Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα σε όλους.
    Έχω εναν kerio mail server o οποιος είναι τοπικά στην εταιρία και "κατεβάζει" τα email με fetchmail από "έξω".Όλοι συνδέονται στο τοπικό server και έχουν το webmail τους και την αρχειοθετησή τους.
    Ο τοπικός server μέσω ενός account relay συνδεέται στον εξωτερικό οπού και απο εκεί φεύγουν τα email.
    To προβλημά μου είναι ότι διάφοροι παραλήπτες mailservers δεν δέχονται email όταν έχει έρθει από άλλη ip πριν την τελευταία του εξωτερικού mailserver.Καμμιά ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχεις καποιο θεμα με spf ή/και blacklisted ip οπως ειναι ολες οι dynamic σε adsl συνδεσεις.

    Η εποχη που μπορουσε καποιος να στελνει mail οπως ναναι και απο οπου ναναι εχει περασει.
    Γισ περισσοτερες πληροφοριες χρειιαζεται να ξερει κανεις το domain

  4. #4
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    οχι εχω στατική καθαρή ip

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εχει καμμια σημασια.. Και οι (περισσοτερες) στατικες που δινουν οι providers πανω απo adsl/vdsl ειναι στον ιδιο (blacklisted) κουβα

  6. #6
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δεν με καταλαβες η δικη μου ειναι καθαρη την εχω ελεγξει στο mxtoolbox.com

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια άλλη προστασία που έχουν πολλοί mail servers είναι το reverse resolve DNS. Όταν το όνομα που δηλώνει ο δικός σου mail server διαφέρει από αυτό που έχει αντιστοιχηθεί στην static IP σου, τότε κάνουν απόρριψη του mail άσχετα αν η IP είναι ή δεν είναι σε black list.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apsogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To προβλημά μου είναι ότι διάφοροι παραλήπτες mailservers δεν δέχονται email όταν έχει έρθει από άλλη ip πριν την τελευταία του εξωτερικού mailserver.Καμμιά ιδέα;
    Αν καταλαβαινω καλα, εκτος απο τη διευθυνση στο εξωτερικο φευγουν emails και απο αλλη ip, (πχ απο το mailserver του provider σου)και αυτο ειναι το πρβλημα, ειδικοτερα αν το domain σου εχει spf την ip του εξωτερικου.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια άλλη προστασία που έχουν πολλοί mail servers είναι το reverse resolve DNS. Όταν το όνομα που δηλώνει ο δικός σου mail server διαφέρει από αυτό που έχει αντιστοιχηθεί στην static IP σου, τότε κάνουν απόρριψη του mail άσχετα αν η IP είναι ή δεν είναι σε black list.


    Πολύ σώστα....σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαινω καλα, εκτος απο τη διευθυνση στο εξωτερικο φευγουν emails και απο αλλη ip, (πχ απο το mailserver του provider σου)και αυτο ειναι το πρβλημα, ειδικοτερα αν το domain σου εχει spf την ip του εξωτερικου.

    ο εσωτερικός server μου ,κάνει login στον εξωτερικό για να "φύγει" email , άρα φαίνεται και η ip που κάνω Login πριν των εξωτερικό server.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου κανεις login στον εξωτερικο server, τοτε δεν εχει ιδιαιτερη σημασια το reverse της τοπικης, ουτε αν ειναι blacklisted.
    Το οποιο προβλημα υπάρχει ειναι στο server του εξωτερικού.

    Εαν αποκλεισουμε θεματα configuration (αφου πριν εστελνες και τωρα οχι) τοτε μπορω να υποψιασθω ειτε οτι η ip που στελνει ο server του εξωτερικου χρησιμοποιειται και απο αλλους και μπηκε σε blacklist ειτε κοντινες Ip's εχουν θεματακια με spam και σε πηρε και σενα η μπαλα.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apsogos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πολύ σώστα....σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω;
    Αυτό που έχω κάνει εγώ (μιας και η Wind πρώην Tellas δεν μου παρέχει αυτή την υπηρεσία του reverse DNS), είναι να δηλώσω στον mail server μου τα mails που προορίζονται για 'δυσκοίλιους' mail servers (πχ hol.gr), να τα κάνει forward στην wind και να τα στέλνει αυτή.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου κανεις login στον εξωτερικο server, τοτε δεν εχει ιδιαιτερη σημασια το reverse της τοπικης, ουτε αν ειναι blacklisted.
    Το οποιο προβλημα υπάρχει ειναι στο server του εξωτερικού.

    Εαν αποκλεισουμε θεματα configuration (αφου πριν εστελνες και τωρα οχι) τοτε μπορω να υποψιασθω ειτε οτι η ip που στελνει ο server του εξωτερικου χρησιμοποιειται και απο αλλους και μπηκε σε blacklist ειτε κοντινες Ip's εχουν θεματακια με spam και σε πηρε και σενα η μπαλα.
    ούτε η δική μου ,ούτε του εξωτερικού server δεν έχει θέμα.Απλά σε μερικούς server (παραλήπτες) υπάρχει policy να απορίπτουν email που περνάνε σε παραπάνω απο 1 ip.

    Παραδειγμα αποτυχημενης περιπτωσης
    Failed Recipient: xxxt@xdomain.com
    Reason: Remote host said: 551 This mail server requires authentication before sending mail from a locally hosted domain. Please reconfigure your mail client to authenticate before sending mail.

    εδώ είναι μια περίπτωση που μας απέρριψε ο παραλήπτης server

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apsogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν με καταλαβες η δικη μου ειναι καθαρη την εχω ελεγξει στο mxtoolbox.com
    ΤΟ είναι καθαρή στο mxtoolbox δεν είναι σημαίνει ότι είναι καθαρή ! Είναι καθαρή για τις λίστες που τσεκάρει το mxtoolbox !

    Κάνε απλά ένα Copy/Paste στο Google να δεις θα στην βγάλει πουθενά

    - - - Updated - - -

    Βασικά αυτό με το ip δεν παίζει μιας και το πραγματικό send γίνετε μετά το mail realy που έχεις οπότε άκυρο...έτσι και αλλιώς !

    Μπορείς να κάνεις paste τι λάθη επιστρέφονται στις περιπτώσεις αυτές ?Επίσης δώσε το spf record που έχει το domain του αποστολέα μέσα από το οποίο φεύγουν τα emails ?

    Τέλος να μην σκεφτώ ότι τα emails φεύγουν σαν localdomain ενώ ο mail relay φιλοξενεί άλλο όνομα ?

    Π.χ Local domain: localkitsos.gr
    Public domain: kitsos.gr

    Δεν με νοιάζει αν έχεις domain controller ή AD με νοιάζει ο αποστολέας τι λέει !
    ]
    Ο mail relay ή φιλοξενεί το Domain ή είναι permitted στο spf ?

    Για δώσε info και λέμε πάλι ..Σορρυ για τον τρόπο μου τα λέω όπως τα σκέφτομαι μπας και βοηθήσω ! Δεν έχω κάτι μαζί σου !!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apsogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε η δική μου ,ούτε του εξωτερικού server δεν έχει θέμα.Απλά σε μερικούς server (παραλήπτες) υπάρχει policy να απορίπτουν email που περνάνε σε παραπάνω απο 1 ip.

    Παραδειγμα αποτυχημενης περιπτωσης
    Failed Recipient: xxxt@xdomain.com
    Reason: Remote host said: 551 This mail server requires authentication before sending mail from a locally hosted domain. Please reconfigure your mail client to authenticate before sending mail.

    εδώ είναι μια περίπτωση που μας απέρριψε ο παραλήπτης server
    Αυτό δεν είναι παράδοση αλληλογραφίας μέσω αλλά αποστολή μέσα από αυτόν ! Η απλά το mail relay Δεν δουλεύει !

  14. #14
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ είναι καθαρή στο mxtoolbox δεν είναι σημαίνει ότι είναι καθαρή ! Είναι καθαρή για τις λίστες που τσεκάρει το mxtoolbox !

    Κάνε απλά ένα Copy/Paste στο Google να δεις θα στην βγάλει πουθενά

    - - - Updated - - -

    Βασικά αυτό με το ip δεν παίζει μιας και το πραγματικό send γίνετε μετά το mail realy που έχεις οπότε άκυρο...έτσι και αλλιώς !

    Μπορείς να κάνεις paste τι λάθη επιστρέφονται στις περιπτώσεις αυτές ?Επίσης δώσε το spf record που έχει το domain του αποστολέα μέσα από το οποίο φεύγουν τα emails ?

    Τέλος να μην σκεφτώ ότι τα emails φεύγουν σαν localdomain ενώ ο mail relay φιλοξενεί άλλο όνομα ?

    Π.χ Local domain: localkitsos.gr
    Public domain: kitsos.gr

    Δεν με νοιάζει αν έχεις domain controller ή AD με νοιάζει ο αποστολέας τι λέει !
    ]
    Ο mail relay ή φιλοξενεί το Domain ή είναι permitted στο spf ?

    Για δώσε info και λέμε πάλι ..Σορρυ για τον τρόπο μου τα λέω όπως τα σκέφτομαι μπας και βοηθήσω ! Δεν έχω κάτι μαζί σου !!

    - - - Updated - - -



    Αυτό δεν είναι παράδοση αλληλογραφίας μέσω αλλά αποστολή μέσα από αυτόν ! Η απλά το mail relay Δεν δουλεύει !
    Αρχικά καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Λοιπόν έχουμε ένα πάροχο που μας φιλοξενεί το kitsos.gr και mitsos.gr αυτός είναι ο εξωτερικός.
    Στο εσωτερικό *kerio* έχω 2 domain στημένα ,τα ίδια.Kitsos.gr και mitsos.gr με διάφορα accounts.
    Όταν είναι στείλει κάποιος email ο kerio συνδέεται στον εξωτερικό mailserver με ενα relay account πχ marios@kitsos.gr κάνει authentication στον εξωτερικό και φεύγει.
    Αυτό λοιπόν έχει σαν διαδρομή την ip του 1ου (kerio) Και τελική ip του 2ου(του provider Που φιλοξενεί ,του εξωτερικού Mailserver)


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apsogos : 10-02-15 στις 10:00.

Παρόμοια Θέματα

  1. Forthnet mail server
    Από Unreal στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 14:36
  2. Forthnet mail server
    Από Unreal στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 15:51
  3. Ερωτησεις σχετικα με την επικοινωνια web servers,mail servers κτλπ
    Από Prince στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-14, 23:16
  4. SMTP mail server
    Από bomberb17 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-14, 02:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας