Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ενημερώσω με ένα τελευταίο post στο thread, πως έλυσα όλα τα προβλήματά μου αφού ο ρόλος του zyxel περιορίστηκε στο ρόλο του modem (μιας και σ' αυτό τον τομέα είναι σκυλί) και ανέλαβε το routing και το pppoe το ubiquiti erl-3. Έτσι κάνω ότι έκανα με το παλιό zyxel και ακόμα περισσότερα αφού τα πάντα στο νέο router είναι παιχνίδι να ρυθμιστούν. Ένα πράγμα όμως δεν κατάφερα με τίποτε να λύσω. Να μπορώ να επικοινωνώ μέσω telnet με το zyxel για να παίρνω τα στατιστικά στοιχεία. Ακόμα και μ΄ ένα φορητό netbook που το σύνδεσα στο subnet του zyxel, το web configuration σέρνεται στην κυριολεξία αφού κάνει 4-5 λεπτά να φέρει την αρχική σελίδα logon και αυτή προβληματική αφού στα πεδία δεν μπορώ να γράψω κάτι. Έτσι έλυσα όλα τ' άλλα προβλήματα και έχασα τα στατιστικά.

    Τελικά το συμπέρασμα είναι πως σ' αυτή την ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα...

  2. #32
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δηλαδη σαν μοντεμ μονο του περνει τωρα ip? η τα μπερδευω με αλλον χρηστη?

    Οσο για το τελνετ μαλλον φταιει η συνδεση, αν το ζυχελ ειναι σε bridge mode τοτε δεν αφηνει να περασουν κανονικα ολα τα πακετα αλλα μερικα δηλαδη εχει περιορισμενες δυνατοτητες, ισως για αυτο αλλα δεν ξερω το ραουτερ σου (εστω και αν μου το πεις) για να βοηθησω με την συνδεσμολογια

    Ξερω μαι λυση να φανουν τα στατιστικα σε οποιο pc, laptop κινητο κλπ αν σε ενδιαφερει ... αλλα πριν γραψω τα βασικα (δεν ξερω το ραουτερ που εχεις) ... εχε υποψην αν χρειαστεις στο μελλον port forward δεν θα δουλεψει γιατι θα κανει double NAT
    Aν θελεις να τα δοκιμασεις θα σου πω τα βασικα

  3. #33
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το zyxel δουλεύει πιά σαν σκέτο modem, έχει μπει σε κοινό subnet με το interface eth1 του router 192.168.240.0/24 που γίνεται και η φυσική σύνδεση μεταξύ τους. Επίσης έχει πάει σε (pure) bridge mode και γι’ αυτό και υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης με οποιαδήποτε άλλη συσκευή εκτός από το router, όταν έχει γίνει το authentication στο pppoe και έχει ξεκινήσει το bridge. Για παράδειγμα ενώ απαντάει το zyxel στα pings μέσα από το router, δεν απαντάει όμως σ’ αυτά που γίνονται από το κανονικό δίκτυο (192.168.1.0/24), αν και υπάρχει κανονικό routing ανάμεσα στα δύο αυτά subnets.

    Επίσης έχω δοκιμάσει να συνδέσω ένα netbook στην πόρτα 2 του zyxel (στην πόρτα 1 γίνεται η σύνδεση με το router), να δώσω μια ip στο netbook μέσα από το ίδιο subnet και παρ’ όλα αυτά να υπάρχει πρόβλημα όχι τόσο με τα pings αλλά με το φόρτωμα της web σελίδας του zyxel. Οπότε από την στιγμή που είδα πως υπήρχε πρόβλημα με συσκευή που είναι στο ίδιο subnet και είναι συνδεδεμένο επάνω στο zyxel, μου έφυγε κάθε διάθεση για να ασχοληθώ με παραμετροποίηση του router στο θέμα αυτό. Επίσης κάποιες φορές όταν αποσύνδεα το netbook από το zyxel, κοβόταν η σύνδεση με τον provider και για να επανέρθει ο μόνος τρόπος ήταν με restart του zyxel. Από το log αρχείο του router ένα πρόβλημα που παρατήρησα ήταν ότι ενώ ξεκινούσε το connection στο pppoe με mtu στα 1492, όταν κοβόταν η σύνδεση το mtu είχε πάει στα 1500 το οποίο φυσικά και δημιουργούσε πρόβλημα.

    Να θυμίσω ότι το router που δουλεύω είναι της Ubiquiti, το EdgeRouter Lite-3.

  4. #34
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους μετά από δοκιμή σύνδεσης telnet στο zyxel, βρήκα ότι το πρόβλημα τελικά στο να μην γίνεται routing μέσω του ubiquiti που παίζει το ρόλο του router, ήταν το γεγονός ότι το zyxel στον πίνακα route, είχε το subnet του (192.168.240.0/24) σκέτο χωρίς gateway (και φυσικό ήταν μιας και στο gui δεν υπάρχει η δυνατότητα να δηλώσεις άλλο gateway), οπότε ήταν φυσικό μην ανταποκρίνεται σε πακέτα που ερχόντουσαν από άλλα subnets. Προσπάθησα στην αρχή με την εντολή ‘route add’ να προσθέσω το 0.0.0.0 στο να το κάνει forward στο gateway του ubiquiti αλλά ότι και να έκανα, όποιο subnet και να δοκίμασα (άγνωστο γιατί), μου έβγαζε πάντα error στην προσπάθεια να προσθέσει την νέα εγγραφή στον πίνακα route. Έτσι το παράτησα και στράφηκα σε άλλη λύση. Μιας και ο file server που παρακολουθούσε τα στατιστικά του zyxel σε 24h βάση διέθετε δύο ports ethernet, σύνδεσα το δεύτερο σε μια πόρτα του zyxel και φυσικά έδωσα στο δεύτερο interface, address μέσα από το subnet 192.168.240.0 και έτσι ξανάρχισα να βλέπω τα στατιστικά της dsl γραμμής. Web σύνδεση δεν δοκίμασα (εξ’ άλλου δεν μ’ ενδιέφερε, το telnet με ενδιέφερε για να παίρνω συνεχώς τα στατιστικά στοιχεία της γραμμής μου), μιας και την προηγούμενη φορά που το είχα δοκιμάσει δεν δούλευε.

    Μια πρώτη παρατήρηση και μάλιστα περίεργη, είναι πως έχουν βελτιωθεί σημαντικά τα στατιστικά του upload αλλά δεν νομίζω ότι οφείλεται στο zyxel στο ότι δουλεύει σε bridge mode και έτσι έχει λιγότερη δουλειά... Μάλλον πρέπει να οφείλεται στο ότι μέσα στις γιορτές πρέπει να έχει φύγει πολύς κόσμος. Από την άλλη πάλι τα χαρακτηριστικά του download παραμένουν το ίδιο αίσχος όπως ήταν και πριν. Οι επόμενες μέρες θα δείξουν.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το μαθαινεις σιγα σιγα

  6. #36
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την πρώτη μέρα που πήρα το modem τα βρήκα τόσο σκούρα και δύσκολα, που στράφηκα να βρω λύση από επαγγελματία δικτυά-ρουτερά. Όταν άκουσα να μου λέει ότι η χρέωση είναι 40 ευρώ την ώρα και ότι για την περίπτωσή μου χρειάζονται γύρω στις 3 ώρες, πήρα την μεγάλη απόφαση ν’ ασχοληθώ μόνος μου. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από δύο μέρες να είναι όλες οι ρυθμίσεις έτοιμες και μάλιστα να έχω κάνει ρυθμίσεις περισσότερες από αυτές που είχα στο παλιό zyxel. Φυσικά η πιο μεγάλη ικανοποίηση δεν ήταν το χρηματικό ποσό που γλύτωσα, αλλά η νέα γνώση που απέκτησα σε έναν τομέα που μέχρι χτές μου ήταν παντελώς άγνωστος.

    Σύντομα θα έχω και ένα δεύτερο router και για εφεδρικό αλλά περισσότερο για πειραματισμό.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Αναβάθμιση ασύρματου δικτύου - επιλογή νέου modem-router
    Από protsimer στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-14, 22:41
  2. Αγορά νέου modem/router Zyxel SBG3300-N
    Από marba1065 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 13:24
  3. τι αλλο? αναζητηση καλουτσικου modem-router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-14, 01:57
  4. [Other] αναζητηση νεου modem/router με λειτουργιες τηλ.κεντρου.
    Από kgf στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 16:00
  5. [Other] Αγορά νέου Modem/Router
    Από dead_seth στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 07:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας