Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!

    Ήρθε η ώρα να αγοράσω νέον υπολογιστή (μιας και ο γέροντας αργοπεθαίνει). Θα ήθελα τις συμβουλές σας γύρω από την παρακάτω σύνθεση. Η χρήση είναι προγραμματισμός (η δουλειά μου), τα συνήθη καθημερινά και κανά παιχνίδι. Επιθυμητό είναι να είναι όσο πιο ήσυχος γίνεται (στα πλαίσια του δυνατού, δεδομένου του ότι είναι και για gaming). Γενικά και επειδή τους κρατάω αρκετά χρόνια τους υπολογιστές μου (ο γέροντας είναι 7 χρονών), δεν με πειράζει να δώσω και κάτι παραπάνω.



    Η τιμή αυτή τη στιγμή είναι ~1230€.

    Και οι ερωτήσεις μου:

    1. Έχει νόημα η μητρική; Η διαφορά που βλέπω σε σχέση με φθηνότερες (τάξης 100€) είναι ότι υποστηρίζει γρηγορότερες μνήμες.
    2. Οι μνήμες τι λένε; Έχει νόημα που ψάχνω για υψηλότερους χρονισμούς ή το πλεονέκτημα είναι αμελητέο σε σχέση πχ με 1600άρες;
    3. Έχει νόημα να δώσω +100€ για μια GTX760; (Επειδή το PC όταν δεν παίζει παιχνίδια παίζει Linux, εμπιστεύομαι τις NVidia.)
    4. Έχει νόημα η υδρόψυξη (αν θα τον κάνει πιο ήσυχο, ναι έχει). Υπόψιν: δεν με ενδιαφέρει το overclocking.
    5. Το τροφοδοτικό είναι αρκετό; Είναι καλό;
    6. Ο δίσκος μήπως είναι υπερβολή (σε σχέση με πιο φθηνούς SSD αντίστοιχης χωρητικότητας);
    7. Οποιαδήποτε άλλη ένσταση/ιδέα/κρίση/παρατήρηση που μου ξεφεύγει!


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού δεν θα υπερχρονίσεις, δεν υπάρχει λόγος να πάς σε Ζ97 μητρική.
    Σε καλύπτει ανετότατα και μιά Η97.

    Αν βάλεις μνήμη τέτοιας συχνότητας, επειδή δεν υποστηρίζονται φυσικά απο την μητρική, θα πρέπει να επέμβεις στο bios και να τις ρυθμίσεις χειροκίνητα (ίσως, πειράζοντας και την τάση λειτουργίας τους).
    Αν δεν το κάνεις αυτό, η μητρική θα τις υποχρονίσει στα 1600 ΜΗz, οπότε τσάμπα το έξοδο.

    Τροφοδοτικό, υπάρχει το πολύ καλύτερο, λίγο φθηνότερο, και με πενταετή εγγύηση, SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W.

    Θέλεις απο το Πλαίσιο, ντέ και καλά ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τη μητρική και τις μνήμες σου έχει απαντήσει ήδη ο cranky, δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Αν δεν έχεις πρόθεση να κάνεις OC δεν σου χρειάζεται η Z97 και μνήμες πάνω από 1333. Για την κάρτα γραφικών εξαρτάται τι παιχνίδια θες να παίξεις, σε τι αναλύσεις και αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις υποχωρήσεις σε ποιότητα εικόνας/απόδοση. Η 750Ti είναι budget κάρτα, θα σηκώσει και νέα games, αλλά μην περιμένεις κάτι το τρομερό από ταχύτητες. Όσο για την υδρόψυξη, ναι μεν έχει νόημα από άποψη ησυχίας αλλά αν πας μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο εκεί, ενδεχομένως να πετάξεις χρήματα τσάμπα. Υπάρχουν άριστες λύσεις σε air coolers. Τροφοδοτικό πάλι, θα πήγαινα προσωπικά σε κάτι Seasonic based στα 650-700W, ώστε να μου βαστήξει θεωρητικά τουλάχιστον...για μια ζωή, σε οποιοσδήποτε συνθήκες χρήσεις. Αυτά για αρχή.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την υδρόψυξη, ναι μεν έχει νόημα από άποψη ησυχίας αλλά αν πας μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο εκεί, ενδεχομένως να πετάξεις χρήματα τσάμπα.
    Οι υδροψύξεις έχουν ανεμιστήρες για ψύξη της γλυκόλης, και τρόμπες να την κυκλοφορούν.
    Πόσο αθόρυβα μπορεί να είναι αυτά ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι υδροψύξεις έχουν ανεμιστήρες για ψύξη της γλυκόλης, και τρόμπες να την κυκλοφορούν.
    Πόσο αθόρυβα μπορεί να είναι αυτά ;
    Αρκετά αθόρυβα Θράσο. Τις περισσότερες φορές καλύπτονται από τους fans του κουτιού, ειδικά στις custom λύσεις.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Δες κάτι τέτοιο με αρκετά έως πολύ καλύτερα κομμάτια κατά περίπτωση:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Σύνθεση 1250€.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  205,2 KB 
ID: 146874

    Για τις ερωτήσεις σου τώρα (αν και απαντήθηκαν εν μέρει και από τους προλαλήσαντες):

    1. Όχι. Οι Ζ97 υποστηρίζουν overclocking επεξεργαστή και μνήμης. Οι Η97 προς το παρόν επιτρέπουν oc μόνο των επεξεργαστών (πιθανόν η Intel να αφαιρέσει αυτή την δυνατότητα με μελλοντικά BIOS updates).
    2. Οι ψηλότερες συχνότητες στις μνήμες ωφελούν σε συγκεκριμένες μόνο εργασίες (π.χ. unzip). Στις περισσότερες καθημερινές εργασίες δίνουν πολύ μικρή αύξηση στην απόδοση. Τώρα, αν πάρεις Ζ97 μητρική (δεν είναι παράλογη επιλογή ακόμα και με κλειδωμένους επεξεργαστές, γιατί πέρα από τις δυνατότητες oc, προσφέρουν καλύτερη ψύξη, έχουν κάπως καλύτερη ποιότητα υλικών, καλύτερο έλεγχο φάσεων vrm, μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία κ.λπ.) και βρείς μνήμες στα 2133, 2400Hz κ.λπ. (π.χ. http://www.skroutz.gr/s/1749061/G-Sk...10D-16GTX.html) στα ίδια λεφτά με τις 1600άρες, τότε η δική μου λογική λέει: γιατί όχι;
    3. Δεν ξέρω τί παιχνίδια παίζεις, αλλά με το συγκεκριμένο setup που σου πρότεινα χωράει και η gtx 970 που είναι ασυγκρίτως καλύτερη από αυτές που σκεφτόσουν. Είναι και πολύ power efficient, εξού και το 550άρι τροφοδοτικό.
    4. Οι υδροψύξεις ΑΙΟ γενικώς είναι πιό θορυβώδεις από τις αερόψυκτρες για τους λόγους που λέει ο Θράσος. Έχω την Η80i και το έχω ξανα-σκεφτεί πολλές φορές που την πήρα. Απλά, για oc και μόνο προσφέρουν καλύτερες επιδόσεις σε load. Για καταστάσεις χωρίς oc, οι αερόψυκτρες είναι standard επιλογή.
    5. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι πολύ υπερτιμημένο στο Πλαίσιο, όχι ότι είναι κακό. Αυτό που σου έβαλα είναι από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο. 550W, golden, 5 χρόνια εγγύηση και αθόρυβη λειτουργία. Seasonic M12/S12 δεν θα έπαιρνα προσωπικά. Έχουν ψηλά failure rates, από όσο παρακολουθώ.
    6. Στα ίδια λεφτά που παίρνεις 120άρι Samsumg Pro, παίρνεις 250άρη άλλης εταιρείας με καλά χαρακτηριστικά. Ο ΜΧ100 που σου έβαλα (256gb στα 100-110€) είναι από τα πιό vfm της αγοράς. Από επιδόσεις, πολύ κοντά στους ακριβότερους. Ο Pro, το μόνο που έχει σαν θέλγητρο (για μένα) είναι τα 5 χρόνια εγγύηση.

    Υ/γ Το Silencio 550 είναι καλό και ήσυχο κουτάκι, απλά δεν χωράει την Themis σαν ψύκτρα. Μπορείς αν ανάβεις λίγο να δείς αυτό http://www.e-shop.gr/coolermaster-si...k-p-PER.813299 ή αυτό http://www.e-shop.gr/fractal-design-...k-p-PER.911835 που είναι από τα πιό ήσυχα της αγοράς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nmn : 12-11-14 στις 16:00.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Χαίρετε και πάλι!

    Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους! Μερικά σχόλια/απορίες:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις μνήμη τέτοιας συχνότητας, επειδή δεν υποστηρίζονται φυσικά απο την μητρική, θα πρέπει να επέμβεις στο bios και να τις ρυθμίσεις χειροκίνητα (ίσως, πειράζοντας και την τάση λειτουργίας τους). Αν δεν το κάνεις αυτό, η μητρική θα τις υποχρονίσει στα 1600 ΜΗz, οπότε τσάμπα το έξοδο.
    Δηλαδή για να καταλάβω, επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις: Το ότι η μητρική ισχυρίζεται ότι υποστηρίζει ταχύτητα 2400 (βλ. χαρακτηριστικά) και οι μνήμες είναι 2400 δεν παίζει ρόλο και κάποιος άλλος περιορισμός με υποχρεώνει να φτάσω μέχρι 1600; Τώρα και σε μία πιθανή μελλοντική αναβάθμιση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις απο το Πλαίσιο, ντέ και καλά ;
    Όχι! Αλλά έχει το πιο βολικό online εργαλείο σύνθεσης που γνωρίζω χωρίς να είμαι ψαγμένος! Πχ του e-shop δε με βολεύει καθόλου, τουλάχιστον στη φάση του ψαξίματος (για την αγορά και εφόσον έχω καταλήξει δεν το αποκλείω). Τί άλλο έχεις να προτείνεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες κάτι τέτοιο με αρκετά έως πολύ καλύτερα κομμάτια κατά περίπτωση...
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη σύνθεση (και την προοπτική για πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών ).

    Για την κάρτα γραφικών είχα την εξής εμπειρία (την λέω έτσι συζήτηση να γίνεται, μιας και οι απαντήσεις με καλύπτουν): Στον τωρινό υπολογιστή είχα βάλει αρχικά μία πολύ ακριβή (αν θυμάμαι καλά ~500€). Την έκαψε μετά από 4 χρόνια και πήρα άλλη με ~220€, της οποίας οι ονομαστικές τιμές των χαρακτηριστικών ηταν 2 εώς 3 φορές καλύτερες! Αναρωτιέμαι λοιπόν, αξίζει να δώσω τώρα 350€ ή να δώσω τα 250€ και αναβαθμίζω σε 3-4 χρόνια, αν όντως το θέλω/χρειάζομαι; Δεν παίζω σε 4Κ ή με 3D γυαλιά ή κάτι άλλο εξωτικό, απλά έχω λίγο ψώνιο όταν παίζω να "τα βλέπω ωραία".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikospara : 12-11-14 στις 16:40.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσο υπάρχει σε προσφορά, αν θες σκέψου την αλλαγή της ψύκτρα από τη Themis σε CM T4 που τη θεωρώ προσωπικά εγώ καλύτερη, κυρίως κι επειδή έχει 4 heatpipes έναντι τριών.
    Την έχει το e-shop σε προσφορά και δεν ανεβαίνεις σε τιμή, οπότε είναι στην δική σου ευχέρια.
    http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr...r-p-PER.806877
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  9. #9
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Καλή και η Τ4. Την έχω δουλέψει. Ο αριθμός των heat pipes είναι ένα κριτήριο. Δεν είναι απόλυτο πάντως. Πάντως, δεν θα είχε πρόβλημα και με την Themis. Είναι εξαιρετική για τα λεφτά της.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmn Εμφάνιση μηνυμάτων
    5. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι πολύ υπερτιμημένο στο Πλαίσιο, όχι ότι είναι κακό. Αυτό που σου έβαλα είναι από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο. 550W, golden, 5 χρόνια εγγύηση και αθόρυβη λειτουργία. Seasonic M12/S12 δεν θα έπαιρνα προσωπικά. Έχουν ψηλά failure rates, από όσο παρακολουθώ.
    Έχουμε κάποια στοιχεία για αυτά τα failure rates εκτός της λίστας του linustechtips που αντιπροσωπεύει ποσοστά επί των πωλήσεων ενός ανώνυμου Γαλλικού καταστήματος και όχι raw numbers ? Με εξαίρεση κάποια s12ii μοντέλα, τα Seasonic είναι μια χαρά τροφοδοτικά (το m12 μου διανύει τον..7ο χρόνο του έχοντας περάσει από 3 PC και δεν ξέρω και εγώ πόσες κάρτες γραφικών). Εξαίρεση ? Could be, but doubtful.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την κάρτα γραφικών είχα την εξής εμπειρία (την λέω έτσι συζήτηση να γίνεται, μιας και οι απαντήσεις με καλύπτουν): Στον τωρινό υπολογιστή είχα βάλει αρχικά μία πολύ ακριβή (αν θυμάμαι καλά ~500€). Την έκαψε μετά από 4 χρόνια και πήρα άλλη με ~220€, της οποίας οι ονομαστικές τιμές των χαρακτηριστικών ηταν 2 εώς 3 φορές καλύτερες! Αναρωτιέμαι λοιπόν, αξίζει να δώσω τώρα 350€ ή να δώσω τα 250€ και αναβαθμίζω σε 3-4 χρόνια, αν όντως το θέλω/χρειάζομαι; Δεν παίζω σε 4Κ ή με 3D γυαλιά ή κάτι άλλο εξωτικό, απλά έχω λίγο ψώνιο όταν παίζω να "τα βλέπω ωραία".
    Εγώ θα σου επαναλάβω και πάλι ότι το θέμα εκτός από θέμα επιδόσεων είναι και προσωπικό. Κάποιοι δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν συμβιβασμούς και μπορεί ανά διετία τριετία να αλλάζουν κάρτες. Άλλοι πάλι δεν έχουν πρόβλημα να ρίξουν λίγο νερό στο κρασί τους, ειδικά αν το gaming δεν είναι η πρωταρχική τους ασχολία. Αυτή τη στιγμή στο 300-400 price range η 970 παίζει μπάλα μόνη της, για πολλούς λόγους (κυρίως συνδυασμός επιδόσεων με τρομερό power/TDP efficiency). Από εκεί και πέρα στα 250 παίζει δυνατά η R9 280x με πολύ καλές επιδόσεις με την 760 να την ακολουθεί αρκετά κοντά αλλά να υπολείπεται σε χαρακτηριστικά (κυρίως σε VRAM και shading units). Η επιλογή δική σου.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  11. #11
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε κάποια στοιχεία για αυτά τα failure rates εκτός της λίστας του linustechtips που αντιπροσωπεύει ποσοστά επί των πωλήσεων ενός ανώνυμου Γαλλικού καταστήματος και όχι raw numbers ? Με εξαίρεση κάποια s12ii μοντέλα, τα Seasonic είναι μια χαρά τροφοδοτικά (το m12 μου διανύει τον..7ο χρόνο του έχοντας περάσει από 3 PC και δεν ξέρω και εγώ πόσες κάρτες γραφικών). Εξαίρεση ? Could be, but doubtful.
    Πέρα από το κατάστημα που λές (μπορεί να είναι "ανώνυμο" για εμάς, πάντως είναι μεγάλο από πλευράς πωλήσεων στην Γαλλική αγορά, ώστε να έχει μάλιστα και ικανοποιητικό δείγμα για στατιστική διερεύνηση, η οποία μάλιστα αφορά επιστροφές στο κατάστημα και όχι στην εταιρεία κατασκευής, άρα τα πραγματικά ποσοστά αστοχίας στην πραγματικότητα είναι μεγαλύτερα), παρακολουθώ και διάφορα forums του εξωτερικού και μπορώ να πώ ότι η Seasonic ακούγεται κάπως τα τελευταία χρόνια στο θέμα αυτό. Και όχι μόνο σε τροφοδοτικά με την δική της φίρμα επάνω, αλλά και σε άλλα που τα κατασκευάζει για λογαριασμό άλλων, π.χ. κάποια μοντέλα XFX (που γεμίσανε τα forums με παράπονα για υπερβολικό θόρυβο του ανεμιστήρα), αλλά ακόμα και μερικά κορυφαία psus της Corsair όπως τα ΑΧ760/860 που και αυτά είναι κατασκευής της και διαβάζω συχνά για doa κ.λπ.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η μητρική ισχυρίζεται ότι υποστηρίζει ταχύτητα 2400 (βλ. χαρακτηριστικά) και οι μνήμες είναι 2400 δεν παίζει ρόλο και κάποιος άλλος περιορισμός με υποχρεώνει να φτάσω μέχρι 1600; Τώρα και σε μία πιθανή μελλοντική αναβάθμιση;
    Αν δείς τα χαρακτηριστικά στη σελίδα της Gigabyte, θα δείς οτι στις μνήμες πάνω απο 1600 ΜΗz, έχει σε παρένθεση «OC».
    Αυτό σημαίνει οτι δεν παρέχει φυσική υποστήριξη σε τέτοιες συχνότητες, και οτι θα πρέπει να τις ρυθμίσεις εσύ απο το bios, για να τρέξουν σωστά (στις ονομαστικές τους συχνότητες).
    Και, αυτό συμβαίνει επειδή ο memory controller (που, τώρα είναι ενσωματωμένος στον επεξεργαστή), υποστηρίζει μόνο 1333/1600.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί άλλο έχεις να προτείνεις;
    Δές την σύνθεση του nmn.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή και η Τ4. Την έχω δουλέψει. Ο αριθμός των heat pipes είναι ένα κριτήριο. Δεν είναι απόλυτο πάντως. Πάντως, δεν θα είχε πρόβλημα και με την Themis. Είναι εξαιρετική για τα λεφτά της.
    Απλά θεωρώ ότι εφόσον είναι στο ίδιο κόστος λόγω της προσφοράς μπορεί να είναι ίσως προτιμητέα. Δεν είπα ότι δεν είναι καλή η Themis. Το αντίθετο μάλιστα.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    μοναδική παρατήρηση για την σύνθεση του nmn επείδη την είχα βάλει και εγώ και είδα ότι έκαν λάθος και το διώρθωσα είναι ότι η themis δεν χωράει στο 550 , άρα αναγκαστικά t4 ή aidos.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά θεωρώ ότι εφόσον είναι στο ίδιο κόστος λόγω της προσφοράς μπορεί να είναι ίσως προτιμητέα. Δεν είπα ότι δεν είναι καλή η Themis. Το αντίθετο μάλιστα.
    Ναι, σε κατάλαβα. Με την Τ4 εξάλλου μπορεί να μείνει με το Silencio 550 που είναι αρκετά ήσυχο κουτί στο price range αυτό. Μια ακόμα καλή και ήσυχη λύση είναι και το http://www.skroutz.gr/s/3821962/Cors...e=carbide+330R

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    μοναδική παρατήρηση για την σύνθεση του nmn επείδη την είχα βάλει και εγώ και είδα ότι έκαν λάθος και το διώρθωσα είναι ότι η themis δεν χωράει στο 550 , άρα αναγκαστικά t4 ή aidos.
    Σωστό. Αν είδες, το ανέφερα στο Υγ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά νέου υπολογιστή 500-600 ευρώ
    Από gkazianis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 21:28
  2. Βοήθεια για αγορά νέου laptop!
    Από Lefty79 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 21:27
  3. Ήρθε και εμένα η ώρα μου για αγορά νέου υπολογιστή.
    Από goku στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 22:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας