Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-55 από 55
  1. #46
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα το κόψω λες ; εγώ όμως θα πω το άλλο γιατί η τιμή να μην είναι αναλογικά με την προσφερόμενη ταχύτητα;; έως 24 / 28 ευρώ , 12 / 14 ευρώ σωστό και δίκαιο .
    Όσο για το VDSL αυτό περιμένω ... άντε να δούμε!
    Το πρόβλημα στην παραπάνω λογική είναι ότι τα έξοδα του παρόχου δεν είναι αναλογικά της παρεχόμενης ταχύτητας. Αν εξαιρέσεις τις συνδέσεις με το εξωτερικό ο πάροχος έχει τα ίδια έξοδα εξοπλισμου/τεχνικών/διοικητικών είτε έχεις 12 είτε 24.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε κάποιος πάροχος να είχε και τέτοια πολιτική, με πολλά προγράμματα ταχυτήτων και ταυτόχρονα να σου έβαζε και ογκοχρέωση, όπως ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις παρόχων του κόσμου (το είχαμε κι εδώ μέχρι το 2007-8).
    Και αυτό σωστό και δίκαιο.
    Σε συνέχεια όμως του παραπάνω, θυμάσαι πόσο ήταν το κόστος το 2005 ή το 2007; Προσωπικά ξεκίνησα να πληρώνω ~100€ (μόνο πάροχο!) για 256Kbps το 2003! Θα θέλαμε λοιπόν τέτοιες τιμές; Ωραία λέει ο Yianis 28/14€ αλλά για να συνεχίσει να έχει ο Πάροχος την ίδια κερδοφορία βλέπω πιο πιθανό οι τιμολογήσεις να είναι 50/25€!!!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  2. #47
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια όμως του παραπάνω, θυμάσαι πόσο ήταν το κόστος το 2005 ή το 2007; Προσωπικά ξεκίνησα να πληρώνω ~100€ (μόνο πάροχο!) για 256Kbps το 2003! Θα θέλαμε λοιπόν τέτοιες τιμές; Ωραία λέει ο Yianis 28/14€ αλλά για να συνεχίσει να έχει ο Πάροχος την ίδια κερδοφορία βλέπω πιο πιθανό οι τιμολογήσεις να είναι 50/25€!!!
    Αν το θυμάμαι; Πολύ καλά και γι' αυτό πήγα το 2004 στο HOL Any Access 128 και κατόπιν στο 300 έως το 2007 οπότε μεταπήδησα στο Full LLU Hibox 4/1.
    Βασικά δεν έγραψα τιμές, αλλά υπονοούσα ότι από κάπου πρέπει να έχει κέρδος ο πάροχος για να προφέρει διαφορετικά πακέτα ταχύτητας. Και αυτό μπορεί να γίνει με μείωση του κόστους των κυκλωμάτων εξωτερικού μέσω της ογκοχρέωσης.

  3. #48
    Εγγραφή
    22-03-2009
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Σήμερα πέρασα από το κατάστημα του ΟΤΕ και μετά χαράς με ενημέρωσαν για τη διαθεσιμότητα του VDSL στην περιοχή μου! Στη συνέχεια ερχόμενος σπίτι έκανα την αίτηση για 50άρα οπότε θα λυθούν τα προβλήματα ταχύτητος.

  4. #49
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Περιοχή
    Χανιά κέντρο
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9800-1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    tp-link w8970
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Yiano αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή μένεις?Είμαι δικαστήρια στην Wind και πιάνω 9600.Για το θεό δηλαδή.1386 μέτρα από το κέντρο Τζανακάκη βάσει του τεστ διαθεσιμότητας της cyta και δεν έχω 15-16mbps που θα έπρεπε να είχα.Το ping στο 39-40 ακατέβατα.VDSL σε μας δεν έχει ακόμα..ούτε ένα kv για μια ολόκληρη πόλη 65000 κατοίκων.Τραγικά πράγματα.

  5. #50
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παίδες μην προσπαθείτε να του βάλετε μυαλό... από αυτές τις ηλικίες και πάνω νικάει ο ξερολισμός...
    Μπορεί φυσικά να το βάλει πείσμα να κάτσει στα θρανία ξανά και να μας αφήσει άφωνους με καμιά έρευνα πάνω σε μετάδοση ψηφιακού σήματος με κβάντα και τεχνολογίες εφάμιλες του πλανήτη Alderaan


    Σκεφτείτε ότι προσπαθείτε πχ να συνετίσετε κάποιον σε αυτή την ηλικία σχετικά με τον τρόπο οδήγησης αυτοκινήτου. Σύγκριση μήλα με πορτοκάλια θα μου πεις αλλά οκ φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

  6. #51
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speed Port Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 16.2(dB)
    Σε ερώτηση παιδιού παραπάνω, για το αν υπάρχει πάροχος που να εγγυάται 50%.

    50% όχι, αλλά 1/3 (8mbps) ναι. Παλιότερα (2010-2011 το θυμάμαι). Τώρα παίζουν με οικιακές συνδέσεις ως 1gbps/100mbps σε εκείνη τη χώρα

  7. #52
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δηλαδή ο πάροχος αυτός είχε δυνατότητα εγγυημένης ταχύτητας 8Mbps πάνω από τα 3 χιλιόμετρα απόσταση;

  8. #53
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deninho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ερώτηση παιδιού παραπάνω, για το αν υπάρχει πάροχος που να εγγυάται 50%.

    50% όχι, αλλά 1/3 (8mbps) ναι. Παλιότερα (2010-2011 το θυμάμαι). Τώρα παίζουν με οικιακές συνδέσεις ως 1gbps/100mbps σε εκείνη τη χώρα
    adsl2+?

    link plz

  9. #54
    Εγγραφή
    22-03-2009
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες μην προσπαθείτε να του βάλετε μυαλό... από αυτές τις ηλικίες και πάνω νικάει ο ξερολισμός...
    Μπορεί φυσικά να το βάλει πείσμα να κάτσει στα θρανία ξανά και να μας αφήσει άφωνους με καμιά έρευνα πάνω σε μετάδοση ψηφιακού σήματος με κβάντα και τεχνολογίες εφάμιλες του πλανήτη Alderaan


    Σκεφτείτε ότι προσπαθείτε πχ να συνετίσετε κάποιον σε αυτή την ηλικία σχετικά με τον τρόπο οδήγησης αυτοκινήτου. Σύγκριση μήλα με πορτοκάλια θα μου πεις αλλά οκ φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

    Ενώ εσύ που το διαθέτεις το μυαλό ας με δανείσεις , αλλά τι λέω , τέτοιο δεν ... χρειάζομαι διότι του λείπει η ευγένεια , αν τη γνωρίζεις
    και ηλικία μου είναι πολύ μεγαλύτερη (και για αυτή την ηλικία -65- ξέρω αρκετά όχι όμως .... ξερόλας ) και θα έπρεπε να ήσουν κόσμιος και ανθρώπινος . Να σε πληροφορήσω μόνο αγαπητέ ότι δεν είμαι ... "αγράμματος" Λυπάμαι!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από revolver1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yiano αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή μένεις?Είμαι δικαστήρια στην Wind και πιάνω 9600.Για το θεό δηλαδή.1386 μέτρα από το κέντρο Τζανακάκη βάσει του τεστ διαθεσιμότητας της cyta και δεν έχω 15-16mbps που θα έπρεπε να είχα.Το ping στο 39-40 ακατέβατα.VDSL σε μας δεν έχει ακόμα..ούτε ένα kv για μια ολόκληρη πόλη 65000 κατοίκων.Τραγικά πράγματα.
    Είμαι περιοχή Προφήτη Ηλία ( κοντά κουκουβάγια) και παίρνω από το δίχαλο ( που πάει για κουμπελή) εκεί είναι τοποθετημένες οι καμπίνες των DSLAM του πΟΤΕ και το Ping είναι 13.
    Από βδομάδα περνώ σε VDSL και την τρίτη μου παραδίδουν τον εξοπλισμό .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yianos : 09-05-15 στις 22:12.

  10. #55
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ εσύ που το διαθέτεις το μυαλό ας με δανείσεις , αλλά τι λέω , τέτοιο δεν ... χρειάζομαι διότι του λείπει η ευγένεια , αν τη γνωρίζεις
    και ηλικία μου είναι πολύ μεγαλύτερη (και για αυτή την ηλικία -65- ξέρω αρκετά όχι όμως .... ξερόλας ) και θα έπρεπε να ήσουν κόσμιος και ανθρώπινος . Να σε πληροφορήσω μόνο αγαπητέ ότι δεν είμαι ... "αγράμματος" Λυπάμαι!
    Αν ήξερες αρκετά θα ήξερες πότε να σταματήσεις να επιμένεις σε πράγματα που δεν άπτονται του γνωσιολογίκού σου πεδίου για να μην εκτίθεσαι άδικα... εσύ φυσικά το συνεχίζεις... καλό κυνήγι στο χαμένο σου mbit

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. ποιο είναι το πιο συμφέρον καρτοκινητό;
    Από giabritsos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 169
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 10:56
  2. Ποίο είναι το φτηνότερο αξιοπρεπές τροφοδοτικό?
    Από elina_77 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 14:00
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-14, 02:07
  4. [Other] Ποιο είναι το καλύτερο Router για τις λειτουργίες που θέλω;
    Από MariosX στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 22:21
  5. Ποιό είναι το κόλπο εδώ;
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-14, 15:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας