Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ooredoo
    Καλημέρα,

    Τι θέλω να κάνω: Να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου από οποιοδήποτε μέρος που έχει σύνδεση στο ίντερνετ, όχι ftp server. Δηλαδή, να μπορώ να ανοίγω κείμενα και pdf, να streamάρω μουσική και ταινίες και να μπορώ να γράφω/σβήνω στο δίσκο.

    Τι σκέφτηκα: Έχω ήδη ένα router με lan ports διαθέσιμες. Αγοράζω ένα seagate central (πχ http://www.amazon.co.uk/Seagate-STCG...eagate+central, το οποίο διαθέτει επίσης εφαρμογές για να μπαίνεις από tablet, smartphone και pc/laptop, το συνδέω σε μια lan port του router μου, κάνω και τις απαραίτητες ρυθμίσεις και είμαι έτοιμος.

    Τι μπορεί να πάει στραβά:
    1. Το router που έχω τώρα να μην υποστηρίζει λειτουργίες απομακρυσμένης πρόσβασης, πέρα από ftp.
    2. Μένω σε ουρανοξύστη στο Κατάρ και μοιράζομαι τη σύνδεση που μας προσφέρει ο ιδιοκτήτης του ουρανοξύστη. Μπορεί να συναντήσω προβλήματα με την ασφάλεια που χρησιμοποιούν αυτοί.
    3. Πολύ αργές ταχύτητες.

    Αν μπορεί κάποιος να δώσει κάποια συμβουλή για το αν είμαι στο σωστό δρόμο γι' αυτό που πρέπει να κάνω ή αν έχει κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο seagate central ευπρόσδεκτη. Αν επίσης γνωρίζει κάποιος από τους παλιούς χρήστες του φόρουμ κάποιο οδηγό για το πώς να καταφέρω να κάνω αυτό που θέλω επίσης δεκτό!!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ooredoo
    Ο seagate central αγοράστηκε και δουλεύει άψογα με το edimax BR-6258n ρουτεράκι που έχω. Δεν αντιμετώπισα τελικά προβλήματα με το ρούτερ της κεντρικής διαχείρισης της πολυκατοικίας. Μέσω seagate media app και κάποιων άλλων εφαρμογών που υπάρχουν στο app store είναι διαθέσιμος από απόσταση.

    Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι mapping τον δίσκο στο laptop μου έτσι ώστε όταν μετακινούμαι από το σπίτι με το laptop να τον έχω άμεσα διαθέσιμο. Γνωρίζει κανείς πώς να βρω την ip με την οποία συνδέεται ο δίσκος στο ίντερνετ ή μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για mapping nas hdd?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 15:54
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-14, 19:27
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-14, 12:21
  4. Πρόσβαση στο router από εξωτερική IP
    Από superalex405 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 20:48
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 23:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας