Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας παιδιά,

    Εδώ και έξι μήνες έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω ξεμείνει από ιδέες.

    Έχω ένα laptop hp probook 4515s όταν το αγόρασα αυτό ερχόταν μαζί με τα windows 7 στην συνέχεια αγόρασα τα windows 8.1 και αναβάθμισα χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Πριν μερικούς μήνες έσβησα εντελώς τα windows και πέρασα εντελώς σε arch Linux μετά από κάποιο διάστημα έσβησα τα πάντα και σκέφτηκα να ξανακάνω ενα dual-boot από την αρχή.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον δεν μπορώ να εγκαταστήσω ούτε τα win 8.1 αλλά ούτε και τα 7.Δεν μπαίνει το laptop καθόλου πλέον στο setup των windows ή αν μπει καθυστερεί πάρα πολύ τουλάχιστον 20 λεπτά.

    Εντελώς τυχαία 6-7 φορές κατάφερα να εγκαταστήσω τα win 8.1 επιτυχώς αλλά με την εγκατάσταση στο πρώτο restart το PC παγώνει για δέκα με δεκαπέντε λεπτά στην οθόνη της επανεκκίνησης.Αφού τελικά επανεκκινεί τα windows δεν μπουτάρουν σωστά αφού μου δίνει μια μπλε οθόνη με που λέει boot state failure.

    Όλο αυτό το διάστημα έχω γράψει πολλές διανομές και όλες λειτουργούν άψογα οπότε υποπτεύομαι ότι δεν είναι θέμα hardware.Έχω τσεκάρει το δίσκο και τις μνήμες με hp diagnostic tools και memtest αντίστοιχα και όλα είναι οκ,Έχω κάνει restore defaults στο BIOS και clear CMOS στο BIOS χωρίς τύχη και τέλος έχω φορμάρει τον το δίσκο από το gparted και δοκίμασα μετά να εγκαταστήσω τα windows χωρίς τύχη και πάλι.

    Έχει καμιά ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω;Μου έχουν σπάσει τα νεύρα

    Φαίνεται ότι το laptop πλέον είναι μόνο Linux-compatible

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων!!!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    Το format που κάνει το gparted σε NTFS, δεν είναι πάντα επιτυχημένο.
    Στη θέση σου, θα έβαζα τα Windows να κάνουν νέο format κατά την εγκτάσταση.
    Τώρα το πρόβλημα με το setup μου φαίνεται ανεξήγητο. Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς τα αυθεντικά δισκάκια και όχι αντίγραφα, σωστά?

  3. #3
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Έχω κάνει ήδη και από την εγκατάσταση των windows και το αποτέλεσμα είναι δυστυχώς το ίδιο,και τα δισκάκια είναι αυθεντικά έχω διαβάσει άπειρα πράγματα και έχω δοκιμάσει επίσης και δεν βλέπω καμιά λύση.

    Το μόνο που σκέφτομαι είναι να αλλάξω το sata mode σε IDE διάβασα κάπου ότι κάποιος το άλλαξε και μετά το επανέφερε πάλι σε AHCI και ήταν 'όλα εντάξει αλλά μου φαίνεται κουλό και επίσης φοβάμαι μήπως με την αλλαγή δεν μπουτάρει ούτε το Linux.

    Γιατί στο ΒIΟS μου δίνει μια προειδοποίηση ότι με αλλαγή της ρύθμισης μπορεί να ξαναχρειαστεί επανεγκατάσταση λειτουργικού.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν μερικούς μήνες έσβησα εντελώς τα windows και πέρασα εντελώς σε arch Linux μετά από κάποιο διάστημα έσβησα τα πάντα και σκέφτηκα να ξανακάνω ενα dual-boot από την αρχή.
    Αν δεν χρειάζεσαι τα windows οπωσδήποτε να τρέχουν κάτι natively (π.χ. κάτι με Direct3D) τότε βάλε τα όπως σε ένα VirtualBox VM και καθάρισες.

    Γλυτώνεις και από την ανάγκη τους για συντήρηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν χρειάζεσαι τα windows οπωσδήποτε να τρέχουν κάτι natively (π.χ. κάτι με Direct3D) τότε βάλε τα όπως σε ένα VirtualBox VM και καθάρισες.

    Γλυτώνεις και από την ανάγκη τους για συντήρηση.
    H αλήθεια είναι wan ότι προς το παρόν δεν καίγομαι για native windows απλά πιο πολύ άνοιξα το θέμα γατί κατά καιρούς ήθελα να λύσω το πρόβλημα αλλά δεν λύνεται με τίποτα και ίσως είναι το περίεργο πρόβλημα που έχω συναντήσει ποτέ.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται το Linux να εγκαθίσταται και να λειτουργεί άψογα και τα windows να μην γράφονται καν στο ίδιο hardware ενώ παλαιότερα λειτουργούσαν κανονικά.

    Όσο για το VirtualBox παρότι δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία μαζί του,το είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα δύο με τρεις φόρες το μόνο που με φοβίζει είναι τα μόνο 3 Gb ram που διαθέτει το laptop και δεν ξέρω κατά πόσο θα σέρνεται.

    Πάντως είναι μία καλή ιδέα και θα κάνω μια δοκιμή όταν βρω λίγο χρόνο τις επόμενες μέρες,Επίσης δεν ξέρω κάτα πόσο θα εγκατασταθούν κανονικά μέσω VirtualBox εννοώ χωρίς μπλε οθόνες και τα συναφή κολλήματα αλλά θα το δοκιμάσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο bios τι ρυθμίσεις έχει για το Boot;;; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Legacy Support-Secure Boot (2).jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  263,3 KB 
ID: 147641
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συγγνώμη για την καθυστέρηση...Οι ρυθμίσεις που έχω στο BIOS για το boot καθώς και για τα device configurations είναι οι ακόλουθες:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20141126_233112.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  178,1 KB 
ID: 147662Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20141126_233049.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  142,5 KB 
ID: 147661


    Έχω πειραματιστεί με το Usb legacy Support αρκετά καθώς πολλοί χρήστες που αντιμετώπισαν παρόμοια προβλήματα το έλυσαν κάνοντας το disable αλλά σε εμένα δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

    Επίσης χρησιμοποιώ BIOS σε legacy mode και όχι UEFI καθώς το laptop είναι του 2010 έχει και επιλογή για UEFI αλλά όπως λέει η HP είναι καλύτερα σε legacy mode γιατί το UEFI του είναι σε beta κατάσταση όχι πλήρως υποστηριζόμενο.

    Secure boot δεν υποστηρίζει το laptop.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη για την καθυστέρηση...Οι ρυθμίσεις που έχω στο BIOS για το boot καθώς και για τα device configurations είναι οι ακόλουθες:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20141126_233112.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  178,1 KB 
ID: 147662Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20141126_233049.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  142,5 KB 
ID: 147661


    Έχω πειραματιστεί με το Usb legacy Support αρκετά καθώς πολλοί χρήστες που αντιμετώπισαν παρόμοια προβλήματα το έλυσαν κάνοντας το disable αλλά σε εμένα δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

    Επίσης χρησιμοποιώ BIOS σε legacy mode και όχι UEFI καθώς το laptop είναι του 2010 έχει και επιλογή για UEFI αλλά όπως λέει η HP είναι καλύτερα σε legacy mode γιατί το UEFI του είναι σε beta κατάσταση όχι πλήρως υποστηριζόμενο.

    Secure boot δεν υποστηρίζει το laptop.
    Δεν έχει λογική να μην μπορούν να εγκατασταθούν τα Windows. Κάνε ένα LowLevelFormat στον δίσκο. Σε παρόμοιο πρόβλημα έτσι συνήλθε ο δίσκος.

    Δοκίμασε αν έχεις δυνατότητα και με άλλον δίσκο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει λογική να μην μπορούν να εγκατασταθούν τα Windows. Κάνε ένα LowLevelFormat στον δίσκο. Σε παρόμοιο πρόβλημα έτσι συνήλθε ο δίσκος.

    Δοκίμασε αν έχεις δυνατότητα και με άλλον δίσκο.

    Όντως φίλε μου έχεις δίκιο είναι εντελώς παράλογο και δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να γράψω το utility που μου προτείνεις γιατί δεν έχω windows,βέβαια νομίζω ότι την ίδια δουλεία κάνει η εντολή clean all μέσω diskpart οπότε θα μπορούσε να δοκιμαστεί.

    Έχω ένα εξωτερικό δίσκο θα μπορούσα να κάνω ένα partition εκεί και να δω μπας και εγκατασταθούν τα windows.Απλά το θέμα είναι ότι θα πρέπει πρώτα να γίνουν όλα backup για να γίνει ένα low-level-format και έπειτα αν δεν δουλέψει να ξαναστηθoύν όλα από την αρχή.

    Για αρχή λέω να δοκιμάσω στον εξωτερικό μου και μετά βλέπουμε...Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος linkdesink : 27-11-14 στις 12:57.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως φίλε μου έχεις δίκιο είναι εντελώς παράλογο και δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να γράψω το utility που μου προτείνεις γιατί δεν έχω windows,βέβαια νομίζω ότι την ίδια δουλεία κάνει η εντολή clean all μέσω diskpart οπότε θα μπορούσε να δοκιμαστεί.

    Έχω ένα εξωτερικό δίσκο θα μπορούσα να κάνω ένα partition εκεί και να δω μπας και εγκατασταθούν τα windows.Απλά το θέμα είναι ότι θα πρέπει πρώτα να γίνουν όλα backup για να γίνει ένα low-level-format και έπειτα αν δεν δουλέψει να ξαναστηθoύν όλα από την αρχή.

    Για αρχή λέω να δοκιμάσω στον εξωτερικό μου και μετά βλέπουμε...Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Aπό τον εξωτερικό δεν θα μπορέσεις να Bootαρεις τα Windows. To low Level Format υπάρχει και μέσα στο Hiren's, αν καταφέρεις να το κάψεις κάπου

    και να κάνεις boot από αυτό. Πας Mini Windows Xp > HBCD Menu > programs > Hard Disk/Storage > HDD Low Level Format Tool.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό τον εξωτερικό δεν θα μπορέσεις να Bootαρεις τα Windows. To low Level Format υπάρχει και μέσα στο Hiren's, αν καταφέρεις να το κάψεις κάπου

    και να κάνεις boot από αυτό. Πας Mini Windows Xp > HBCD Menu > programs > Hard Disk/Storage > HDD Low Level Format Tool.
    Τελικά είχες δίκιο αν και δοκίμασα δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τα windows από usb δίσκο.

    Τα καλά νέα είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε μέσω του diskpart και της εντολής clean all είπα να το δοκιμάσω μιας και μου έδωσες την ιδέα περί low-level-format και όλα δουλεύουν κανονικά τώρα!!!!!

    Ευχαριστώ πολύ!!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά είχες δίκιο αν και δοκίμασα δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τα windows από usb δίσκο.

    Τα καλά νέα είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε μέσω του diskpart και της εντολής clean all είπα να το δοκιμάσω μιας και μου έδωσες την ιδέα περί low-level-format και όλα δουλεύουν κανονικά τώρα!!!!!

    Ευχαριστώ πολύ!!!!
    To diskpart όντως σώζει πολλές φορές την κατάσταση κι' εγώ έχω αρχίσει και το ξεχνάω με τα άλλα προγράμματα που κυκλοφορούν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σώζει και παρασώζει...Και να φανταστείς δεν το περίμενα...είπα πρώτα να δοκιμάσω το diskpart γιατί υπάρχει ήδη στο setup των windows και μετά θα δοκίμαζα με το tool που μου πρότεινες αλλά δεν χρειάστηκε.

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-14, 14:15
  2. Πρόβλημα εγκατάστασης windows 7 σε laptop
    Από nti_na στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 01:10
  3. Πρόβλημα με Windows 8.1
    Από whatsup στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 16:23
  4. Πρόβλημα με Windows 8.1 Update
    Από _aggelos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-14, 17:04
  5. Η Οδύσσεια μιας εγκατάστασης Windows 8
    Από cmaniac στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 23:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας