Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-33 από 33
  1. #31
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λεφτά για τζόγο δεν έχω αν και έχω κάποια συμπάθεια στην 21 συγκεκριμένα. Είχα περιέργεια τι είναι τέλος πάντων αυτό το Στοίχημα. Τυχαίνει να με ενδιαφέρουν οι πιθανότητες και οι θεωρίες για αυτές αν και δεν τα έπαιρνα ποτέ πολύ τα μαθηματικά στο πρακτικό επίπεδο. Κάνοντας διάφορα διαδικτυακά μαθήματα και διαβάζοντας είπα να ασχοληθώ λίγο με το στοίχημα το καλοκαίρι που μας πέρασε, από άποψη περιέργειας και μελέτης όμως και όχι παιχνιδιού, γιατί όπως είπα λεφτά για τζόγο δεν έχω και είμαι συν τις άλλοις πολύ κακός λούζερ, δηλαδή "δεν ξέρω να χάνω", ή πολύ απλά, μου τη σπάει να χάνω.
    Μελέτη λοιπόν και όχι παιχνίδι, δηλαδή καταγραφή κάθε ποσού που πληρώνω, και κάθε ποσού που κερδίζω. Σκεφτόμουν ότι, αφού δουλειά δεν υπάρχει, γιατί να μην κερδίζω 10 ευρώ τη μέρα στο στοίχημα. Τόσο δύσκολο είναι; Εκατομμύρια θα έχουν κάνει την ίδια σκέψη υποθέτω.
    Αλλά δεν είμαι άπληστος, έστω και 5 ευρώ τη μέρα καλά θα είναι. Τι 5, 3 ευρώ να βγάζω τη μέρα πηγαίνοντας βόλτα μέχρι το πρακτορείο, ευχαριστημένος θα είμαι.
    Αλλά και 1 ευρώ τη μέρα να βγάζω, πάλι καλά θα είναι. Σωστά;

    Από ότι διαπίστωσα μετά από τους τρεις μήνες περίπου που ασχολήθηκα, δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα..

    Με δυο λόγια, παίζοντας τελείως συντηρητικά με ποσά όχι πάνω των 5-10 ευρώ τη μέρα και μέχρι και 30 και 60 λεπτά, και όχι απλά σιγουράκια αλλά σιγουράντζες, και με τα πιο ριψοκίνδυνα να είναι κάποιο συστηματάκι 2-3 ή 3-4 το πολύ ή 2 παιχνίδια Όβερ κλπ, το αποτέλεσμα είναι να είμαι χαμένος λίγο παραπάνω από το 50% του αρχικού κεφαλαίου. Δηλαδή γύρω στα 190 ευρώ έχω παίξει σύνολο, από τα οποία πήρα πίσω γύρω στο 48%. Είπαμε έχω καταγράψει κάθε ποσό ζημίας ή κέρδους από το πρώτο δελτίο.

    Τώρα, από την μελέτη μου αυτή και ως άνθρωπος που απεχθάνεται το επαγγελματικό ποδόσφαιρο από τα 25 μου και μετά τουλάχιστον (δηλαδή εδώ και δέκα χρόνια), που βασίστηκα για τα στοιχήματα; Στις χαμηλές αποδόσεις φυσικά και στα προγνωστικά που είναι ευρέως διαθέσιμα μέσω του ηλεκτρονικού τύπου.
    Επίσης διάβασα αμέτρητες ιστοσελίδες με συμβουλές και συστήματα, και "τα καλύτερα" και "πάμε ταμείο" και μ@λ@κίες... αλλά έπεσα και σε μερικά ενδιαφέροντα κείμενα που με βοήθησαν στις μελέτες μου.

    Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βγάλει για τρεις μήνες που κάθε μέρα κατέγραφα τις ομοφωνίες προγνωστικών του τύπου, από το γνωστό σάιτ, πόσες επιτυχίες είχανε. Μήνες Αύγουστος, Σεπτέμβριος και Οκτώβριος του 14, όλες οι ομοφωνίες του τύπου, το αποτέλεσμα επιτυχιών λοιπόν στις ομοφωνίες του ελλαδικού τύπου, για όλους τους αγώνες που υπήρχαν τέτοιες είναι ακριβώς 63,68%. Το περιμένατε; Εγώ πριν κάνω την καταγραφή σκεφτόμουνα ότι πρέπει να είναι γύρω στο 75% τουλάχιστον.
    Τώρα φτιάχνω μία καταγραφή για αγώνες μονά με απόδοση εώς 1,50 για να δω ποσοστά νικών, αλλά μέχρι τώρα μου βγαίνει κοντά στο 70%, όχι παραπάνω.

    Οπότε για κάποιον σαν και εμένα, που δεν διαβάζει τις συνθέσεις των ομάδων και όλες τις ανοησίες σχετικά με την κατάστασή τους, και ο μόνος τρόπος αναζήτησης στοιχημάτων είναι μέσω των αποδόσεων και των προγνωστικών, δεν είναι οι πιθανότητες καλές ότι θα έχω μακροπρόθεσμο κέρδος. Είναι πολύ άσχημες για την ακρίβεια, με τα αποτελέσματα που περιέγραψα.

    Πάμε τώρα σε κάποια ερωτήματα θεωρητικού τύπου. Πόσο έχει να κάνει η λεγόμενη πλάνη του τζογαδόρου με το στοίχημα, όπου οι παράγοντες είναι ποικίλοι που μπορεί να κρίνουν το αποτέλεσμα και όχι απλά δύο όψεις ενός νομίσματος;
    Έχει κανείς απάντηση (πειστική) σε αυτό; Εγώ δεν έχω.

    Πάντως όσον αφορά τα ποσοστά πρόγνωσης που σας παρουσίασα που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση, ας μιλήσουμε λίγο για αυτά. Θυμάμαι μια ιστοσελίδα που έδινε ένα 'αλάνθαστο' σύστημα για να κερδίσεις (κάποτε) λεφτά στο στοίχημα. Πολύ απλά έπαιζες με σκοπό να κερδίσεις ένα Α ποσό. Υπολόγιζες τις πιθανότητες του παιχνιδιού με το ποντάρισμά σου ώστε αν έβγαινε να έπαιρνες το Α. Αν έχανες, απλά προσέθετες τη χασούρα στο Α και υπολόγιζες το σύνολο για κέρδος βάση πιθανότητας νέου παιχνιδιού. Και ούτε καθεξής, μέχρι να κερδίσεις. Να κερδίσεις δηλαδή όοολη τη χασούρα συν το Α. Και πάλι από την αρχή με νέο ποσό που όριζες, έστω Β. κλπ.
    Θυμάμαι λοιπόν ότι ο συγγραφέας έλεγε "στατιστικά, κάποια στιγμή θα κερδίσεις" και άρα θα πάρεις πίσω τη χασούρα συν το Α και άρα το σύστημα είναι αλάνθαστο.

    Εδώ είναι λοιπόν το θέμα συζήτησης. Αν γυρίζω ένα κέρμα και επειδή ήρθαν 10 φορές γράμματα, πιστεύω πως την εντέκατη θα έρθει κορώνα, πέφτω στην πλάνη. Διότι και ένα εκατομμύριο συνεχόμενες φορές να έρθει γράμματα, την εκατομμυριοστή πρώτη πάλι έχει τις ίδιες πιθανότητες να έρθει κορώνα, μόνο 50%.

    Αν λοιπόν παίζω με τα προγνωστικά και πιθανότητες όπως είδαμε γύρω στο 60-65% στοίχημα, είναι πλάνη να πιστεύω ότι θα πέφτω συχνότερα στο 60-65% και όχι στο 40-45% που χάνω;
    Το ίδιο και με το αλάνθαστο σύστημα νίκης του φίλου μας. Το "στατιστικά κάποια στιγμή θα κερδίσεις" είναι πλάνη ή όχι; Αν στατιστικά έχεις έστω και 75% πιθανότητες να κερδίσεις, γιατί να μην πέφτεις συνέχεια στο 25% που χάνεις, μέχρι να τελειώσουν (θεωρητικά) όλα τα λεφτά σου και άρα να χάσεις γενικότερα;

    Εδώ πάμε σε κάποιες διαφορές μεταξύ της πιθανότητας και της δυνατότητας, probability και possibility, που έχει να κάνει με τον θεωρητικό κόσμο και τον πραγματικό κόσμο, γιατί είναι "πιθανόν" να έρθουν ένα εκατομμύριο φορές συνεχόμενα γράμματα σε ένα γύρισμα κέρματος, θεωρητικά, αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να επιβεβαιωθεί αυτή η απίθανη πιθανότητα στον πραγματικό κόσμο αν κάνουμε μόνοι μας ένα πείραμα. Κάτι σαν οι πιθανότητες της θεωρίας και οι πιθανότητες της πράξης. Πόσο σχέση έχουν αυτά με το στοίχημα και την προοπτική μακροπρόθεσμου κέρδους. You decide.

  2. #32
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μακροπρόθεσμα σε κάθε τυχερό παιχνίδι που ο παίκτης έχει έστω και απειροελάχιστα μικρότερη πιθανότητα νίκης από το διοργανωτή (όπως ισχύει παντού) ο παίκτης θα χάσει.
    Μόνο ενδεχόμενο κέρδους είναι να σταθεί βραχυπρόθεσμα τυχερός, να πάρει τα κέρδη και να μην ξαναπαίξει. ή να είναι το παιχνίδι στημένο και ο παίκτης να είναι στο κόλπο, ή να έχει μια φυσική δεξιότητα (πχ αριθμομνήμων) που γυρίζει τις πιθανότητες υπέρ του.
    Τα "σίγουρα" συστήματα όπως το πιο πάνω, οδηγούν σίγουρα σε απώλειες. (Αλλιώς αντί να γράφουμε εδώ θα είμαστε σε ένα καζίνο και θα τα εφαρμόζαμε).
    Τα παραπάνω δεν έχουν καμία ηθικοπλαστική χροιά, είναι καθαρά μαθηματικά, όσο το 1+1=2.

  3. #33
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Το ότι έπαιζες μικρές αποδόσεις δεν σου χρησίμευσε καθόλου.
    Μπορεί να έχανες σπανιότερα αλλά και κέρδιζες μικρότερα ποσά. Τελικά η γκανιότα είτε παίζεις "σίγουρα" είτε κυνηγάς μεγάλες αποδόσεις είναι εναντίον σου.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι θα θέλατε να έχει το adslgr.com;
    Από NeK στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 8514
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-24, 23:18
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 00:23
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 17:52
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 01:16
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 02:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας