Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Ποιόν ήσυχο HDD 2,5" 500-1000 Gb 7200rpm προτείνετε για laptop?

    O WESTERN DIGITAL WD7500BPKX 750GB BLACK SATA είναι ήσυχος ή βουϊζει και έχει vibration?

    (Για τις ανάγκες μου δεν ήλθε ακόμα η ώρα για SSD)
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Ήσυχος και 7200RPM 2.5" ακούγεται λίγο οξύμωρο. Πάντως δεν θα έχεις κραδασμούς.
    Αν και τα 28 dbA που αναφέρει η WD δεν είναι πολλά, εξαρτάται τι εννοείς εσύ ήσυχο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήσυχος και 7200RPM 2.5" ακούγεται λίγο οξύμωρο. Πάντως δεν θα έχεις κραδασμούς.
    Αν και τα 28 dbA που αναφέρει η WD δεν είναι πολλά, εξαρτάται τι εννοείς εσύ ήσυχο.
    Έχω ένα blue σε εξωτερική θήκη και όταν την ακουμπώ με το χέρι αισθάνομαι vibration. Θα έβαζα αυτόν στο λαπτοπ αλλά μάλλον θα αισθανομαι πάλι αυτό το vibration. Kαι επειδή τα χέρια μου είναι πάνω στο λαπτόπ θα με ενοχλεί...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει περίπτωση, μηχανικός δίσκος, να μήν έχει δονήσεις ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση, μηχανικός δίσκος, να μήν έχει δονήσεις ;
    Αυτός που έχει τώρα μέσα (Τοshiba 5400) δεν έχει.
    Και στο λαπτοπ της γυναίκας μου επίσης δεν έχει.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν εχουν αυτοι γιατι και ειναι 5400 και αργοι ειδικα για λιγο θορυβο. επισης μακρια απο black σε λαπτοπ, ζεσταίνονται πολυ, βαλε blue μονο.
    εγω θα προτεινα ssd και εναν εξωτερικο για οτι αλλο θες (η κανενα "κιτ" που βγαζεις το dvd και βαζεις δευτερο σκληρο ωστε να βαλεις εκει δευτερο μεγαλο). μην περιμενεις να δεις καμια διαφορα σε ταχυτητες οτι hdd και να βαλεις.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Σε ευχαριστώ πολύ, είναι σημαντικά αυτά που λες.

    Έχω αυτόν τον blue (Western Digital Scorpio Blue WD5000BEVT 500GB 5400 RPM 8MB Cache SATA 3.0Gb/s 2.5" Internal Notebook Hard Drive Bare Drive) σε θήκη και μάλλον θα δοκιμάσω να δώ αν κάνει vibration και όταν τον βάλω στο λαπτοπ.

    Δεν μπορώ να βγάλω το DVD γιατί δεν είναι με συρταράκι αλλά με σχισμή και τραβάει μέσα το δισκάκι.

    Αν και δεν σκοτίζομαι για την ταχύτητα, ίσως βάλω τελικά SSD. Λένε ότι αν χαλάσει δεν χάνεις τα δεδομένα, μπορείς να τα διαβάσεις, απλά δεν μπορείς να γράψεις.

    Υπάρχει και αυτός εδώ ο hybrid αλλά είναι πανάκριβος, δεν έχει νόημα.

    Καμμιά καλή πρόταση για SSD 256Gb? Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία πάνω απ' όλα...
    Ή να περιμένω να πέσουν οι τιμές των 512 Gb?
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  8. #8
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Το Dell Vostro μου, φόραγε από μαμά ένα Seagate Momentus 500 GB, 7200σαλ (ST9500423AS). Ποτέ δεν άκουσα/ένιωσα τίποτα, 3 χρόνια τώρα. Και μπορεί να μην το χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά κατά καιρούς το έχω ως κύριο μηχάνημα για διαστήματα από 2 εβδομάδες μέχρι 3 μήνες, χ24/7, τρέχοντας μέχρι 2 VM ταυτόχρονα.
    Με βάση αυτήν την εμπειρία, πήρα και έβαλα τον ίδιο ακριβώς δίσκο (κυκλοφορούσε τότε ακόμα) στο Inspiron της γυναίκας, όταν έβγαλε bad sectors ο WD Blue που φόραγε από μαμά. Ούτε από αυτό έχουμε ακούσει ποτέ το παραμικρό και κλείνει 2 χρόνια καθημερινής χρήσης.
    Μπορεί να είμαι οπαδός της WD, αφού στα σταθερά έχω παντού δικούς της δίσκους. Όμως, έχω και ένα συρτάρι με παραγκωνισμένους δίσκους που δεν τους εμπιστεύομαι επειδή μερικοί sectors λοξοδρόμησαν. Όταν ξαναχρειαστεί να αλλάξω μεγάλο δίσκο, πιθανότατα προς Seagate θα πάω.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχουν αυτοι γιατι και ειναι 5400 και αργοι ειδικα για λιγο θορυβο. επισης μακρια απο black σε λαπτοπ, ζεσταίνονται πολυ, βαλε blue μονο.
    εγω θα προτεινα ssd και εναν εξωτερικο για οτι αλλο θες (η κανενα "κιτ" που βγαζεις το dvd και βαζεις δευτερο σκληρο ωστε να βαλεις εκει δευτερο μεγαλο). μην περιμενεις να δεις καμια διαφορα σε ταχυτητες οτι hdd και να βαλεις.
    Έβαλα δοκιμαστικά τον blue. Βγάζει κάποιο vibration στην επιφάνεια του λαπτοπ. Ίσως επειδή είναι recertified...
    Επειδή είμαι λίγο ιδιότροπος στο θόρυβο και στις δονήσεις δεν θα του τον φορέσω.

    Ο υπάρχων Toshiba 5400 750Gb ξεκίνησε με 76% υγεία όταν πήρα το λαπτόπ (εκθεσιακό από MM). Μετά από 2-3 χρόνια πήγε στο 66%, ξανανέβηκε στο 72% και τώρα ξανάπεσε στο 65%. Σκέφτομαι ότι μπορεί να με αφήσει.

    Το περίεργο είναι ότι στο chkdisk των Windows7 έβγαλε 2 bad sectors αλλά στο HD sentinel δεν δείχνει bad sectors (δείχνει μόνο 32 weak sectors)... Πώς

    - - - Updated - - -

    Είδα και αυτόν που είναι οικονομικός...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  10. #10
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γιατι δεν κοιτας ελλαδα για σκληρο? δεν εχουμε τοσο μεγαλες διαφορες στις τιμες... και επειδη ειναι κατι που χαλαει η ερχεται χαλασμενο ευκολα θα ταλεπωριεσε μετα!
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Μου φαίνεται ότι τελικά θα προτιμήσω Seagate SSHD. Έχω μπερδευτεί όμως. Νομίζω ένα μοντέλο 1ΤΒ αλλά τί είναι όλα αυτά εδώ?

    ΥΓ Από Ελλάδα θα τον πάρω...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  12. #12
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Τελικά έχω απορρίψει όλους τους 7200 λόγω κατανάλωσης

    Θα πάρω έναν 5400 rpm σε 1ΤΒ και η επιλογή μου θα είναι ανάμεσα σε:

    WD blue , WD Red (η μόνη διαφορά που διαβάζω στις προδιαγραφές είναι ότι ο blue έχει 5400 rpm και ο red έχει IntelliPower. Αυτό του red είναι σαν τους Green και οι Red προορίζονται για Raid. Τελικά ποιός είναι καλύτερος και πιό αξιόπιστος?

    Επίσης πολύ σοβαρά σκέφτομαι τον Seagate SSHD.

    Πάσα βοήθεια/άποψη ευπρόσδεκτη...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έχω απορρίψει όλους τους 7200 λόγω κατανάλωσης

    Θα πάρω έναν 5400 rpm σε 1ΤΒ και η επιλογή μου θα είναι ανάμεσα σε:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης πολύ σοβαρά σκέφτομαι τον Seagate SSHD.

    Πάσα βοήθεια/άποψη ευπρόσδεκτη...
    Εγώ λέω να αφήσεις τις μλκίες και να κάνεις μία σοβαρή αγορά.

    Να πας σε SSD.

    Ούτε αναξιόπιστες υβριδικές μπούρδες σαν την 2η που αναφέρεις, ούτε μία μπούρδα των 5400RPM σαν την 1η, που θα σε στείλει κυριολεκτικά στον νευρολόγο καθώς θα σέρνεται.

    Να πας να πάρεις έναν σοβαρό SSD, είτε Intel είτε Samsung.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Σε ευχαριστώ σλλά 5400 rpm δίσκο 750 Gb έχω τώρα και τα νευρα μου είναι εντάξει.
    Απλά έχει πέσει η υγεία του στο 65% και ανησυχώ.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  15. #15
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Sorry για το ξεθαμα, αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται, αφου καθως εκανα αναζητηση για δισκο και μοντελο που αναφερθηκε σε αυτο το τοπικ, επεσα εδω μεσα.
    Ο δισκος λοιπον, 2-3 μερες αφου διαβασα αυτο το τοπικ, ηρθε... επομενως.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχουν αυτοι γιατι και ειναι 5400 και αργοι ειδικα για λιγο θορυβο. επισης μακρια απο black σε λαπτοπ, ζεσταίνονται πολυ, βαλε blue μονο.
    εγω θα προτεινα ssd και εναν εξωτερικο για οτι αλλο θες (η κανενα "κιτ" που βγαζεις το dvd και βαζεις δευτερο σκληρο ωστε να βαλεις εκει δευτερο μεγαλο). μην περιμενεις να δεις καμια διαφορα σε ταχυτητες οτι hdd και να βαλεις.
    o black WD7500bpkx-00HPJT0 που εβαλα στο λαπτοπ μου (7200rpm 16Mb cache) λειτουργει σε ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ θερμοκρασια απο τον Toshiba των 5400rpm που ειχα. (αυτη τη στιγμη ειναι σε 28 βαθμους idle - χρησιμοποιω βαση - και σε full load μετα απο acronis restore των 60Gb + αλλα 400Gb data.. μιλαμε για 1 ωρα+ δεν ανεβασε πανω απο 39. Ολα αυτα οταν ο εξωτερικος εγραφε 44 βαθμους στις 5400.)

    Ως προς τον θορυβο της περιστροφης ειναι στα ιδια επιπεδα (τα specs αναφερουν 2dbA Πιο πανω... ΚΛΑΙΝ!) ενω οταν διαβαζει/γραφει παλι ακουγεται το ιδιο, αλλα με διαφορετικη συχνοτητα ηχου, που τον κανει λιγοτερο ενοχλητικο.

    Εχεις λαπτοπ; Εχεις δοκιμασει 7200άρη η απλα ετσι λεμε αυθαιρετα πραγματα;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εσωτερικός Σκληρός Δίσκος 500GB HDD 2.5"
    Από topmar στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-14, 00:01
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-14, 09:52
  3. HDD 3.5" Για κατεβαστήρι
    Από divinesheet στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-14, 09:59
  4. HDD 2.5"
    Από minasv στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-14, 22:17
  5. Σκληρος δισκος 2.5" 320 Gb 5400rpm Sata
    Από Morx στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας