Σελ. 15 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 269
  1. #211
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μιλάμε για την κορυφαία εταιρία m-ticketing στον κόσμο
    Αυτό δε σημαίνει κάτι, αν το hack/workaround είναι τεχνικά δύσκολο (root, permission blocking κλπ), αρκεί να πείσει τους αγοραστές της ότι τα οι έξτρα επιβάτες που θα τσιμπήσει είναι περισσότεροι από αυτούς που μπορούν και ξέρουν πως να παρακάμψουν την ασφάλεια.

    Αν ισχύει και ένα hack που βρήκα με ελάχιστο googling για αυτό μιλάμε απλά για άλλη μια εταιρία με καλό marketing και τίποτα παραπάνω.

  2. #212
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνδεση με το IMEI της συσκευής ?
    Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να στέλνει κάπου ότι το εισιτήριο ακυρώθηκε. Δεν μπορείς να "γράψεις" κάτι στο IMEI.

  3. #213
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Καλά και η Microsoft είναι κορυφαία εταιρία στον κόσμο και κάθε βδομάδα βγάζει security patches. Αυτά που λέτε για την εταιρία δεν έχουν σχέση. Το θέμα είναι ότι η εφαρμογή έχει πρόβλημα ασφαλείας, και θα πρεπε να διορθωθεί.

    .......................................................................................

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    δεν τους ενδιαφέρει αυτό ότι είναι ή κορυφαία εταιρεία

    θέλουν να μάθουν τεχνικές λεπτομέρειες οι συμφορουμίτες μας.
    Σε τεχνολογικό φόρουμ δεν είμαστε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 26-12-14 στις 00:03. Αιτία: Εντός χρονικού ορίου επεξεργασίας.

  4. #214
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τεχνολογικό φόρουμ δεν είμαστε?
    είμαστε? έχω αυτή την απορία όχι μόνο για αυτό το τεχνολογικό φόρουμ αλλά και για την άλλο φόρουμ που κάνουν την ίδια συζήτηση

    δεν θέλω να αναφέρω που έχει καταλήξει η συζήτηση (πάντως καλά το πάτε καθώς και εσείς εδώ στο ίδιο σημείο πάτε να την καταλήξετε)

    αρχίζω να πιστεύω ότι η άποψη του φίλου από το άλλο φόρουμ είναι η καλύτερη που έχω διαβάσει

    αντί να προσπαθήσουμε να αντιγράψουμε επιτυχημένες πρακτικές στην παιδεία - υγεία - φορολογία - συγκοινωνίες από άλλες χώρες και να καλυτερεύσει η ζωή μας

    εμείς προσπαθούμε άλλα πράγματα να κάνουμε και πάντα μας φταίνε οι άλλοι ενώ στην ουσία φταίμε μόνο εμείς.

  5. #215
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Κοίτα η "λαμογιά" του έλληνα πάντα θα υπάρχει. Δεν έχουμε μάθει να είμαστε νομοταγείς και πάντα ψάχνουμε να την σκαπουλάρουμε.
    Στο εξωτερικό βέβαια οι νόμοι εφαρμόζονται από όλους, οι συνέπειες παράβασης είναι αυστηρές και υπάρχει και θετικός έλεγχος από τα αρμόδια όργανα. Στην Αμερική ένα σκουπιδάκι να πετάξεις στο δρόμο τρως $1000 πρόστιμο (το έχω δει προσωπικά).
    Εμείς οι "ελληνάρες" και οι "έξυπνοι" από την άλλη, "επαναστατούμε" και φωνάζουμε όταν εφαρμόζεται ο νόμος και οι έλεγχοι γίνονται αυστηροί.
    Άρα λοιπόν όσες πετυχημένες πρακτικές και να αντιγράψουμε από τους άλλους, είμαστε καταδικασμένοι να αποτύχουμε εάν δεν αλλάξουμε ΟΛΟΙ μας νοοτροπία. Ευτυχώς που τα τελευταία χρόνια με την κρίση τουλάχιστον βάζουμε σιγά σιγά μυαλό.

  6. #216
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα η "λαμογιά" του έλληνα πάντα θα υπάρχει. Δεν έχουμε μάθει να είμαστε νομοταγείς και πάντα ψάχνουμε να την σκαπουλάρουμε.
    Στο εξωτερικό βέβαια οι νόμοι εφαρμόζονται από όλους, οι συνέπειες παράβασης είναι αυστηρές και υπάρχει και θετικός έλεγχος από τα αρμόδια όργανα. Στην Αμερική ένα σκουπιδάκι να πετάξεις στο δρόμο τρως $1000 πρόστιμο (το έχω δει προσωπικά).
    Εμείς οι "ελληνάρες" και οι "έξυπνοι" από την άλλη, "επαναστατούμε" και φωνάζουμε όταν εφαρμόζεται ο νόμος και οι έλεγχοι γίνονται αυστηροί.
    Άρα λοιπόν όσες πετυχημένες πρακτικές και να αντιγράψουμε από τους άλλους, είμαστε καταδικασμένοι να αποτύχουμε εάν δεν αλλάξουμε ΟΛΟΙ μας νοοτροπία. Ευτυχώς που τα τελευταία χρόνια με την κρίση τουλάχιστον βάζουμε σιγά σιγά μυαλό.
    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου. Αν η εφαρμογή έχει security flaw, τότε τα (πολλά) λαμόγια θα πηγαινοέρχονται τσάμπα και εγώ θα πληρώνω επιπλέον φόρους. Επομένως το ότι αντεγράφη μια εφαρμογή δεν είναι αρκετό. Πρέπει να προσαρμόζεται στα δεδομένα της εκάστοτε συνθήκης.

    Εδώ απαιτείται έξτρα έλεγχος επειδή είμαστε λαμόγια; ΟΚ, βάλτον τότε.

  7. #217
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, να φτιαχτεί άμεσα η εφαρμογή γιατί 'μπάζει'..

  8. #218
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, να φτιαχτεί άμεσα η εφαρμογή γιατί 'μπάζει'..
    Αυτό απο που το συμπέρανες, έκανες εσύ κάποια δοκιμή ή κάποιος άλλος για το πως είναι στημένο εδώ και το λές, ή απλά κάνουμε υποθέσεις για το αφού κάνεις backup και restore, τότε αυτοί που έχουν κάνει την ίδια εφαρμογή και για άλλους στον κόσμο βρήκανε (μες την ατυχία τους) την μόνη χώρα που έχει γατόνια ώστε να βρούνε το flaw;

  9. #219
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Θα σας πω σε 1 εβδομάδα που θα τη χρησιμοποιήσω.

  10. #220
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό απο που το συμπέρανες, έκανες εσύ κάποια δοκιμή ή κάποιος άλλος για το πως είναι στημένο εδώ και το λές, ή απλά κάνουμε υποθέσεις για το αφού κάνεις backup και restore, τότε αυτοί που έχουν κάνει την ίδια εφαρμογή και για άλλους στον κόσμο βρήκανε (μες την ατυχία τους) την μόνη χώρα που έχει γατόνια ώστε να βρούνε το flaw;
    Διάβασε τα προηγούμενα ποστ

  11. #221
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε τα προηγούμενα ποστ
    Τα έχω διαβάσει, δεν είδα πουθενά κάτι που να έχει γίνει, απλά υποθέσεις

  12. #222
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχω διαβάσει, δεν είδα πουθενά κάτι που να έχει γίνει, απλά υποθέσεις
    Και εγω παντως ξεκινησα να γραφω πιο πισω και να αναρωτιεμαι συμφωνα με αυτο του το ποστ :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ που δοκίμασα ένα restore των data της εφαρμογής με titanium, το εισιτήριο βγαίνει πάλι διαθέσιμο. Οπότε δεν πιστεύω να το προεβλεψαν αυτό...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  13. #223
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχω διαβάσει, δεν είδα πουθενά κάτι που να έχει γίνει, απλά υποθέσεις
    Προφανώς δεν έχεις διαβάσει ότι η εν λόγω τεχνική στηρίζεται στο ότι και ο ελεγκτής έχει μηχάνημα που ακυρώνει το εισιτήριο. Είτε με αυτόν τον τρόπο, είτε να ακυρώνεται το εισιτήριο από την ίδια την εφαρμογή μέσω δικτύου.

  14. #224
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό απο που το συμπέρανες, έκανες εσύ κάποια δοκιμή ή κάποιος άλλος για το πως είναι στημένο εδώ και το λές, ή απλά κάνουμε υποθέσεις για το αφού κάνεις backup και restore, τότε αυτοί που έχουν κάνει την ίδια εφαρμογή και για άλλους στον κόσμο βρήκανε (μες την ατυχία τους) την μόνη χώρα που έχει γατόνια ώστε να βρούνε το flaw;
    Στις υλοποιήσεις σε άλλες χώρες βλέπω πολύ συχνά να υπάρχει scanner στο λεωφορείο ή στο ticket barrier οπότε η εταιρία έχει γνώση ότι το Χ εισητήριο χρησιμοποιήθηκε. Ή μπορεί να μιλάμε για υπεραστικά τρένα στα οποία περνάει ελεγκτής με μεγάλη πιθανότητα (τύπου 50-100% vs μονοψήφιο % στα αστικά). Στη δική μας υλοποίηση, δεν έχουμε εξοπλισμό σε λεωφορεία και σταθμούς (€€€), έχουμε αραιούς ελέγχους (€€€) και θέλουμε και offline επικύρωση.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  15. #225
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Ρε παιδιά το έχουν πει πριν λίγα ποστ τόσες φορές!! Εάν δεν μπει ελεγκτής να στο 'σκαναρει', δεν υπάρχει τρόπος να ακυρωσουν το εισιτήριο, από τη στιγμή που η εφαρμογή λειτουργεί offline!
    Σχετικά με το αν αυτά που γράφουμε είναι υποθέσεις ή όχι, με κάλυψε ο nothing. Δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε και μόνοι σας για επαλήθευση.

Σελ. 15 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 11:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας