Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Σε επιχείρηση θα χρειαστώ να βάλω ένα hotspot, σαν κύριο μόντεμ θα αντικατασταθεί του παρόχου με κάποιο άλλο για το οποίο ακόμα ψάχνομαι. Προς το παρόν επάνω στου παρόχου (οτέ) κάνω κάποιες δοκιμές. Για ρούτερ χρησιμοποιώ το παλιό, καλό, αθάνατο wrt54gl με ddwrt last build 14896 firmware. Τα δύο μηχανάκια ενώνονται μεταξύ τους μέσω wifi έχοντας ρυθμίσει το μόντεμ 192,168,1,1 και το ρούτερ 192,68,1,2 . Στο ρούτερ είναι ενεργοποιημένο το repeater bridge με ίδιο ssid και wifi code με ένα vlan να δίνει διαφορετικό όνομα ssid για να μη το μπερδεύω με τον εξοπλισμό που συνδέεται στο γραφείο με το μόντεμ.

Με ενδιαφέρει να μπορεί κάποιος να συνδέεται με limit στην ταχύτητα (24άρα) στο 1mbps για 30 λεπτά μάξιμουμ χρόνο με κομμένες adult pages κλπ. Προς το παρόν ακριβώς επειδή έχω το wrt54gl αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία www.hotspotsystem.com , που υποστηρίζει το εν λόγω ρούτερ in build. Σου δίνει αρκετές δυνατότητες ακόμα και μελλοντικά με δικιά μου splash screen, facebook like κλπ, αφού πρώτα κάνω το αναθεματισμένο να δουλέψει.

Πού κολλάω τώρα: Όλα έχουν γίνει ακολουθώντας το βήματα που περιγράφει η εταιρεία στο site της. ΟΜΩΣ τη στιγμή που θα πατήσω το τελευταίο save στο ρούτερ, αποθηκεύει τις ρυθμίσεις που πρέπει, επικοινωνεί με ο σέρβερ του site και ακολούθως δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα στο ρούτερ. Χρησιμοποιώ καλώδιο, κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις και μπαίνω και βλέπω πως αλλάζει το ssid που κάνει repeater bridge με ένα δικό του όνομα. Πώς γίνεται να μην αλλάζει το όνομα και να μένει το δικό μου, αυτό που έχω βάλει με επακόλουθο να μπορώ να συνδεθώ. Όλα από μεριάς του site δείχνουν οκ πάντως...

Σε περίπτωση που δε γίνεται αυτό που ζητάω, υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία που να αξιοποιεί το ddwrt για να μη το παροπλίσω, αλλά να μπορώ να κάνω αυτά που θέλω, limit connection, pages, facebook like για login screen, splash screen της επιχείρησης?

Αν δε γίνεται ούτε αυτό, τι να αγοράσω ώστε να μπορώ να κάνω αυτό που θέλω? mikrotik? Περιορισμός budget 150 για ότι χρειαστεί και 150 για μόντεμ καινούριο (όποιος θέλει ας πει τη γνώμη του και για μόντεμ)

Ξέχασα να επισημάνω πως το μέγιστο μέσα στη μέρα ατόμων που θα χρησιμοποιούν το hotspot είναι 10-30 άτομα καθώς η επιχείρηση δεν είναι καφετέρια, ούτε ξενοδοχείο.

Ευχαριστώ!