Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα,

    στις 5 Ιανουαριου παρηγγειλα μια ενα προιον απο το amazon.co.uκ.

    πληρωσα κοντα 100€ . το προϊον το αγορασα μεσω του αμαζον γιατι εκει που λεει 'seller' δεν ειναι το αμαζον αλλα καποια αλλη εταιρεια.

    στην παραγγελια εγραφε estimated date of arrival 17-19 ιανουαριου. στις 19 εστειλα εμαιλ στον seller
    (αυτα τα εμαιλ τα κραταει αντιγραφα το αμαζον για λογους αξιοπιστιας) και τον ρωτησα που ειναι το προιον και μου απαντησε ξερά "το προιον θα το λαβετε σε 12-14 μερες"

    περιμενα περιμενα.... μετα απο δυο μερες στελνω εμαιλ και παπαλα... καμια απαντηση
    ξαναστελνω αλλο ενα και παλι τιποτα
    κανω "file an A-to-z Guarantee claim on the entire order" και την εχω σε αναμονη.

    στελνω σημερα και τους λεω οτι αν δε μου απαντησουν τοτε θα γραψω αρνητικες κριτικες για την εταιρεια τους και θα το αναφερω στο αμαζον και θα απαιτησω τα χρηματα μου πισω.
    μετα απο 15 λεπτα μου απαντησαν! κι ελεγαν οτι μου εστειλαν emails και πριν και οτι μου ελεγαν να τσεκαρω τους γειτονες και το ταχυδρομειο!
    και οτι να το τσεκαρω και οτι οταν το κανω και αν ειναι να τους πω να μου το στειλουν παλι.

    τους ειπα οτι το εκανα
    και μου ειπαν οτι θα μου το ξαναστειλουν σημερα και θα το λαβω σε 3-4 μερες. Να τους πιστεψω?


    τι πιστευετε απόλα αυτα?


    η διευθυνση που τους εχω δωσει ειναι σε μονοκατοικια και δεν υπαρχουν γειτονες και ειναι ασφαλης περιοχη.

    το σπαστικο ειναι οτι ειναι royal mail και δε διευκρινιζε πουθενα για courier και το site για royal mail δεν εχει διεθνες tracking order!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jmk5 : 27-01-15 στις 17:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    24(dB) / 6(dB)
    Δεν νομίζω ότι ήταν αναγκαίες οι απειλές. Εφ΄ όσον δεν έχεις πάρει την παραγγελία σου μέσα στο προβλεπόμενο διάστημα και έχεις παραπονεθεί γι΄ αυτό θα σου την ξαναστείλουν.
    Λογικά λοιπόν περιμένεις πάλι τον ταχυδρόμο.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimaksof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι ήταν αναγκαίες οι απειλές. Εφ΄ όσον δεν έχεις πάρει την παραγγελία σου μέσα στο προβλεπόμενο διάστημα και έχεις παραπονεθεί γι΄ αυτό θα σου την ξαναστείλουν.
    Λογικά λοιπόν περιμένεις πάλι τον ταχυδρόμο.
    Δε θεωρω οτι ηταν 'απειλες'. Οταν τους εχει δωσει μπροστα 100€ και δε σου απαντανε οταν τους ρωτας απλα ποτε θα ερθει το προιον.
    Οταν ομως τους εγραψα αυτο που θεωρεις 'απειλη' απαντησαν μεσα σε λιγα λεπτα.

    To θεμα για μενα ειναι αν οντως το εστειλαν.. γιατι απαντητικα email δεν εστειλαν οπως ισχυριζονται.. αρα ή το yahoo μαιλ καταβροχθιζει τα email τους ή ο ταχυδρομος ειναι κλεφτης..

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μη το παίρνεις τοις μετρητοίς ότι είναι όντως με royal. Νομίζω αυτή την φορά θα σου ερθει, δεν τους συμφερει να μην.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αρχικα ελεγαν οτι θα το λαβω σε 12-14 μερες και τωρα που θα το ξαναστειλουν μου λενε σε 3-4 μερες... δηλαδη τωρα θα το στειλουν με πυραυλο εξπρες?

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά τί γράφετε είστε σοβαροί;; Έγινε η παραγγελία 5/1 δεν ήρθε μέχρι σήμερα και αρχίζουμε καταγγελίες κτλ;; Ναι συμφωνώ οτι δεν έχει φτάσει στην ώρα του αλλά μην είμαστε και τόσο ακραίοι. Οι ίδιοι που παραπονούμαστε οτι δεν ήρθε σε 10 μέρες, οι ίδιοι θα λέμε γιατί μας χρεώνουν 15-20ε για αποστολή συστημένου και με κούριερ και αυτό στην καλύτερη περίπτωση αν δεν φάμε κανένα black list σαν κράτος. Κάνω μια παραγγελία από εξωτερικό: περιμένω το χρόνο που έχουν σαν estimated. Περιμένω μέχρι 1 μήνα. Περιμένω μέχρι τις 45 ημέρες που μου δινει το paypal και κάνω claim. Είμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχουν αργίες/απεργίες κτλ(που τη συγκεκριμένη περίοδο ΕΙΧΕ). Μετά αρχίζω το κράξιμο. Αντί να πούμε οτι το royal mail δεν είναι κουριερ που περίμενε ο φίλος, αλλά τα βρετανικά ελτα και οτι με 3-4 ευρώ που είναι τα ταχυδρομικά, έρχονται οδικώς πράγμα που σημαίνει οτι θα αργήσουν, προτείνουμε να ξαναστείλουν το πακέτο από τη στιγμή που δεν έφτασε εντός των 10 ημερών που έχουν σαν ESTIMATED! Το να κράζουμε το μαγαζί που πουλάει γιατί δεν έφτασε στις 7-10 ημέρες δε θα κάνει πιό γρήγορα ούτε τα βρετανικά ούτε τα ελληνικά ελτα.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  7. #7
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το θεμα δεν ειναι μονο η καθυστερηση την οποια λες οτι ισως να ειναι μεσα σε λογικα πλαισια,

    ειναι που αγνοουσαν γι 3+μερες τα email και δε μου απαντουσαν. και ξαφνικα με το τελευταιο απαντησαν μεσα σε 15 λεπτα και ειπαν μαλιστα οτι μου ειχαν στειλει εμαιλ!
    και που πηγαν, χαθηκαν στο δρομο κι αυτα? το amazon κραταει αρχειο για την αλληλογραφια μεταξυ seller και αγοραστη. οταν ειπα στον seller να μου στειλει ενα αντιγραφο, απλα δεν απαντησε σε αυτο το θεμα.

    το περιεργο ειναι οτι ακριβως την ιδια μερα ειχα παραγγειλει απο κινα και το εχω λαβει εδω και μερες...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί να πούμε οτι το royal mail δεν είναι κουριερ που περίμενε ο φίλος, αλλά τα βρετανικά ελτα και οτι με 3-4 ευρώ που είναι τα ταχυδρομικά, έρχονται οδικώς πράγμα που σημαίνει οτι θα αργήσουν...

    το royal mail ερχεται οδικως?!! πλακα κανεις...
    παντως το οτι tracking δε λειτουργει international ειναι απαραδεκτο.τοσο δυσκολο ειναι που θελει κι εξτρα χρεωση ενα barcode..?

    απο κινα αποστολη χωρις χρεωση το tracking διεθνως λειτουργει.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλά μην τρελαθουμε, τα estimates που βγάζει το Amazon είναι άκρως συντηρητικά και καλύπτουν συνήθως το πλήθος των περιπτώσεων εκτός εξαιρετικών γεγονότων (όπως πλημμύρες).

    Αυτοί το έχουν στείλει το πακέτο αλλά προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο γιατί κάποια παρατυπία έχουν κάνει. Όπως το ότι έχουν δηλώσει διαφορετική χώρα αποστολής ή φορέα αποστολής. Η απλά δεν θέλουν να χρεωθούν την αποστολή νέου γιατί πιστεύουν ότι το πρώτο θα ερθει.

    Γνώμη μου είναι ότι δεν στειλαν άλλο, αλλά κερδίζουν χρόνο για να φτάσει το πρώτο. Όπως και να έχει ο φίλος δεν προκειται να χάσει τα χρήματα του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το royal mail ερχεται οδικως?!! πλακα κανεις...
    παντως το οτι tracking δε λειτουργει international ειναι απαραδεκτο.τοσο δυσκολο ειναι που θελει κι εξτρα χρεωση ενα barcode..?

    απο κινα αποστολη χωρις χρεωση το tracking διεθνως λειτουργει.
    Γιατί γράφει πουθενά ότι η rm στέλνει μόνο από αέρα; Το tracking θέλει κάνα δίευρω παραπάνω, μπορούσες να το ζητήσεις λογικα, ενώ τα ταχυδρομικά από κίνα είναι εξευτελιστικα χαμηλά.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    αγοραζω πολλα πραγματα απο amazon και οι ημερομηνιες παραδοσης ειναι πολυ "σχετικες". ειδικα για αγορες σε περιοδο εορτων οπως καλη ωρα του φιλου πιο πανω (5/1 ειναι ακομα νωρις για να "ξεμπουκωσουν" τα ταχυδρομεια)

    παραδειγμα:
    αγορα θηκης απο τριτο καταστημα μεσω amazon 13/12
    επικοινωνια με amazon 12/1 γιατι δεν ειχε ερθει
    στις 20/1 μου εκαναν refund
    χτες 29/1 ηρθε η θηκη.

    αλλη παραγγελια 20/1, ηρθε προχθες 28/1

    οι πιο πολλες αποστολες μεσω amazon uk κανουν γυρω στις 10-15 μερες. αλλες μπορει να κανουν και εναμιση μηνα, θελει υπομονη και τακτικη, κοσμια επικοινωνια με τον πωλητη. επισης ρωτα αν στο εχουν στειλει με συστημενη αποστολη (royal mail registered) γιατι τα συστημενα πολλες φορες η royal mail τα στελνει μεσω της θυγατρικης GLS η οποια τα παραδιδει μετα απο πολυ καιρο στην ACS στην Ελλαδα. ζητα tracking number αν υπαρχει

    επισης εχει τυχει και ο πωλητης παρολο που ειναι στο amazon uk να τα στελνει απο Κινα. εκει περιμενεις πολυ..

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και μετά το refund πως ξαναπλήρωσες τη θήκη;;
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα φώτα σας για αγορά απο amazon
    Από Rick_641 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας