Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ADSLGR
    Αρχικά να καλησπερίσω όλα τα μέλη, είναι το πρώτο μου post και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν το έχω τοποθετήσει σε λάθος σημείο.

    Έχω σύνδεση Double Play ADSL Forthnet. Μέχρι σήμερα δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ τον εξοπλισμό που μου είχαν στείλει μιας και χρησιμοποιούσα το NETFASTER IAD2 της Hol που είχα από παλιά και έκανα χρήση των 2 voip ports με 2 νούμερα Viva που επίσης έχω.

    Πρόσφατα έβαλα και μία 2η τηλεφωνική γραμμή forthnet, την οποία την παρέχει μέσω voip. Δυστυχώς η forthnet μου έστειλε το TG788 και προκειμένου να κάνω χρήση της 2ης τηλεφωνικής γραμμής μου είπαν ότι πρέπει να κουμπώσει αυτό απ’ ευθείας πάνω στη γραμμή και να καταργήσω το Netfaster IAD, κάτι που δεν με εξυπηρετεί καθόλου (αφού το έχω, μην μπω στη διαδικασία να αγοράζω ξεχωριστό voip adapter).

    Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να ενεργοποιηθεί το voip της 2ης γραμμής forthnet πάνω στο Tg788 με κάποιο τρόπο μέσω Ethernet και όχι μέσω της γραμμής adsl.
    Να τονίσω ότι μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα τα στοιχεία για root και εν συνεχεία administrator πρόσβαση του router και έτσι έχω πλέον full access στο να κατεβάσω και να ανεβάσω ξανά το αρχείο user.ini που περιέχει μέσα όλες τις config εντολές.

    Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι σε κάποιο σημείο αναφέρεται στο ότι τα data λαμβάνονται από το 8/35 και το voice από το 8/36 παραθέτω το σχετικό σημείο του αρχείου:

    [ wizard.ini ]

    [ phone.ini ]
    add name=PVCinternet addr=8*35
    add name=PVCvoice addr=8*36

    Έχω διαβάσει ότι το συγκεκριμένο router είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο με κάποιες ενέργειες και θα ήθελα αν υπάρχουν απόψεις για το πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

    Να τονίσω ότι όταν το παρέλαβα το έβαλα για λίγο ενεργό στη θέση του netfaster και έχει πάρει αυτόματα όλα τα στοιχεία πρόσβασης sip username, password (σε δεκαεξαδικό πάντα… ) κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsioutsiou : 18-12-14 στις 01:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κανείς... ???

Παρόμοια Θέματα

  1. TG 788vn admin pass
    Από dyktio στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 243
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-21, 12:44
  2. TG-788vn user.ini
    Από aletras στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 10:38
  3. Viva και Forthnet στην ίδια συσκευή VoIP (Yealink T22P)!
    Από vvazas στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-14, 23:35
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 04:41
  5. Τι γραμμή ADSL έχω?
    Από yannis1976 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας