο το eshop. Αποτι φαινεται θα χρειαστω τη βοηθεια σας για να το σεταρω.
    το συνδεω με το καλωδιο ethernet με το PC.
    Ενεργοποιω το 1394 net adapter. Βγαζει connected στα 400Mbps
    (το 1394 net adapetr connected στα 400Mbps είναι το local area connection;; )

    Στο AM200 αναβουν το power to ethernet kai to DSL(μετα από λιγο)
    δεν συνδεομαι στο ιντερνετ αλλα ουτε και στη διευθυνση 192.168.1.1
    Στο status του 1394 λεει send 0 received 0

    Δοκιμασα και αλλο καλωδιο ethernet αλλα τα ίδια....
    τρεχω το CD με το setup που εχει στο κουτι αλλα και αυτο δεν βρίσκει το μοντεμ και κάνει time out

    Στα properties του 1394 εχει ενεργοποιημενο μόνο το TCP/IP




    Τελος εχω και μια φιλοσοφικη απορια: Οταν λετε οτι το pirelli ειναι κλειδωμενο, τι ακριβώς δε σε αφήνει να κάνεις;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cconstan : 09-02-08 στις 15:46.

  4. #889
    Εγγραφή
    03-12-2004
    Περιοχή
    City 17
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    0/0
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 585 v6
    SNR / Attn
    5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cconstan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορασα το Linksys AM200 Modem ADSL2 απο το eshop. Αποτι φαινεται θα χρειαστω τη βοηθεια σας για να το σεταρω.
    το συνδεω με το καλωδιο ethernet με το PC.
    Ενεργοποιω το 1394 net adapter. Βγαζει connected στα 400Mbps
    (το 1394 net adapetr connected στα 400Mbps είναι το local area connection;; )

    Στο AM200 αναβουν το power to ethernet kai to DSL(μετα από λιγο)
    δεν συνδεομαι στο ιντερνετ αλλα ουτε και στη διευθυνση 192.168.1.1
    Στο status του 1394 λεει send 0 received 0

    Δοκιμασα και αλλο καλωδιο ethernet αλλα τα ίδια....
    τρεχω το CD με το setup που εχει στο κουτι αλλα και αυτο δεν βρίσκει το μοντεμ και κάνει time out

    Στα properties του 1394 εχει ενεργοποιημενο μόνο το TCP/IP




    Τελος εχω και μια φιλοσοφικη απορια: Οταν λετε οτι το pirelli ειναι κλειδωμενο, τι ακριβώς δε σε αφήνει να κάνεις;;
    το 1394 net adapter ΔΕΝ είναι κάρτα δικτύου ethernet. Είναι δίκτυο πάνω από σύνδεση firewire. Μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει τους drivers για την ethernet κάρτα δικτύου σου. Ρίξε μια ματιά στο device manager στην ενότητα network adapters να δεις τι έχουν αναγνωρίσει τα windows

    Κλειδωμένο pirelli σημαίνει ότι δεν έχεις τη δυνατότητα πλήρους παραμετροποίησης που θα είχες αν είχες αγοράσει ένα router π.χ από ένα μαγαζί. Ουσιαστικά στο pirelli σαν απλός user (on) μπορείς να κάνεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Στην αρχή το port forwarding ήτανε ανενεργό για να καταλάβεις, αλλά μετά από το κράξιμο που φάγανε, βγάλανε νέο firmware που αφήνει και αυτή τη λειτουργία.

  5. #890
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστω πολυ freeman.
    Μου συμβαινει κατι μαλλον κουλο.
    Το mοtherboerd (MSI) εχει μονο μια τρυπα για RJ45 και αυτη την αναγνωριζει ως 1394
    Παω στο site της MSI και βλεπω οτι το δικο μου εχει LAN αλλα οχι 1394
    Στο device manager στην ενότητα network adapters βρισκω: 1394 net adapter & USB remote NDIS network device
    πουθενα ethernet ή LAN
    Τι driver του λειπει;
    Μηπως είναι δαιμονισμενο;

  6. #891
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μαλλον εβγαλα καποια ακρη. Τωρα εχω local area connection στα 100Mbps και εντοπιζει το ΑΜ200
    ανοιγω τη στη διευθυνση 192.168.1.1 δίνω "on" kai "on" και μου λέει login FAIL

    ΒΟΗΘΕΙΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cconstan : 10-02-08 στις 02:58.

  7. #892
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12989 / 1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    11(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cconstan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εβγαλα καποια ακρη. Τωρα εχω local area connection στα 100Mbps και εντοπιζει το ΑΜ200
    ανοιγω τη στη διευθυνση 192.168.1.1 δίνω "on" kai "on" και μου λέει login FAIL

    ΒΟΗΘΕΙΑ
    προφανώς σου λέει login FAIL. Στο AM200 πας να μπεις όχι στο pirelli.

    Θα πρέπει να βάλεις τα default username & password του ΑΜ200. Πιστεύω είναι "admin" και "admin" . (έτσι είναι στα linkys που ξέρω. ας διορθώσει κάποιος...).

    on & on θα βάλεις στο σημείο που σου λέει για τη σύνδεση τι username και pass έχεις.
    "Ξημέρωμα στην Εθνική, με τη ψυχή στο στόμα, σε χρειάζομαι γιατί, με σκορπάς με τρέφεις όπως η βροχή το χώμα" Χρ. Θηβαίος

    shuffle them i tell ya !

  8. #893
    Εγγραφή
    14-01-2006
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάριν του freeman το SpeedTouch 585i v6 παίζει άψογα OnTV, OnREC, και OnCINEMA, και αυτή την στιγμή αυτό χρησιμοποιώ, με το τελευταίο firmware.
    'Ετσι έχω πλέον πλήρη ελευθερία στη χρήση SNMP traffic εργαλείων, Telnet sessions, Fixed IPs, MAC filtering στο WiFi, WDS, DMT tool, και πάει λέγοντας.

    Το SpeedTouch είναι πράγματι ένας απο τους καλύτερους ADSL routers που υπάρχουν σήμερα (το ίδιο και το Pirelli, αν ήταν ξεκλείδωτο), και πιστεύω και άλλα μοντέλα εκτός του 585 παίζουν.

    Περισσότερα εδώ με κάποια χρήσιμα downloads για να καταλάβετε για ποιό λόγο και δεν είναι εύκολο να παίξει OnTV οποιοσδήποτε router.
    Τι διαφορά έχεις σε συγχρονισμό και στατιστικά με το 585 σε σχέση με το pirelli; Επίσης πόσο καιρό το έχεις επάνω και αν έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα του 585 σε σχέση με την ον; ΑΝ παίζουν όλα άψογα μάλλον πάω να το πάρω και εγω

    edit:

    Προς το παρόν είμαι με το usr 9106 το οποίο σε σχέση με τα στατιστικά του pirelli (δίπλα) συγχρονίζει στα 8128 / 864 με θόρυβο 6.7 / 14 χωρίς αποσυνδέσεις με ποιο γρήγορο σερφάρισμα με τo on rec & on cinema να δουλεύουν (χωρίς σπασίματα στην εικόνα και ήχο με τα torrent ανοιχτά και η γραμμή δουλεύει στο full), το live πρόγραμμα δυστηχώς δε λειτουργεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gangel : 10-02-08 στις 16:55.

  9. #894
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks marioscs!

    τελικα συνδεθηκα στο Internet μετο AM200 !!!

    Σεταρα το ΑΜ200 μεσω του CD που είχε. Δηλωσα εκει username και password
    Το καινουργιο προβλημα που εχω (και τελευταιο ελπιζω...) είναι οτι ανοιγω τη διευθυνση 192.168.1.1 δίνω (τουλαχιστον 10 φορες) οτι δηλωσα και μου λέει login FAIL. Δίνω on" kai "on" και μου λέει login FAIL
    Δίνω "admin" και "admin" και μου λέει login FAIL
    Πως μπορω να κανω reset to password ωστε να ξαναγίνει admin που είναι το default ;;
    Πως θα δω τα properties της γραμμής;
    Στο device manager δεν βρισκω το AM200. που βρίσκεται οεο;;;

  10. #895
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12989 / 1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    11(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cconstan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks marioscs!

    τελικα συνδεθηκα στο Internet μετο AM200 !!!

    Σεταρα το ΑΜ200 μεσω του CD που είχε. Δηλωσα εκει username και password
    Το καινουργιο προβλημα που εχω (και τελευταιο ελπιζω...) είναι οτι ανοιγω τη διευθυνση 192.168.1.1 δίνω (τουλαχιστον 10 φορες) οτι δηλωσα και μου λέει login FAIL. Δίνω on" kai "on" και μου λέει login FAIL
    Δίνω "admin" και "admin" και μου λέει login FAIL
    Πως μπορω να κανω reset to password ωστε να ξαναγίνει admin που είναι το default ;;
    Πως θα δω τα properties της γραμμής;
    Στο device manager δεν βρισκω το AM200. που βρίσκεται οεο;;;
    Ένα ένα... λογικά θα δεις ένα κουμπάκι στο πίσω μέρος του modem, μεταξύ power και ethernet, που λέει "reset". το πατάς εκείνο για 3-4 δευτερόλεπτα βάζοντας μέσα ένα στυλο / μολύβι , και επανέρχονται οι αρχικές ρυθμίσεις και χάνονται οι ρυθμίσεις που έδωσες για την ΟΝ.

    Το modem έχει τις αρχικές ρυθμίσεις admin admin κτλ. Όταν θα αλλάξεις τον κωδικό πρόσεξε να μη βιαστείς και να πληκτρολογήσεις λάθος κάτι.

    θα μπείς και θα ξαναβάλεις τις ρυθμίσεις για να ενωθείς με ΟΝ.

    properties τις γραμμής θα δεις όταν μπεις στο 192.168.1.1 , υποθέτω πηγαίνοντας στο status πάνω δεξιά. εκεί κάπου θα τα λέει . Δεν έχω το συγκεκριμένο router so δε ξέρω ....

    Στο device manager δε θα το δεις το ΑΜ200 διότι ΔΕΝ συνδέεται με USB, αλλά με ETHERNET, και ως εκ τούτου, δεν είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου. Όπως και δε θα έβλεπες ένα υπολογιστή με τον οποίο είσαι στο ίδιο LAN στο device manager.

    Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε
    "Ξημέρωμα στην Εθνική, με τη ψυχή στο στόμα, σε χρειάζομαι γιατί, με σκορπάς με τρέφεις όπως η βροχή το χώμα" Χρ. Θηβαίος

    shuffle them i tell ya !

  11. #896
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Mikrotik hap ac2
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάριν του freeman το SpeedTouch 585i v6 παίζει άψογα OnTV, OnREC, και OnCINEMA, και αυτή την στιγμή αυτό χρησιμοποιώ, με το τελευταίο firmware.
    'Ετσι έχω πλέον πλήρη ελευθερία στη χρήση SNMP traffic εργαλείων, Telnet sessions, Fixed IPs, MAC filtering στο WiFi, WDS, DMT tool, και πάει λέγοντας.

    Το SpeedTouch είναι πράγματι ένας απο τους καλύτερους ADSL routers που υπάρχουν σήμερα (το ίδιο και το Pirelli, αν ήταν ξεκλείδωτο), και πιστεύω και άλλα μοντέλα εκτός του 585 παίζουν.

    Περισσότερα εδώ με κάποια χρήσιμα downloads για να καταλάβετε για ποιό λόγο και δεν είναι εύκολο να παίξει OnTV οποιοσδήποτε router.

    Μπορείς να μου στείλει καποιος επακριβώς τις ρυθμίσεις του speedtouch 585 v6 για να έχω κι εγώ OnTv και τα παρελκόμενα??

  12. #897
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν γινεται τις ρυθμισεις για speedtouch kai on-tv θα ηθελα και εγώ.

  13. #898
    Εγγραφή
    25-06-2003
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    18433/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις αλλαξα το bios σε ενα USR 9108 απο annex B σε annex A , αλλα ενω μπαινω κανονικα στο firmware παρ'ολα αυτα οταν βαζω τοκαλωδιο της τηλεφωνικης γραμμης δεν αναβει καθολου το λαμπακι του συγχρονισμου ...Καμια ιδέα ???

    Και εμένα το ίδιο μου κάνει!

    Ακριβός ίδια περίπτωση!

  14. #899
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    ΓΜΤ .. έχω το speedtouch και κάθεται και δεν μπορώ να το βάλω γιατί ήταν ISDN... υπάρχει καμία μόντα να παίξει σε PSTN γραμμή?.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 11-02-08 στις 16:34.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #900
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Για να παίξει το SpeedTouch 585 v6 full OnTV, OnREC, OnCinema, και φυσικά να έχετε πρόσβαση στο Internet:
    1) Κάνετε Upgrade στο firmware 7.4.1.7 (παίζει και με προηγούμενες, αλλά το παρακάτω configuration έχει γίνει save με αυτήν). Θα το βρείτε εδώ.
    2) Αλλάξτε στο αρχείο αυτό τα XX:XX:XX:XX:XX:XX με την MacAddress του TV Box σας (π.χ. με το Notepad)
    3) Φορτώστε το αρχείο στο ST585, και

    είστε On...

    Υ.Γ. Καλού-κακού φυλάξτε και το υπάρχον configuration που έχετε πριν το πρώτο βήμα
    Attached Files Attached Files

Σελ. 60 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 4050555859606162657080 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας