Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,
    έχω ένα turbo-x αγορασμένο προ 3τίας (i3 επεξεργαστή, 4GB μνήμη, 500 σκληρό κλπ). Από το 1ο χρόνο κιόλας, έκανε υπερθέρμανση, ακουγόταν απίστευτα πολύ το ανεμιστηράκι. Το πήγα στο πλαίσιο, μου χρέωσαν 20ευρώ διότι δεν το κάλυπτε η εγγύηση καθαρίζοντας το και βάζοντας πάστα. Όλα καλά, μέχρι που μετά από κανένα μήνα πάλι τα ίδια... πολύ θόρυβο και να υπερθερμαίνεται (να αργεί κλπ). Του πήρα βάση μήπως δροσίζεται το άτιμο καλύτερα...
    Δεν όμως... μετά άρχισε μαύρη η οθόνη , ενώ άνοιγε κανονικά. Ανοίγωντας το, ψάχνωτας είδα ότι βγάζοντας την μια μνήμη ram να δουλεύει... φυσικά πολύ αργά...
    νόμιζα ότι στην αρχή ηταν η ram αλλά βάζοντας την άλλη στην slot είδα ότι τελικά αυτό έφταιγε.
    Το έχω παρατήσει έτσι... αξίζει λέτε να το φτιάξω και πόσο λέτε να μου κοστίσει ή αλλιώς η άλλη επιλογή να πάρω κανένα φθηνό γύρω στα 320€ που μπορώ να πάρω αυτή την περίοδο.
    Κάθε πρόταση χρήσιμη και ευπρόσδεκτη.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaf_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    έχω ένα turbo-x αγορασμένο προ 3τίας (i3 επεξεργαστή, 4GB μνήμη, 500 σκληρό κλπ). Από το 1ο χρόνο κιόλας, έκανε υπερθέρμανση, ακουγόταν απίστευτα πολύ το ανεμιστηράκι. Το πήγα στο πλαίσιο, μου χρέωσαν 20ευρώ διότι δεν το κάλυπτε η εγγύηση καθαρίζοντας το και βάζοντας πάστα. Όλα καλά, μέχρι που μετά από κανένα μήνα πάλι τα ίδια... πολύ θόρυβο και να υπερθερμαίνεται (να αργεί κλπ). Του πήρα βάση μήπως δροσίζεται το άτιμο καλύτερα...
    Δεν όμως... μετά άρχισε μαύρη η οθόνη , ενώ άνοιγε κανονικά. Ανοίγωντας το, ψάχνωτας είδα ότι βγάζοντας την μια μνήμη ram να δουλεύει... φυσικά πολύ αργά...
    νόμιζα ότι στην αρχή ηταν η ram αλλά βάζοντας την άλλη στην slot είδα ότι τελικά αυτό έφταιγε.
    Το έχω παρατήσει έτσι... αξίζει λέτε να το φτιάξω και πόσο λέτε να μου κοστίσει ή αλλιώς η άλλη επιλογή να πάρω κανένα φθηνό γύρω στα 320€ που μπορώ να πάρω αυτή την περίοδο.
    Κάθε πρόταση χρήσιμη και ευπρόσδεκτη.
    Ευχαριστώ
    Εννοεις αν συμφερει η αντικατασταση του ενδεχομένως προβληματικου slot μνημης; Σαφως και οχι, δεν νομιζω να βρεις καποιον να στο αναλαβει, ακομα κι αν βρεις σιγορα θα σου ζητησει ενα σεβαστο ποσο που θα καθιστα ασυμφορη την εργασια. Ομως πρωτα θα πρεπει να σιγουρεψεις την υποθεση σου. Εισαι απολυτως σιγουρος οτι φταιει το slot ; Και εν πασει περιπτωση, ακομα και να τα τιναξε το slot, δεν χρειαζεται να το αλλαξεις, αγοραζεις μια 4αρα μνημη και την τοποθετεις στο λειτουργικο slot, κοστος ~ 40€. Τσεκαρε ομως πρωτα οτι σηκωνει 4 gb το ενα μονο slot!
    Επιπλεον, το προβλημα που περιγραφεις με το slot της μνημης δεν συσχετιζεται καθολου με το αρχικο προβλημα που περιγραφεις της υπερθερμανσης.
    Για το προβλημα της μνημης σου προτεινα λυση, για το θεμα της υπερθερμανσης θα πρεπει να εγκαταστησεις το speedfan και να μας πεις τι θερμοκρασιες βλεπεις για να καταλαβουμε.
    Το λαπτοπακι αφου φοραει i3 δεν ειναι και για τα μπαζα, κοιταζεις να το σωσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν το μεσημέρι έκατσα και το άνοιξα τελείως... διότι πλέον καμία μνήμη δεν φαίνεται μέσω slot. Τις έβαλα και τις δυο ξεχωριστά και μαζί και εναλλάξ στις 2 υποδοχές αλλά τζίφος. Ανοίγει, φαίνεται μαύρη οθόνη ή μαύρη με αίσθηση ότι έχει φως. Έβγαλα τον σκληρό, δοκίμασα να δω μήπως έφταιγε η οθονη και το συνεδσα στην τηλεόραση μου.. όλα τζίφος. Φαίνεται να δουλεύει αλλά δεν μου δείχνει τίποτα.
    Δεν μπορώ πλέον να καταλάβω τι φταίει.
    Δοκίμασα, έβγαλα τελείως μπαταρία, πάτησα το σταρτ μενού για μισό λεπτό, τα έβγαλα τα ξανάεβαλα αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
    Το έκανα κομματάκια και άκρη δεν έβγαλα, τουλάχιστον οι μικρές μου γνώσεις μέχρι εκεί πάνε ως κοπέλα...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γιατι δεν τον πας οπως ειναι ετσι λυμενος σε κανενα μικρο μαγαζακι service να σου πουν?
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-04-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι δεν τον πας οπως ειναι ετσι λυμενος σε κανενα μικρο μαγαζακι service να σου πουν?
    Τον παράτησα, έπρεπε να φύγω για δουλειά. Τώρα ξανά από Δευτέρα, να το έχω μαζί μου να το δείξω. Τουλάχιστον να μάθω τι φταίει!

    υ.γ1. Θα μου χαθεί καμιά "βίδα" στον δρόμο... έτσι όπως έλυσα τα πάντα


    υ.γ2: Ξέρω έναν στον Βόλο, λόγω δουλειάς αλλά μόνο να απασχολήσεις τεχνικό 25€/την ώρα ... θα το σκεφτώ. Έτσι και αλλιώς προσανατολίζομαι σε ένα καινούργιο, μικρότερων δυνατοτήτων αλλά έχει καλά σχόλια
    http://www.mediamarkt.gr/mcs/product...tml?langId=-18

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αναλογος που θα πας, εγω οταν πηγα την οθονη με καμενους πυκνωτες (δεν ηξερα οτι ηταν ομως αυτοι το προβλημα οποτε και δεν ηξερα εαν φτιάχνεται) μου ειχε πει οτι εαν δεν φτιαχνεται θα μου την δωσει πισω χωρις να πληρωσω, γιαυτο λεω ψαξε κανενα μικρο.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaf_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι και αλλιώς προσανατολίζομαι σε ένα καινούργιο, μικρότερων δυνατοτήτων αλλά έχει καλά σχόλια
    http://www.mediamarkt.gr/mcs/product...tml?langId=-18
    Προσοχή γιατί δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο Οπτικό μέσο (DVD R) και θύρα Ethernet που είναι πολύ πιθανό να σου φανούν ιδιαίτερος χρήσιμα…!

  8. #8
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaf_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον παράτησα, έπρεπε να φύγω για δουλειά. Τώρα ξανά από Δευτέρα, να το έχω μαζί μου να το δείξω. Τουλάχιστον να μάθω τι φταίει!

    υ.γ1. Θα μου χαθεί καμιά "βίδα" στον δρόμο... έτσι όπως έλυσα τα πάντα


    υ.γ2: Ξέρω έναν στον Βόλο, λόγω δουλειάς αλλά μόνο να απασχολήσεις τεχνικό 25€/την ώρα ... θα το σκεφτώ. Έτσι και αλλιώς προσανατολίζομαι σε ένα καινούργιο, μικρότερων δυνατοτήτων αλλά έχει καλά σχόλια
    http://www.mediamarkt.gr/mcs/product...tml?langId=-18
    Μπορω να σου προτεινω καποιον στη Λάρισα που κανει εξαιρετικη δουλεια. Δωρεαν οποια εκτιμηση/διαγνωση βλαβης.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 15:57
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 17:17
  3. προσπαθεια να κανω ενα router να δουλεψει σε client mode
    Από crunchraven000 στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 22:38
  4. Να βάλω CYTA ή να περιμένω;
    Από charavge στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 18:21
  5. Να πάω σε 4άρα
    Από superalex405 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-13, 13:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας