Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι περίπου από το Σεπτέμβρη στην HOL όπου ενώ είχα πάνω δικό μου router και συγκεκριμένα το fritz, δεν μπορούσε να διατηρήσει το συγχρονισμό πάνω από 2-3 λεπτά.Παίρνοντας τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα, με ανάγκασαν να βάλω πάνω το δικό τους router (ΖΤΕ Η108Ν v2.3) όπου και τα προβλήματα αποσυγχρονισμού σταμάτησαν τελείως.Το βάζω στην άκρη το frizt χάνοντας και τη λειτουργία DNS στο no-ip μιας και το ZTE δεν το υποστηρίζει.
    Από τότε λοιπόν μέχρι και σήμερα , όλα τέλεια.Κλείδωμα στα 19800kbps χωρίς ποτέ κανέναν αποσυγχρονισμό.
    Ξαφνικά σήμερα, δεν ξέρω τι το έποιασε και έχει γ@μηθεί στους αποσυγχρονισμούς.
    Αφού τα έψαξα όλα να δω μήπως είναι από τη μεριά μου, τους παίρνω τηλέφωνο να βγάλω άκρη.
    Μου λέει η κοπέλα να βάλει το snr λιγο πιο πάνω μήπως ήταν από αυτό.Το βάζει από 6db που ήταν στο 10-11db.Πάλι αποσυγχρονισμοί.
    Με έβαλε να κάνω reset στο router , να βγάλω όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και να αφήσω πάνω μόνο του το router χωρίς splitter.Του έκανε reset και από την εταιρία, πάλι τα ίδια.
    Μου λέει μήπως φταίει το πολύπριζο, να το βάλω το router απευθείας στην πρίζα τοίχου.Το κάνω, πάλι τα ίδια.
    Μου είπε μήπως φταίει η κάρτα δικτύου, δοκίμασα να χρησιμοποιήσω τον 2ο ethernet adaptor που έχει η μητρική μου, πάλι τα ίδια.
    Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά router και σε διαφορετικές πρίζες στο σπίτι με αποσυδεδεμένες όλες τις συσκευές και πάλι αποσυγχρονίζεται και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι διάλο φταίει.
    Εαν ζητήσω να έρθει τεχνικός θα μου πάρουν ένα 50άρι απότι είδα στον κατάλογό τους.Εργασίες στην περιοχή μου τη ρώτησα και είπε οτι δεν έκαναν.
    Στο router παρατήρησα οτι βγάζει πολλά CRC errors.Ενδεικτικά για 105sec σύνδεσης έβγαλε 116up/113down.
    Τα specs της γραμμή μου πριν το πρόβλημα ήταν:

    Down/Up : 19863kbps/1023kbps
    SNR : 6,4db/10db
    L.At(Down/Up) : 24,6db/11,6db

    Σήμερα που μου ανέβασε λίγο το SNR κλειδώνει όπως παρακάτω το οποίο όμως δεν κρατάει πάρα πολύ.Άλλοτε στα 2-3 λεπτά
    αποσυγχρονίζεται , άλλοτε κρατάει 10-15 λεπτά και ξανααποσυγχρονίζεται:

    Down/Up : 16056kbps/984kbps
    SNR : 11,3db/12db
    L.At(Down/Up) : 24,3db/11,7db
    Ρίχτε καμιά ιδέα τι να κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το 50άρι το πληρώνεις για άσκοπη χρήση του τεχνικού ή για την εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Για έλεγχο της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή σε υπαρκτό πρόβλημα δεν πληρώνεις κάτι.
    Καλού-κακού κάνε έναν έλεγχο της εγκατάστασή σου προηγούμενα για να έχεις μια ιδέα τι παίζει με την γραμμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σιγουρα χρεωνεται αμα φταιει η καλωδιωση σου? εγω νομιζα οτι ηταν δωρεαν (εκτος αν λειπεις στο ραντεβου)

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο πάροχος έχει ευθύνη για την γραμμή μέχρι τον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής και τον εξοπλισμό που παρέχει.
    Ο τεχνικός κάνει τον έλεγχο στον κατανεμητή και (ίσως) στην πρώτη πρίζα του σπιτιού.
    Αν βρεθεί πρόβλημα μετά τον κατανεμητή, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να φτιάξει την βλάβη. Αν του ζητηθεί η αποκατάσταση, φυσικά και θα πληρωθεί, όπως επίσης αν του ζητηθεί να γίνει εγκατάσταση του εξοπλισμού.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν δεν ζητησει αποκατασταση ομως, δεν χρεωνεται κατι, ε?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά αλλά θα πληρώσει τον ηλεκτρολόγο, εκτός αν γνωρίζει σχετικά και πιάνουν τα χέρια του.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χτες ξαναπήρα τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα και ξαναέλεγξαν τη γραμμή και τελικά θα μου στείλουν τεχνικό να δουν τι συμβαίνει.Σε ερώτησή μου εαν θα χρεωθώ την επίσκεψη μου είπαν όχι.
    Εντωμεταξύ οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται σε όποια πρίζα και να συνδέσω τα 4 διαφορετικά router που έχω (speedtouch 530, speedtouch 585 v8, fritz 7140, zte).

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Θεσαλονικη.Ν Εγνατια
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus
    Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω αλλα σε πολυ μικροτερη συχνότητα, 1-2 φορες την μερα ίσως και πιο λιγο, ηρθε τεχνικός απο HOL έλεγξε τις γραμμές και μου ειπε οτι φταίει η Εσωτερική καλωδίωση απο το κουτι τις εισόδου εως το διαμέρισμα μου , μου συνεστησε να το αλλαξω ,και μου προτεινε για καλυτερα να βαλω UTP ??? Ερώτηση τωρα , μεταφέρει το utp και τηλέφωνο?????,αν φερω το κύκλωμα απο το κουτί της οικοδομής μεχρι το διαμέρισμα μου με UTP , θα εχω τηλέφωνο ?? τωρα ερχετε με απλο καλωδιο τηλεφωνου και χωριζετε με spliter Τι γινετε παιδια , δεν τοχω ξεναακουσει αυτο Help

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά ήρθε χτες τεχνικός από HOL , έλεγξε τη γραμμή μου και είδε στο φασματογράφο πάρα πολλά FEC και CRC errors από την πλευρά του ΟΤΕ.
    Δηλώθηκε βλάβη και περιμένω πότε θα με πάρουν τηλέφωνο για επίσκεψη.
    Πάντως, επειδή το έχω ακούσει και από πολλούς άλλους που έφυγαν από ΟΤΕ, παίζει να μου έχουν ρίξει εσκεμμένα θόρυβο στη γραμμή.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sevast99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω αλλα σε πολυ μικροτερη συχνότητα, 1-2 φορες την μερα ίσως και πιο λιγο, ηρθε τεχνικός απο HOL έλεγξε τις γραμμές και μου ειπε οτι φταίει η Εσωτερική καλωδίωση απο το κουτι τις εισόδου εως το διαμέρισμα μου , μου συνεστησε να το αλλαξω ,και μου προτεινε για καλυτερα να βαλω UTP ??? Ερώτηση τωρα , μεταφέρει το utp και τηλέφωνο?????,αν φερω το κύκλωμα απο το κουτί της οικοδομής μεχρι το διαμέρισμα μου με UTP , θα εχω τηλέφωνο ?? τωρα ερχετε με απλο καλωδιο τηλεφωνου και χωριζετε με spliter Τι γινετε παιδια , δεν τοχω ξεναακουσει αυτο Help
    Το UTP είναι ανώτερο σε ποιότητα από το απλό τηλεφωνικό καλώδιο. Φυσικά και θα παίζει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarantules9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ήρθε χτες τεχνικός από HOL , έλεγξε τη γραμμή μου και είδε στο φασματογράφο πάρα πολλά FEC και CRC errors από την πλευρά του ΟΤΕ.
    Δηλώθηκε βλάβη και περιμένω πότε θα με πάρουν τηλέφωνο για επίσκεψη.
    Πάντως, επειδή το έχω ακούσει και από πολλούς άλλους που έφυγαν από ΟΤΕ, παίζει να μου έχουν ρίξει εσκεμμένα θόρυβο στη γραμμή.
    Δεν νομίζω. Το πιο πιθανό είναι να έχουν κάνει καμιά βλακία. Πάντως αν δεν δεις ανταπόκριση γρήγορα ζήτα συνδιαστηκή επίσκεψη.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    καλησπερα , μου ειχε γινει και μενα αυτο και μου πε ο τεχνικος της Hol οτι κανουν επανακινησεις καφαο του οτε vdsl για αυτο δημιουργουνται αυτα τα προβληματα .

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPIROS1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα , μου ειχε γινει και μενα αυτο και μου πε ο τεχνικος της Hol οτι κανουν επανακινησεις καφαο του οτε vdsl για αυτο δημιουργουνται αυτα τα προβληματα .
    Δεν ισχύει αυτό που σου είπε. Αυτό μπορεί να γίνει σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα όταν εκτελούνται εργασίες. Συνεχείς αποσυγχρονισμοί οφείλονται σε βλάβη.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    δεν ξερω τιποτα απο τεχνικα , μου ειπε οτι αυτο κανουν τωρα τι λει και τι δεν ξερω .

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά μου τα έκανε μπάχαλο η HOL...
    Ήρθαν χτες το πρωί ο τεχνικός της HOL μαζί με τον τεχνικό του ΟΤΕ σε προγραμματισμένο συνδυαστικό ραντεβού,πήραν μετρήσεις και οι δυο και το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε ακόμα.
    Το analyzer της HOL εξακολουθούσε να βγάζει πάρα πολλά HEC και CRC errors, δοκίμασε ο ΟΤΕ να αλλάξει και ζεύγος από το box αλλά και πάλι τίποτα.
    Έφυγαν με σκοπό να πάνε στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ να δουν το DSLAM της HOL.
    Λίγο πριν φύγουν μου ξανασύνδεσαν τη γραμμή, έλεγξα οτι δουλεύουν και τα τηλέφωνα, και μετά από κανα μισάωρο τα τηλέφωνά μου είχαν νεκρώσει ενώ το DSL δούλευε έστω και με συνεχείς αποσυγχρονισμούς.
    Όταν σηκώνω το ακουστικό το τηλέφωνο είναι νεκρό.Εαν όμως πάρει κάποιος στο σταθερό, ακούει οτι καλεί αλλά τα τηλέφωνα δεν χτυπάνε.
    Ένα άλλο που παρατήρησα στο router είναι οτι μου άλλαξαν τις τιμές του line attenuation σε χειρότερες.
    Ενώ πάντα είχα τις τιμές 11,8db/24,6db (Up/Down) , τώρα πήγαν στο 23.9db/38db (Up/Down).
    Μπορώ να ζητήσω να μου ξανααλλάξουν το ζεύγος και να μου βάλουν αυτό που είχα πρώτα;
    Τους έχω στείλει mail από χτές αλλά

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καλωδιακό πρόβλημα (μονόπολο) μοιάζει. Με απλά λόγια κάπου υπάρχει διακοπή στη συνέχεια ενός από τα 2 καλώδια του ζεύγους της γραμμής, με αποτέλεσμα διακοπή της τηλεφωνίας και υπολειτουργίας του xDSL σήματος.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τέλος αποδέσμευσης
    Από Ionlab στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 16:05
  2. Συνεχείς Αποσυνδέσεις
    Από Dehyr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-14, 10:19
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 16:40
  4. Συνεχείς διακοπές ίντερνετ ανά διαστήματα
    Από Theofilaktos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-14, 00:07
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-13, 14:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας