Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευή
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6/29(dB) / 26,5(dB)
    Καλησπέρα...
    Είμαι 8 χρόνια ανελλιπώς στη Forthnet, στο πρόγραμμα Forthnet 2play (42+ Ευρώ μηνιαίως). Όλο αυτό το διάστημα ήμουν απόλυτα συνεπής σε κάθε υποχρέωσή μου απέναντι στον υπόψη πάροχο και δεν καθυστέρησα ούτε 1 μέρα στην εξόφληση κάποιου λογαριασμού.
    Διαπιστώνοντας πριν λίγες μέρες οτι οι ίδιες ακριβώς παρεχόμενες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες κοστίζουν περίπου 20-25 ευρώ, εδώ και μήνες, σχεδόν απο κάθε πάροχο (και απο τη Forthnet για νέους πελάτες), αποφάσισα να πάω στη WIND, για τις ίδιες υπηρεσίες, υποβάλλοντας εκεί το σχετικό αίτημα. Με την παρέλευση 2ώρου απ΄την υποβολή, άρχισαν δεκάδες τηλεφωνήματα απο τη Forthnet, με θράσος, μανία, αυθάδεια και απόλυτη απαξίωση σε έναν άνθρωπο, που σε ΟΛΟΥΣ τους τόνους τους επαναλαμβάνει το ''Κύριοι τελειώσαμε...''...
    Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό... Έχω μόνο τούτο να δηλώσω δημόσια... Και δωρεάν να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους θα τους αγνοήσω...
    Στο κινητό μου απέκλεισα τον αριθμό τους που με καλεί... Στο σταθερό δεν ξέρω πως γίνεται (αν γίνεται)...
    Προσδοκώντας οτι θα εξοικονομούσα περι τα 20 ευρώ μηνιαίως, διαπιστώνω οτι δεν θα τα καταφέρω, γιατι το εξώδικο του δικηγόρου και οι ενέργειες προς το ΕΣΡ, προκειμένου να πάψουν να μ΄ενοχλούν, θα κοστίσει πάνω απο 200 ευρώ...
    ......................

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Καλώς ή κακώς, όλες οι εταιρείες την ίδια τακτική ακολουθούν.
    Εγώ είχα παλιό πακέτο OTE 2 (δύο) Mbps με 32 ευρώ το μήνα

    Πήγα στην forthnet με απεριόριστα σταθερά+12 ώρες κινητά+24Mbps, με 24.90/μήνα.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως έγραψε και ο @JethroTull, είναι κοινή πρακτική όλων των παρόχων, μηδέ του ΟΤΕ εξαιρουμένου. Μόλις λήξη το 12μηνο της δέσμευσης, σταματά η έκπτωση του πάγιου και μεγαλώνει το κόστος.
    Λίγο πριν τη λήξη, τους παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς έκπτωση, αφού πρώτα έχεις κάνει έλεγχο της αγοράς που παίζουν οι τιμές στα αντίστοιχα πακέτα των άλλων παρόχων.
    Συνήθως σου κάνουν αμέσως έκπτωση, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν μόνο αν ζητήσεις φορητότητα σε άλλον πάροχο.
    Τότε, καλή ώρα όπως τώρα σε σένα, σου κάνουν μία δελεαστική προσφορά για να μείνεις. Σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται φορτικοί και τότε μπορεί να εξασφαλίσεις πολύ καλή τιμή.
    Αν είσαι αποφασισμένος να φύγεις, όταν προχωρήσει η φορητότητα, θα σταματήσουν όλες οι κλήσεις.

    Είμαι χρόνια στη HOL και πρόσφατα ανανέωσα το συμβόλαιο για 5 χρονιά με έκπτωση 25% συν επιπλέον παροχές.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευή
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6/29(dB) / 26,5(dB)
    Οπότε, ρωτάω αύριο στη WIND πότε περίπου θα ολοκληρωθεί η διαδικασία.... γαϊδουρινή υπομονή μέχρι τότε κι ας ελπίσουμε να σταματήσουν... τουλάχιστον μην πληρώνω εξώδικα κλπ...
    Πίστευα οτι ήταν απλό το πράγμα.... δεν είχα τίποτα με τη Forthnet... δεν απέκλεια τη μελλοντική επιστροφή μου σε περίπτωση συμφέρουσας πρότασης... Η κτηνώδης συμπεριφορά όμως με έκανε θηρίο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος da59190 : 18-11-14 στις 00:15.
    ......................

  5. #5
    Εγγραφή
    02-06-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτό μπορεί να συμβεί με όποια εταιρεία και αν είσαι . Μπορεί να πας σε μια άλλη εταιρεία και να έχεις τα ίδια και χειρότερα . Μπορείς να το αναφέρεις και στο forthnet support το πρόβλημα σου για να σε βοηθήσουν να το λύσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω τα ίδια είχα. Τους επαιρνα να μου κάνουν έκπτωση και δεν μπορούσαν. Τους είπα ότι θα αλλαξω παροχο και η απάντηση ήταν "και θα φυγετε τώρα που μας έχετε συνηθίσει"; Έκανα αίτηση σε άλλη εταιρία και με έπαιρναν 15 φορές την ημέρα για 10 μέρες. Σταματησαν μόνο όταν είπα στον προϊστάμενο ότι θα του κάνω ονομαστική μήνυση.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    Τα ιδια ακριβως συμβαινουν σε ολες τις εταιριες, για τον ιδιο ακριβως λογο εφυγα απο την wind και πηγα φορθνετ! Ειχα μια τιμη προσφορα στο νταμπλ πλεη και στο χρονο που εληγε ζητησα να παραμεινω σε αυτη (αν και ειχε βγει καλυτερη τιμη σε προσφορα!) δεν μου διναν την ιδια αλλα την τιμη καταλογου που ηταν αρκετα ακριβοτερη... εκανα αιτηση φορυτοτητας και φυσικα τοτε μου την εδωσαν αλλα τα ειχα παρει και συνεχισα κανονικα για φορθνετ και μου βγηκε σε καλο γιατι εχω καλυτερη ποιοτητα συνδεσης απο wind.
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή την τακτική ακολουθούν όλες οι εταιρίες... Αν δε ζητήσεις προσφορά, σε έχουν χ€σμ€νο. Ειδικά αν κάνεις φορητότητα σε άλλο πάροχο, σου δίνουν φοβερή προσφορά. Καλό θα ήταν να μην τους αγνοείς, γιατί η προσφορά τους μπορεί να σ' ενδιαφέρει και καλό θα ήταν (κατά την άποψή μου) ν' αποφύγεις τη WIND, ειδικά με 24μηνο συμβόλαιο...

  9. #9
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Χειριστηκες λαθος το θεμα φιλε. Για ποια κτηνωδη συμπεριφορα μιλας? Με σωστο χειρισμο ολων αυτων των οχλησεων(ευτυχως που ενοχλουν να λες) παιρνεις τιμη που δεν υπαρχει σε κανενα εμπορικο πακετο. Επισης επρεπε να παρακολουθεις τουλαχιστον 2 φορες το χρονο τι κυκλοφορει στην αγορα και να ''εκβιαζεις'' αναλογα την εταιρια. Και γω 8 ετων πελατης στη forthnet, ξεκινησα με 35 ευρω το μηνα και τον τελευταιο χρονο ειμαι με 20 ευρω το μηνα και εχω τα παντα ολα απο υπηρεσιες (εκτος νοβα) και μου στειλαν και δωρεαν καινουριο ρουτερ γιατι λενε παλιωσε με τα χρονια, σιγα μην θελει και ρεκτιφιε τους λεω...Ηρθε κανονικοτατα με το τελευταιο συμβολαιο..

  10. #10
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευή
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6/29(dB) / 26,5(dB)
    Φίλε utp...
    Σε διαδικασίες ''εκβιασμού'' μεγάλων εταιριών δε μπαίνω, διότι γνωρίζω απο πριν το αποτέλεσμα...
    Τις υπηρεσίες τηλεπικοινωνιών που επιθυμώ, γνωρίζω να τις αναζητώ ανάμεσα σ΄αυτούς που τις παρέχουν, χωρίς παρακάλια, γυφτοπάζαρα και λοιπές διαδικασίες.
    Πλήρωνα 42+ ευρώ το μήνα, για υπηρεσίες που προσφέρονται στην αγορά με περίπου 20-25 ευρώ κατα τον τελευταίο χρόνο, όπως έγραψες κι εσύ. Απέναντι σ΄αυτή τη σε βάρος μου διαμορφωμένη κατάσταση, αποφάσισα τη διακοπή. Δέχτηκα το πρώτο τηλεφώνημα απο τη Forthnet, δι΄ενός ανθρώπου που έφερε το ύφος της επίπληξης!!!!
    Απαίτησα σεβασμό στην απόφασή μου... Ευπρόσδεκτη η όχληση απο τη Forthnet για μιά αντιπροσφορά, θέλετε και μιά δεύτερη όχληση; Κανένα πρόβλημα... Εταιρία είναι, πολλοί υπάλληλοι... κάποια ασυνεννοησία... ΟΚ....
    Το βομβαρδισμό μου, όμως, με τηλεφωνήματα δεκάδων υπαλλήλων, οι οποίοι προσποιούνταν οτι δεν άκουγαν το ''Κύριοι τελειώσαμε, παρακαλώ μη ενοχλήσετε πάλι'' που έλεγα, εγώ θα το ονομάζω ΚΤΗΝΩΔΙΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος da59190 : 21-11-14 στις 19:53.
    ......................

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    και εγώ δέχτηκα τηλέφωνο ΟΤΕ και με μάλωνε η κοπέλα

    «Γιατί φεύγετε; Τι σας κάναμε;
    Θέλετε να χάσετε την αξιοπιστία του ΟΤΕ;Θα πληρώσετε και τέλος ενεργοποίησης στην forthnet!
    Αφού δεν μιλάτε πολύ... γιατί βάζετε απεριόριστα σε αυτούς!»

    Μου έκανε αντιπρόταση, κλασική για ΟΤΕ, μειωμένο πάγιο μόνο για ένα εξάμηνο (30ευρώ/μήνα) (+δώροεπιταγή από Γερμανό). Ευτυχώς με πήραν μόνο μια φορά... άλλωστε η διαδικασία μεταφοράς πλέον δεν αργεί και πολύ για προλάβουν για παραπάνω.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Σεβαστη η νοοτροπια σου αλλα πληρως λαθος για τα σημερινα δεδομενα στην αγορα υπηρεσιων τηλεφωνιας και ιντερνετ. Ηθελες να σε παρει η εταιρια να σου πει ''ασε το πακετο το ακριβο που εχεις και βαλε το φθηνοτερο'', σε ποια εταιρια γινεται αυτο;;
    Σε παιρνουν τηλ για αντιπροσφορα (αφου ανακαλυψες αργοπορημενος οτι η τιμη ειναι υψηλη) και κακιωμενος με την εταιρια για τον προηγουμενο λογο δεν θελεις μια πολυ δελεαστικη τιμη. Δινεις πρωτη προτεραιοτητα στη συμπεριφορα των υπαλληλων (του τμηματων προσφορων κιολας που εκει επιβαλλεται να ειναι οι πιο θρασεις/ενοχλητικοι) αντι να κοιταξεις το συμφερον σου. (εφοσον φυσικα δεν ειχες τεχνικα προβληματα με την εταιρια)

    Κακως δεν μπαινετε σε διαδικασιες ''εκβιασμου'', σχεδον παντα ειναι επιτυχημενες. Ανταποκριση δεν θα βρεις μονο οταν υπαρχει μονοπωλειο, π.χ στην επαρχια με δικτυο ΟΤΕ μην ''εκβιασεις'' ποτε για διακοπη για επιτευξη καλυτερης προσφορας, θα πεσει στο κενο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JethroTull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλετε να χάσετε την αξιοπιστία του ΟΤΕ;

  13. #13
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευή
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6/29(dB) / 26,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    .............. Ηθελες να σε παρει η εταιρια να σου πει ''ασε το πακετο το ακριβο που εχεις και βαλε το φθηνοτερο'', σε ποια εταιρια γινεται αυτο;;.................
    Κακό θα ήταν; Δε μπορούν όλοι οι εργαζόμενοι άνθρωποι να ακολουθούν απο κοντά τις ταχέως διαφοροποιούμενες προσφορές των εταιριών στο πλαίσιο του διαμορφωμένου ανταγωνισμού. Θαυμάσιο πάντως! Το κάνουν όλες οι εταιρίες! Αν ανακαλύψει ο πελάτης οτι οι τιμές έχουν φτάσει στο -50% έχει καλώς... διαφορετικά... ας πληρώνει... για πάντα...
    Αν βρεθούν, όμως, κάποιες εκατοντάδες που θα κάνουν αυτό που έκανα εγώ, μη ανεχόμενοι την τακτική αυτή και μη ανεχόμενοι το θράσος και την επιθετικότητα των υπαλλήλων, ίσως αναθεωρούνταν πολλά...
    H τελική αντιπροσφορά της Forthnet ήταν 19,90 ευρώ (2play) +7 ευρώ τα διεθνή, της Wind 25 σύνολο (κινητά δε μ΄ενδιαφέρουν). Δεν είμαι τσικιρικιτζής, αλλα δεν παράτησα το συμφέρον μου
    ......................

  14. #14
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Τελος καλο ολα καλα, την πηγες μεσω Λαμιας βεβαια την υποθεση και δεν πετυχες και το 19.90, γουστα ειναι αυτα... Τωρα λοιπον ριχνε μια ματια πιο συχνα στην αγορα γιατι ισως συντομα τα 25 ευρω να ειναι πολλα για τις παρεχομενες υπηρεσιες σου, και δεν θα σε ενημερωσει ΚΑΝΕΙΣ. Δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα οι εταιριες τηλεφωνιας, σαν χρημα μας βλεπουν, απολυτα λογικο.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από da59190 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H τελική αντιπροσφορά της Forthnet ήταν 19,90 ευρώ (2play) +7 ευρώ τα διεθνή, της Wind 25 σύνολο (κινητά δε μ΄ενδιαφέρουν). Δεν είμαι τσικιρικιτζής, αλλα δεν παράτησα το συμφέρον μου
    Δεν θα εκφέρω γνώμη αν καλώς ή κακώς έφυγες, αφού είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Άλλωστε, πιθανόν να έκανα το ίδιο στη θέση σου.
    Όμως, σίγουρα στη Wind θα πληρώσεις περισσότερο, έστω και λίγο.

    Ξεχνάς, όπως πολλοί από εμάς, ότι υπάρχει και ένα εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης ~ 36€, που το πληρώνουμε κατά την φορητότητα σε άλλον πάροχο.
    Αν το υπολογίσεις μηνιαία (12μηνο) σου βγαίνει επιπλέον 3€. Άρα στη Wind σου κοστίζει τελικά 28€. Λίγο ακριβότερο από την Forthnet.
    Αυτό το συνυπολογίζουν οι εταιρείες όταν δίνουν τις αντιπροσφορές.

    Σε ένα όμως είμαι σύμφωνος με τους υπόλοιπους. Πρέπει να κοιτάμε εμείς τον ανταγωνισμό, όπως κάνουμε και όταν θέλουμε να αγοράσουμε καταναλωτικά προϊόντα.
    Όταν κάνουμε την σύμβαση, γνωρίζουμε εξαρχής ότι η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένο διάστημα και με το πέρας του οποίου αυξάνει το πάγιο.
    Δεν είναι δύσκολο λίγες μέρες πριν την λήξη να κοιτάμε τι παίζει στην αγορά και να πράξουμε ανάλογα. Εξάλλου μας δίνει επιπλέον βέλη στην φαρέτρα, ακόμη και στην περίπτωση που μας καλέσεις ο πάροχος, για να τύχουμε μεγαλύτερης έκπτωσης.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL σε VDSL Forthnet
    Από Oav051 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 16:53
  2. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-14, 01:18
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 07:17
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 13:31
  5. Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 17:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας