Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 252
  1. #76
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσθετω στην λιστα και το καινουριο (σχεδον μηνας που κυκλοφορησε)

    ADSL / VDSL
    NETGEAR D6400 AC1600 Dual Band 300+1300 Mbps Wireless VDSL/ADSL Modem

    Πολυ καλες κριτικες, πολυ καλη τιμη για τις ρυθμισεις του και με AC
    πλεον εχει ερθει και στα δικα μας μαγαζια

  2. #77
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17022/1022
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    4(dB) / 14(dB)
    παρακάτω υπάρχει μια πρόχειρη λίστα με modems adsl/vdsl και δίπλα το chip set
    πιθανόν στη λίστα να υπάρχουν λάθη, αν κάτι είναι λάθος ή αν κάτι μπορεί να προστεθεί κάλο θα ήταν οποίος γνωρίζει να το επισημάνει

    Actiontec GT701 [AVSAR]
    Actiontec GT704WG [AVSAR]
    Actiontec GT724WG [AVSAR]
    Actiontec GT784WNV [BCM]

    Asus DSL-AC68U [MediaTek]
    Asus DSL-N66U [MediaTek]
    Asus EA-N66 [Trendchip]
    Asus RT-G32 [Trendchip]
    Asus RT-N10 [Trendchip]
    Asus RT-N13U [Trendchip]
    Asus RT-N14U [MediaTek]
    Asus RT-N15 [Trendchip]
    Asus RT-N16 [BCM]
    Asus RT-N56U [Trendchip]
    Asus WL-300 [BCM]
    Asus WL-320 [BCM]
    Asus WL-330 [Trendchip]
    Asus WL-500 [BCM]
    Asus WL-520 [BCM]
    Asus WL-550 [BCM]
    Asus WL-600 [BCM]
    Asus WL-HDD2.5 [BCM]

    Baudtec TW [Trendchip]

    Belkin 7633 [BCM]
    Belkin F5D8235 [Trendchip]

    Billion BiPAC 7700n [BCM]
    Billion BiPAC 7800n [BCM]

    BT Voyager 2091 [BCM]
    BT Voyager 2100 [BCM]
    BT Voyager 2110 [BCM]

    Buffalo BHR-4RV [BCM]
    Buffalo WBMR-G54 [AVSAR]
    Buffalo WBMR-HP-G300H [Lantiq]
    Buffalo WZR-HP-G301NH [AVSAR]
    Buffalo WZR-RS-G54 [BCM]

    Cisco VEN401 [BCM]

    Comtrend AR-5381 [BCM]
    Comtrend AR-5387 [BCM]
    Comtrend CT-536 [BCM]
    Comtrend HG-536 [BCM]
    Comtrend CT-5361 [BCM]
    Comtrend CT-5365 [BCM]
    Comtrend CT-5621 [BCM]
    Comtrend CT-6373 [BCM]
    Comtrend VR-3025 [BCM]
    Comtrend WAP-5813 [BCM]

    D-Link DSL 360 [AVSAR]
    D-Link DSL 504 [AVSAR]
    D-Link DSL 584 [AVSAR]
    D-Link DSL 624 [AVSAR]
    D-Link DSL 684 [AVSAR]
    D-Link DSL 2300 [BCM]
    D-Link DSL 2540 [BCM]
    D-Link DSL 2542 [BCM]
    D-Link DSL 2640 [BCM]
    D-Link DSL 2650 [BCM]
    D-Link DSL 2740 [BCM]

    DrayTek Vigor 2760 [Lantiq]
    DrayTek Vigor 2830 [Lantiq]
    DrayTek Vigor 2860 [Lantiq]

    Dynalink RTA1025W [BCM]
    Dynalink RTA1046VW [BCM]
    Dynalink RTA1320 [BCM]
    Dynalink RTA1335 [BCM]
    Dynalink RTA230 [BCM]

    Edimax PS-1208 [BCM]
    Edimax BR-6475 [Trendchip]

    FRITZ!Box 3370 [Lantiq]
    FRITZ!Box 7170 [AVSAR]
    FRITZ!Box 7390 [Ikanos]
    FRITZ!Box 7490 [Lantiq]

    Hitachi AH4222 [BCM]

    Huawei HG520 [Trendchip]
    Huawei HG520v [BCM]
    Huawei HG553 [BCM]
    Huawei HG556 [BCM]

    Linksys AG241 [AVSAR]
    Linksys WAG200 [AVSAR]
    Linksys WAG354G [AVSAR]
    Linksys WAG54 [BCM]
    Linksys WAG54GS [BCM]

    NetComm NB6 PLUS4W [BCM]
    NetComm NB6 RTA1320 [BCM]

    Netgear D6400 [BCM]
    Netgear DG834B [AVSAR]
    Netgear DG834Gv123 [AVSAR]
    Netgear DG834Gv4 [BCM]
    Netgear DG834GT [BCM]
    Netgear DG834NB [BCM]
    Netgear DG834PNB [BCM]
    Netgear DGN2000 [BCM]
    Netgear DGN2200 [BCM]
    Netgear DGN3500 [Lantiq]
    Netgear DGND3300 [BCM]
    Netgear DGND3700 [BCM]
    Netgear DGND3800 [BCM]
    Netgear DGND4000 [BCM]
    Netgear DM111P [BCM]

    Pirelli AliceGate AGPF [BCM]
    Pirelli FastWeb DRG A226M [BCM]

    Sagem F@ST 1202 [BCM]
    Sagem F@ST 2404 [BCM]
    Sagem F@ST 2504 [BCM]
    Sagem F@ST 2604 [BCM]
    Sagem F@ST 2704 [BCM]

    Siemens CL-110 [BCM]
    Siemens SL2-141 [BCM]
    Siemens SLI-5300 [BCM]

    Speedport 500V [BCM]

    Speedtouch 516
    Speedtouch 536
    Speedtouch 546
    Speedtouch 585
    Speedtouch 608
    Speedtouch 706
    Speedtouch 716
    Speedtouch 780
    Speedtouch 716g [BCM]

    T-Sinus 1054 [BCM]

    Tenda W300A [Trendchip]
    Tenda W306R [Trendchip]

    TP-Link Archer D7 [BCM]
    TP-Link Archer D9 [BCM]
    TP-Link TD-8816 [Trendchip]
    TP-Link TD-8840T [Trendchip]
    TP-Link TD-8841 [BCM]
    TP-Link TD-8960 [BCM]
    TP-Link TD-W8960 [BCM]
    TP-Link TD-W8970 [BCM]
    TP-Link TD-W9980 [Lantiq]

    Trendnet TEW-632BRP [AVSAR]
    Trendnet TEW-673GRU [AVSAR]
    Trendnet TEW-691GR [Trendchip]
    Trendnet TEW-692GR [Trendchip]
    Trendnet TEW-712BR [AVSAR]
    Trendnet TEW-732BR [AVSAR]

    Turbolink [AVSAR]

    USR 9107 [BCM]
    USR 9108 [BCM]

    ZTE ZXDSL931 [BCM]
    ZTE ZXDSL 531B [BCM]
    ZTE ZXHN H108L [Trendchip]

    Zyxel HW660 [Trendchip]
    ZyXEL P-660X [Trendchip]
    ZyXEL NBG420N [AVSAR]
    ZyXEL NBG-419N [Trendchip]
    ZyXEL NBG6716 [AVSAR]
    ZyXEL WAP3205 [Trendchip]

    VDSL

    Actiontec C1000A [BCM VDSL]
    Actiontec C2000A [BCM VDSL]

    Billion BiPAC 8800AXL [BCM VDSL]
    Billion BiPAC 8800NL [BCM VDSL]

    D-Link DSL-6740U [BCM VDSL]
    D-Link DSL-6740B [BCM VDSL]

    Huawei HG610 [BCM VDSL]
    Huawei HG612 [BCM VDSL]
    Huawei HG622 [BCM VDSL]
    Huawei HG635 [BCM VDSL]
    Huawei HG658 [BCM VDSL]

    Netgear D6400 AC1600 [BCM VDSL]

    Thomson TG589vn v3

    ZTE ZXDSL 931VII [BCM VDSL]

    ZyXEL C1000Z [BCM VDSL]
    ZyXEL P-870HN-51b [BCM VDSL]
    ZyXEL SBG3300-N [BCM VDSL]
    ZyXEL VMG1312-B [BCM VDSL]
    ZyXEL VMG1312-B10B [BCM VDSL]
    ZyXEL VMG8324-B10A [BCM VDSL]
    ZyXEL VMG8924-B10A [BCM VDSL]

  3. #78
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλη λιστα αλλα δεν ειναι ολα συμβατα με οτε ... και μερικα ειναι χωρις xdsl driver (σκετα ραουτερ) ... να το εχουν υποψην οι χρηστες

    μηπως εννοεις τα AVSAR σαν TI? (Texas Instrument) ... γιατι το μονο που ξερω σαν avsar ειναι ονομα λογισμικου/επιθετο?

    Επισης βλεπω μερικα λαθακια ...πχ
    το draytek 2830 δεν ειναι Lantiq αλλα ADI (Analog Devices)
    το tp link td-w8970 μονο το v3 ειναι [BDM] και οχι το ν1 (lantiq) ... ετσι οπως ειναι στην λιστα φαινεται να πιανει και τα 2 το ιδιο
    το ιδιο για το thomson 585 ... το ν7 ειναι [BDM] ενω το ν8 Infineon
    κλπ
    Αλλα οκ αν καποιος χρηστης ψαχνει κατι συγκεκριμενο ας ξαναρωτησει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 31-05-15 στις 12:10.

  4. #79
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17022/1022
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    4(dB) / 14(dB)
    AVSAR εννοώ ΤΙ (modem στην ουσία συμβατό με τις αντίστοιχες εντολές που υπάρχουν στο telnet)
    cat /proc/avalanche/avsar_bit_allocation_table κοκ

    Η λίστα το ξέρω ότι έχει μερικά λαθάκια - αυτά ψάχνω τα λάθη για να τα διορθώσω (έχω κάνει τις παραπάνω διορθώσεις)
    thanks για το feedback

  5. #80
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα! Διαβάζω τα τοπικς αλλα έχω ψιλομπερδευτεί οπότε θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω 30άρα vdsl του ΟΤΕ με το γνωστό Speedport ρούτερ και είμαι 650 μέτρα περίπου απο την καμπίνα. Σκέφτομαι να πάρω κατι καλύτερο και απ'οτι κατάλαβα για να παίξει τέλεια το ρούτερ πρέπει να έχει ενα chip μέσα που λέγεται broadcom. Τι επιλογές έχω σε ΚΑΛΟ και σταθερό ρούτερ για την περίπτωση μου?

    Απο αυτό το ρούτερ με έχει απογοητεύσει η απουσία QoS , το Wifi που πέφτει συχνά και έχει πολύ χαμηλή εμβέλεια και πάνω απ'ολα το γεγονός οτι τρελαίνονται τα pings μου στο battlefield 4. Ενω παίζω σε συγκεκριμένους σέρβερς πάντα με ping 42-49 max ξαφνικά την επόμενη μέρα μπορεί να έχω 52-59ms . Μου φαίνεται πολύ κουλό οπότε είπα να πάω σε κάτι καλύτερο.

    Τι θα μου προτείνατε?

  6. #81
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Διαβάζω τα τοπικς αλλα έχω ψιλομπερδευτεί οπότε θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω 30άρα vdsl του ΟΤΕ με το γνωστό Speedport ρούτερ και είμαι 650 μέτρα περίπου απο την καμπίνα. Σκέφτομαι να πάρω κατι καλύτερο και απ'οτι κατάλαβα για να παίξει τέλεια το ρούτερ πρέπει να έχει ενα chip μέσα που λέγεται broadcom. Τι επιλογές έχω σε ΚΑΛΟ και σταθερό ρούτερ για την περίπτωση μου?

    Απο αυτό το ρούτερ με έχει απογοητεύσει η απουσία QoS , το Wifi που πέφτει συχνά και έχει πολύ χαμηλή εμβέλεια και πάνω απ'ολα το γεγονός οτι τρελαίνονται τα pings μου στο battlefield 4. Ενω παίζω σε συγκεκριμένους σέρβερς πάντα με ping 42-49 max ξαφνικά την επόμενη μέρα μπορεί να έχω 52-59ms . Μου φαίνεται πολύ κουλό οπότε είπα να πάω σε κάτι καλύτερο.

    Τι θα μου προτείνατε?
    Κατ'αρχήν, όσον αφορά το τελευταίο σου πρόβλημα, δεν προκύπτει λόγω ρούτερ, αλλά λόγω δρομολόγησης προς εξωτερικό. Αυτό είναι κάτι το οποίο δύσκολα αλλάζει. Όσον αφορά όμως την σταθερότητα του ping, δηλαδή να μην είναι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, μία 50 και μία 60 (που οδηγεί σε lag), αυτό ναι, μπορεί να διορθωθεί μέσω καλύτερου ρούτερ. Εγώ θα πήγαινα σε αυτό το οποίο πουλάει και το e-shop. Σε αυτό το forum έχει λάβει πολύ καλές κριτικές. πχ σε αυτό το θέμα. Υπάρχει και σε annex b (isdn) αν η γραμμή σου είναι αυτού του τύπου. Αλλά το ασύρματό του δεν είναι και το καλύτερο, δεδομένου ότι δεν έχει εξωτερικές κεραίες.
    Εαν τι λέγεις παρά ταύτα, μάτην ερείς.

  7. #82
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Διαβάζω τα τοπικς αλλα έχω ψιλομπερδευτεί οπότε θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω 30άρα vdsl του ΟΤΕ με το γνωστό Speedport ρούτερ και είμαι 650 μέτρα περίπου απο την καμπίνα. Σκέφτομαι να πάρω κατι καλύτερο και απ'οτι κατάλαβα για να παίξει τέλεια το ρούτερ πρέπει να έχει ενα chip μέσα που λέγεται broadcom. Τι επιλογές έχω σε ΚΑΛΟ και σταθερό ρούτερ για την περίπτωση μου?

    Απο αυτό το ρούτερ με έχει απογοητεύσει η απουσία QoS , το Wifi που πέφτει συχνά και έχει πολύ χαμηλή εμβέλεια και πάνω απ'ολα το γεγονός οτι τρελαίνονται τα pings μου στο battlefield 4. Ενω παίζω σε συγκεκριμένους σέρβερς πάντα με ping 42-49 max ξαφνικά την επόμενη μέρα μπορεί να έχω 52-59ms . Μου φαίνεται πολύ κουλό οπότε είπα να πάω σε κάτι καλύτερο.

    Τι θα μου προτείνατε?
    προσωπικα τιποτα, γιατι ...
    απο θεμα γραμμης το speedport ειναι ηδη οτι καλυτερο υπαρχει για οτε
    αν ποτε δεις (τα ειχα βαλει και στο θεμα με το ζυξελ 1312 και του speedport εδω στο φορουμ) στο updated post με το ζυχελ εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...18#post5656818
    τα dsl driver τους ειναι ολα το ιδιο (και σε ολα τα τελευταια vdsl broadcom)

    οποτε με τα broadcom καταλαβαινεις οτι απο θεμα γραμμης το μονο που θα κερδισεις ειναι να εχεις την ιδια αποδοση / σταθεροτητα σαν το speedport (γιατι αν παρεις αλλο μοντεμ με την αποσταση σου, μπορει να την χασεις)

    Αν και δεν εχω το speedport ΔEN νομιζω απο θεμα λογισμικου στο dsl driver (broadcom) να ειναι τοσο κακογραμμενο σε σχεση με τα αλλα broadcom απλα γιατι η speedport / καθε εταιρια παιρνει τα broadcom drivers κατευθειαν απο τον κατασκευαστη (broadcom) και δεν τα πειραζουν σε αυτο τον τομεα (αλλο να κλειδωσει μερικες ρυθμισεις πχ snr, telnet, κλπ)

    >>Για το θεμα σου με το πινκ μπορει να μην εχει σχεση με το μοντεμ αλλα με τον σερβερ ... Αν αυτο ισχυει τοτε θα εχεις παλι το ιδιο αποτελεσμα και ας δωσεις 1000 ευρω σε μοντεμ

    περαν τωρα με το θεμα γραμμης για τις αλλες ρυθμισεις...

    Αν παιζεις παιχνιδια μεσω wifi τοτε ναι μπορει να εχεις θεμα γιατι το speedport απο οτι βλεπω εχει ενα απλο wifi με εσωτερικες κεραιες και σαν απλο δεν το κοβω να εχει ενισxυτη για καλυτερο σημα

    Τωρα για QoS μπορει πραγματι να ειναι κακογραμμενο λογισμικο αλλα προσωπικα δεν εχω δοκιμασει τα πιο πολλα και το πιο βασικο δεν εχω δοκιμασει το QoS
    Εδω θα βασιστεις στο ονομα της εταιριας (αν δεν βρεθει καποιος να σου πει συγκεκριμενο) αλλα για να παρεις ονομα εμπιστοσυνης δυστυχως θα δωσεις πανω απο 150 που πανε τα vdsl broadcom (εκτος αν κοιταξεις στο εξωτερικο)
    Σε αλλους κατασκευαστες πλην των broadcom μπορεις να βρεις πλεον 2-3 μαρκες και με 80-100 ευρω (tp link - asus) αλλα με ρισκο να χασει σταθεροτητα γραμμης

    πχ το πιο τελευταιο που εχει βγει με καλο ονομα σχεδον σε ολα ειναι το καινουριο της νετγεαρ (ολα σε ενα μοντεμ / ραουτερ μαζι και AC wifi)
    http://www.e-shop.gr/netgear-d6400-a...r-p-PER.617471
    αλλα 200 ευρω θα τα δωσεις?? θα σε καλυψει? η θα καθεσε με τον αντιπροσωπο για βετας? επειδη το λογισμικο του ειναι καινουριο και μπορει να εχει μερικα λαθη στη αρχη?

    Βεβαια δεν σε αποτρεπω να μην αγορασεις καποιο αλλα αν δεν εχεις προβλημα με το οικονομικο δωσε του να καταλαβει και κανε μας και review
    Απλα σε καταλαβα απο τους χρηστες που αναγκαζεσε να αγορασεις αλλο μοντεμ και σου δινω πληροφοριες και αλλες επιλογες

    αν πας σε αλλο μοντεμ (ΜΗ broadcom) με με πολυ καλο wifi & AC wifi και QoS
    (πχ asus dsl ac68u) μετα μπορει να χανεις απο γραμμη και να εχεις πολλα λαθη χαμηλωμα snr κλπ

    Μπορεις να κοιταξεις και την επιλογη να γεφυρωσεις το speedport και να παρεις ενα σκετο ραουτερ με καμια 100αρα με πολυ καλο σε QoS & wifi (και φυσικα σε αλλες ρυθμισεις)

    Παντως αν επιμενεις για ολα σε ενα (μοντεμ/ραουτερ/wifi μαζι) επειδη δεν εχουν ολα δυνατο wifi (σε broadcom) απο την Ελληνικη αγορα που μπορουν να βρεθουν κοιτα το zyxel sbg3300 και το νετγεαρ d6400 που εδω Ελλαδα το πρωτο εφερε το eshop (Μολις κυκλοφορησε)

  8. #83
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ ! Κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας και η αλήθεια είναι πως θα προβληματιστώ λίγο παραπάνω με το θέμα. Ο κυριότερος λόγος για να είμαι ακριβής που θέλω να αλλάξω ρούτερ είναι τα pings. Δεν σκαμπανευάζουν την ώρα του παιχνιδιού. Απλά μπορεί για δυο μέρες να ειναι στο 42 και μετά θα ανοίξω το pc και θα είναι 10ms πάνω μπορεί και 15. Εννοείται χωρίς να κάνει dissconect το ρούτερ και νέα σύνδεση. Το θέμα είναι πως ΔΕΝ συμβαίνει αυτό με έναν server. Συμβαίνει με ΌΛΟΥΣ τους σέρβερς του bf4 και του hardline. Έχω καμια 10αριά servers στην favorite list μου. Όταν είναι χαμηλά τα ping είναι σε όλους τους servers. Όταν φέυγουν πάνω , επίσης σε όλους τους σέρβερς οπότε αποκλείω το γεγονός να έχει να κάνει με συγκεκριμένο/ους σέρβερς - μεμονωμένες περιστάσεις. Είναι πολύ κουλό να αλλάζει έτσι ξαφνικά το ping όποτε θέλει...μετά απο 1-2 μέρες θα ξανα κατέβει...ΑΝ είμαι τυχερός μετά και απο πολλά restarts. Έχω ήδη κάνει αντικατάσταση του ρούτερ και έχω παίξει και σε αυτο και στο προηγούμενο και με την 37 και με την 51 έκδοση αλλα τα ίδια... + το παλιο wifi του...

    Απλα αυτο που με προβληματίζει είναι ΜΗΠΩΣ το πρόβλημα είναι καπου αλλου για τα pings και συνεχίσει να υπάρχει με καινούργιο του εμπορίου (αμφιβάλλω προσωπικά) όπως και το μην συγχρονίσει πιο κάτω το ρούτερ καθώς είμαι στα τέρματα (29999 down και 2495 up). Δεν ξέρω....

  9. #84
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ ! Κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας και η αλήθεια είναι πως θα προβληματιστώ λίγο παραπάνω με το θέμα. Ο κυριότερος λόγος για να είμαι ακριβής που θέλω να αλλάξω ρούτερ είναι τα pings. Δεν σκαμπανευάζουν την ώρα του παιχνιδιού. Απλά μπορεί για δυο μέρες να ειναι στο 42 και μετά θα ανοίξω το pc και θα είναι 10ms πάνω μπορεί και 15. Εννοείται χωρίς να κάνει dissconect το ρούτερ και νέα σύνδεση. Το θέμα είναι πως ΔΕΝ συμβαίνει αυτό με έναν server. Συμβαίνει με ΌΛΟΥΣ τους σέρβερς του bf4 και του hardline. Έχω καμια 10αριά servers στην favorite list μου. Όταν είναι χαμηλά τα ping είναι σε όλους τους servers. Όταν φέυγουν πάνω , επίσης σε όλους τους σέρβερς οπότε αποκλείω το γεγονός να έχει να κάνει με συγκεκριμένο/ους σέρβερς - μεμονωμένες περιστάσεις. Είναι πολύ κουλό να αλλάζει έτσι ξαφνικά το ping όποτε θέλει...μετά απο 1-2 μέρες θα ξανα κατέβει...ΑΝ είμαι τυχερός μετά και απο πολλά restarts. Έχω ήδη κάνει αντικατάσταση του ρούτερ και έχω παίξει και σε αυτο και στο προηγούμενο και με την 37 και με την 51 έκδοση αλλα τα ίδια... + το παλιο wifi του...

    Απλα αυτο που με προβληματίζει είναι ΜΗΠΩΣ το πρόβλημα είναι καπου αλλου για τα pings και συνεχίσει να υπάρχει με καινούργιο του εμπορίου (αμφιβάλλω προσωπικά) όπως και το μην συγχρονίσει πιο κάτω το ρούτερ καθώς είμαι στα τέρματα (29999 down και 2495 up). Δεν ξέρω....
    Αφού συμβαίνει με όλους τους servers το προβλημα αφορά την δρομολόγηση του ΟΤΕ προς το εξωτερικό, καθώς και ο φόρτος του δικτύου του ΟΤΕ την εκάστοτε χρονική στιγμή. Αφού δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα με αυτό το ρούτερ, δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς. Επίσης, δεδομένου οτι ο ΟΤΕ έχει διασύνδεση στο εξωτερικό με την ΟΤΕglobe η οποία απ'όσο ξέρω είναι η πλέον αξιόπιστη και με τα χαμηλότερα pings (αν δεν ισχύει παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος) μην σκεφτείς κάν να αλλάξεις πάροχο. Φαντάζομαι ότι έχεις αλλάξει σε fast path έτσι;
    Εαν τι λέγεις παρά ταύτα, μάτην ερείς.

  10. #85
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για το πινκ δεν ξερω θελει ψαξιμο ... παιρνωντας αλλο μοντεμ δεν ειναι σιγουρο αν βοηθησει

    κανε tracert κατα τακτα χρονικα διαστηματα στους σερβερ που παιζεις να δεις αποτελεσματα και κανε ταυοτοχρονα σε καποιον αλλον να δεις διαφορες
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...B9%CE%BA%CF%8C

    τωρα μπορεις να παρεις και αυτο (μολις βγηκε)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...N17U-adsl-vdsl
    που εχει ρυθμισεις να παιξεις με την γραμμη σε σχεση με το tp link 9980 ... αλλα πιστευω μπορει να κλειδωσει πιο χαμηλα και να εχεις παραπνω λαθη
    η το ζυχελ που ειπε ο φιλος πιο πανω
    το wifi του δεν εχει σκαπανεβασματα αλλα επειδη ειναι εσωτερικες κεραιες απλα ειναι πιο αδυνατο αλλα πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερο απο του speedport

    Ακου και την συμβουλη του φιλου superalex405 γιατι μπορει να δωσεις 200 ευρω και να μην κανεις την δουλεια σου

  11. #86
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Αυτο σκέφτομαι ρε παιδιά...μη δώσω 200 ευρώ...η αλήθεια ειναι πως οι απαντήσεις σας με αποθαρρύνουν απο την νέα αγορά...
    Τα pings με τον ΟΤΕ οντως ειναι χαμηλά...απλα ώρες ώρες είναι σαν να μου βγάζουν το fast path...δηλαδή χωρίς fast path πόσα ms θα είχα ping? 80? δεν θα μπορούσα να παίξω..
    Κατω απο 50 είμαι πολύ ευχαριστημένος...πως στραβώνουν δεν ξέρω...το θέμα ειναι πως αν επανεκκινήσω το ρούτερ καμια δεκαριά φορές συνήθως στρώνουν ή έστω μεταβάλλοντα οι τιμές τους.

    Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι οτι ο υπολογιστής μου δεν κάνει tracert. Όποια ip και να βάλω μου βγάζει την πρώτη επιλογή <1ms (που είναι το router) και όλα τα άλλα βγαίνουν με αστεράκι ( * ) και μου λέει πως έληξε η σύνδεση και κάτι τέτοια...Οπότε δεν μπορώ να το παρακολουθήσω...δεν ξέρω αν πείραξα καμια ρύθμιση και το χάλασα αλλα δεν μπορώ να κανω δυστυχώς tracert... :/


    edit- τώρα δεν μου βγάζει ούτε την 1η επιλογή που είναι το router....Μου έβγαλε όμως την τελευταία...κάτι δεν πάει καλά...και νομίζω πως 60ms ping δεν ειναι και ότι καλύτερο ενω ειμαι σε fastpath σωστά?

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ethnik471 : 01-06-15 στις 21:28.

  12. #87
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εαν σου εχει σε ολα αστερακι τοτε η θα εχει το icpm κλειστο η κανα DoS ανοιχτο η τελος παντων κατι φιλτραρει στο firewall
    ρωτα εκει στο τοπικ του speedport αν ξερει καποιος γιατι δεν το εχω

    αν φτιαχνει το πινκ μετα απο ανοιγοκλεισιμο του μοντεμ, τοτε υπαρχει μια πιθανοτητα να φταιει αυτο ... το λεγομενο μπουκωμα ... βεβαια δεν υπαρχει τετοιος ορος αλλα το λεμε οταν το μοντεμ δεν εχει αρκετη ram με τον καιρο αν γινει βαρια χρηση κολλαει

    τωρα οτι νομιζεις
    αν μπορεις να βρεις το zyxel 1312 η καποιο απο την λιστα πιο πισω στα ebay (μεταχειρισμενα με κατω απο 100αρα) οκ (για ολα σε μια συσκευη)

    - - - Updated - - -

    εχεις κανει ποτε reset sto speedport μετα τις αναβαθμησεις η περνας τα λογισμικα εται απλα???

  13. #88
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Fritzάκι παιδιά. Χάνουμε λίγο συγχρονισμό αν είμαστε σε ΑΚ αντί για καμπίνα, αλλά το στήνουμε μία φορά και ΗΣΥΧΑΖΟΥΜΕ.

  14. #89
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν σου εχει σε ολα αστερακι τοτε η θα εχει το icpm κλειστο η κανα DoS ανοιχτο η τελος παντων κατι φιλτραρει στο firewall
    ρωτα εκει στο τοπικ του speedport αν ξερει καποιος γιατι δεν το εχω

    αν φτιαχνει το πινκ μετα απο ανοιγοκλεισιμο του μοντεμ, τοτε υπαρχει μια πιθανοτητα να φταιει αυτο ... το λεγομενο μπουκωμα ... βεβαια δεν υπαρχει τετοιος ορος αλλα το λεμε οταν το μοντεμ δεν εχει αρκετη ram με τον καιρο αν γινει βαρια χρηση κολλαει

    τωρα οτι νομιζεις
    αν μπορεις να βρεις το zyxel 1312 η καποιο απο την λιστα πιο πισω στα ebay (μεταχειρισμενα με κατω απο 100αρα) οκ (για ολα σε μια συσκευη)

    - - - Updated - - -

    εχεις κανει ποτε reset sto speedport μετα τις αναβαθμησεις η περνας τα λογισμικα εται απλα???

    Ναι πάντα με πριν και μετά reset η firmware...+ χιλιάδες άλλα restarts...

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.Έχω δοκιμάσει να κλείσω και το firewall των windows και του router και πάλι έχω το ίδιο θέμα με το tracert.Το icpm δεν γνωρίζω τι είναι αλλα θα το ψάξω.

    Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ! Θα κάνω μια έρευνα σχετικά με τα routers που μου προτείνατε και απο ebay και αν τελικά αλλάξω θα ενημερώσω σαφώς!

  15. #90
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παρε τηλεφωνο τον οτε και ζητα να σου στειλουν ενα αλλο speedport

Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιπέτειες με ΟΤΕ...
    Από divinesheet στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-14, 13:17
  2. [Other] Remote control σε modem router με dyndns?
    Από ababapanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-14, 16:20
  3. Modem CYTA με Πάροχο Wind
    Από Steliossi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 12:24
  4. [Other] αναζητηση νεου modem/router με λειτουργιες τηλ.κεντρου.
    Από kgf στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 16:00
  5. zyxel p871m vdsl2 modem
    Από kilmagan στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 14:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας