Σελ. 14 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 252
  1. #196
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49999
    ISP
    Forthnet
    Router
    3com 3CDWDR200A-75
    Όποτε παίρνουμε modem/router ή ένα τούμπανο router?
    Εγω πάντως αναμένω με πολύ υπομονή το TP-Link Archer VR2600, σαν φανατικός των TP-Link....

  2. #197
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σήμερα πας στον ΟΤΕ ή αν είσαι πελάτης και αλλάξεις πακέτο (π.χ. πας σε VDSL) τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου δώσουν voip.
    Επίσης είναι σίγουρο ότι, θέλεις δεν θέλεις, δεσμεύεσαι (λόγω voip) σήμερα και για άγνωστο χρονικό διάστημα με την συσκευή του ΟΤΕ, εκτός αν δεν σ' ενδιαφέρει η τηλεφωνία. Κανείς δεν ξέρει αν και πότε ο ΟΤΕ θα επιτρέψει να κάνουμε χρήση άλλων συσκευών στη γραμμή του. Εικασίες κάνουμε, σύμφωνα με το τι κάνει η DT στην Γερμανία.

    Στην περίπτωση αυτή, βάζεις την συσκευή του ΟΤΕ να δουλεύει κανονικά ως modem/router (και η τηλεφωνία) με ενεργοποιημένη την επιλογή PPPoE Passthrough και ο άλλος router κάνει δικιά του κλήση ΡΡΡ, δημιουργώντας εντελώς ξεχωριστό δίκτυο. Η συσκευή του παρόχου δεν θα έχει κανένα φόρτο και δεν επηρεάζει το άλλο δίκτυο.
    Σε αυτή την περίπτωση όμως ποιός router θα κάνει το QoS μεταξύ των πακέτων VOIP και των πακέτων Internet browsing ή torrent? Κανένας router κατά την γνώμη μου. Σωστά???

    Αν είμαι σωστός στο παραπάνω και θέλουμε να κάνουμε βαριά χρήση torrents και VOIP τηλεφωνίας, τότε πρέπει να έχουμε έναν router που να διαχειρίζεται τις προτεραιότητες των πακέτων. Είναι σωστή τεχνικά αυτή η άποψη?

  3. #198
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Capone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε παίρνουμε modem/router ή ένα τούμπανο router?
    Εγω πάντως αναμένω με πολύ υπομονή το TP-Link Archer VR2600, σαν φανατικός των TP-Link....
    Υπαρχουν και modem/router τουμπανα πχ D7000 και αλλα μη broadcom

    προς αποφυγην λαθους απο αλλους χρηστες στο συγκεκριμενο νημα μιας και ανεφερες το συγκεκριμενο (οχι που δεν αξιζει) το VR2600 νομιζω δεν ειναι broadcom, πρεπει να ειναι Lantiq ... δεν ειμαι σιγουρος αλλα αυτη η πληροφορια υπαρχει μεχρι στιγμης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση όμως ποιός router θα κάνει το QoS μεταξύ των πακέτων VOIP και των πακέτων Internet browsing ή torrent? Κανένας router κατά την γνώμη μου. Σωστά???

    Αν είμαι σωστός στο παραπάνω και θέλουμε να κάνουμε βαριά χρήση torrents και VOIP τηλεφωνίας, τότε πρέπει να έχουμε έναν router που να διαχειρίζεται τις προτεραιότητες των πακέτων. Είναι σωστή τεχνικά αυτή η άποψη?
    Υπαρχει QoS στο Upstream στο μοντεμ οτε για το dsl απο οτι διαβασα διαμορφωμενο για το voip και ειναι κανονισμενο να διαχειριζει αυτοματα και βαρια κατεβασματα ... πανω σε αυτο το μοντεμ ειναι υπευθυνο και πολυ λιγα εχουν δυνατοτητα αλλαγης σε dsl QoS αν καποιος θελει να πειραξει εκει τις ρυθμισεις ... αν εχει τετοια δυνατοτητα του οτε ( η οποιο αλλο) ... τοτε αν κανει την γραμμη παλι μπορεις να το αλλαξεις και μετα ξανασεταρεις επανω το αλλο ραουτερ ... αν υπαρχει προσβαση και στα 2 ταυτοχρονα (αναλογα το σεταρισμα) τοτε δεν χρειαζεται καν αν βγει απο επανω, αλλαζει οπως ειναι

    Στο QoS του router που ρυθμιζουμε εμεις προτεραιοτητα συσκευεων η προγραμματων (εσωτερικου δικτυου πχ torrents, media, περιορισμος bandwidth, ποια συσκευη να κατεβαζει πιο πολυ κλπ) ενα οποιοδηποτε router κανει αυτην την δουλεια ανετα, αναλογα τις δυνατοτητες του και ας υπαρχουν 2 συσκευες

    Αυτες ειναι οι απλες περιπτωσεις

    Σε ποιο πολυπλοκες ... Αναλογα το σεταρισμα στα μηχανηματα (σε μερικες περιπτωσεις) τοτε εφοσον του οτε κανει την γραμμη και το ραουτινγ (η ειναι σεταρισμενο σε αλλη Ip/ εσωτερικο δικτυο πχ VLAN κλπ) παλι νομιζω αλλαζουν και τα 2
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 11-02-16 στις 15:38.

  4. #199
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση όμως ποιός router θα κάνει το QoS μεταξύ των πακέτων VOIP και των πακέτων Internet browsing ή torrent? Κανένας router κατά την γνώμη μου. Σωστά???

    Αν είμαι σωστός στο παραπάνω και θέλουμε να κάνουμε βαριά χρήση torrents και VOIP τηλεφωνίας, τότε πρέπει να έχουμε έναν router που να διαχειρίζεται τις προτεραιότητες των πακέτων. Είναι σωστή τεχνικά αυτή η άποψη?
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε ρούτερ πίσω από το οποίο θα μπαίνει η συσκευή του παρόχου σου.
    Το θέμα είναι ότι δεν θα έχεις support από τον πάροχό σου σε περίπτωση που κάτι δεν δουλεύει.
    Μπορείς να δώσεις προτεραιότητα στα πακέτα voip είτε βάση πρωτοκόλλου/πόρτας είτε με βάση την ether στην οποία συνδέεται η συσκευή του παρόχου σου.
    Υπάρχουν ρούτερ και "ρούτερ".
    Οι διαφορές είναι πολλές.
    Δες το ΜΤ που έχω εγώ.
    Κάνει τρελά πράγματα αλλά θέλει δουλειά.
    Δεν πατάς ένα κουμπί και γίνονται αυτόματα.
    Ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο topic στο οποίο έχω οδηγούς και για QoS.
    Δες με ποια λογική είναι στημένο για να καταλάβεις ότι μπορείς να το διαμορφώσεις πολύ εύκολα σύμφωνα με τις ανάγκες σου.
    Το θέμα της απόδοσης, στα συγκεκριμένα ΜΤ για τα οποία μιλάω, απλά δεν συγκρίνονται με κανένα άλλο "ρούτερ" <300ε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #200
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση όμως ποιός router θα κάνει το QoS μεταξύ των πακέτων VOIP και των πακέτων Internet browsing ή torrent? Κανένας router κατά την γνώμη μου. Σωστά???

    Αν είμαι σωστός στο παραπάνω και θέλουμε να κάνουμε βαριά χρήση torrents και VOIP τηλεφωνίας, τότε πρέπει να έχουμε έναν router που να διαχειρίζεται τις προτεραιότητες των πακέτων. Είναι σωστή τεχνικά αυτή η άποψη?
    H συσκευή του ΟΤΕ (όπως και όλες με δυνατότητα voip) έχουν κατάλληλο QoS για την τηλεφωνία.
    Όταν είναι πρώτο στη γραμμή δεν υπάρχει θέμα, αφού η κίνηση από το άλλο router (π.χ. Torrents) ούτως ή άλλως περνά μέσα από την συσκευή του ΟΤΕ.
    Πιθανό θέμα να υπάρξει στην άλλη περίπτωση, όπου έχουμε άλλο modem/router πρώτο στη γραμμή και η συσκευή του παρόχου παίζει ως απλό router (μέσω WAN θύρας). Τότε θα πρέπει το πρώτο modem/router να έχει δυνατότητα QoS.

  6. #201
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @babis3g

    Προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα modem (είτε αυτόνομο είτε ενσωματωμένο σε router) να κάνει QoS γιατί το QoS είναι δουλειά του router. To modem δεν ξέρει τίποτα απο TCP και IP. Το modem κάνει μόνον signal modulation. Ξέρεις κάποιο modem που να κάνει QoS?

    Σχετικά με το ακόλουθο σχέδιο:

    Μπρίζα ΟΤΕ στο τοίχο => modem/router του ΟΤΕ => τηλφωνική συσκευή ΄
    ......................................................................||
    ......................................................................=> δεύτερος router με ανεξάρτητο PPPoE=> δίνει σε εσωτερικό LAN με PCs
    και αν κατάλαβα καλά την ερμηνεία σου, το QoS μεταξύ των πακέτων VOIP που δημιουργούνται στον router του ΟΤΕ και των πακέτων που έρχονται απο τον δεύτερο router του εσωτερικού LAN, την κάνει ο router του ΟΤΕ?

    Νομίζω οτι δεν γίνεται αυτό. Στην παραπάνω περίπτωση δεν μπορεί να λειτοθργήσει το QoS του router του ΟΤΕ.

    Οποιος μπορεί να επιδείξει την παραπάνω λειτουργία του QoS, θα ήθελα να την μάθω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το ΜΤ που έχω εγώ.
    Κάνει τρελά πράγματα αλλά θέλει δουλειά.

    Ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο topic στο οποίο έχω οδηγούς και για QoS.
    Σε ποιό ΜΤ αναφέρεσαι?

    Δίνεις και τα λινκς για τα QoS οδηγούς?

  7. #202
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι δεν γίνεται αυτό. Στην παραπάνω περίπτωση δεν μπορεί να λειτοθργήσει το QoS του router του ΟΤΕ.
    Γιατί δεν γίνεται;
    Έχεις 2 router που έχουν ξεχωριστές συνδέσεις στην ίδια γραμμή. Αλλά όλη η κίνηση του 2ου περνά μέσα από τον 1ο (από μία θύρα LAN). Αυτός, αφού έχει δυνατότητα QoS, δίνει προτεραιότητα στα δικά του πακέτα voip έναντι οποιασδήποτε άλλης κίνησης, άσχετα από που έρχεται.

  8. #203
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @jkoukos
    Λογικό αυτό που λές αλλά εγώ δεν το έχω δεί να δουλεύει (τουλάχιστον με τα Fritz). Μπορείς να δώσεις κάποια συγκεκριμένα modem/routers που να το κάνουν?

  9. #204
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι μιλάμε για QoS πάντα στο upload. Αλλά δεν έχει και τόσο σημασία, αφού ο πάροχος που δίνει voip τηλεφωνία, ούτως ή άλλως εφαρμόζει το δικό του QoS για την υπηρεσία και στις 2 κατευθύνσεις.
    Με το δικό μας QoS δίνουμε προτεραιότητα στα δικά μας εξερχόμενα πακέτα, αλλά αυτή κατόπιν μπορεί ν' αλλαχθεί από τις ρυθμίσεις του παρόχου.

  10. #205
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    @babis3g

    Προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα modem (είτε αυτόνομο είτε ενσωματωμένο σε router) να κάνει QoS γιατί το QoS είναι δουλειά του router. To modem δεν ξέρει τίποτα απο TCP και IP. Το modem κάνει μόνον signal modulation. Ξέρεις κάποιο modem που να κάνει QoS?

    Σχετικά με το ακόλουθο σχέδιο:

    Μπρίζα ΟΤΕ στο τοίχο => modem/router του ΟΤΕ => τηλφωνική συσκευή ΄
    ......................................................................||
    ......................................................................=> δεύτερος router με ανεξάρτητο PPPoE=> δίνει σε εσωτερικό LAN με PCs
    και αν κατάλαβα καλά την ερμηνεία σου, το QoS μεταξύ των πακέτων VOIP που δημιουργούνται στον router του ΟΤΕ και των πακέτων που έρχονται απο τον δεύτερο router του εσωτερικού LAN, την κάνει ο router του ΟΤΕ?

    Νομίζω οτι δεν γίνεται αυτό. Στην παραπάνω περίπτωση δεν μπορεί να λειτοθργήσει το QoS του router του ΟΤΕ.

    Οποιος μπορεί να επιδείξει την παραπάνω λειτουργία του QoS, θα ήθελα να την μάθω.
    ναι μερικα εχουν οπως σου ειπα του οτε

    Επίσης, ο ΟΤΕ (κρίνοντας από το speedport) χρησιμοποιεί dscp tagging για upstream QoS.
    Οι σχετικές τιμές είναι:
    //–
    DSCP-802.1p values.
    Voice SIP: 26-3
    Voice RTP: 46-5
    Video: 26-3
    Data: 0-0
    //–
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...01#post5690301
    απο εκει και περα με αναλογο ραουτερ πρεπει να ρυθμισεις QoS στο εσωτερικο δικτυo (δεν μιλαω για voip qos) αλλα το κανονικο qos

    δεν εχει πεσει ακομα μοντεμ με voip στα χερια μου αλλα μερικα πρεπει να εχουν

    EDIT

    Αν και δεν νομιζω τα ασος να εχει να εχει QoS στο voip γιατι δεν εχει ενσωματωμενο voip ... φιλος εδω που εχει το Ασος για γραμμη δεν εχει θεμα τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχει ναφερει θεμα με την τηλεφωνια που αλλο μοντεμ κανει την γραμμη
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...70#post5840970
    (ασος γραμμη, ασυρματο, ραουτινγ, κανονικο qos > σπιντπορτ μονο & μονο για τηλεφωνια αναγαστικα γιατι το ασος δεν εχει ενσωματωμενο voip)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 11-02-16 στις 16:23.

  11. #206
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @jkoukos
    Πού σωστά τα λές και συμφωνώ. Επιμένω όμως στην τελευταία ερώτηση μου. Μπορείς να δώσεις κάποια συγκεκριμένα modem/routers που να το κάνουν?

  12. #207
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos
    Λογικό αυτό που λές αλλά εγώ δεν το έχω δεί να δουλεύει (τουλάχιστον με τα Fritz). Μπορείς να δώσεις κάποια συγκεκριμένα modem/routers που να το κάνουν?
    Ειδικά στα Fritz, που τα έχω κατά κόρον δουλέψει, το QoS που έχουν δουλεύει άψογα όσον αφορά την τηλεφωνία. Ποτέ δεν είχα θέμα επικοινωνίας, άσχετα πόσο βαριά χρήση γινόταν στη γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιό ΜΤ αναφέρεσαι?

    Δίνεις και τα λινκς για τα QoS οδηγούς?
    Αναφέρεται σε αυτό το θέμα, με τις πλέον πρόσφατες ρυθμίσεις εδώ.
    Βέβαια μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα τις ανάγκες του καθενός.

  13. #208
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά στα Fritz, που τα έχω κατά κόρον δουλέψει, το QoS που έχουν δουλεύει άψογα όσον αφορά την τηλεφωνία. Ποτέ δεν είχα θέμα επικοινωνίας, άσχετα πόσο βαριά χρήση γινόταν στη γραμμή.
    Συμφωνώ και εγώ έχω αυτήν την άποψη και εμπειρία με τα FRitz (οταν όμως είναι μόνο του το Fritz δστην γραμμή).

    Οταν όμως το Fritz είναι δεύτερο (πίσω δηλαδή) απο τον router του ΟΤΕ, τότε ο router του ΟΤΕ θα κάνει QoS μεταξύ των VOIP πακέτων του router του ΟΤΕ που θα έχουν το ιδιο DSCP tagging με τα VOIP πακέτα του Fritz? Ποιά θα έχουν προτεραιότητα? Και αν ταυτόχρονα υπάρχουν πακέτα torrent με διαφορετικό DSCP tagging απο το εσωτερικό LAN θα τα καταλάβει και θα τα υποβαθμίσει πρός όφελος των VOIP πακέτων?

    Ευχαριστώ για τα links περί QoS. Πολύ χρήσιμα, αλλά δεν μιλάτε για routers ευρείας κατανάλωσης. Ο προβληματιμός μου είναι σχετικά με τον εξοπλισμό που δίνουν οι πάροχοι και όχι με άλλα ποιό εξειδικευμένα router όπως της microtik και ubiquiti.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aster1x : 11-02-16 στις 16:29.

  14. #209
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τώρα γράφεις για άλλο πράγμα. Δηλαδή όταν και τα 2 router εφαρμόζουν QoS και τα 2 για voip.
    Όμως στην προκειμένη περίπτωση η voip τηλεφωνία του ΟΤΕ (όπως και της Cyta κλπ) δουλεύει αποκλειστικά με την δικιά του συσκευή.
    Αλλά και στην περίπτωση που π.χ. έχουμε 2 voip υπηρεσίες από διαφορετικό πάροχο (από μία σε κάθε router), αυτή του Fritz θα φύγει με προτεραιότητα από αυτό αλλά μικρότερη από του Speedport.
    Όμως ο ΟΤΕ παραλαμβάνοντας όλη την κίνηση, εφαρμόζει το δικό του QoS, οπότε και τα 2 voip παίρνουν την μέγιστη προτεραιότητα έναντι οποιανδήποτε άλλων δεδομένων, ανεξάρτητα από ποιος router τα στέλνει.

  15. #210
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @jkoukos
    Αυτό καταλαβαίνω και εγώ και συμφωνώ με την άποψη σου.

Σελ. 14 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιπέτειες με ΟΤΕ...
    Από divinesheet στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-14, 13:17
  2. [Other] Remote control σε modem router με dyndns?
    Από ababapanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-14, 16:20
  3. Modem CYTA με Πάροχο Wind
    Από Steliossi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 12:24
  4. [Other] αναζητηση νεου modem/router με λειτουργιες τηλ.κεντρου.
    Από kgf στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 16:00
  5. zyxel p871m vdsl2 modem
    Από kilmagan στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 14:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας