Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Λοιπον παιδια ανοιγω θεμα γιατι θελω να παω Ιταλια το καλοκαιρι.
    Τι περιμενω απο εσας? Οσοι εχετε παει να μου πειτε εντυπωσεις,που να παω,που να μην παω κτλ κτλ.
    Πρωτιστως με ενδιαφερει να βρω ξενοδοχειο και να κλεισω εισητηρια. Απο που εχετε κλεισει εσεις? Εχω βρει καλες τιμες με την Alitalia γυρω στα 420€ για 2 ατομα με επιστροφη απο www.airtickets.gr
    Παει πιο κατω?
    Και μια αλλη ερωτηση: ποιες προυποθεσεις θα πρεπει να πληρεις για να νοικιασεις αυτοκινητο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 17-03-07 στις 16:58.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επειδή τις τελευταίες μέρες είμαι κι εγώ σε αναζήτηση εισιτηρίων για Μιλάνο, δες www.easyjet.com, www.aegeanair.gr και κατευθείαν από το site της Αlitalia, www.alitalia.gr
    Από Αθήνα υπάρχουν μέρες που έχει πολύ καλές τιμές, ιδιαίτερα η easyjet (ακόμα και 100-120 ευρώ με επιστροφή!!!)
    Δυστηχώς εγώ ψάχνω από Θεσσαλονίκη που η φτηνότερη είναι η Alitalia (περίπου στα 200 με επιστροφη)

  3. #3
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Για ξενοδοχειο ξερουμε τιποτα? Δε θελω να κλειθσψ εισητηριο αερα-πατερα και να παω σε καμια τρυπα.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όχι δυστυχώς, καμία ίδεα για ξενοδοχείο. Δοκίμασε το www.bookings.org , το έχουν χρησιμοποιήσει κάποιοι γνωστοί μου και όλα πήγαν οκ

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Για Ξενοδοχεία ψάξε http://www.octopustravel.com. Εγώ πήγα στο... (δεν θυμάμαι θα σου πω αύριο - να ψάξω αποδείξεις) και έμεινα ικανοποιημένος. Το Μιλάνο είναι (γενικά) βρώμικη πόλη και καθόλου ωραία. Αξίζουν: το ιστορικό κέντρο (Ντουόμο και κάστρο Σφόρτζα), τα κανάλια (φοβερή πιτζερία La Fatoria), shopping στο factory outlet του Armani, ή εναλλακτικά στο Mendrisio (περνάς τα σύνορα με Ελβετία και λίγο πριν το Λουγκάνο) όπου έχει ένα τεράστιο εμπορικό με factory outlet τιμές ότι μάρκα ή αντικείμενο (εκτός από ρούχα έχει και δερμάτινα) θέλεις. Και τονίζω: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ FACTORY OUTLET και όχι σαν και τα δικά μας Πειραιώς και αεροδρόμιο (όπου οι απατεώνες τα πουλάνε πολύ ακριβά). Θα ψάξω να βρω στο ημερολόγιό μου λεπτομέρειες και θα σου πω. Είχα πάει για σεμινάριο με Νεστλέ Ιούνιο και μετά ήρθε η σύζυγος για 1 εβδομάδα και πήγαμε Βενετία-Φλωρεντία (καταπληκτική) και Μιλάνο. Θα περάσεις ωραία. Οι Ιταλοί είναι κατά γενική ομολογία ευγενικοί και φιλικοί.
    Jacques Maillol

  6. #6
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Πηγα στο μιλανο το προηγουμενο καλοκαιρι. Περασα ωραια, ειναι ενας καλος προορισμος γενικα, αλλα η πολη δεν ειναι ιδιαιτερα (ως καθολου) ομορφη. Αν εξαιρεσεις το κεντρο (duomo, scala di milano, galleria vitorrio emanuelle) και αλλα 2-3 αξιολογα σημεια (καστρο, navigli κλπ) η υπολοιπη πολη ειναι μια εντελως βιομηχανικη και ασχημη πολη, κατι αναμεσα σε Πετρου Ραλλη, Πετραλωνα και Ομονοια. Το Μιλανο ειναι κακασχημη πολη σε σχεση με τις αλλες φημισμενες και εκθαμβωτικα μοναδικες αιωνιες πολεις της Ιταλιας: Ρωμη, Φλωρεντια, Βενετια, που ειναι πραγματικα μοναδικες.
    Το Μιλανο ομως ειναι με διαφορα η πιο εμπορικη μητροπολη της νοτιας ευρωπης, αν οχι ολης της ευρωπης. Γινεται ο χαμος απο εμπορικα μαγαζια, προσφερεται για τρελο shopping (via corso buenos aires κλπ και το γνωστο rinascente στο duomo).
    Πηγα με easyjet, μονο 80 ευρω πηγαινε-ελα.
    Εμεινα εδω και το συνιστω:
    (παραθετω ενα email στα αγγλικα που εστειλα προσφατα σε ενα φιλο)

    This is the hotel i stayed at in milan:
    http://www.minihotel.it/aosta.htm
    It was very roomy, clean and comfortable and very conveniently located next to the central station and right next to the airport bus stop.
    I didnt book it through the above site, i booked it through http://www.needahotel.com/
    Search for milan, hotel mini aosta. If it shows as "on request", not immediately available,
    this means you make a request and within 1-2 days you get a reply.
    If they have availability, they make the booking.
    If they dont have availability, I would recommend hotels in the stazione centrale area.
    The central station area is not one of the nicest areas in milan, but it is very central, extremely convenient and not particularly unsafe.

    Transportation from malpensa airport to central station:
    http://ticketonline.malpensashuttle.it/
    5 euros each way
    terminates next to central station, next to the hotel i suggest, very convenient.

    Πληροφοριες για το μετρο του Μιλανου εδω: http://www.atm-mi.it/atm/

    Επισης, απο το μιλανο αξιζει (αν εχεις χρονο) να πας εκδρομες.
    Η λιμνη como και οι αλπεις ειναι σχετικα κοντα με το τρενο, μολις 1-2 ωρες.
    Το Λουγκανο της Ελβετιας ειναι επισης μονο 1 ωρα με το τρενο.
    Νοτιο-ανατολικα υποαρχει μια λιμνη που λεγεται Garda και ενα πολυ ωραιο τουριστικο θερετρο πανω στη λιμνη που λεγεται Peschιera del Garda (http://www.primitaly.it/veneto/verona/peschiera.htm). Πολυ γραφικα και τουριστικα.
    Επισης η easyjet (απο το milan=malpensa airport) και h ryanair (milan-bergamo-orio al serio airport) πετανε με πολυ φτηνα εισιτηρια για διαφορες αλλες πολεις της ευρωπης και αξιζει τον κοπο να τα συνδιασεις. Εγω πηγα στο μιλανο με 80 ευρω (easyjet) και πηγα απο το Μιλανο πηγα και για 3 μερες Βιεννη (ryanair) (μολις 1 ωρα πτηση) με μολις 50 ευρω πηγαινε-ελα εισιτηριο (η ryanair δεν πεταει ακριβως στη Βιεννη, πεταει στην Bratislava-Slovakia, αλλα ειναι μολις 1μιση ωρα με ειδικα ναυλωμενο πουλμαν (http://www.terravision.eu/) μεχρι το κεντρο της Βιεννης. Κι η Βιεννη ειναι απιστευτα πανεμορφη, καμια σχεση με Μιλανο.

    Καλο ταξιδι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 18-03-07 στις 03:59.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παιδια ειστε φοβεροι.!!!
    Επειδη ειναι αργα τωρα και εκανα απλα check in θα τα δω καλα αυριο!
    Ευχαριστω!

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ !!!!!!
    ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρετε το τρένο να πάτε Μπέργκαμο ένα πανέμορφο χωριό αλλάαααααααααα και ΒΕΝΕΤΙΑΑΑΑΑΑΑΑ είναι κοντά και είναι ΟΝΕΙΡΟ
    ΝΑ ΠΑΤΕ Βενετία Οπωςδήποτε με το τρένο
    Καλά για shopping δεν σας λέω τίποτα
    Ακόμα πληρώνω πιστωτική
    Να πάτε στο χρυσό τετράγωνο ( να πάτε στο ENERGIE !!!! ) και μόλις μετά γυρίσετε Αθήνα θα αηδιάσετε με την εκμετάλευσή μας στις τιμές και τις παλιές κολεξιόν που τις πλασάρουμε για καινούργιες ...........................

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anideos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μόλις μετά γυρίσετε Αθήνα θα αηδιάσετε με την εκμετάλευσή μας στις τιμές και τις παλιές κολεξιόν που τις πλασάρουμε για καινούργιες ...........................
    κολεξιόν; τι είναι αυτό τρώγεται;




  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ελα μωρέ και συ κόλλησες σε μια λέξη
    Το είπα λίγο πιο περιγραφικά ppp
    Πάντως όντως μια μπλούζα Energie που εδώ έχει 120 ευρώ εκεί μπορεί να την βρεις και 30 ευρώ

  11. #11
    Όταν πήγα Ιταλία δυστυχώς δεν είχα γνώριζα ότι υπάρχουν αυτά (Sofitel,Novotel,Ibis,http://www.accorhotels.com/) τα ξενοδοχεία σε όλες τις πόλεις σχεδόν, μέχρι που πήγα Μιλάνο και ψάχνωντας κάπου να μείνουμε τα ανακαλύψαμε μαζί με άλλους Έλληνες που ταξιδευαν συχνά και μας είπαν ότι μόνο σε αυτή την αλυσίδα έμεναν όταν ταξίδευαν Ευρώπη.

    Έχουν καλές τιμές,το Ibis είναι το πιο οικονομικό και αξιοπρεπές για τα λεφτά του, και έτσι ξέρεις που πας και δεν ψάχνεις γενικά για κάποιο ξενοδοχείο που δεν ξέρεις τι θα είναι... Πάντως όπου και να μείνεις το πρωϊνό από ότι είδαμε στην Ιταλία είναι πάντα μέσα στην τιμή,, και δεν χρειάζεται να ψάχνεις το πρωί κάτι να φας μέσα στην πόλη ...

    Εγώ είχα και το φορητό μαζί μου με το autoroute της Microsoft που με βοήθησε πολύ να κινηθώ στη Ιταλία...

    να προσέξεις επίσης τους Μιλανέζους...είναι πονηροί και κλέβουν με τρόπους που δε μπορείς να φανταστείς....

  12. #12
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παιδια δυστυχως το ταξιδι δεν μπορει να γινει καθως το εταιρο ημισυ δεν συμφωνει,θα γινει δηλαδη αλλα πιο μετα.
    Σας ευχαριστω παντως που καταθετετε τις αποψεις σας!!!
    Ας συμεχισει ομως η συζητηση γιατι χαμμενη δεν παει.
    Θα ηθελα να σας ρωτησω εσας που εχετε παει Ιταλια:
    Ειναι καλυτερα στη Ρωμη ή στο Μιλανο?
    (Σαν πολη μαλλον θα συμφωνησουμε οτι ειναι η Ρωμη αλλα μετρανε και αλλα πραματα οπως τα περιχωρα της πολης ή η νυχτερινη ζωη που εχει η καθεμια)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 26-03-07 στις 02:13.

  13. #13
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι καλυτερα στη Ρωμη ή στο Μιλανο?
    Ρωμη = η αιωνια πολη. Δεν ειναι τυχαια η ονομασια. Εγω εμεινα αφωνος... Τα εχει ολα, και ψωνια και ζωη και βεβαια αξιοθεατα.
    Καμια σχεση με το Μιλανο. Καλο το Μιλανο για ψωνια κλπ, αλλα τιποτε το ιδιατερο.

    Με σειρα αξιολογησης απο την εμπειρια μου στις 4 πολεις που εχω παει:
    1. Ρωμη, 2.Φλωρεντια, 3. Βενετια, 4. Μιλανο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 26-03-07 στις 02:38.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    To Milano είναι πολύ ωραίο για ΣΤΑΘΜΟ ενδιάμεσο ( για ψώνια )
    Στο χρυσό τετράγωνο όπως το λένε που είναι τα πιο ακριβά καταστήματα
    Αξίζει να ανεβείς στο Ντουόμο
    Και για να πας στη σκάλα του Μιλάνο έστω να πιεις ένα καφέ

    Σίγουρα η ΡΩΜΗ το λένε όλοι ότι είναι πανέμορφη

    Εγώ με σειρά αξιολόγησης
    1. ΒΕΝΕΤΙΑ !!!!!! 2. Ρώμη ( αν και δεν έχω πάει) 3.Φλωρεντία (αν και δεν έχω πάει ) 4.Μιλάνο
    Καλά νυχτερινή ζωή μη ψάχνεις πουθενά εκτός Ελλάδος

  15. #15
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anideos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. ΒΕΝΕΤΙΑ !!!!!! 2. Ρώμη ( αν και δεν έχω πάει) 3.Φλωρεντία (αν και δεν έχω πάει ) 4.Μιλάνο
    Καλά νυχτερινή ζωή μη ψάχνεις πουθενά εκτός Ελλάδος
    Το νησακι της Bενετιας ειναι ολοκληρο ενα εντυπωσιακοτατο υπαιθριο μουσειο. Η Βενετια ειναι σιγουρα απιστευτα εκπληκτικη και μοναδικη και πρεπει καθε ανθρωπος να την επισκεφτει. Ομως μετα απο λιγο ειναι τρομερα βαρετη. Ειναι πολυ ακριβη και ακομα πιο απελπιστικα τουριστικη. Τελειως αλλοτριωμενη απο τον τουρισμο. Δεν βλεπεις τιποτε αλλο περα απο εστιατορια, ξενοδοχεια, γονδολιερηδες, μαγαζια με σουβενιρ, μασκες κλπ, γιαπωνεζους τουριστες με φωτογραφηκες μηχανες κλπ κλπ. Εχω ιταλους φιλους που καποτε σπουδαζαν και ζουσαν στην Βενετια και μου ελεγαν οτι ο ντοπιος κοσμος εχει πια φυγει απο το νησι και ζει απεναντι στο Μεστρε, γιατι απλα στο νησι της Βενετιας μονο οσοι ασχολουνται με τον τουριστο εχουν απομεινει, μονο αυτοι εχουν λογο να ζουν εκει. Μολις περνας απεναντι στο Μεστρε, βλεπεις κανονικο κοσμο, να πηγαινει σε κανονικες δουλειες, να κανει κανονικα πραγματα κλπ. Και οι τιμες σε εστιατορια και ξενοδοχεια πεφτουν στο μισο.
    Επισης μετα απο 3-4 μερες με χαλασε και ολη η κατασταση με το νερο. Τοσο νερο δεν το αντεχα πια. Την μερα πριν φυγω, κυκλοφορησαν φημες οτι την επομενη θα ειχε πλημμυρα και φρικαρα! Σκεψου να σερνεις βαλιτσες με το νερο ως το μπουτι! Την 5η μερα που εφυγα (χωρις ευτυχως πλημμυρα) ημουν πολυ χαρουμενος που θα πατουσα σε στεγνη γη. Ισως φταιει οτι πηγα αρχες οκτιωβρη που ειχαν αρχισει τα πρωτοβροχια.

    Πηγαινε στη Ρωμη και θα δεις...

    υγ: ειναι γενικα απιστευτες οι λαοθαλασσες τουριστων που συρρεουν σε Ρωμη και Βενετια. Ακομα κι οταν λεμε οτι αυξηθηκε ο τουρισμος στην Αθηνα, μιλαμε για ψιχουλα σε σχεση με αυτες τις πολεις...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταξίδι στο ΜΙΛΑΝΟ
    Από Valek στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 02:05
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-07, 11:50
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-05, 16:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας