Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα...

    Ψάχνω σπίτι να νοικιάσω και από αυτά που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί λίγο ως προς το αν αξίζει να απορρίψω επιλογές από σπίτια με θερμοσυσσωρευτές, που σε κάποιες περιπτώσεις έχουν και πιο φτηνό νοίκι. Σίγουρα το αέριο είναι καλύτερο γενικά, έχεις και το (πολύ μεγάλο για μένα) πλεονέκτημα του άμεσου ζεστού νερού, ενώ στην αντίθετη περίπτωση μπλέκεις πάλι με θερμοσίφωνα, εκτός κι αν είσαι τόσο τυχερός που συνδυάζεται το σπίτι με ηλιακό. Αλλά έχω ακούσει και για περιπτώσεις όπου με θερμοσυσσωρευτές την βγάζουν αρκετά καλά, και οικονομικά. Σίγουρα όμως παίζουν κάποιες προϋποθέσεις, κι αυτές είναι που ενδιαφέρομαι να μάθω, για να διευρύνω κάπως τις επιλογές μου..

    Με απασχολεί το θέμα, επειδή και λόγω φύσης της δουλειάς περνάω αρκετές ώρες στο σπίτι. Προς το παρόν έχω σημειώσει ότι καλό θα ήταν να αποφύγω σπίτια στον τελευταίο όροφο, ή και στο πρώτο (που ούτως ή άλλως αποφεύγω και για λόγους ασφαλείας) γιατί έχουν μεγαλύτερες απώλειες, ενώ τεράστιο ρόλο παίζουν και τα κουφώματα. Με το σκεπτικό ότι θα μένω μόνος και ψάχνω για σπίτι μάξιμουμ 60-65 τετραγωνικά (αν και έχω βρει και 70άρια σε αρκετά συμφέρουσα τιμή αλλά δεν είναι στις πρώτες επιλογές μου) τι πιθανότητες έχω να την παλέψω;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι θερμοσυσσωρευτές, για να μείνουν σε σχετικά ανεκτά (οκονομικά) επίπεδα κατανάλωσης, απαιτούν νυχτερινό. Αν βρεις σπίτι με θερμοσυσσωρευτές και χωρίς νυχτερινό, φύγε τρέχοντας.
    Επίσης, οι θερμοσυσσωρευτές ήταν της μόδας τη δεκαετία του '70, που σημαίνει ότι οι πιθανότητες είναι να τους βρεις σε παλιό σπίτι, χωρίς καθόλου μόνωση, με συνέπεια μεγάλο κόστος θέρμανσης, ακόμη και με νυχτερινό.
    Το αέριο είναι αρκετά οικονομικό, και αν συνδυάζεται με σχετικά καινούργιο σπίτι (π.χ. δεκαπενταετίας), που να έχει και μια κάποια μόνωση, θα σου βγει οικονομικά η θέρμανση.
    Οπως κατάλαβες δεν είμαι οπαδός των θερμοσυσσωρευτών, αλλά εφόσον μιλάμε για ενοικίαση, συνυπολογίζεις οτο ενοίκιο και το κόστος θέρμανσης, και αποφασίζεις. Αν βρεις μια ευκαιρία, κατά τα άλλα, με θερμοσυσσωρευτές, ίσως να αξίζει.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Κι εγώ δεν προτείνω σπίτι με θερμουσσωρευτές, αν είναι να διαλέξεις θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα κοίτα σπίτια ίσως που έχουν κλιματιστικό.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    οι θερμοσυσσωρευτες αν και παλια γνωστη λυση δεν ηταν ποτε δημοφιλεις, προφανως λογω του πιο φθηνου πετρελαιου τα προηγουμενα χρονια και του ακριβου ρευματος...
    απο την αλλη, σε συγγενικο μου προσωπο που εχει νυχτερινο σε τριαρι, κανουν φοβερη δουλεια. τους αναβει τις ωρες που παιζει το νυχτερινο και το σπιτι ειναι κυριολεκτικα χαμαμ ολη μερα με πολυ λογικο κοστος. αν με ρωταγε κανεις τωρα, θα εβαζα οπωσδηποτε θερμοσυσσωρευτες αντι καλοριφερ.

    σπιτι μου εχω 2 πολυ καλα κλιματιστικα Α++ αλλα καμια σχεση η αποδοση τους με τους θερμοσυσσωρευτες. συν οτι ξηραινουν πολυ τον αερα

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duende Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι θερμοσυσσωρευτες αν και παλια γνωστη λυση δεν ηταν ποτε δημοφιλεις, προφανως λογω του πιο φθηνου πετρελαιου τα προηγουμενα χρονια και του ακριβου ρευματος...
    απο την αλλη, σε συγγενικο μου προσωπο που εχει νυχτερινο σε τριαρι, κανουν φοβερη δουλεια. τους αναβει τις ωρες που παιζει το νυχτερινο και το σπιτι ειναι κυριολεκτικα χαμαμ ολη μερα με πολυ λογικο κοστος. αν με ρωταγε κανεις τωρα, θα εβαζα οπωσδηποτε θερμοσυσσωρευτες αντι καλοριφερ.

    σπιτι μου εχω 2 πολυ καλα κλιματιστικα Α++ αλλα καμια σχεση η αποδοση τους με τους θερμοσυσσωρευτες. συν οτι ξηραινουν πολυ τον αερα
    Κοίτα θεωρώ ότι αν έχει γίνει σωστή μελέτη και έχει εγκατασταθεί η σωστή ισχύς σωμάτων τότε όλα τα συστήματα θέρμανσης πρέπει να ζεσταίνουν αποτελεσματικά έναν χώρο. Οπότε πρέπει να εξετάζουμε παρόμοιες συνθήκες ας πούμε αυτό το τριάρι πόσο ρεύμα χρειάζεται για τους θερμοσυσσωρευτές και πόσο ένα παρόμοιο τριάρι με ίδια χαρακτηριστικά που έχει κλιματισικό. Oι θερμοσυσσωρευτές και κάθε άλλο σώμα που μετατρέπει το ρεύμα σε θερμότητα δεν μπορεί να παράξει περισσότερο από αυτό που καταναλώνει οπότε μου φαίνεται απίθανο να είναι οικονομικότερο από ένα καλό κλιματιστικό. Για το ότι ξηραίνουν τον αέρα θα συμφωνήσω.

    Αφού πάντως τώρα το ψάχνεις κοίτα στα σπίτια που θα πηγαίνεις αν έχουν πετρέλαιο ή φυσικό αέριο τον πίνακα με τα κοινόχρηστα και δες το μηνιαίο κόστος (αν έχουν αυτόνομη βέβαια δεν θα είναι τόσο ενδεικτικό) πρόσθεσε το στα ενοίκιο και κάνε τις συγκρίσεις με τα σπίτια που θα έχουν θερμοσυσσωρευτές ή κλιματιστικό ίσως.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι θερμοσυσσωρευτές και κάθε άλλο σώμα που μετατρέπει το ρεύμα σε θερμότητα δεν μπορεί να παράξει περισσότερο από αυτό που καταναλώνει οπότε μου φαίνεται απίθανο να είναι οικονομικότερο από ένα καλό κλιματιστικό.
    Ετσι. Οχι απίθανο, αδύνατο.
    Για το ότι ξηραίνουν τον αέρα θα συμφωνήσω.
    Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, λογικά το ίδιο κάνουν και οι θερμοσυσσωρευτές, δεδομένου ότι και αυτοί αποδίδουν στο χώρο τη θερμότητα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το κάνουν και τα κλιματιστικά, με κυκλοφορία θερμού αέρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι. Οχι απίθανο, αδύνατο.
    Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, λογικά το ίδιο κάνουν και οι θερμοσυσσωρευτές, δεδομένου ότι και αυτοί αποδίδουν στο χώρο τη θερμότητα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το κάνουν και τα κλιματιστικά, με κυκλοφορία θερμού αέρα.
    Ίσως υπάρχει μια πιθανότητα ανάλογα με την απόδοση του κλιματιστικού και την διαφορά στην τιμή του νυχτερινού ρεύματος και "ημερήσιου" αλλά μου φαίνεται και πάλι μικρή η πιθανότητα.

    Είχε τύχει να πηγαίνω σε σπίτια με θερμοσυσσωρευτές και νομίζω ότι δεν ξηραίνουν τον αέρα τόσο. Πιθανόν γιατί στα κλιματιστικά είναι περισσότερο βεβιασμένη η κυκλοφορία σε σχέση με τους θερμοσυσσωρευτές.
    Νομίζω πάντως αν έχεις τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού στην μικρότερη σκάλα δεν υπάρχει τόσο θέμα ξήρανσης.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Οι θερμοσυσσωρευτές στις περισσότερες περιπτώσεις (τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις που έτυχε να δω) συνοδεύονται από νυχτερινό ρεύμα. Άρα νομίζω πως είναι κάπως διαφορετικό σε σχέση με την θέρμανση μέσω κλιματιστικού, όσον αφορά τα έξοδα εννοώ.. Στην πρώτη περίπτωση φορτίζουν την ώρα που ισχύει το νυχτερινό και τις υπόλοιπες ώρες δίνει θερμότητα. Βέβαια δεν το έχω ζήσει ο ίδιος για να ξέρω πόσο ακριβώς θερμότητα δίνει κι αν θα με κάλυπτε. Στην δεύτερη μπορεί να χρειαστεί να τα καις όλη μέρα σε κρύες μέρες και να σου βγει ο κούκος αηδόνι...

    Με τα κλιματιστικά γενικά δεν τα πάω και πολύ καλά από την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Βέβαια έχω χρησιμοποιήσει μόνο για ψύξη το καλοκαίρι, αλλά εκτός ότι ξηραίνουν την ατμόσφαιρα και ο λαιμός μου είναι χάλια μετά, μου φέρνουν πονοκέφαλο. Περιορίζω την χρήση τους πραγματικά στο ελάχιστο δυνατό...

    Η αλήθεια είναι πως το πετρέλαιο το είχα αποκλείσει εντελώς. Και φυσικά ψάχνω αποκλειστικά για αυτόνομη θέρμανση, έχω ζήσει απίστευτες καταστάσεις με κεντρική θέρμανση, επειδή ο άλλος πχ θέλει να κυκλοφορεί στο σπίτι με το βρακί, να το χρεώνεται ολόκληρη η πολυκατοικία. Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω...

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Για να σε βοηθήσω λίγο με την κατανάλωση, σε σπίτι 85 τμ. με βορινή πλευρά, σε ενδιάμεσο όροφο και με νέα κουφώματα, υπολογίζουμε αέριο περίπου 100 το δίμηνο. Το πρωί ανάβω στο 20,5 και μετα το αφήνω ανοικτό στο 20. Το απόγευμα πάλι το βάζω στο 20,5. Αναβει 2 φορές την ημέρα έτσι.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Αεριο και παλι αεριο φιλε μου. να βρεις καπου να εχεις και απο πανω και απο κατω ατομα να μενουν να αναβουν τα καλοριφερ και να εχεις ζεστη και εσυ. δοκιμασμενο
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Παρόμοια Θέματα

  1. Φυσικό αέριο Θεσσαλονίκης.
    Από Godian στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-15, 10:48
  2. ερωτηση για συστημα συναγερμου για σπιτι
    Από cookies__82 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-14, 10:34
  3. δικτυακο nas για σπιτι
    Από netstorm στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 02:17
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 12:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας