Σελ. 1697 από 1770 ΠρώτηΠρώτη ... 16771687169216951696169716981699170217071717 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 25.441-25.455 από 26549
  1. #25441
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Φιλόσοφε, δεν το "φιλοσόφησες" σωστά.

    Σε διαβεβαιώ ότι αν δεν είσαι άτομο ξιπασμένο με νεοπλουτίστικα ιδανικά, θεωρείς προσβολή για τον λαό που σε φιλοξενεί τέτοιου είδους διακρίσεις (ελάφι σερβίρεται μόνον στους τουρίστες).
    Ο σωστός επισκέπτης (τουρίστας) οφείλει σεβασμό στους οικοδεσπότες του και τέτοιου είδους καταστάσεις τον φέρνουν τουλάχιστον σε αμηχανία.
    Δίλημμα: Να πω τώρα στον μέτρ ότι αφού δεν το σεβίρει και στους ντόπιους, δεν θα το πάρω ούτε εγώ, ή μήπως του δημιουργήσω πρόβλημα στην δουλεία του ότι δεν έπρεπε να μου το έχει πει, όταν αυτός εμφανώς το έκανε για να με "περιποιηθεί" ώστε να τους αφήσω στο τέλος ένα καλό φιλοδώρημα.

    Νοοτροπίες τύπου: "Με τα λεφτά μου **** και την κυρά μου" δεν είναι του χαρακτήρα μου, οπότε και δεν το πολυ-ευχαριστήθηκα.

    Αντιθέτως, πολύ ευχαριστήθηκα το τσάι το οποίο αγόρασα από ένα μαγαζί στο οποίο ψώνιζαν μόνον Μοσχοβίτες. Κανένας τουρίστας.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  2. #25442
    Εγγραφή
    26-02-2010
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAuVE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος έχει επισκεφθεί χώρα με μη διεθνώς διαπραγματευόμενο νόμισμα χωρίς μαύρη αγορά, ας το καταθέσει να βγούμε και εμείς από την άγνοιά μας.
    Εδώ έχει απόλυτο δίκιο ο προβοκάτορας.

    Για αυτό πρέπει το λαϊκό κράτος να πάρει κάποια μέτρα προστασίας για να χτυπήσει όσο μπορεί την μαύρη αγορά. Κάποια παραδείγματα:

    Πρώτον πρέπει να επιβληθεί το άυλο νόμισμα. Τέρμα τα κέρματα και τα χαρτονομίσματα. Δεύτερον δεν μπορεί να επιτρέπεται η άναρχη είσοδος των τουριστών στην χώρα. Τέρμα τα TUI και οι ιδιωτικοί ξένοι και ντόπιοι tour operators. Είσοδος τουριστών αναγκαστικά μέσω ενός κρατικού φορέα συνεργαζόμενου με τις κοινωνικοποιημένες τουριστικές μονάδες που θα προσφέρει συγκεκριμένα τουριστικά πακέτα, αλλιώς δεν εγκρίνεται η βίζα. Την χρεωστική κάρτα με τις μονάδες της "λαϊκής δραχμής" θα προμηθεύεται ο επισκέπτης αναγκαστικά πριν το ταξίδι. Ισοτιμία βέβαια σκληρού νομίσματος με την λαϊκή δραχμή 1 προς 1. Μινιμουμ πακέτο ανά επισκέπτη π.χ. 1000€ κοκ. Έλεγχος στο αεροδρόμιο και πάει λέγοντας. Βέβαια τέτοια και άλλα μέτρα δεν θα εξαφανίσουν την μαύρη αγορά μπορούν όμως να την μειώσουν αισθητά.

  3. #25443
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω; Να πω;
    (φτου, είμαι 48 σχεδόν...)
    Έχω και παράδειγμα...

    Ν.Φ.
    Aπό εσένα, ακόμα περιμένω απάντηση σε εκείνο που πόσταρες για Δοξιάδη και προφανώς όταν σε ζορίζει κανείς απλά το γυρνάς τσάμικο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAuVE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλόσοφε, δεν το "φιλοσόφησες" σωστά.

    Σε διαβεβαιώ ότι αν δεν είσαι άτομο ξιπασμένο με νεοπλουτίστικα ιδανικά, θεωρείς προσβολή για τον λαό που σε φιλοξενεί τέτοιου είδους διακρίσεις (ελάφι σερβίρεται μόνον στους τουρίστες).
    Ο σωστός επισκέπτης (τουρίστας) οφείλει σεβασμό στους οικοδεσπότες του και τέτοιου είδους καταστάσεις τον φέρνουν τουλάχιστον σε αμηχανία.
    Δίλημμα: Να πω τώρα στον μέτρ ότι αφού δεν το σεβίρει και στους ντόπιους, δεν θα το πάρω ούτε εγώ, ή μήπως του δημιουργήσω πρόβλημα στην δουλεία του ότι δεν έπρεπε να μου το έχει πει, όταν αυτός εμφανώς το έκανε για να με "περιποιηθεί" ώστε να τους αφήσω στο τέλος ένα καλό φιλοδώρημα.

    Νοοτροπίες τύπου: "Με τα λεφτά μου **** και την κυρά μου" δεν είναι του χαρακτήρα μου, οπότε και δεν το πολυ-ευχαριστήθηκα.

    Αντιθέτως, πολύ ευχαριστήθηκα το τσάι το οποίο αγόρασα από ένα μαγαζί στο οποίο ψώνιζαν μόνον Μοσχοβίτες. Κανένας τουρίστας.
    Από εσένα, ακόμα περιμένω απάντηση στο μαργαριτάρι που είχες πετάξει - και εγώ είχα έντονα αμφισβητήσει - ότι γειτονικές χώρες της Αργεντινής, όταν χρεωκόπησε προέβησαν σε κατασχέσεις καταθέσεων ιδιωτών ως αντιστάθμισμα - που το έφερες ως παράδειγμα για την €ζώνη και τι θα συμβεί Ελλάδα. Σου ζήτησα, επειδή το έψαξα μετ'επιτάσεως να μου δείξεις πού το βρήκες αυτό.

    Έχουμε τελικά πολλούς φιλοσόφους εδώ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #25444
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zillion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ έχει απόλυτο δίκιο ο προβοκάτορας.

    Για αυτό πρέπει το λαϊκό κράτος να πάρει κάποια μέτρα προστασίας για να χτυπήσει όσο μπορεί την μαύρη αγορά. Κάποια παραδείγματα:

    Πρώτον πρέπει να επιβληθεί το άυλο νόμισμα. Τέρμα τα κέρματα και τα χαρτονομίσματα. Δεύτερον δεν μπορεί να επιτρέπεται η άναρχη είσοδος των τουριστών στην χώρα. Τέρμα τα TUI και οι ιδιωτικοί ξένοι και ντόπιοι tour operators. Είσοδος τουριστών αναγκαστικά μέσω ενός κρατικού φορέα συνεργαζόμενου με τις κοινωνικοποιημένες τουριστικές μονάδες που θα προσφέρει συγκεκριμένα τουριστικά πακέτα, αλλιώς δεν εγκρίνεται η βίζα. Την χρεωστική κάρτα με τις μονάδες της "λαϊκής δραχμής" θα προμηθεύεται ο επισκέπτης αναγκαστικά πριν το ταξίδι. Ισοτιμία βέβαια σκληρού νομίσματος με την λαϊκή δραχμή 1 προς 1. Μινιμουμ πακέτο ανά επισκέπτη π.χ. 1000€ κοκ. Έλεγχος στο αεροδρόμιο και πάει λέγοντας. Βέβαια τέτοια και άλλα μέτρα δεν θα εξαφανίσουν την μαύρη αγορά μπορούν όμως να την μειώσουν αισθητά.
    Με ποιο τρόπο θα κατασχεσεις την ιδιωτική περιουσία για να κάνεις τις κοοπερατιβες;
    Τι θα κάνεις στους διαφωνουντες

    Τι γράφω βραδιάτικα....

  5. #25445
    Εγγραφή
    26-02-2010
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποιο τρόπο θα κατασχεσεις την ιδιωτική περιουσία για να κάνεις τις κοοπερατιβες;
    Με ΠΝΠ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα κάνεις στους διαφωνουντες
    Ότι κάνει κάθε κράτος με τους διαφωνούντες.

  6. #25446
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zillion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ΠΝΠ



    Ότι κάνει κάθε κράτος με τους διαφωνούντες.
    Πιο ΠΝΠ;;; τι λες ;;;
    Θα έχουμε πρόεδρο....

  7. #25447
    Εγγραφή
    26-02-2010
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο ΠΝΠ;;; τι λες ;;;
    Θα έχουμε πρόεδρο....
    Πρόεδρο δεν θα έχουμε, κυβέρνηση και κοινοβούλιο όμως να νομοθετεί και να εφαρμόζει θα έχουμε. Αστυνομία θα έχουμε και στρατό θα έχουμε. Άλλωστε εμείς είμαστε 99% και αυτοί που μας εξουσιάζουν σήμερα 1%. Άστους να κλαίγονται. Στα π@π@ρια μας.

  8. #25448
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zillion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόεδρο δεν θα έχουμε, κυβέρνηση και κοινοβούλιο όμως να νομοθετεί και να εφαρμόζει θα έχουμε. Αστυνομία θα έχουμε και στρατό θα έχουμε. Άλλωστε εμείς είμαστε 99% και αυτοί που μας εξουσιάζουν σήμερα 1%. Άστους να κλαίγονται. Στα π@π@ρια μας.
    Νταξ τότε, συμφωνω
    Στα π@π@ρια μας

  9. #25449
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε τελικά πολλούς φιλοσόφους εδώ
    Γιαλατζί ιδεολόγους/πατριώτες και οσφυοκάμπτες θες να πεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #25450
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προεκλογικα ο Συριζα ηταν κατα της ιδιωτικοποιησης των περιφερειακων αεροδρομιων...

  11. #25451
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προεκλογικα ο Συριζα ηταν κατα της ιδιωτικοποιησης των περιφερειακων αεροδρομιων...
    Επειδή οι κολοτούπες είναι πάρα πολλές, ας μην το κουράζουμε αναλύοντας μία μία.

    Μπορείς με ευκολία να πεις ότι ο σύριζα μετεκλογικά, μεταράπηκε σε κράμα από νδ-πασόκ-ποτάμι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #25452
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δήλωση παραίτησης 17 μελών της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ
    «Μετάλλαξη σε μνημονιακό κόμμα»
    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500016118

    Τι εξελιξεις προβλεπετε;

  13. #25453
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    ΑΝΤΑΡΣΥΑ στη βουλή.

  14. #25454
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1759598.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  104,5 KB 
ID: 158821

  15. #25455
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zillion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ΠΝΠ

    Ότι κάνει κάθε κράτος με τους διαφωνούντες.
    Αν θέλαμε λιγότερη δημοκρατία, μια χαρά είναι η Ευρώπη. Όπως πάει σήμερα, μετασχηματίζεται σε Σοβιετικό καθεστώς. Το ότι δεν είναι σοαιαλιστικό δεν έχει σημασία, επιδερμικά μόνο αλλάζει. Είναι μπλε κλουβί, αντί για κόκκινο. Παραθέτω 2 άρθρα από το μαντείο:

    http://yanisvaroufakis.eu/2014/09/07...-an-iron-cage/
    http://www.exacteditions.com/read/di...44407/4/3?dps=

Σελ. 1697 από 1770 ΠρώτηΠρώτη ... 16771687169216951696169716981699170217071717 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 143
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 11:21
  2. Νέα μητρική - νέα μνήμη / και πάλι Blue Screen! Γιατί?
    Από KallitexnisPro στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 02:45
  3. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-14, 12:46
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 14:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας