Σελ. 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 250
  1. #61
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο νέα από 7 μέρες?

    Ηταν κλείστο, ήταν στο "ΟΧΙ".
    Εγώ πήγα και το άνοιξα για να το δοκιμάσω.
    Έχεις δίκαιο, στις νέες αιτήσεις πλέον το έχει σαν δυνατότητα επιλογής και είναι ανενεργό, παλιότερα ήταν ενεργό απο default λάθος μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία κατσέ ΝΑ γίνει και το συζητάμε μετά.
    Εδώ το μόνο που δεν είπαν είναι οτι πίσω απ το FON είναι η NSA.

    Όσο για το αν με χαλάει, καθόλου. Ειδικά για εξόδους προς επαρχία είναι σωτήριο.
    Το βλέπω σε όλο και ποιο πολλά σημεία (το fon)

  2. #62
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς DSLaManiaC κάνεις λάθος έχει δίκιο σε αυτά που λέει ο sdikr

    στους παλιούς πελάτες είναι ανενεργό
    στους νέους πελάτες είναι ενεργό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASVFSAS.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  74,0 KB 
ID: 148043

    Πιο νέα απ αυτή?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκαιο, στις νέες αιτήσεις πλέον το έχει σαν δυνατότητα επιλογής και είναι ανενεργό, παλιότερα ήταν ενεργό απο default λάθος μου
    Thank you

  3. #63
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μας χαιρετά ο ΟΤΕ που θα μοιράζω και wifi είναι το μόνο που έχω να πω.

    Αυτά με την εποικοδομητική μου συνεισφορά στο νήμα.


  4. #64
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας χαιρετά ο ΟΤΕ που θα μοιράζω και wifi είναι το μόνο που έχω να πω.

    Αυτά με την εποικοδομητική μου συνεισφορά στο νήμα.
    Αν δεις τις τιμές που χει για να πάρεις πρόσβαση αν δεν εισαι συνδρομητής ΟΤΕ, δε θα το αγοράσει κανένας για πάνω από μια ώρα.

    Από κει και πέρα, για να έχεις πρόσβαση σε FON Access Point με τους κωδικούς σου πρέπει ο ίδιος να το ανοίξεις για να έχουν οι άλλοι χρήστες του FON σε σένα.

    Τέλος, ντάξει χαλάρωσε και να κάνει χρήση κάποιος, για λίγο θα είναι, Internet δίνεις, όχι νεφρό.

  5. #65
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    hahah DSLaManiaC δεν ειναι απαραδεκτο να μην σου στελνουν το κωδικο σε μηνυμα και να πρεπει να τους κανεις φασαρια για να στον δώσουν????

    Βλεπω το ιδιο εχει εμφανισει και σε σενα και πρεπει να τους παρεις τηλ να μπουν remote να σου βαλουν το κωδικο και να μπεις.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  6. #66
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    hahah DSLaManiaC δεν ειναι απαραδεκτο να μην σου στελνουν το κωδικο σε μηνυμα και να πρεπει να τους κανεις φασαρια για να στον δώσουν????

    Βλεπω το ιδιο εχει εμφανισει και σε σενα και πρεπει να τους παρεις τηλ να μπουν remote να σου βαλουν το κωδικο και να μπεις.
    Δε χρειάζεται, γενικά έχουν autoconfiguration οπότε μέσα σε 10-20 λεπτά απ όταν τα το βάλεις στη γραμμή, αναλαμβάνει το CWMP και κατεβάζουν τα στοιχεία πρόσβασης μονα τους.

    Το CWMP είναι πολύ βολικό για τους παρόχους γιατί διαχειρίζονται κεντρικά τα CPE , μη ξεχνάς ότι η μεγάλη πλειοψηφία δε ξέρει να κάνει ρυθμίσεις.

    Αν θες τους κωδικούς πάντως αν έχεις δικό σου router πχ καλείς 13888 σου κάνουν reset και έρχεται με sms.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #67
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Δεν ηξερα για το CWMP, αλλα σε μενα οταν μου ενεργοποιηθηκε η γραμμη και τοποθετησα εξοπλισμο ενω ήταν πράσινη η ενδειξη κανονικά (όπως δηλαδή και τώρα αφου έβαλα τους κωδικους) δεν είχα internet (το είχα αφήσει 1 μέρα έτσι). Παίρνω tel τους το αναφέρω μου λένε κάτσε να μπούμε (στράβωσα λίγο εκεί να σου πω την αλήθεια) μου λένε είναι εντάξει δοκιμάζω να μπω δεν είχα ακόμα net. Μου λένε κανε reset και αν δεν φτιάξει πάρε μας πάλι. Το κάνω δεν φτιάχνει και τελοσπάντων μετά από χίλια ζόρια αφού ήθελαν να μπούν remote ξανά να το σετάρουν τους ανέφερα πως θέλω να δοκιμάσω δικό μου modem και θέλω να μου στειλουν με νέο μήνυμα το κωδικό στο κινητό (οπως και εκαναν).

    Τελοσπάντων η απορία μου γιαυτο κιόλας τα αναφέρω όλα αυτά είναι γιατί τόση απροθυμία να σου στείλουν το κωδικό της σύνδεσης σου???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 05-12-14 στις 20:24.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  8. #68
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Εκεί μιλάς με το 1ο τεχνικό, αυτοί συνήθως δε ξέρουν τι είναι cwmp, ξέρουν όμως πως στο reset κατεβάζει ρυθμίσεις.

    Εδώ παίζουν 2 περιπτώσεις.

    Η είχες παλιό ρουτερ που δεν είχε αυτή τη λειτουργία ή στη δική σου περίπτωση υπήρξε κάποιο κόλλημα.

    Θα μπορούσε απλά ο υπάλληλος να σε ρωτήσει αν ξέρεις να το κάνεις, να σου ρίξει ένα reset Και τέλος
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  9. #69
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.360
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χθες έκανα αίτηση μέσω myote για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Σήμερα ενεργοποιήθηκε. Το διαπίστωσα και μέσω του κινητού μου ότι εκπέμπει και δεύτερο ασύρματο δίκτυο το modem, αλλά και μέσω της σελίδας του myote. Και τι διαπίστωσα!!! Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι, αλλά αυξήθηκε η ταχύτητα του internet!!!!!!! Έχω adsl double play 24Mbps εδώ και δύο περίπου χρόνια αν θυμάμαι καλά. Η ταχύτητα συγχρονισμού ήταν από 9 έως 10,5Mbps με εξασθένιση γύρω στα 27-28db και SNR γύρω στα 9-10db. Σήμερα που ενεργοποιηθηκε, για πρώτη φορά και ενώ στο παρελθόν το έχω ελέγξει αμέτρητες φορές, η ταχύτητα ήταν στα 13,5Mbps, με ίδια εξασθένιση, αλλά πεσμένο το SNR στο 7,7dB, γι αυτό προφανώς και συνέβη αυτό. Η ταχύτητα είναι πραγματική, το δοκίμασα με κατέβασμα αρχείου 1GB από το ftp του ΟΤΕ που έχει για έλεγχο της ταχύτητας. Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αύξηση ταχύτητας, μετά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας;

  10. #70
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30D/10U
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Και τι διαπίστωσα!!!...
    Έβαλες και άλλο μόντεμ επάνω να διαπιστώσεις αν μένει η ταχύτητα; Αν είναι, να το ενεργοποιήσω και εγώ (παρότι δεν θα πιάνει πιο κάτω από τον 5ο).

  11. #71
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο νέα από 7 μέρες?

    Ηταν κλείστο, ήταν στο "ΟΧΙ".
    Εγώ πήγα και το άνοιξα για να το δοκιμάσω.
    έχεις δίκιο και σου ζητώ συγνώμη καθώς επειδή έτυχε δύο γείτονες μου να βάλουν OTE Conn-X VDSL (50αρες) σε αυτούς ήταν ενεργοποιημένο εξ ορισμού στο ρούτερ τους (όπως είχαν όλα τα στοιχεία "όνομα χρήστη και κωδικό") και έπρεπε να μπουν στην ιστοσελίδα να το απενεργοποιήσουν καθώς υπήρχε κάποιο θέμα με το δικό τους wifi (που αναφέρθηκε και από άλλους εδώ.)

  12. #72
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Διαβάζοντας το θεμα σκέφτηκα ότι για να δουλεύει το φον, πρέπει το ρουτερ (ΖΤΕ H108NS) να μπορεί να εκπέμπει δυο SSID ταυτόχρονα. ανοιγω το ιντερφεις του ρουτερ και βλέπω ότι υπάρχει SSID index 1 και 3. σκέφτομαι το φον θα καταλαμβάνει το 2 και ενεργοποιώ την επιλογή "PerSSID Switch" του 3,αλλάζω ονομα και πασσ στο 3 SSID και βλέπω και τα δυο γουαιφαι από το κινητό! έψαξα και για διαμοιρασμό bandwidth στα 2 ασύρματα δίκτυα στο Qos αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αν όμως μέσω fimware, το ρούτερ είναι ικανό να δίνει στο φον 1 μβιτ, σημαίνει ότι είναι ικανό να διαμοιράσει bandwidth ανάμεσα στα ασύρματα δίκτυα που εκπέμπει. Τελικά μήπως το ρουτεράκι έχει πολυ΄μεγαλύτερες δυνατότητες από ότι μας επιτρέπει το σεταπ που φαίνεται? Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό; (όσο γιατί το ψάχνω αυτό είναι γιατί θέλω στους φίλους που με επισκέπτονται να τους βάζω σε ένα δίκτυο SSID π.χ. guest, με ρυθμισμένο το μαξιμουμ bandwidth και απομονωμένο από το δικό μου δίκτυο -ότι κάνει το φον δηλαδή να το κάνω εγώ πριβεΦον για τους φίλους )

  13. #73
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimig33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το θεμα σκέφτηκα ότι για να δουλεύει το φον, πρέπει το ρουτερ (ΖΤΕ H108NS) να μπορεί να εκπέμπει δυο SSID ταυτόχρονα. ανοιγω το ιντερφεις του ρουτερ και βλέπω ότι υπάρχει SSID index 1 και 3. σκέφτομαι το φον θα καταλαμβάνει το 2 και ενεργοποιώ την επιλογή "PerSSID Switch" του 3,αλλάζω ονομα και πασσ στο 3 SSID και βλέπω και τα δυο γουαιφαι από το κινητό! έψαξα και για διαμοιρασμό bandwidth στα 2 ασύρματα δίκτυα στο Qos αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αν όμως μέσω fimware, το ρούτερ είναι ικανό να δίνει στο φον 1 μβιτ, σημαίνει ότι είναι ικανό να διαμοιράσει bandwidth ανάμεσα στα ασύρματα δίκτυα που εκπέμπει. Τελικά μήπως το ρουτεράκι έχει πολυ΄μεγαλύτερες δυνατότητες από ότι μας επιτρέπει το σεταπ που φαίνεται? Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό; (όσο γιατί το ψάχνω αυτό είναι γιατί θέλω στους φίλους που με επισκέπτονται να τους βάζω σε ένα δίκτυο SSID π.χ. guest, με ρυθμισμένο το μαξιμουμ bandwidth και απομονωμένο από το δικό μου δίκτυο -ότι κάνει το φον δηλαδή να το κάνω εγώ πριβεΦον για τους φίλους )
    Μάλλον το 1mbit είναι σε επίπεδο παρόχου και όχι στον εξοπλισμό σου, άνετα μπόρουν να βάλουν το 2ο vc με bandwidth limit απο τον bbras

  14. #74
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το 1mbit είναι σε επίπεδο παρόχου και όχι στον εξοπλισμό σου, άνετα μπόρουν να βάλουν το 2ο vc με bandwidth limit απο τον bbras
    όχι ότι κατάλαβα και ακριβώς αλλά σε ελευθερη μετάφραση , αν κατάλαβα καλά, είπες ότι μπορούν να το κάνουν "απομακρυσμένα". Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω έχουν τα ρουτερ που κοστίζουν 150 ευρω και μπορούν να έχουν παράλληλο guest wifi, από τα φτηνα ρούτερ. Ενα πειραγμενο Linuxακι δεν φοράνε όλα τους για να κάνουν τη δουλειά τους ή κάνω λάθος; Μπορεί δυο συσκευες που έχουν δυνατότητα ρουτερ να έχουν τόσο διαφορετικό hardware (εννοώ τα μέρη όχι την ποιότητα) για να κάνουν μια "απλή" διαφορά όπως ο διαμοιρασμός bandwidth ανάμεσα στα ασύρματα δίκτυα που εκπέμπουν?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimig33 : 05-12-14 στις 23:58.

  15. #75
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    To ενεργοποίησα χθες, σήμερα μου βγάζει ενεργοποιημένο, αλλά δε μου εμφανίζει 2ο SSID με την ονομασία OTE Wifi Fon. Κάνω κάτι λάθος; Πρέπει να περιμένω κι άλλο μήπως;

    Επίσης: Πώς μπορώ να βρω τον κωδικό ίντερνετ που είναι αποθηκευμένος στο Speedport 724 ??? Το username το βλέπω, αλλά το password είναι με ***

Σελ. 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-19, 12:49
  2. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  3. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  4. Αλλαγη 2db attenuation εξω απο το σπιτι
    Από AlexTselikas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 15:01
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας