Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας !!!!

    Στην μονοκατοικία στο χωριό έχω λέβητα που καίει είτε ξύλα είτε κουκούτσια από ελιές-τσόφλια από αμύγδαλα.
    Φέτος λόγω αδυναμίας εύρεσης αμυγδάλων τον λειτουργώ με ξύλα και πραγματικά ευχαριστιέμαι ζέστη.
    Κάτω στην αποθήκη δίπλα στον λέβητα έχω ένα μπόιλερ διπλής ενέργειας ( ρεύμα- λέβητας ).
    Μέχρι πέρυσι ζέστανε το νερό.

    Τώρα παρατηρώ πως ενώ ο σωλήνας του ζεστού που βγαίνει από τον λέβητα είναι ζεστός, το νερό που φεύγει από το σωλήνα και πάει στο μπόιλερ είναι χλιαρό. Ουσιαστικά η είσοδος του μπόιλερ που έρχεται από το ζεστό νερό του λέβητα δεν φαίνεται να παίρνει το ζεστό αυτό νερό , για να κυκλοφορήσει στην σερπατίνα και να ζεστάνει το νερό της ύδρευσης.

    Στη σύνδεση του μπόιλερ με το ζεστό του λέβητα υπάρχει κάτι κυλινδρικό σαν βαλβίδα με κάτι που προεξέχει από πάνω.
    Νομίζω πως ουσιαστικά το ζεστό νερό του λέβητα δεν κυκλοφορεί μέσα στην σερπαντίνα.
    Και αυτό φαίνεται και από τον δείκτη θερμοκρασίας του νερού του δοχείου που είναι μονίμως στην πιο χαμηλή θέση.

    Αυτό το κυλινδρικό εξάρτημα τι ρόλο παίζει ;; Και λέτε να φταίει αυτό που δεν επιτρέπει να κυκλοφορήσει το νερό του λέβητα μέσα στο μπόιλερ.



    Υ.Γ με την αναζήτηση δεν βρήκα παρόμοιο θέμα και έφτιαξα ένα νέο.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Κατι σαν κι αυτο ειναι ? https://www.google.com/search?q=%CE%...g&ved=0CCoQsAQ

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας !!!!

    Στην μονοκατοικία στο χωριό έχω λέβητα που καίει είτε ξύλα είτε κουκούτσια από ελιές-τσόφλια από αμύγδαλα.
    Φέτος λόγω αδυναμίας εύρεσης αμυγδάλων τον λειτουργώ με ξύλα και πραγματικά ευχαριστιέμαι ζέστη.
    Κάτω στην αποθήκη δίπλα στον λέβητα έχω ένα μπόιλερ διπλής ενέργειας ( ρεύμα- λέβητας ).
    Μέχρι πέρυσι ζέστανε το νερό.

    Τώρα παρατηρώ πως ενώ ο σωλήνας του ζεστού που βγαίνει από τον λέβητα είναι ζεστός, το νερό που φεύγει από το σωλήνα και πάει στο μπόιλερ είναι χλιαρό. Ουσιαστικά η είσοδος του μπόιλερ που έρχεται από το ζεστό νερό του λέβητα δεν φαίνεται να παίρνει το ζεστό αυτό νερό , για να κυκλοφορήσει στην σερπατίνα και να ζεστάνει το νερό της ύδρευσης.

    Στη σύνδεση του μπόιλερ με το ζεστό του λέβητα υπάρχει κάτι κυλινδρικό σαν βαλβίδα με κάτι που προεξέχει από πάνω.
    Νομίζω πως ουσιαστικά το ζεστό νερό του λέβητα δεν κυκλοφορεί μέσα στην σερπαντίνα.
    Και αυτό φαίνεται και από τον δείκτη θερμοκρασίας του νερού του δοχείου που είναι μονίμως στην πιο χαμηλή θέση.

    Αυτό το κυλινδρικό εξάρτημα τι ρόλο παίζει ;; Και λέτε να φταίει αυτό που δεν επιτρέπει να κυκλοφορήσει το νερό του λέβητα μέσα στο μπόιλερ.



    Υ.Γ με την αναζήτηση δεν βρήκα παρόμοιο θέμα και έφτιαξα ένα νέο.
    Καλησπέρα επειδή και εμείς έχουμε λέβητα ξύλου και το έχουμε συνδέσει με το μπόιλερ. Ήθελα να σε ρωτήσω μήπως έχεις ξεχωριστό θερμοστάστη στο μποιλερ και το έχεις ρυθμίσει σε χαμηλούς βαθμούς.
    Απο οτι καταλαβαίνω όταν εννοείς "κυλινδρικά σαν βαλβίδα" μάλλον εννοείς τα εξαεριστικά.
    Π.χ μια φωτογραφία απο το δικό μου μποίλερ:
    https://www.dropbox.com/s/8fecflmzcm...CF%8C.jpg?dl=0
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 15-12-14 στις 22:39. Αιτία: Προσθήκη φωτογραφίας

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς αυτή η βαλβίδα εξαερωτής. Τιεμποδίζει όμως το ζεστό νερό του λέβητα να κυκλοφορήσει μέσα στο μπόιλερ ;;

    Όχι δεν έχω θερμοστάτη στο μπόιλερ.

    Μήπως πρέπει να επέμβω στην βαλβίδα και να κάνω εξαέρωση όπως και στα σώματα;;αυτό λέτε να φταίει;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosk : 15-12-14 στις 23:38.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βγαλε φωτογραφιες ολη την εγκατασταση απο διαφορετικες γωνιες ωστε να φσινονται τα παντα, και ανεβασε τες. Διαφορετικα ειναι αδυνατο να μαντεψουμε!

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Αύριο με το καλό.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Μια πιθανοτητα ειναι , να εχει μαζεψει αερα μεσα(οπως γινεται στα σωματα καλοριφερ) και για αυτο να μην ζεσταινει.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα εξαέρωση σήμερα και βλέπω πως αρχίζει να ζεσταίνει το νερό. Ο δείκτης της θερμοκρασίας ανέβηκε.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επίδομα θέρμανσης
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 409
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-21, 04:06
  2. Αδυναμια αποστολης μηνυματος.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 14:28
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-14, 10:38
  4. καταναλωση πετρελαιου θερμανσης
    Από jmk5 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 18:18
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 19:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας