Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2014
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    “Θολώνουν” τα Γυαλιά Google; Πότε θα έρθουν στα ράφια των καταστημάτων;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1361450827.jpg 
Εμφανίσεις:  229 
Μέγεθος:  12,6 KB 
ID: 147184
    Η Google ήλπιζε να ξεκινήσει τη διάθεση της έκδοσης για καταναλωτές των Google Glass στο κοινό πριν από το τέλος του 2014, αλλά, σύμφωνα με αναφορές, αυτό ίσως να μη γίνει.

    Στην πραγματικότητα η Google δε θα ξεκινήσει την ευρεία διάθεση πριν το 2015, σύμφωνα με το Reuters. Η Google ξεκίνησε όντως τη διάθεση των σετ κεφαλιού Glass μέσω του καταστήματος Google Play το Σεπτέμβριο, αλλά ο κολοσσός της αναζήτησης δεν έχει διαθέσει ακόμα έκδοση στοχευμένη στους καταναλωτές.

    Και ενώ η συσκευή της επαυξημένης πραγματικότητας συνεχίζει να καθυστερεί να εξαπλωθεί, οι κατασκευαστές (λογισμικού), σύμφωνα με αναφορές, χάνουν το ενδιαφέρον τους.

    Αυτή η συζήτηση ξεκίνησε μερικώς λόγω της πρόσφατης – ίσως όχι πολύ σοφής - εμφάνισης του συνιδρυτή της Google, Σεργκέι Μπριν (Sergey Brin), στο κόκκινο χαλί χωρίς να φοράει τα Γυαλιά – κάτι σπάνιο για αυτόν. Αυτό, όμως, δεν αποτελεί απαραίτητα ένδειξη της αποτυχίας των Γυαλιών. Ούτως ή άλλως, τότε είχε πει ότι απλά τα είχε ξεχάσει στο αυτοκίνητο...

    Όμως, πολλοί κατασκευαστές όντως χάνουν το ενδιαφέρον τους για τα Γυαλιά, σύμφωνα με το Reuters, εξαιτίας της έλλειψης χρηστών και των περιορισμών της συσκευής. Ακόμα και το Twitter έχει σταματήσει να τα υποστηρίζει, ενώ το Facebook συνεχίζει.

    Επιπλέον, πολλοί υπάλληλοι της Google που αποτελούσαν “κλειδί” για την ανάπτυξη των Γυαλιών, έχουν, σύμφωνα με αναφορές, αποχωρήσει από την εταιρεία.

    Η ελπίδα παραμένει...

    Όμως τα γυαλιά ίσως να έχουν ακόμα ισχυρή παρουσία στα εταιρικά περιβάλλοντα και η Google δήλωσε ότι είναι αφιερωμένη όσο ποτέ στη συσκευή.

    Είναι κρίμα που μία έκδοση των Γυαλιών που να στοχεύει στους καταναλωτές δε θα είναι έτοιμη για τα Χριστούγεννα. Η φορετή συσκευή θα μπορούσε να είναι ένα καλό, αν και ακριβό, υποψήφιο αντικείμενο που θα γέμιζε τις “κάλτσες”.

    Πηγή: TechRadar.com

  2. #2
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    και το 2021 να βγουν φυλλο δε θα κουνηθει...

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η επαυξημένη πραγματικότητα είναι το μέλλον. Τώρα να θα έρθει με τα google glass ή με κάτι άλλο σε 10 χρόνια δεν ξέρω. Άλλωστε και τα tablet ήταν κάτι που όλοι περίμεναν τουλάχιστον 30 χρόνια πριν βγούν.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επαυξημένη πραγματικότητα είναι το μέλλον. Τώρα να θα έρθει με τα google glass ή με κάτι άλλο σε 10 χρόνια δεν ξέρω. Άλλωστε και τα tablet ήταν κάτι που όλοι περίμεναν τουλάχιστον 30 χρόνια πριν βγούν.
    Ακριβώς!
    +1

  5. #5
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επαυξημένη πραγματικότητα είναι το μέλλον. Τώρα να θα έρθει με τα google glass ή με κάτι άλλο σε 10 χρόνια δεν ξέρω. Άλλωστε και τα tablet ήταν κάτι που όλοι περίμεναν τουλάχιστον 30 χρόνια πριν βγούν.
    πρασινα αλογα... ξερεις πολλους που το 1985 λεγανε "αχ τι ωραια να χαμε μια ταμπλετα";

  6. #6
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλωστε και τα tablet ήταν κάτι που όλοι περίμεναν τουλάχιστον 30 χρόνια πριν βγούν.
    Σιγα το αχρηστο πραγμα.
    Ακομα δεν μπορω να βρω χρησιμοτητα για ταμπλετα, ισως ειναι το πιο αχρηστο πραγμα που εχει προωθηθει στους καταναλωτες τα τελευταια χρονια.
    Μονο για GPS στο αμαξι κανουν, ολα τα αλλα=κινητο.

    Η παραγωγικοτητα μου πεφτει στο μισο, οταν εχω να κανω με onscreen πληκτρολογιο.

    Επρεπε να ειχαν βελτιωσει τα netbooks.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγα το αχρηστο πραγμα.
    Ακομα δεν μπορω να βρω χρησιμοτητα για ταμπλετα, ισως ειναι το πιο αχρηστο πραγμα που εχει προωθηθει στους καταναλωτες τα τελευταια χρονια.
    Μονο για GPS στο αμαξι κανουν, ολα τα αλλα=κινητο.

    Η παραγωγικοτητα μου πεφτει στο μισο, οταν εχω να κανω με onscreen πληκτρολογιο.

    Επρεπε να ειχαν βελτιωσει τα netbooks.
    Εγώ διαφωνώ πλήρως. Είναι η μόνη συσκευή που είδα να έχει τόσο ταχεία απήχηση σε τόσα διαφορετικά άτομα (σχετικούς + ΑΣΧΕΤΟΥΣ) με τα pc. Σου προσφέρει ευκολότερο interface από υπολογιστή και κάνεις τα βασικά που κάνουν οι περισσότεροι. Από το να δουν ειδήσεις να κάνουν μια αναζήτηση και να παίξουν κανένα παιχνιδάκι-να διαβάσουν κανένα βιβλίο-να δουν καμιά ταινία οι άσχετοι μέχρι... ότι μπορεί να θελήσει κάποιος πιο power user. ΔΕΝ λέω ότι αντικαθιστά το pc experience σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση αλλά για μεγάλη μερίδα ανθρώπων και κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας είναι φοβερό εργαλείο. Και το υποστηρίζω full από όταν το είδα αυτό γιατί πιστεύω ότι η πρόσβαση στο internet κάνει τους πάντες καλύτερους αργά ή γρήγορα (αφού και στόκος να σαι θα βρεις κάτι καλύτερο για ειδησεις από την τηλεόραση ) και θα βρεις κανένα βίντεο που σε ενδιαφέρει κ.ο.κ. Και όλα αυτά με γενικά μεγάλη ασφάλεια χωρίς ιούς και σχετικά φθηνά. Ειδικά για άτομα που θα αγόραζαν software που θα χρησιμοποιούσαν σε pc

  8. #8
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Oλα αυτα που λες τα κανει και ο πιο αχρηστος στον κοσμο απο τον υπολογιστη/laptop/netbook και φυσικα 1000 φορες καλυτερα λογω του φυσικου πληκτρολογιου.
    Φαντασου mainstream κατι σαν το Surface της Microsoft στα 200-250€. Πιο λεπτο netbook, σαν να λεμε.

    AΠο την πρωτη στιγμη ενιωσα αποστυροφη στα tablets, και τελικα εχω παρει 2 και μου ηταν αχρηστα.

    Στη μανα μου πχ, που ταιριαζει στο προφιλ χρηστη που λες, οτι και να της δωσεις, το ιδιο ειναι. Θα προτιμησει tablet λογω τιμης.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    ξεχνας το κομματι της φορητοτητας που δε το ξεπερναει κατι παρα μονο το τηλεφωνο..
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Πιστευω οτι ειμαστε λιγο offtopic αλλα θελω να προσθεσω οτι σε tablet οσο εχω δουλεψει το πιο βασικο μου προβλημα ειναι οτι το browsing δεν το ευχαριστιεμαι το ιδιο με pc/laptop και το χειροτερο ειναι ταν ψαχνεις κατι η ευκολια του pc και η χρηστικοτητα του ανεβαινει κατακορυφα.

    πχ ψαχνεις ενα προιον για αγορα , απο tablet δεν μπορεις να το κανεις σοβαρα ενω απο pc η ευκολια ειναι απιστευτη.

    Για απλα μικρα πραγματα ναι ειναι οτι πρεπει.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  11. #11
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακομα δεν μπορω να βρω χρησιμοτητα για ταμπλετα, ισως ειναι το πιο αχρηστο πραγμα που εχει προωθηθει στους καταναλωτες τα τελευταια χρονια.,
    Καλά όχι κι ετσι... εχουμε και τα smartwatch τωρα...
    Στο θεμα μας ειλικρινα πιστευω οτι η Google δε θα κυκλοφορησει ποτε το glass σε ευρυ κοινο... ειναι απλως ενα απο τα υποτιθεμενα "project" της που στην πραγματικοτητα ο μονος λογος υπαρξης του ειναι για να ακουγεται το oνομα της Google 24/7 στα κανάλια και στα σάιτ (οπως και τα αυτοοδηγουμενα αμαξια, η εποικηση του Αρη, η ερευνα για την αιωνια ζωη και ξερω κι εγω τι αλλο)

  12. #12
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    x
    ναι ετσι πιστεύω και εγώ. Τα Google Glass (με το σχέδιο που τα ξέρουμε τώρα) δεν θα βγουν στην αγορά σύντομα, και αν βγουν, δεν θα πετύχουν. Έχει μεγάλα προβλήματα να αντιμετωπίσει αυτό το προτζεκτακι.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onewarmslime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όχι κι ετσι... εχουμε και τα smartwatch τωρα...
    Στο θεμα μας ειλικρινα πιστευω οτι η Google δε θα κυκλοφορησει ποτε το glass σε ευρυ κοινο... ειναι απλως ενα απο τα υποτιθεμενα "project" της που στην πραγματικοτητα ο μονος λογος υπαρξης του ειναι για να ακουγεται το oνομα της Google 24/7 στα κανάλια και στα σάιτ (οπως και τα αυτοοδηγουμενα αμαξια, η εποικηση του Αρη, η ερευνα για την αιωνια ζωη και ξερω κι εγω τι αλλο)
    Καλά το ότι βάζεις στην ίδια κατηγορία τα αυτόνομα αυτοκίνητα με τα άλλα δυο δείχνει ότι μάλλον τρολάρεις ή απλά δεν ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς. Η καθιέρωση τους δεν περιορίζεται από τεχνολογικούς λόγους αλλά μάλλον πολιτικούς. Παρόλαυτα δεν θα αργήσουμε να τα δούμε, αρχικά σε ΜΜΜ και μεταφορές, γιατί τα οικονομικά οφέλη είναι τεράστια και άμεσα.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το ότι βάζεις στην ίδια κατηγορία τα αυτόνομα αυτοκίνητα με τα άλλα δυο δείχνει ότι μάλλον τρολάρεις ή απλά δεν ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς. Η καθιέρωση τους δεν περιορίζεται από τεχνολογικούς λόγους αλλά μάλλον πολιτικούς. Παρόλαυτα δεν θα αργήσουμε να τα δούμε, αρχικά σε ΜΜΜ και μεταφορές, γιατί τα οικονομικά οφέλη είναι τεράστια και άμεσα.
    και τα τρια ειναι project της Google (ενταξει για τιν εποικηση του Αρη δεν ειμαι σιγουρος στην τυχη το ειπα, αλλα ειναι αληθεια οτι νοικιασανε ενα κτηριο της ΝΑΣΑ προσφατα). δεν ξερω,κρινε το εσυ

  15. #15
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onewarmslime Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τα τρια ειναι project της Google (ενταξει για τιν εποικηση του Αρη δεν ειμαι σιγουρος στην τυχη το ειπα, αλλα ειναι αληθεια οτι νοικιασανε ενα κτηριο της ΝΑΣΑ προσφατα). δεν ξερω,κρινε το εσυ
    http://www.dikaiologitika.gr/eidhsei...go-sta-trikala
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 12:12
  2. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 21:57
  3. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-14, 09:15
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 05:20
  5. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-14, 12:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας