Σελ. 12 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 342
  1. #166
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν ξέρω, πάντως ψήθηκα και εγώ να βάλω μια, έχει και κάμερα για το παρκάρισμα
    Έβαλα παραγγελία μία που είναι κεντρικό καθρέφτης

  2. #167
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, πάντως ψήθηκα και εγώ να βάλω μια, έχει και κάμερα για το παρκάρισμα
    Έβαλα παραγγελία μία που είναι κεντρικό καθρέφτης
    κοίταξε μόνο μην κάνεις όπισθεν σε καμία παραλία που κάνει μπάνιο ο Pop...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #168
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίταξε μόνο μην κάνεις όπισθεν σε καμία παραλία που κάνει μπάνιο ο Pop...
    Και πως να πάω παραλία ρε συ; drifting Να κάνω;

  4. #169
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Food for thought...
    Σημερινό post από ποδηλατικό forum

    Καλημέρα σε όλους! Θα θελα να μοιραστώ μαζί σας τη χθεσινή μου τραυματική, σωματική & ψυχολογική, εμπειρία και να επιστήσω την προσοχή σας στους "οδηγούς" αυτοκινητων. Χθες λοιπον μετα απο αρκετές μέρες βροχής στο Αργοστόλι στην Κεφαλλονιά ξεκίνησα μια απο τις συνηθισμένες μου διαδρομές. Ο δρομος άδειος κίνηση απειροελάχιστη με ωραία μέρα. Ομως ο χθεσινός ασυνείδητος θεωρησε ερχόμενος απο πίσω μου να κανει μια κοντριτσα. Για να μην σας τα πολυλογώ περασε απο δίπλα μου με ταχύτητα φωτός τοσο κοντά μου που στην κυριολεξία αν απλωνα το αριστερο μου χέρι θα ακουμπουσα το συνοδηγό. Το αποτελεσμα τρομαξα πολυ πηγα αναγκαστικά τερμα δεξια και χωρις να το προβλεψω ο μπροστινος τροχος χτύπησε το πεζοδρομιο διπλωσε και σερνομουν για καμια 10αρια μετρα. Πληρες "καψιμο" δεξι ποδιου, μελανωμα στη μεση και ελαφρυ -ευτυχώς- χτύπημα στο κεφάλι. Μετα απο εξετασεις στο νοσοκομείο ακτινολογικες και αίματος λογω πρωτοκολλου περισσότερο βρεθηκε και μια κακωση στο δεξι αγκώνα. Ο τυπος φυσικα που ειδε σιγουρα τι εκανε ουτε καν σταματησε. Τι να πω γι αυτους τους ανθρωπους... Μεγαλυτερη προσοχη λοιπον απο ολους μας & ο εξοπλισμος μας να ειναι στην καλυτερη κατάσταση. Κράνος, γαντια, κλπ εκαναν τη δουλεια τους στο max. Δόξα το Θεό τιποτε άλλο σοβαρότερο. Είμαι σπίτι απο το πρωί σημερα και αναρρωνω. Να ειστε ολοι καλα και μεγάλη προσοχή στους οδηγούς γιατι δεν ξέρεις ποτέ τι σκέφτεται οταν οδηγει.
    Καλή σας μερα...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #170
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Food for thought...
    Σημερινό post από ποδηλατικό forum
    Τώρα δεν θέλω να γίνω κακός άνθρωπος αλλά το παραπάνω ποστ είναι για γέλια

    Σαφώς μ*λάκας ο οδηγός του αυτοκινήτου αν έπραξε έτσι, αλλά σερνόταν "καμια 10αρια μετρα." πέφτωντας από ποδήλατο με αστικές ταχύτητες;;;;; Πέραν του ότι έπεσε καθαρά από τρόμο και πανικό. Επαναλαμβάνω σαφώς ο οδηγός του αυτοκινήτου συμπεριφέρθηκε μ*λακισμένα αν γίναν έτσι τα πράγματα, αλλά εν πάσει περιπτώση ούτε καν τον έκλεισε, και ο τόνος και οι ανακρίβειες του παραπάνω ποστ δεν με οδηγούν στο να τον πάρω πολύ στα σοβαρά.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  6. #171
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Food for thought...
    Σημερινό post από ποδηλατικό forum
    Θα έπρεπε να έχει κάμερα ο οδηγος του αυτοκινήτου;

    Περα απο την πλάκα, περαστικά του, αλλά και οι ποδηλάτες δεν είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον δρόμο, δεν μας λέει αν ήταν δεξία ή στην μέση του δρόμου, αν άκουγε μουσική, πόση απόσταση θα ήθελε για να τον προσπεράσει κάποιος; τι απόσταση αφήνει αυτός όταν προσπερνάει κάποιον;

  7. #172
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να έχει κάμερα ο οδηγος του αυτοκινήτου;

    Περα απο την πλάκα, περαστικά του, αλλά και οι ποδηλάτες δεν είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον δρόμο, δεν μας λέει αν ήταν δεξία ή στην μέση του δρόμου, αν άκουγε μουσική, πόση απόσταση θα ήθελε για να τον προσπεράσει κάποιος; τι απόσταση αφήνει αυτός όταν προσπερνάει κάποιον;
    Τα πιο πολλά από αυτά είναι άσχετα (μουσική κλπ) αν και κατακριτέα.

    Κανονικά θα έπρεπε να είναι στη μέση της λωρίδας και λίγο δεξιά αλλά το αμάξι θα έπρεπε να κάνει κανονική προσπέραση (σαν να προσπερνούσε π.χ. άλλο αμάξι) και όχι να τον στριμώξει/περάσει ξυστά - όπου και να ήταν στη λωρίδα.

    Το φυσιολογικό είναι να αφήνει το αμάξι τουλάχιστον 1,5 μέτρο απόσταση κατά την προσπέραση.

    Το έβαλα γιατί θα ήταν γιατί μια κάμερα στο ποδήλατο θα έπιανε πολύ πιθανόν την πινακίδα του ασυνείδητου.
    Και μιλάμε για ατύχημα που κινδυνεύει άμεσα η σωματική ακεραιότητα των εμπλεκομένων και όχι για ένα τρακάρισμα που στράβωσαν λαμαρίνες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavadias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα δεν θέλω να γίνω κακός άνθρωπος αλλά το παραπάνω ποστ είναι για γέλια

    Σαφώς μ*λάκας ο οδηγός του αυτοκινήτου αν έπραξε έτσι, αλλά σερνόταν "καμια 10αρια μετρα." πέφτωντας από ποδήλατο με αστικές ταχύτητες;;;;; Πέραν του ότι έπεσε καθαρά από τρόμο και πανικό. Επαναλαμβάνω σαφώς ο οδηγός του αυτοκινήτου συμπεριφέρθηκε μ*λακισμένα αν γίναν έτσι τα πράγματα, αλλά εν πάσει περιπτώση ούτε καν τον έκλεισε, και ο τόνος και οι ανακρίβειες του παραπάνω ποστ δεν με οδηγούν στο να τον πάρω πολύ στα σοβαρά.
    Καλά το μήνυμα έχει υπερβολές που ίσως να είναι από το σοκ ή από το νεαρό της ηλικίας του ποδηλάτη ή και τα δύο (το πιο πιθανόν).
    Και το να περάσει ξυστά σου με μεγάλη διαφορά ταχύτητας ένα αμάξι είναι επιθετική συμπεριφορά (που σε βάζει άμεσα σε κίνδυνο). Ακόμα και να μην σε ακουμπήσει. Δεν χρειάζεται να σε κλείσει για να γίνει το κακό.

    Το έβαλα πάντως επειδή τέτοια γίνονται ακόμα και στην πιο πολιτισμένη οδηγικά σε σχέση με την Ελλάδα, Ελβετία.

    Εμένα μου έχουν τύχει τέτοια ακόμα και αν κάποια μπορεί να έχουν γίνει από απροσεξία του οδηγού.
    Δλδ, έχει τύχει κάποιος να επιμένει με το έτσι θέλω να περάσει (επειδή ήμουν ευγενικός και έπιανα αρκετά δεξιά - δεν το κάνω τόσο πια). Να περνάει και να μου χτυπάει με τον καθρέπτη του, τον αγκώνα μου.

    Το πρόβλημα δεν είναι αν με πόνεσε ή όχι. Αλλά ότι μαλακίστηκε και ήθελε να περάσει με το έτσι θέλω. Και στο τέλος έβαλε τη ζωή μου σε κίνδυνο επειδή μπορούσα να είχα χάσει την ισορροπία μου και να πέσω μπροστά από τα αμάξια που έρχονταν από πίσω.

    Και ναι δε με έκλεισε, δε με τραυμάτισε αλλά με έβαλε σε σοβαρό κίνδυνο.
    Όπως και τον παραπάνω. Θεωρητικά δεν τον ακούμπησε αλλά...

    Για τους παραπάνω λόγους σκέφτομαι και εγώ να έχω μόνιμα ανοικτή την κάμερα αλλά βαριέμαι.
    Και δεν έχει και πολύ νόημα. Επειδή αν γίνει η μαλακία θα είναι μάλλον πολύ αργά.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #173
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πιο πολλά από αυτά είναι άσχετα (μουσική κλπ) αν και κατακριτέα.

    Κανονικά θα έπρεπε να είναι στη μέση της λωρίδας και λίγο δεξιά αλλά το αμάξι θα έπρεπε να κάνει κανονική προσπέραση (σαν να προσπερνούσε π.χ. άλλο αμάξι) και όχι να τον στριμώξει/περάσει ξυστά - όπου και να ήταν στη λωρίδα.

    Το φυσιολογικό είναι να αφήνει το αμάξι τουλάχιστον 1,5 μέτρο απόσταση κατά την προσπέραση.

    Το έβαλα γιατί θα ήταν γιατί μια κάμερα στο ποδήλατο θα έπιανε πολύ πιθανόν την πινακίδα του ασυνείδητου.
    Και μιλάμε για ατύχημα που κινδυνεύει άμεσα η σωματική ακεραιότητα των εμπλεκομένων και όχι για ένα τρακάρισμα που στράβωσαν λαμαρίνες.

    - - - Updated - - -



    Καλά το μήνυμα έχει υπερβολές που ίσως να είναι από το σοκ ή από το νεαρό της ηλικίας του ποδηλάτη ή και τα δύο (το πιο πιθανόν).
    Και το να περάσει ξυστά σου με μεγάλη διαφορά ταχύτητας ένα αμάξι είναι επιθετική συμπεριφορά (που σε βάζει άμεσα σε κίνδυνο). Ακόμα και να μην σε ακουμπήσει. Δεν χρειάζεται να σε κλείσει για να γίνει το κακό.

    Το έβαλα πάντως επειδή τέτοια γίνονται ακόμα και στην πιο πολιτισμένη οδηγικά σε σχέση με την Ελλάδα, Ελβετία.

    Εμένα μου έχουν τύχει τέτοια ακόμα και αν κάποια μπορεί να έχουν γίνει από απροσεξία του οδηγού.
    Δλδ, έχει τύχει κάποιος να επιμένει με το έτσι θέλω να περάσει (επειδή ήμουν ευγενικός και έπιανα αρκετά δεξιά - δεν το κάνω τόσο πια). Να περνάει και να μου χτυπάει με τον καθρέπτη του, τον αγκώνα μου.

    Το πρόβλημα δεν είναι αν με πόνεσε ή όχι. Αλλά ότι μαλακίστηκε και ήθελε να περάσει με το έτσι θέλω. Και στο τέλος έβαλε τη ζωή μου σε κίνδυνο επειδή μπορούσα να είχα χάσει την ισορροπία μου και να πέσω μπροστά από τα αμάξια που έρχονταν από πίσω.

    Και ναι δε με έκλεισε, δε με τραυμάτισε αλλά με έβαλε σε σοβαρό κίνδυνο.
    Όπως και τον παραπάνω. Θεωρητικά δεν τον ακούμπησε αλλά...

    Για τους παραπάνω λόγους σκέφτομαι και εγώ να έχω μόνιμα ανοικτή την κάμερα αλλά βαριέμαι.
    Και δεν έχει και πολύ νόημα. Επειδή αν γίνει η μαλακία θα είναι μάλλον πολύ αργά.
    θα είμαι αρκετά offtopic αν το συνεχίσω όποτε το αφήνω

  9. #174
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πιο πολλά από αυτά είναι άσχετα (μουσική κλπ) αν και κατακριτέα.

    Κανονικά θα έπρεπε να είναι στη μέση της λωρίδας και λίγο δεξιά αλλά το αμάξι θα έπρεπε να κάνει κανονική προσπέραση (σαν να προσπερνούσε π.χ. άλλο αμάξι) και όχι να τον στριμώξει/περάσει ξυστά - όπου και να ήταν στη λωρίδα.

    Το φυσιολογικό είναι να αφήνει το αμάξι τουλάχιστον 1,5 μέτρο απόσταση κατά την προσπέραση.

    Το έβαλα γιατί θα ήταν γιατί μια κάμερα στο ποδήλατο θα έπιανε πολύ πιθανόν την πινακίδα του ασυνείδητου.
    Και μιλάμε για ατύχημα που κινδυνεύει άμεσα η σωματική ακεραιότητα των εμπλεκομένων και όχι για ένα τρακάρισμα που στράβωσαν λαμαρίνες.

    - - - Updated - - -



    Καλά το μήνυμα έχει υπερβολές που ίσως να είναι από το σοκ ή από το νεαρό της ηλικίας του ποδηλάτη ή και τα δύο (το πιο πιθανόν).
    Και το να περάσει ξυστά σου με μεγάλη διαφορά ταχύτητας ένα αμάξι είναι επιθετική συμπεριφορά (που σε βάζει άμεσα σε κίνδυνο). Ακόμα και να μην σε ακουμπήσει. Δεν χρειάζεται να σε κλείσει για να γίνει το κακό.

    Το έβαλα πάντως επειδή τέτοια γίνονται ακόμα και στην πιο πολιτισμένη οδηγικά σε σχέση με την Ελλάδα, Ελβετία.

    Εμένα μου έχουν τύχει τέτοια ακόμα και αν κάποια μπορεί να έχουν γίνει από απροσεξία του οδηγού.
    Δλδ, έχει τύχει κάποιος να επιμένει με το έτσι θέλω να περάσει (επειδή ήμουν ευγενικός και έπιανα αρκετά δεξιά - δεν το κάνω τόσο πια). Να περνάει και να μου χτυπάει με τον καθρέπτη του, τον αγκώνα μου.

    Το πρόβλημα δεν είναι αν με πόνεσε ή όχι. Αλλά ότι μαλακίστηκε και ήθελε να περάσει με το έτσι θέλω. Και στο τέλος έβαλε τη ζωή μου σε κίνδυνο επειδή μπορούσα να είχα χάσει την ισορροπία μου και να πέσω μπροστά από τα αμάξια που έρχονταν από πίσω.

    Και ναι δε με έκλεισε, δε με τραυμάτισε αλλά με έβαλε σε σοβαρό κίνδυνο.
    Όπως και τον παραπάνω. Θεωρητικά δεν τον ακούμπησε αλλά...

    Για τους παραπάνω λόγους σκέφτομαι και εγώ να έχω μόνιμα ανοικτή την κάμερα αλλά βαριέμαι.
    Και δεν έχει και πολύ νόημα. Επειδή αν γίνει η μαλακία θα είναι μάλλον πολύ αργά.
    Mηπως ομως ειναι προβλημα γενικοτερα των δικυκληστων; Θυμαμαι χρονια πριν φιλος, που κατεβαινε την Αλεξανδρας, αναμεσα στη ΓΑΔΑ και τα Δικαστηρια, με παπακι και πορεια στη μεσαια λωριδα, οταν τον προσπερασε απο την αριστερη λωριδα αυτοκινητο κυριολεκτικα με τα χιλια, παρολο που οχι μονον δεν τον ακουμπησε αλλα ειχε και μια αποσταση, το φυσημα και μονο τον πεταξε, τον εκανε να πεσει. να συρθει και να τραυματισει και χερια ποδια κι ας φορουσε μπουφαν και παντελονι.

    Θελω να πω, πως εξ ορισμου σε ενα δικυκλο, ο αναβατης ειναι 100% εκτεθειμενος και σε ολες τις συνθηκες. Αρα μοιραια κινδυνευει οχι τοσο το πραγμα, υλικο, περιουσια του, κατι για το οποιο μια καμερα θα μπορουσε να φανει χρησιμη, αλλα η σωματικη του υγεια και ακεραιοτητα. Δηλαδη ακομα και μια καμερα ενος δικυκλιστη, ποσο χρησιμη ειναι οταν τελικα αυτος μεινει αναπηρος ή σκοτωθει; Στο να παρει αποζημιωση αποδεικνυοντας τον φταιχτη; Ποσο αποτιμαται μια ζωη;

    Μηπως το προβλημα ηταν και ειναι η κυκλοφοριακη, αλλα και η γενικοτερη, παιδεια;

  10. #175
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικαστήριο μάλλον θα σου πούνε οτι αυτό που έχεις δεν μπορείς να του κάνεις χρήση, μετά θα σου κάνει και μια ξεγυρισμένη μήνυση ο αστυνομικός και θα σου έρθει κουτάκι!

    Στην πραγματικότητα ζούμε, εσύ μάλλον νομίζεις οτι θα μπορέσεις να κάνεις κάτι σε αστυνομικό με τέτοια μέσα
    Επειδή η ζωή μας προλαβαίνει:

    60χρονος καταγγέλλει αστυνομικούς για ξυλοδαρμό στα Γιάννενα

    Επειδή ο τύπος που τις έφαγε είναι πατέρας φίλου συγγενή μου, η εκδοχή του είναι η εξής:
    προσπάθησε να πάει με το φορτηγάκι του στο μαγαζί του και είδε ένα αμάξι να κλείνει τον δρόμο, λέει πως ΔΕΝ κόρναρε (αλλά και να κόρναρε, δεν κατάλαβα που είναι το έγκλημα, όλοι το έχουμε κάνει κατά καιρούς, και σίγουρα δεν αξίζει να σε κάνουν μαύρο και δη αστυνομικοί), αυτοί τον έγραψαν στα παπάκια τους, αυτός κατέβηκε και πήγε προς το αμάξι τους, ακολούθησε συνομιλία και αυτοί κατέβηκαν και τον σάπισαν στο ξύλο (στο νοσοκομείο κατέληξε).
    Τώρα το ερώτημα είναι: ακόμα και να σου κορνάρει και να σου φωνάξει "κάνε στην άκρη ρε λαλάκα" ένας 60φεύγα άνθρωπος, εσύ 30άρης αστυνομικός βγαίνεις απ΄το αμάξι και τον σαπίζεις στο ξύλο ; ; ; Μάλλον όχι.
    Διεκομίσθη στο νοσοκομείο, προσπάθησαν να ζητήσουν συγγνώμη, αλλά ο τύπος θα το φτάσει στα άκρα γιατί υπάρχουν μάρτυρες (αυτοί φώναξαν την ένστολη Αστυνομία).
    Το ζήτημα είναι σε μια τέτοια περίπτωση, μία κάμερα θα βοηθούσε ναι ή όχι ; Μάρτυρες υπάρχουν, αλλά φανταστείτε να υπάρχει και οπτικό υλικό.
    Οι αστυνομικοί φυσικά, ως γνώστες και αυτοί του Ποινικού Κώδικα (άλλωστε ανταπάντησαν με μήνυση και αυτοί για... ξυλοδαρμό!) σίγουρα θα τον έτρεχαν για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

    Το ευτύχημα ήταν ότι υπήρχαν μάρτυρες καθότι έγινε μέσα στην πόλη, διαφορετικά και στο περιστατικό που παρέθεσα παραπάνω εγώ στην ερημιά, άντε βρες άκρη, ο λόγος εναντίον του λόγου του αστυνομικού.

    Btw, ο τύπος έχει βάλει κατάλληλο δικηγόρο και θα τους τρέξει σε όλα τα επίπεδα.

    Y.Γ
    Το μουλάρωμα αλλά cyborg των ασφαλίτικων ΙΧ στον δρόμο το έχω ζήσει και εγώ, απλά εγώ έκανα ελιγμό και τον απέφυγα, δεν βγήκα απ ΄το αμάξι να ζητήσω τον λόγο...

  11. #176
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή η ζωή μας προλαβαίνει:

    60χρονος καταγγέλλει αστυνομικούς για ξυλοδαρμό στα Γιάννενα

    Επειδή ο τύπος που τις έφαγε είναι πατέρας φίλου συγγενή μου, η εκδοχή του είναι η εξής:
    προσπάθησε να πάει με το φορτηγάκι του στο μαγαζί του και είδε ένα αμάξι να κλείνει τον δρόμο, λέει πως ΔΕΝ κόρναρε (αλλά και να κόρναρε, δεν κατάλαβα που είναι το έγκλημα, όλοι το έχουμε κάνει κατά καιρούς, και σίγουρα δεν αξίζει να σε κάνουν μαύρο και δη αστυνομικοί), αυτοί τον έγραψαν στα παπάκια τους, αυτός κατέβηκε και πήγε προς το αμάξι τους, ακολούθησε συνομιλία και αυτοί κατέβηκαν και τον σάπισαν στο ξύλο (στο νοσοκομείο κατέληξε).
    Τώρα το ερώτημα είναι: ακόμα και να σου κορνάρει και να σου φωνάξει "κάνε στην άκρη ρε λαλάκα" ένας 60φεύγα άνθρωπος, εσύ 30άρης αστυνομικός βγαίνεις απ΄το αμάξι και τον σαπίζεις στο ξύλο ; ; ; Μάλλον όχι.
    Διεκομίσθη στο νοσοκομείο, προσπάθησαν να ζητήσουν συγγνώμη, αλλά ο τύπος θα το φτάσει στα άκρα γιατί υπάρχουν μάρτυρες (αυτοί φώναξαν την ένστολη Αστυνομία).
    Το ζήτημα είναι σε μια τέτοια περίπτωση, μία κάμερα θα βοηθούσε ναι ή όχι ; Μάρτυρες υπάρχουν, αλλά φανταστείτε να υπάρχει και οπτικό υλικό.
    Οι αστυνομικοί φυσικά, ως γνώστες και αυτοί του Ποινικού Κώδικα (άλλωστε ανταπάντησαν με μήνυση και αυτοί για... ξυλοδαρμό!) σίγουρα θα τον έτρεχαν για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

    Το ευτύχημα ήταν ότι υπήρχαν μάρτυρες καθότι έγινε μέσα στην πόλη, διαφορετικά και στο περιστατικό που παρέθεσα παραπάνω εγώ στην ερημιά, άντε βρες άκρη, ο λόγος εναντίον του λόγου του αστυνομικού.

    Btw, ο τύπος έχει βάλει κατάλληλο δικηγόρο και θα τους τρέξει σε όλα τα επίπεδα.

    Y.Γ
    Το μουλάρωμα αλλά cyborg των ασφαλίτικων ΙΧ στον δρόμο το έχω ζήσει και εγώ, απλά εγώ έκανα ελιγμό και τον απέφυγα, δεν βγήκα απ ΄το αμάξι να ζητήσω τον λόγο...
    Δύσκολα θα υπήρχε υλικο απο την κάμερα του, όπως είπες πήγε για να ζητήσει τα ρέστα.

    Πραγματικά όμως, είναι κάτι που το έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φόρες, επείδη μάλιστα ζώ στην πραγματικότητα, ξέρω πολύ καλά πως αν βγω΄απο το αμαξί θα πρέπει να είμαι έτοιμος και να μπορώ φυσικά να τον βάλω τον άλλον κάτω.

    Αυτός όπως λες 60χρόνος, βγήκε για να την πέσει σε ΔΥΟ 30χρόνους, sorry αλλά λάθος του. (δεν μιλάμε πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα, αλλά για την πραγματικότητα).

    Εφόσον λοιπόν υπάρχουν μάρτυρες για ποιο λόγο το ψάχνουμε;

  12. #177
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Το "βγαίνω απ΄το αμάξι" πάει την όλη κατάσταση σε ένα εντελώς άλλο επίπεδο, θα συμφωνήσω μαζί σου, προσωπικά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα, κανονικά το πρέπον δεν είναι οι διαπληκτισμοί και οι παρατηρήσεις, αλλά και το δικό σου μουλάρωμα και η κλήση της κανονικής Αστυνομίας για τα περαιτέρω.
    Ο χρόνος αντίδρασης αυτής εξαρτάται, σε μια πόλη όπως τα Γιαννένα δεν νομίζω να χρειαστούν πάνω από λίγα λεπτά, δεν είναι Αθήνα, έχω τύχει μάρτυρας σε ξυλίκι στο κέντρο της Χίου να σκάνε εντός 2λεπτου ένστολοι, ασφαλίτες, ΔΙΕΣ κτλ. Δίπλα είναι τα τμήματα σε τόσο μικρές πόλεις.

    Εεεκεί αρχίζεις να τραβάς την όλη φάση με την κάμερα του κινητού σου ενημερώνοντάς τους φυσικά, και αρχίζει το γέλιο.

    Αυτά σε μια πολιτισμένη χώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 13-11-16 στις 22:14.

  13. #178
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mηπως ομως ειναι προβλημα γενικοτερα των δικυκληστων; Θυμαμαι χρονια πριν φιλος, που κατεβαινε την Αλεξανδρας, αναμεσα στη ΓΑΔΑ και τα Δικαστηρια, με παπακι και πορεια στη μεσαια λωριδα, οταν τον προσπερασε απο την αριστερη λωριδα αυτοκινητο κυριολεκτικα με τα χιλια, παρολο που οχι μονον δεν τον ακουμπησε αλλα ειχε και μια αποσταση, το φυσημα και μονο τον πεταξε, τον εκανε να πεσει. να συρθει και να τραυματισει και χερια ποδια κι ας φορουσε μπουφαν και παντελονι.

    Θελω να πω, πως εξ ορισμου σε ενα δικυκλο, ο αναβατης ειναι 100% εκτεθειμενος και σε ολες τις συνθηκες. Αρα μοιραια κινδυνευει οχι τοσο το πραγμα, υλικο, περιουσια του, κατι για το οποιο μια καμερα θα μπορουσε να φανει χρησιμη, αλλα η σωματικη του υγεια και ακεραιοτητα. Δηλαδη ακομα και μια καμερα ενος δικυκλιστη, ποσο χρησιμη ειναι οταν τελικα αυτος μεινει αναπηρος ή σκοτωθει; Στο να παρει αποζημιωση αποδεικνυοντας τον φταιχτη; Ποσο αποτιμαται μια ζωη;

    Μηπως το προβλημα ηταν και ειναι η κυκλοφοριακη, αλλα και η γενικοτερη, παιδεια;
    Εεε ναι, κάπου εκεί είναι η ουσία. Η κάμερα καλή είναι αλλά και εγώ πιστεύω ότι αν γίνει το κακό, επειδή είσαι τόσο εκτεθειμένος θα σε νοιάζουν άλλα πράγματα.

    Και επειδή ο ποδηλάτης είναι εκτεθειμένος χειρότερα και από μηχανή (μια που δεν έχει ούτε την επιτάχυνση ή την ταχύτητά της) θέλει σύνεση και σεβασμό από όλους. Και αυτός προς τους άλλους & τον εαυτό του αλλά και των άλλων προς αυτόν.

    Σε γενικές γραμμές με λίγη προσπάθεια, ευγένεια και αμυντική οδήγηση λύνονται τα περισσότερα προβλήματα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #179
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε γενικές γραμμές με λίγη προσπάθεια, ευγένεια και αμυντική οδήγηση λύνονται τα περισσότερα προβλήματα.
    Πιο απλό είναι να απαγορευθεί η χρήση ποδηλάτων εκτός από τις παιδικές χαρές

  15. #180
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και να λοιπόν που έγινα μάρτυρας με την κάμερα σοβαρού ατυχήματος το οποίο είχε να κάνει με πρόσκρουση ΙΧ αυτοκινήτου με μηχανή. Το αυτοκίνητο όχι απλά πέρασε stop, δεν μείωσε καν ταχύτητα, κάτι που δείχνει πως είτε ο οδηγός ήταν αφηρημένος, είτε ακολουθούσε κάποιο GPS χωρίς να κοιτά τον δρόμο, είτε, είτε, είτε...

    Χθες μου ζητήθηκε το video καθώς ο άνθρωπος με την μηχανή έχει υποστεί πολλαπλό κάταγμα στο πόδι και από θαύμα γλύτωσε τα χειρότερα. Ευτυχώς έκανε το αυτονόητο και φόραγε κράνος. Ο ΙΧς έχει εξαφανιστεί μια εβδομάδα, ούτε να ρωτήσει πως είναι ο άνθρωπος που χτυπήθηκε (που είναι και μεγάλος ηλικιακά). Το video είναι αμείλικτο. Το IX φαίνεται να περνάει με ταχύτητα, από την εμπειρία μου θα έλεγα γύρω στα 60-70χλμ τη διασταύρωση.

    Δεν ξέρω τι θα κάνει ο δικηγόρος που το ζήτησε. Αν υπάρχει κοινοτική οδηγία-απόφαση για τέτοια videos, κάθε βοήθεια με πηγή θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Σελ. 12 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  3. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 11:57
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 17:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας