Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Με τις λίγες γνώσεις μου από τεχνική μηχανική, νομίζω η προστασία από το 1 μέτρο για θραύση δεν είναι και κανένα σπουδαίο κατόρθωμα, τώρα αν έλεγαν για πτώση από το 1 μέτρο χωρίς να γίνει γρατζουνιά να πω οκ.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Μακάρι.. Αλλά δε το βλέπω, ίσως. Μετά από αρκετά χρόνια..
    VAMOS ARIS

  3. #18
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ρε αν είναι να γίνει η στραβή θα γίνει.

    1. Έχει πέσει τηλέφωνο σε γωνία από ηχείο και έσπασε η οθόνη.

    2. Έπεσε ποντίκι ανάποδα στο ίδιο ηχείο και χάλασε το αριστερό κουμπί.

    3. Ένα ελάχιστο πετραδάκι βρέθηκε στην τσέπη μου και μου πήδηξε ολόκληρη οθόνη.

    Και το αποκορύφωμα; Πέταξα κινητό σε τσιμεντένια σκαλιά από τα νεύρα μου. Εξωτερικά ΔΕΝ ΈΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ευτυχώς που άνοιξε το καπάκι και μέσα στην τύφλα είπα πως χάλασε. Την άλλη μέρα που ηρέμησα δεν πίστευα στα μάτια μου.

    Όσα Gorilla Glasses και να έχεις αν είναι να σου κάτσει η μ@λ@κία θα σου κάτσει. Απόλαυσε το κινητό με μια προστασία που θα σε κάνει να νοιώσεις καλά και άστα τα υπόλοιπα. Δε θα πεθάνουμε από το άγχος μας. Αν σπάσει έσπασε.

  4. #19
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγγυηση δινουν οτι κανει αυτα που υποσχονται και διαφημιζουν;
    το οτι αντεχει δηλαδη .
    αν οχι τα πολα λογια ειναι περιττα.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #20
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και καλύτερο να είναι δε θα κερδίσουμε τίποτα αφού οι κατασκευαστές απλά θα βάλουν πιο λεπτό γυαλί. Έτσι θα βγάλουν το επόμενο μοντέλο με 0,0001mm λιγότερο απο τον ανταγωνισμό και θα έχουν κάτι να διαφημίσουν...

  6. #21
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Στο Ιατρείον
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    ISP
    Μεριζόμενο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγγνώμη,αλλά όσοι αναθεματίζετε το Gorilla Glass,για το θέμα της θραύσης,και γιαυτό προκρίνετε την λύση του πλαστικού,ξεχνάτε 3 πράματα :

    1. "Τα μεταξωτά βρακιά,θέλουν και επιδέξιους κώλους."
      Αν κάποιος συνηθίζει να ρίχνει κάτω το κινητό,tablet,whatever, δεν του φταίει κανένα Gorilla Glass,αλλά το οτι είναι αρτσούμπαλος,απρόσεκτος και δεν προσέχει τα πράγματα του,όπως και δεν λυπάται τα λεφτά του.
      Να πάει να αγοράσει συσκευή που είναι για "σκληρές συνθήκες".Υπάρχουν αρκετές,και δεν φείδονται δυνατοτήτων.
      Την ίδια συμπεριφορά πολύ πιθανόν,γιατί αυτά τα πράματα είναι θέμα συνήθειας,να έχει και με τα γυαλιά του αν φοράει,με το τ/κ της τηλεόρασης,με το αυτοκίνητο του αν έχει.
      Αλλά βέβαια,βρήκαμε τώρα την καραμέλα,το urban blame hype,και "κοπανάμε", "φταίει το Glass μπλα μπλα..."

      Όταν όμως ανάψει το λαμπάκι του λαδιού ή στο ΚΤΕΟ μας βγεί κουστούμι για τα τακάκια ή "βαρέσει" το σανζμαν,εκεί ποιός φταίει?

      Τα ίδια ισχύουν και για όσους δεν δίνουν λίγα ευρώ για ζελατίνα οθόνης και μια θήκη,αλλά αγοράζουν π.χ. μια συσκευή που μπορεί να κάνει και 600φεύγα ευρώ.
    2. Το πλαστικό δεν έχει ούτε την καθαρότητα του Gorilla Glass,ούτε την λεπτότητα,ούτε τις επιφανειακές αντοχές και ανοχές σε βάθος χρόνου.
    3. Αν το Gorilla Glass είχε αποδειχθεί "πάτος" έξω στις πραγματικές συνθήκες,όπως πολλοί πιστεύουν,πολύ απλά δεν θα υπήρχε. Θα είχε βρεθεί κάτι άλλο. Ίσως και από άλλη εταιρεία. Εκτός και αν μερικοί νομίζουν οτι "για την ψυχή της μάνας τους" και από "ελεημοσύνη",ολόκληρη η παγκόσμια βιομηχανία ηλεκτρονικών λιανικών συσκευών το αγοράζει και το χρησιμοποιεί.
    πέστα "Χρυσόστομε"... (η τέλος πάντων όπως σε λένε)
    Η κλιμακτήριος διαρκεί 6-24 μήνες και χαρακτηρίζεται από διάφορα συμπτώματα όπως εξάψεις, εφιδρώσεις αυπνία, αύξηση αρτηριακής πίεσης,αλλαγή διάθεσης,άγχος,ανησυχία κ.α.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε αν είναι να γίνει η στραβή θα γίνει.

    1. Έχει πέσει τηλέφωνο σε γωνία από ηχείο και έσπασε η οθόνη.

    2. Έπεσε ποντίκι ανάποδα στο ίδιο ηχείο και χάλασε το αριστερό κουμπί.

    3. Ένα ελάχιστο πετραδάκι βρέθηκε στην τσέπη μου και μου πήδηξε ολόκληρη οθόνη.

    Και το αποκορύφωμα; Πέταξα κινητό σε τσιμεντένια σκαλιά από τα νεύρα μου. Εξωτερικά ΔΕΝ ΈΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ευτυχώς που άνοιξε το καπάκι και μέσα στην τύφλα είπα πως χάλασε. Την άλλη μέρα που ηρέμησα δεν πίστευα στα μάτια μου.

    Όσα Gorilla Glasses και να έχεις αν είναι να σου κάτσει η μ@λ@κία θα σου κάτσει. Απόλαυσε το κινητό με μια προστασία που θα σε κάνει να νοιώσεις καλά και άστα τα υπόλοιπα. Δε θα πεθάνουμε από το άγχος μας. Αν σπάσει έσπασε.
    συμπερασμα.θελουμε οθονες απο το υλικο που ειναι φταγμενα τα ηχεια
    VAMOS ARIS

  8. #23
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμπερασμα.θελουμε οθονες απο το υλικο που ειναι φταγμενα τα ηχεια
    Σωστός. Μιλάμε για μεγάλη γκαντεμιά. Τη δεύτερη φορά τρελάθηκα από το περιστατικό. Γι'αυτό είπα από τότε και πέρα "άντε μαμηθητε όλοι σας με την παράνοια".

    Αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει.

    Εμένα περισσότερο με νοιάζει το περίβλημα που δέχεται τα περισσότερα χτυπήματα παρά η οθόνη. Είναι κρίμα να έχεις ένα όμορφο κινητό και να το έχεις μόνιμα σε θήκη για να μη χτυπήσει και χαλάσει. Ειδικά το nexus 4 ήταν κόσμημα. Και το φοβόμουν.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός. Μιλάμε για μεγάλη γκαντεμιά. Τη δεύτερη φορά τρελάθηκα από το περιστατικό. Γι'αυτό είπα από τότε και πέρα "άντε μαμηθητε όλοι σας με την παράνοια".

    Αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει.

    Εμένα περισσότερο με νοιάζει το περίβλημα που δέχεται τα περισσότερα χτυπήματα παρά η οθόνη. Είναι κρίμα να έχεις ένα όμορφο κινητό και να το έχεις μόνιμα σε θήκη για να μη χτυπήσει και χαλάσει. Ειδικά το nexus 4 ήταν κόσμημα. Και το φοβόμουν.
    Συμφωνω απόλυτα. Προτιμω ομως τα pouch αν και ειναι απιστευτος βιασμος το βαλε βγαλε. Αλλά, η προστασια που προσφερουν ειναι εξαιρετικη και οταν παιζεις με το κινητο νιωθεις τα υλικα του, και οχι τα υλικα της θηκης. Screen protectors και tempered glass δεν βαζω.

    Παντως το Gorilla 4 ειναι μια ωραια εξελιξη. Μενει μονο να βγει νεο Nexus αρχες του 2015 by LG και να το φορεσει, μαζι με snapdragon 810.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #25
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gorilla, ξε-γορίλλα , η καλύτερη επένδυση που έχω κάνει σε κινητό είναι τα €7 του tempered glass.
    Το gorilla glass δεν προστατευει σε καμια περιπτωση περισσοτερο απο ενα απλο protector.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το gorilla glass δεν προστατευει σε καμια περιπτωση περισσοτερο απο ενα απλο protector.
    Αυτό ακριβώς.
    Τώρα, πως άλλοι φτιάχνουν tempered glass με σκληρότητα 9Η και το GG είναι στα 7-8, είναι άλλο θέμα, αλλά καλύτερα μία ζημιά της τάξης των €7 παρά να κλάψεις οθόνη των 120.

  12. #27
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ομολογω οτι δεν καταλαβα τι θες να πεις.

    Αν ειναι να σπασει η οθονη, θα σπασει ειτε tempered glass εχεις πανω, ειτε common protector ειτε σκετο.
    Τα protectors μονο απο γρατζουνιες/γδαρσιματα προστατευουν.

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Δεν ισχύει αυτό που λες.
    Έχω δει πολλές περιπτώσεις όπου έχει "πάρει" τη ζημιά το tempered glass και από κάτω η οθόνη δεν έπαθε τίποτα.
    Φίλος με F1 είναι αυτή τη στιγμή στο 3ο tempered glass, και η οθόνη του είναι αψεγάδιαστη. Και το δικό μου Ν5 έχει δύο καλές πτώσεις που χωρίς tempered glass θα το είχα κλάψει.

  14. #29
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Οτι εσπασε το temepred, δεν σημαινει οτι θα εσπαγε και η οθονη, τελειως αλλο πραγμα.
    Προχτες στο reddit, ειδα καποιον που ελεγε οτι του εσπασε η οθονη κατω απο το tempered glass (το οποιο εμεινε αθικτο!!!!! )
    Εμενα μου ραγισε το tempered επειδη επεσε το κινητο απο τους 20 ποντους στο laminate πατωμα. Ειναι too damn ευαισθητα και αυτο ειναι ολο.

    Παρε το temepred και κολα το στο τζαμι του παραθυρου.
    Χτυπα το ελαφρα με ενα σφυρι. Θα σπασει; Ναι.
    Χτυπα τωρα το τζαμι με την ιδια δυναμη. Θα σπασει; Οχι.

    ----------------

    Και να σου πω και το αλλο να κουφαθεις.

    Τα πλαστικα protectors προστατευουν καλυτερα την οθονη απο σπασιμο.

    Γιατι;
    Γιατι το πλαστικο ειναι more flexible απο το γυαλι και "παιρνει" την ζημια απο την οθονη.
    Aυτο βεβαια ειναι τελειως θεωρητικο αλλά valid.
    Θεωρητικο γιατι αποροφα ελαχιστα παραπανω οποτε στο 99% των περιπτωσεων θα σπασει.

    ----------------------


    Το temepred θα προσεφερε πραγματικα μεγαλυτερη προστασια μονο αν ηταν αρκετα παχυτερο του plastic, γιατι θα λειτουργουσε σαν εξωσκελετος.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Δεν έχει καμία σχέση η οθόνη με το GG που είναι από πάνω στην συσκευή. Για αυτό το λόγο και τα βίντεο με τους Mythbusters είναι σάπια μόνο και μόνο που δείχνουν ένα κινητό του 2008 που σπάει η οθόνη!!! (και προφανώς όχι το digitizer) Και το GG έχει ελαστικότητα και όπως μας το παρουσιάζουν μοιάζει να λυγίζει σαν πλαστικό οπότε το αν θα σπάσει η οθόνη σου μέσα από το "τζάμι" έχει να κάνει με την κατασκευή της συσκευής και όχι με το gorilla glass ή το πλαστικό που ακουμπάει το χέρι σου.

    Επίσης αν πιστεύετε ότι οι εταιρίες νοιάζονται για να μη σπάει η συσκευή σας, μάλλον σκεφτείται καλύτερα ποιος ειναι ο κύριος σκοπός οποιασδήποτε εταιρίας... (ναι το κέρδος προφανώς)
    Βρήκαν ένα προϊόν που όντως μπορεί να είναι καινοτομία (δεν αντιλλέγω σε αυτό) αλλά το παρουσιάζουν σαν το θαύμα της φύσης ειδικά για τα κινητά που ή κύρια χρήση του είναι για τις γρατζουνιές. Η μαγκιά θα ήταν να μην έσπαγε χωρίς να λύγιζε τόσο ώστε να μην φτάνει να ακουμπήσει την οθόνη από μέσα και την διαλύσει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-14, 22:48
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 19:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας