Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Γειά χαρά παιδιά,

    σκέφτομαι να πάρω νέο PC και μένω Γερμανία. Το έψαξα από δω, το έψαξα από κει, ρώτησα και κάποιους Γερμανούς συναδέλφους στη δουλειά και απ΄ότι φαίνεται, στη Γερμανία δεν υπάρχει online shop που να σου επιτρέπει να φτιάξεις τη δική σου σύνθεση επιλέγοντας ακριβώς τα components που θέλεις (ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν δεκάδες). Αν κάποιος ξέρει κάτι τέτοιο στη Γερμανία ας μου το πει (και μη μου πείτε για τη Dell, γιατί μιλάμε να μπορείς να επιλέξεις ΟΛΑ τα components).

    Εν πάσει περιπτώσει, τα βασικά είναι τα εξής: δε θέλω να πληρώσω μάρκα (π.χ. HP, Dell, κλπ.) και δε θέλω λειτουργικό προεγκατεστημένο γιατί ούτως ή άλλως μόνο γερμανικά έχουν.

    Μέχρι τώρα έχω βρει αυτά τα 2:

    http://www.snogard.de/index.php?kate...=SYSTEM-WG4200

    http://www.snogard.de/index.php?kate...=SYSTEM-WG5200

    με προφανή διαφορά στην τιμή.
    Το μόνο που είμαι σίγουρος ότι θέλω από το 1ο, είναι 1gb μνήμη ακόμα, το οποίο φυσικά μπορώ να το αγοράσω ξεχωριστά και να το βάλω μόνος μου.

    Για το 2ο προβληματίζομαι όμως...η μεγαλύτερη ταχύτητα στον επεξεργαστή δεν είμαι σίγουρος ότι μου χρειάζεται, και η 8800 GTS ακούγεται ωραία μεν (παίζω παιχνίδια ενίοτε και γουστάρω καλά γραφικά), αλλά μήπως είναι πολύ νωρίς για να την πληρώσει κανείς;

    Τι λέτε;

    Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο στη Γερμανία, ευπρόσδεκτο.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Έχεις ψάξει την ανάλογη σύνθεση εδώ πόσο σου κοστίζει;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Έχεις σκεφτεί να αγοράσεις PC από το ALDI;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Μιας και αναφέρθηκε το Aldi, έχω ακούσει θετικά σχόλια για τους υπολογιστές της Medion που προωθούν κατά καιρούς.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Ναι ρε παιδιά, και το ALDI και το PLUS πουλάνε PCιά, αλλά για τον πολύ κόσμο, νομίζετε ότι θα πουλήσει ποτέ το ALDI PC με την 8800???

    Και σίγουρα δε θα βρω PC όπως το θέλω στο ALDI (π.χ. χωρίς γερμανικά windows, χωρίς εκτυπωτή και οθόνη, χωρίς γερμανικό πληκτρολόγιο, κλπ.)
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ψάξει την ανάλογη σύνθεση εδώ πόσο σου κοστίζει;
    Ακριβώς το ίδιο δεν βρήκα φυσικά, αλλά λίγο που κοίταξα στο Πλαίσιο να φτιάξω κάτι παρόμοιο με αυτό με την 8800, μου έβγαινε 200-300 ευρώ παραπάνω, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

    Πάντως δε μπορώ να το φέρω από Ελλάδα, δε με συμφέρει νομίζω (εκτός αν χτύπαγα μια πολύ καλή προσφορά που είδα σήμερα στις αγγελίες εδώ με 500 ευρώ, το οποίο όμως φαντάζομαι θα έχει ήδη πουληθεί).
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Εγώ πάντως έχω αγοράσει 3 PC από το ALDI όσο ήμουν Γερμανία[Dusseldorf] και αυτό που έχω τώρα είναι το τελευταίο από αυτά και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

  8. #8
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    H.O.L. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fritz Box Fon Wlan
    Path Level
    Interleaved
    fialraki αφού θα μένεις γερμανία καλο είναι πάρεις από εκεί.. σκέψου να χαλάσει κάτι και να πρέπει να περιμένεις να το γυρίσεις στο πλαίσιο η δεν ξέρω που ώστε να κανεις την δουλειά σου...

  9. #9
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω αγοράσει 3 PC από το ALDI όσο ήμουν Γερμανία[Dusseldorf] και αυτό που έχω τώρα είναι το τελευταίο από αυτά και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

    Και τι έκανες με τα γερμανικά Windows και το γερμανικό πληκτρολόγιο; Τα έβγαλες και πήρες άλλα;

    Και μια και το έφερε η συζήτηση ιδού τι δίνει το Aldi αυτή τη στιγμή:

    http://www.aldi-sued.de/de/html/offers/1213_3218.htm

    Έτσι όπως το κόβω όχι μόνο δε συγκρίνεται με το φτηνότερο από τα παραπάνω που ανέφερα στο Snogard, αλλά μου φαίνεται ότι πληρώνω και ένα σωρό λεφτά σε άχρηστο software που μου δίνουν μαζί. Να σημειώσω ότι δε μιλάω καλά γερμανικά και δε μπορώ να χρησιμοποιήσω software στα γερμανικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AsGoodAsItGets : 25-03-07 στις 16:40.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Τα γερμανικά wins φύγανε από την 1η μέρα αγοράς[format] και μπήκανε αγγλικά...
    Όσο για το πληκτρολόγιο ακόμα το έχω, δε με χαλάει με του γερμανικούς χαρακτήρες. Αλλά και πάλι μπορείς να αγοράσεις ένα ελληνικό αν θες

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AsGoodAsItGets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά παιδιά,

    σκέφτομαι να πάρω νέο PC και μένω Γερμανία. Το έψαξα από δω, το έψαξα από κει, ρώτησα και κάποιους Γερμανούς συναδέλφους στη δουλειά και απ΄ότι φαίνεται, στη Γερμανία δεν υπάρχει online shop που να σου επιτρέπει να φτιάξεις τη δική σου σύνθεση επιλέγοντας ακριβώς τα components που θέλεις (ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν δεκάδες). Αν κάποιος ξέρει κάτι τέτοιο στη Γερμανία ας μου το πει (και μη μου πείτε για τη Dell, γιατί μιλάμε να μπορείς να επιλέξεις ΟΛΑ τα components).
    Αποκλείεται να μην υπάρχει. Ξέρω για την Ελβετία όπου φίλος μου ψωνίζει εδώ
    http://www.stegcomputer.ch/
    Έχει κουτιά, mobo κλπ. κανονικά eshop.

    Για Γερμανία δεν έχω ασχοληθεί, αλλά υπάρχουν πολλά online καταστήματα που ψωνίζουν και από Ελλάδα κάποιοι. Δεν ξέρω εάν στα συναρμολογούν, αυτό σε απασχολεί;

  12. #12
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλείεται να μην υπάρχει. Ξέρω για την Ελβετία όπου φίλος μου ψωνίζει εδώ
    http://www.stegcomputer.ch/
    Έχει κουτιά, mobo κλπ. κανονικά eshop.

    Για Γερμανία δεν έχω ασχοληθεί, αλλά υπάρχουν πολλά online καταστήματα που ψωνίζουν και από Ελλάδα κάποιοι. Δεν ξέρω εάν στα συναρμολογούν, αυτό σε απασχολεί;
    Ναι, ότι μπορείς να αγοράσεις components μόνος σου, μπορείς. Όμως δεν τα συναρμολογούν όπως κάνει το Πλαίσιο, το e-shop, κλπ. Και βεβαίως έτσι δε σου δίνουν και την αντίστοιχη εγγύηση που σου δίνουν τα προαναφερθέντα καταστήματα. Έχω βρει αλυσίδα καταστημάτων εδώ που συναρμολογεί, αλλά δεν έχει online φόρμα για να επιλέξεις τα components, πρέπει να πας στο τοπικό υποκατάστημα και να τους τα πεις.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Εάν πας από κοντά, πήγαινε και στο Media-Markt. Της Κολωνίας είναι μεγάλο, συμπτωματικά το επισκέφτηκα το καλοκαίρι.
    (Αλλά δεν είχαν αυτό που ήθελα, KVM για USB πληκτρολόγιο)

  14. #14
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Και τελικά προσανατολίζομαι στο να το φτιάξω μόνος μου, οπότε κάθισα και έψαξα διάφορα components και έφτιαξα 3 συνθέσεις (όχι απαραίτητα με αυτούς τους συνδυασμούς, μπορεί σε μια σύνθεση π.χ. να βάλω κάρτα γραφικών από την άλλη).

    Για πείτε μου τη γνώμη σας, μήπως έχω ξεχάσει κάτι, υπάρχει κάποιο κρυμένο κόστος, κλπ.
    Attached Files Attached Files
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν πας από κοντά, πήγαινε και στο Media-Markt. Της Κολωνίας είναι μεγάλο, συμπτωματικά το επισκέφτηκα το καλοκαίρι.
    (Αλλά δεν είχαν αυτό που ήθελα, KVM για USB πληκτρολόγιο)
    Από το Media Markt της Κολωνίας αγόρασα το notebook μου όταν ήρθα που δεν ήξερα πολλά και δεν είχα χρόνο να το ψάξω, χρειαζόμουν PC. Το μετάνιωσα οικτρά γιατί λιγότερο από μια βδομάδα μετά το βρήκα στο Saturn 100 ευρά φτηνότερα.

    Επιπλέον έχω καταλάβει ότι στη Γερμανία τα Saturn και Media Markt είναι για το ευρύτερο κοινό που δεν ξέρει πολλά από τεχνολογία, κάτι σαν τον δικό μας Κωτσόβολο. Πλέον κάνω όλες τι αγορές μου online, κυρίως από amazon.de. Αλλά στο amazon π.χ. δε βρίσκεις bulk κάρτες γραφικών. Συνήθως κάνω μια βόλτα από Saturn να βρω αυτό που θέλω και μετά ψάχνω να το βρω online να το παραγγείλω.

    Το site που ανέφερα παραπάνω, το snogard, μου το συνέστησαν γερμανοί συνάδελφοι και φαίνεται να είναι ότι πιο κοντινό στα δικά μας online shops.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταχειρισμένα αυτοκίνητα απο Γερμανία
    Από sasakouw στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-10, 14:47
  2. ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
    Από ΣΚΟΥΛΙΚΑΣ στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 10:21
  3. ipod απο γερμανία. Απορία.
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-06, 18:46
  4. Αγορα Αυτοκινητου Απο Γερμανια
    Από JMK1234 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-06, 15:06
  5. Zyxel 650H από Γερμανία
    Από yannis18 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-04, 17:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας