Σελ. 12 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 252
  1. #166
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.188/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP LINK N600
    Επειδη μπερδευτηκα με ολα τα post , σε γραμμη forthnet με pc gaming συνδεδεμενο με καλωδιο και 3-4 συσκευες συνδεδεμενες wireless εαν επιλεξω assus θα κερδισω κατι σε ταχυτητα και αποσυνδεσεις ; ή πρεπει να παω σε καποιο αλλο μοντελο (και ποιο ; μεχρι 90€ )
    Ευχαριστω
    Τα δυο πιο κοινά στοιχεία στη φύση είναι το υδρογόνο και η ηλιθιότητα

    MoBo: MSI Z97 GAMING 5, CPU: Intel Core i5 4690K ,RAM: KINGSTON 8GB 2400 MHz, GPU: MSI GEFORCE GTX970 GAMING 4GB, PSU: ANTEC HIGH CURRENT GAMER HCG-520W, SDD: Samsung 850 PRO 256GB, HDD:WD10EZEX 1TB, Case: Corsair Carbide 500R Gaming, CPU Cooler: Corsair Hydro H100i GTX Extreme, Monitor: ASUS VG248QE FHD 24'' OS: Win 8.1 Pro

  2. #167
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Καλησπέρα παιδιά. Στην Ευκαρπία Θεςςαλονικης που εργάζομαι έχω εδώ και λίγο καιρό VDSL ΟΤΕ 50αρι, αλλά ο συγχρονισμός είναι πάντα λίγο κάτω από 30. Άλλαξα το Speedport 724 του ΟΤΕ με το AVM FRITZBOX 7490 που είχα από παλιότερα και τελικά κατάφερε να συνδεθεί μόνον όταν έβαλα χειροκίνητα τους DNS Servers του ΟΤΕ που τους βρήκα από το Speedport. Είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος φυσικά από το FRITZBOX. Πάντως σε θέματα ταχύτητας δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά τα δυο μηχανήματα, ίσως ελάχιστα καλύτερα το 7490.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.jpeg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  211,1 KB 
ID: 164434
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος biikon : 06-12-15 στις 03:48.

  3. #168
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chief_piranha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μπερδευτηκα με ολα τα post , σε γραμμη forthnet με pc gaming συνδεδεμενο με καλωδιο και 3-4 συσκευες συνδεδεμενες wireless εαν επιλεξω assus θα κερδισω κατι σε ταχυτητα και αποσυνδεσεις ; ή πρεπει να παω σε καποιο αλλο μοντελο (και ποιο ; μεχρι 90€ )
    Ευχαριστω
    ναι ειναι φυσικο να μπερδευτεις γιατι ανεφερουμε ποια μοντεμ ταιριαζουν καλυτερα με οτε (οχι που τα αλλα ειναι ασχημα) και μερικες περιπτωσεις με wind που εχει επισης broadcom
    με φορθνετ εαν εχεις αποσυνδεσεις δεν θα ελεγα να πας σε ασος διαλεξε ενα με infineon / lantiq
    ετσι μερικα σχετικα που θυμαμαι Thomson 585 v8 (στα καταστηματα online forthnet), netgear dgn 1000, netgear dgn 3500, tp link 8970 v1

  4. #169
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biikon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Στην Ευκαρπία Θεςςαλονικης που εργάζομαι έχω εδώ και λίγο καιρό VDSL ΟΤΕ 50αρι, αλλά ο συγχρονισμός είναι πάντα λίγο κάτω από 30. Άλλαξα το Speedport 724 του ΟΤΕ με το AVM FRITZBOX 7490 που είχα από παλιότερα και τελικά κατάφερε να συνδεθεί μόνον όταν έβαλα χειροκίνητα τους DNS Servers του ΟΤΕ που τους βρήκα από το Speedport. Είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος φυσικά από το FRITZBOX. Πάντως σε θέματα ταχύτητας δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά τα δυο μηχανήματα, ίσως ελάχιστα καλύτερα το 7490.
    Στην ταχύτητα κλειδώματος δεν περιμένει κανείς αξιοσημείωτες διαφορές. Εξάλλου εκεί συνήθως έχουν το προβάδισμα οι συσκευές που δίνει ο πάροχος. Εκεί που μειονεκτούν είναι κατά κανόνα τα υπόλοιπα: QoS, VoIP, port forwarding, firewall, performance, κλπ.
    Πάντως ο λόγος που σου απαντάω είναι κυρίως για να σε ρωτήσω γιατί έχεις 50άρα εάν κλειδώνεις στα 30Mbps. Εάν δεν κάνω λάθος, δίνουν ακόμη 30άρες...

  5. #170
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Είναι πολύ πρόσφατη η γραμμή και θα το ζητήσω μέσα στην εβδομάδα. Ένας τεχνικός από το 13888 μου είπε ότι αν ζητήσω 30αρα ο συγχρονισμός μπορεί να πέσει στα 25. Μικρή διαφορά δηλαδή.

  6. #171
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.188/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP LINK N600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ειναι φυσικο να μπερδευτεις γιατι ανεφερουμε ποια μοντεμ ταιριαζουν καλυτερα με οτε (οχι που τα αλλα ειναι ασχημα) και μερικες περιπτωσεις με wind που εχει επισης broadcom
    με φορθνετ εαν εχεις αποσυνδεσεις δεν θα ελεγα να πας σε ασος διαλεξε ενα με infineon / lantiq
    ετσι μερικα σχετικα που θυμαμαι Thomson 585 v8 (στα καταστηματα online forthnet), netgear dgn 1000, netgear dgn 3500, tp link 8970 v1
    επειδη το tp link 8970 v1 δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο το 8970 v3 θα με καλυψει ; πως βλεπω για τα infineon / lantiq δεν εχει κατι στα specs ;
    Τα δυο πιο κοινά στοιχεία στη φύση είναι το υδρογόνο και η ηλιθιότητα

    MoBo: MSI Z97 GAMING 5, CPU: Intel Core i5 4690K ,RAM: KINGSTON 8GB 2400 MHz, GPU: MSI GEFORCE GTX970 GAMING 4GB, PSU: ANTEC HIGH CURRENT GAMER HCG-520W, SDD: Samsung 850 PRO 256GB, HDD:WD10EZEX 1TB, Case: Corsair Carbide 500R Gaming, CPU Cooler: Corsair Hydro H100i GTX Extreme, Monitor: ASUS VG248QE FHD 24'' OS: Win 8.1 Pro

  7. #172
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chief_piranha Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη το tp link 8970 v1 δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο το 8970 v3 θα με καλυψει ; πως βλεπω για τα infineon / lantiq δεν εχει κατι στα specs ;
    αν εχεις αποσυνδεσεις καλο ειναι να μην παρεις το ν3 παρα ενα μοντεμ που ταιριαζει με το κεντρο
    αν και με τα συμβατα μοντεμ (μερικα αναφερα πιο πανω) εχεις παλι προβλημα αποσυνδεσεων τοτε σιγουρα ειναι η γραμμη και κανενα μοντεμ δεν θα βοηθησει

    κανονικα πρεπει να δωσεις (αντιγραφη επικολληση) στατιστικα απο το μοντεμ ... αν καταλαβουμε τι παιζεται ... και να κανεις ενα ελενχο στην εσωτερικη εγκατσταση σου, στο σποιλερ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    Αν παλι εχεις αποσυνσεσεις, τοτε ο παροχος 100% ... αλλο μοντεμ δεν θα βοηθησει

    τωρα για να δεις σε τι κεντρο chipset παιζει ο παροχος ... μερικα μοντεμ το αναφερουν μεσω τελνετ (εφοσον ειναι ξεκλειδωμενο και ξερουμε τις εντολες) η μεσα στο μενου (πχ τα τομσον / ασος)

    για να δεις με τι chipset παιζουν το καθε μοντεμ πρεπει να ψαξεις σε site που εχει αποκλειστικα μοντεμς πχ wikidevi η σε κανα φορουμ που μιλανε για τετοια θεματα πχ για αποσυνδεσεις, μοντεμς, ιντερνετ κλπ

  8. #173
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.188/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP LINK N600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις αποσυνδεσεις καλο ειναι να μην παρεις το ν3 παρα ενα μοντεμ που ταιριαζει με το κεντρο
    αν και με τα συμβατα μοντεμ (μερικα αναφερα πιο πανω) εχεις παλι προβλημα αποσυνδεσεων τοτε σιγουρα ειναι η γραμμη και κανενα μοντεμ δεν θα βοηθησει

    κανονικα πρεπει να δωσεις (αντιγραφη επικολληση) στατιστικα απο το μοντεμ ... αν καταλαβουμε τι παιζεται ... και να κανεις ενα ελενχο στην εσωτερικη εγκατσταση σου, στο σποιλερ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    Αν παλι εχεις αποσυνσεσεις, τοτε ο παροχος 100% ... αλλο μοντεμ δεν θα βοηθησει

    τωρα για να δεις σε τι κεντρο chipset παιζει ο παροχος ... μερικα μοντεμ το αναφερουν μεσω τελνετ (εφοσον ειναι ξεκλειδωμενο και ξερουμε τις εντολες) η μεσα στο μενου (πχ τα τομσον / ασος)

    για να δεις με τι chipset παιζουν το καθε μοντεμ πρεπει να ψαξεις σε site που εχει αποκλειστικα μοντεμς πχ wikidevi η σε κανα φορουμ που μιλανε για τετοια θεματα πχ για αποσυνδεσεις, μοντεμς, ιντερνετ κλπ

    Μιλησα με τον παροχο και μου ειπε οτι η DSLAM ειναι SIEMENS , αρα κοιταω infineon ? η γραμμη δεν εχει προβλημα και ειναι φυσιολογικες οι 2-3 αποσυνδεσεις (ειπαν) !! μου κατεβασε / σταθεροποιησε (δοκιμαστικα )την ταχυτητα κατα 2mbit και ειπan οτι ετσι θα μειωθουν οι αποσυνδεσεις ... να τους πιστεψω
    Τα δυο πιο κοινά στοιχεία στη φύση είναι το υδρογόνο και η ηλιθιότητα

    MoBo: MSI Z97 GAMING 5, CPU: Intel Core i5 4690K ,RAM: KINGSTON 8GB 2400 MHz, GPU: MSI GEFORCE GTX970 GAMING 4GB, PSU: ANTEC HIGH CURRENT GAMER HCG-520W, SDD: Samsung 850 PRO 256GB, HDD:WD10EZEX 1TB, Case: Corsair Carbide 500R Gaming, CPU Cooler: Corsair Hydro H100i GTX Extreme, Monitor: ASUS VG248QE FHD 24'' OS: Win 8.1 Pro

  9. #174
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chief_piranha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησα με τον παροχο και μου ειπε οτι η DSLAM ειναι SIEMENS , αρα κοιταω infineon ? η γραμμη δεν εχει προβλημα και ειναι φυσιολογικες οι 2-3 αποσυνδεσεις (ειπαν) !! μου κατεβασε / σταθεροποιησε (δοκιμαστικα )την ταχυτητα κατα 2mbit και ειπan οτι ετσι θα μειωθουν οι αποσυνδεσεις ... να τους πιστεψω
    κατα πασα πιθανοτητα να ειναι infneon ... αλλο ο κατσκευαστης και αλλο τι εχει βαλει στο dsl του dslam

    για τις αποσυνδεσεις δεν ειμαι ο πιο ειδικος (και δεν ειμαι με φορθνετ) αν τις θεωρουν φυσιολογικες η βλαβη με 2-3 την μερα

    τωρα για την ταχυτητα λογικα αφου κατεβασαν ταχυτητα θα ανεβασαν το σνρ για πιο σταθεροτητα ... θα δειξει αν παλι εχεις αποσυνδεσεις ... αλλα καποια στιγμη καλο θα ηταν να κοιταξεις και την εσωτερικη εγκατασταση σου

    Εγω στη θεση σου θα πηγαινα για ινφινεον/λαντικ μοντεμ αν ζητας το καλυτερο για την συνδεση σου απο θεμα γραμμης ... αν σου κανει και αυτο προβλημα με αποσυνδεσεις, τοτε νομιζω οποιο και να παρεις δεν θα βοηθησει ... απλα με τα συγκεκριμενα εχεις πιο πολλες πιθανοτητες για λιγο καλυτερα

  10. #175
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ASUS DSL-N12HP (adsl only - currently to Asian market)
    Multiple 4-in-1 DSL/Router/Access Point /Range Extender wireless modes

    Δεν υπαρχουν πληροφοριες ακομα μιας και δεν εχει ανακοινωθει επισημα, αλλα οι 2 μεγαλες εξωτερικες κεραιες του ειναι 9dbi ... αλλα απο dsl drivers ειναι broadcom

    ομως ειναι παρομοιο με το σκετο ραουτερ (εξισου και το λινκ) RT 12HP (High Power)
    http://www.asus.com/Networking/RTN12HP/overview/
    Επειδη βιαστηκα να φερω τα νεα πρωτος και εβαλα λινκ απο το RT ... το σωστο λινκ του dsl (με ενσωματωμενο μοντεμ ADSL MONO) πλεον ειναι εδω
    http://www.asus.com/gr/Networking/DSL-N12HP/overview/

  11. #176
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων

    BILLION 7700n ADSL (τελευταιο λογισμικο εχει και ipv6) και ειναι η πιο φτηνη λυση στα Billion, αλλα δεν εχει usb
    εχει ολοιδια μενου/ ρυθμισεις σαν το tp link 8960 οσοι το ξερουν
    http://www.billion.com/product/wirel...ireless-N.html

    BILLION 7800n (n, xl κλπ) ADSL
    http://www.billion.com/product/wirel...r-Gigabit.html

    BILLION 8800AXL adsl/vdsl, dual band με AC
    http://www.billion.com/product/vdsl2...SL2-Modem.html
    το επομενο του Billion 8800XL (Ιδιο Αλλα μονο 2,4 G)
    Billion BiPAC 8900 (AX / VAOX / TAOX models)
    adsl/vdsl (BCM63168) - 4 κεραιες εξωτερικες (AC)
    φωτο απο το AX
    http://www.billion.com/upload/produc...2180919538.pdf
    (ερχεται στην αγορα αρχες περιπου νεου χρονου - για Ελλαδα δεν ξερω μιας και δεν εχω δει ποτε καποιο billion στα δικα μας μαγαζια)

  12. #177
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Linksys X3500 (adsl only)

    http://www.linksys.com/gr/p/P-X3500/

    D-LINK DSL-3590L (adsl only)
    D-Link DSL 3580L adsl only
    http://www.dlink.com/uk/en/home-solu...s-modem-router

  13. #178
    Εγγραφή
    18-03-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Path Level
    Interleaved
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας στην επιλογή νέου modem / router καθώς σκέφτομαι για μελλοντική αναβάθμιση σε VDSL.
    Αρχικά είχα στο μυαλό μου τα ακόλουθα: Netgear Nighthawk D7000, Asus DSL-AC68U, TP-Link Archer VR900 και Draytek Vigor 2760n.
    Όμως μετά από αυτά που διαβάζω εδώ στο forum σχετικά με την ευρυζωνική τηλεφωνία (βλ. VoIP) σκέφτομαι να στραφώ κυριολεκτικά σε μια all-in-one συσκευή και είδα τα AVM FRITZ!Box 7490, TP-LINK Archer VR900v (υπάρχει και το TP-LINK Archer VR200v) καθώς και τα Draytek Vigor 2760Vn και Draytek Vigor 2860Vac.
    Η υποδομή στην περιοχή μου δεν είναι και η καλύτερη, με αρκετά μέτρα εναέριου καλωδίου, καθώς είμαι σχεδόν το τελευταίο σπίτι στο βουνό.
    Με ενδιαφέρει η συσκευή να είναι future-proof όπως επίσης θεωρώ απαραίτητα τον δυνατό επεξεργαστή, την αρκετή μνήμη και το AC WiFi.
    Έχω πολύ κίνηση στο τοπικό δίκτυο τόσο εσωτερικά όσο και από/προς τα έξω. Επίσης, χρησιμοποιώ VPN για να συνδέομαι εδώ από έξω.
    Τώρα χρησιμοποιώ ένα Draytek Vigor 2710, πιο σταθερό και από βράχο, η γραμμή μου δεν έχει πέσει πότε, το modem δεν κόλησε ποτέ και ο μόνος λόγος που έχει κλείσει ή έχει κάνει reboot είναι ή απο διακοπή ρεύματος ή από αναβάθμιση λογισμικού (firmware). Στο modem δεν έκανα καμία απολύτως ρύθμιση σχετικά με το internet, περά από τα username και password, (πραγματικά με έχει κακομάθει), και είχε σχεδόν όλα όσα χρειαζόμουν σχετικά με το τοπικό δίκτυο (LAN).
    Λοιπόν ακούω ιδέες και απόψεις που θα με βοηθήσουν να καταλήξω

  14. #179
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaTheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας στην επιλογή νέου modem / router καθώς σκέφτομαι για μελλοντική αναβάθμιση σε VDSL.
    Αρχικά είχα στο μυαλό μου τα ακόλουθα: Netgear Nighthawk D7000, Asus DSL-AC68U, TP-Link Archer VR900 και Draytek Vigor 2760n.
    Όμως μετά από αυτά που διαβάζω εδώ στο forum σχετικά με την ευρυζωνική τηλεφωνία (βλ. VoIP) σκέφτομαι να στραφώ κυριολεκτικά σε μια all-in-one συσκευή και είδα τα AVM FRITZ!Box 7490, TP-LINK Archer VR900v (υπάρχει και το TP-LINK Archer VR200v) καθώς και τα Draytek Vigor 2760Vn και Draytek Vigor 2860Vac.
    Η υποδομή στην περιοχή μου δεν είναι και η καλύτερη, με αρκετά μέτρα εναέριου καλωδίου, καθώς είμαι σχεδόν το τελευταίο σπίτι στο βουνό.
    Με ενδιαφέρει η συσκευή να είναι future-proof όπως επίσης θεωρώ απαραίτητα τον δυνατό επεξεργαστή, την αρκετή μνήμη και το AC WiFi.
    Έχω πολύ κίνηση στο τοπικό δίκτυο τόσο εσωτερικά όσο και από/προς τα έξω. Επίσης, χρησιμοποιώ VPN για να συνδέομαι εδώ από έξω.
    Τώρα χρησιμοποιώ ένα Draytek Vigor 2710, πιο σταθερό και από βράχο, η γραμμή μου δεν έχει πέσει πότε, το modem δεν κόλησε ποτέ και ο μόνος λόγος που έχει κλείσει ή έχει κάνει reboot είναι ή απο διακοπή ρεύματος ή από αναβάθμιση λογισμικού (firmware). Στο modem δεν έκανα καμία απολύτως ρύθμιση σχετικά με το internet, περά από τα username και password, (πραγματικά με έχει κακομάθει), και είχε σχεδόν όλα όσα χρειαζόμουν σχετικά με το τοπικό δίκτυο (LAN).
    Λοιπόν ακούω ιδέες και απόψεις που θα με βοηθήσουν να καταλήξω
    Δεν παίζει το all in one, καθώς για το Voip του οτε οπωσδήποτε πρέπει να έχεις το Speedport στη γραμμή.

  15. #180
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaTheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας στην επιλογή νέου modem / router καθώς σκέφτομαι για μελλοντική αναβάθμιση σε VDSL.
    Αρχικά είχα στο μυαλό μου τα ακόλουθα: Netgear Nighthawk D7000, Asus DSL-AC68U, TP-Link Archer VR900 και Draytek Vigor 2760n.
    Όμως μετά από αυτά που διαβάζω εδώ στο forum σχετικά με την ευρυζωνική τηλεφωνία (βλ. VoIP) σκέφτομαι να στραφώ κυριολεκτικά σε μια all-in-one συσκευή και είδα τα AVM FRITZ!Box 7490, TP-LINK Archer VR900v (υπάρχει και το TP-LINK Archer VR200v) καθώς και τα Draytek Vigor 2760Vn και Draytek Vigor 2860Vac.
    Η υποδομή στην περιοχή μου δεν είναι και η καλύτερη, με αρκετά μέτρα εναέριου καλωδίου, καθώς είμαι σχεδόν το τελευταίο σπίτι στο βουνό.
    Με ενδιαφέρει η συσκευή να είναι future-proof όπως επίσης θεωρώ απαραίτητα τον δυνατό επεξεργαστή, την αρκετή μνήμη και το AC WiFi.
    Έχω πολύ κίνηση στο τοπικό δίκτυο τόσο εσωτερικά όσο και από/προς τα έξω. Επίσης, χρησιμοποιώ VPN για να συνδέομαι εδώ από έξω.
    Τώρα χρησιμοποιώ ένα Draytek Vigor 2710, πιο σταθερό και από βράχο, η γραμμή μου δεν έχει πέσει πότε, το modem δεν κόλησε ποτέ και ο μόνος λόγος που έχει κλείσει ή έχει κάνει reboot είναι ή απο διακοπή ρεύματος ή από αναβάθμιση λογισμικού (firmware). Στο modem δεν έκανα καμία απολύτως ρύθμιση σχετικά με το internet, περά από τα username και password, (πραγματικά με έχει κακομάθει), και είχε σχεδόν όλα όσα χρειαζόμουν σχετικά με το τοπικό δίκτυο (LAN).
    Λοιπόν ακούω ιδέες και απόψεις που θα με βοηθήσουν να καταλήξω
    ετσι επι συντομια ... γιατι ο οτε τωρα που αρχιζει να δινει voip ειναι λιγο πολυπλοκο για πολλους χρηστες και στην αρχη και για εμενα
    για τωρα (για την ωρα) οποιο και παρεις δεν θα παιζει με οτε το voip ΑΝ θελεις να εχεις και τηλεφωνο (γιατι μερικοι δεν το θελουν οποτε οποιο μοντεμ παρεις θα εισαι οκ)

    Θα πρεπει να βρεις καποιο που να παιζει με voip (αλλα για την ωρα σε συνδιασμο με το μοντεμ οτε)

    Το ASUS DSL AC68U (και το οποιο ασος) που αναφερες θα παιξει να κανει την γραμμη και να δωσει και στο μοντεμ οτε για τηλεφωνια με τον τροπο εδω (ασος γραμμη, ασυρματο, ραουτινκ κλπ >> μοντεμ οτε για τηλεφωνια μονο) γιατι το εχει πετυχει χρηστης
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...70#post5840970

    Αφου το ασος δεν χρειαζεται καποιες ιδιαιτερες ρυθμισεις, λογικα θα παιξουν και αλλα (απο αλλους κατασκευαστες) ομως απο οτι βλεπω μεχρι τωρα δεν ειδα απο αλλον φιλο να αναφερει οτι του ταδε κατασκευαστη δουλευει με voip στο μοντεμ του οτε
    Ομως το Ασος ΔΕΝ ειναι broadcom
    Αρα ΑΝ θελεις την συμβατοτητα γραμμης τοτε θα πας για το netgear D7000 & to Archer VR900 η καποιο απο λιστα που ειναι γραμμενα αρκετα πιο πισω (με ρισκο δικο σου ΑΝ δεν παιξουν την τελφωνια)

    Αν ομως εισαι κοντα στην καμπινα κανενα δεν πρεπει να σου κανει προβλημα απο θεμα σταθεροτητας γραμμης (απλα οσοι ειναι μακρυα η με προβληματικες γραμμες τα πιο πισω μοντεμ που εχω εδω στο τοπικ ειναι πιο σταθερα) και καλο ειναι να εχει και voip αφου το θελεις future proof σαν to fritzbox

    Ολα οσα ειπες ειναι future proof αλλα το fritz εχει και το voip ... Ομως για την ωρα δεν παιζει το voip ουτε στο fritz επειδη ο οτε αλλαζει τα κωδικα καθε 1-3 μερες στο voip, αλλα πιστευω στο μελλον θα ειναι οκ και θα παιζει και αυτο και θα μπορουμε να εχουμε μια σε ολα συκευη

    Καλη επιλογη ... αλλες γνωμες πιστευω θα εμφανιστουν

Σελ. 12 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιπέτειες με ΟΤΕ...
    Από divinesheet στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-14, 13:17
  2. [Other] Remote control σε modem router με dyndns?
    Από ababapanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-14, 16:20
  3. Modem CYTA με Πάροχο Wind
    Από Steliossi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 12:24
  4. [Other] αναζητηση νεου modem/router με λειτουργιες τηλ.κεντρου.
    Από kgf στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 16:00
  5. zyxel p871m vdsl2 modem
    Από kilmagan στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 14:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας