Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Περιοχή
    Stuttgart
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Lebara
    Ποσο ΝΕΟΣ η ΠΑΛΙΟΣ συλλεκτης ειστε και πώς ξεκινησατε αυτο το ωραιο χομπι?
    Επισης, τι συλλογες σας αρεσει να μαζευετε, κυριως ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ή αλλων θεματων?
    Τελος, αν θελετε, μπορειτε να μας πειτε ποια αλμπουμ εχετε συνολικα στην συλλογη σας και ποια ειναι τα αγαπημενα σας, αυτα που ειναι μεσα στην καρδια σας, για διαφορους λογους..

  2. #2
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Περιοχή
    Stuttgart
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Lebara
    Nα κανω εγω την αρχη, γιατι βλεπω οτι ειστε ντροπαλα παιδια.. :P

    Εγω ξαναξεκινησα να συλλεγω αρχες του 2013, δηλαδη πριν 2 χρονια..
    Η συλλογη που αρχισα ηταν το Europes Champions 2012-13 της golden shop (η γνωστη ιστορια με τα 2 χαρτακια "φαντασματα", που στην συνεχεια βγηκαν κι αυτα αντιγραφες).
    Αυτο ηταν η αφορμη ομως για να ξαναθυμηθω τα παλια συλλεκτικα μου χρονια ως πιτσιρικι..
    Απο κει και μετα μεταπηδησα στις πραγματικες συλλογες της Panini και γνωρισα πολλα παιδια απο τους φανταστικους paninistas, σχεδον απο τα συνιδρυτικα μελη το μακρινο 2013, χαχα!!

    Οι συλλογες που μαζευω ειναι Ο, ΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ, ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ, πραγματικα..!! Mεσαιο μου ονομα πλεον το "ΣΚΟΥΠΑ"!!
    Εχω μεγαλη αρρωστεια μ'αυτο, το παραδεχομαι χωρις φοβο και παθος.. και μαλιστα, οσο περναει ο καιρος, αντι να ξεθυμανει, επιδεινωνεται!! Χαχα!!
    Παντως, ενα παραπανω κλικ παιρνουν οι παλιες παιδικες συλλογες, καθως τις μαζευα και οταν ημουν παιδι, μετα πεταχτηκαν (κλασσικα, απο την αθανατη Ελληνιδα μανα σε σιγυρισματα σπιτιου, σχεδον ολοι με καταλαβαινετε κ με νιωθετε πιστευω) και τωρα που.."μεγαλωσα" κι εχω λεφτα -λεμε τωρα, βγαζω τα απωθημενα μου στα αλμπουμ!!

    Εχω αρκετα αλμπουμ στην κατοχη μου, πολλων εταιριων οπως: Panini, Topps, Merlin, Upper Deck, Americana, Tougaroo, BAIO, Euroflash, E-Max, Edibas, REWE, Real, Edizioni, Blue Ocean και δε συμμαζευεται!!

    Μερικα απο τα αγαπημενα αλμπουμ που ΕΧΩ ειναι:
    Panini: The Real Ghostbusters, Thundercats, M.A.S.K., Transformers, Στρουμφακια, He-Man and the Masters of the Universe, Χελωνονιντζακια..
    Για μενα, ολα εξαιρετικα και σχετικα σπανια..Κυριως ομως συναισθηματικης αξιας, καθως θυμαμαι τον εαυτο μου μικρο παιδι να τα μαζευω..
    Μερικα ακομα που μου λειπουν ειναι τα Bravestarr, The A-Team και G.I.Joe/Action Force, της Panini εννοειται..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος viking4a : 02-02-15 στις 03:30.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-04-2010
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ ξαναξεκίνησα το 2010 με το μουντιάλ και το ΝΒΑ. Μάλιστα ήταν και τα 2 πρώτα άλμπουμ που συμπλήρωσα ποτέ...
    Παρόλα αυτά, δεν είμαι οπαδός των αθλητικών συλλογών. Προτιμούσα άλμπουμ με θέμα ταινίες ή τηλεοπτικές σειρές.
    Αγαπημένα μου άλμπουμ, όλα από τα παιδικά μου χρόνια: Προϊστορικά Ζώα, Μπακ Ρότζερς, Μάρκο Πόλο, Χάιντι.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-06-2010
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ παιδιά να πω ότι ο παππούς μου είχε περίπτερο οπότε καταλαβαίνετε τι πάρτυ γινόταν όταν ήμουν πιτσιρικάς με τον αδερφό μου.... Πολλές λοιπόν από τις παλιές και πλέον δύσκολες συλλογές όπως κάποια άλμπουμ της δεκαετίας '80 Panini ποδόσφαιρο που γράφει και ο Βασίλης πετάχτηκαν από την Ελληνίδα μάνα και φανταστείτε ότι τις είχα διπλές αφού μάζευε και ο αδερφός μου.
    Κάτι ότι μετακομίσαμε και πλέον πούλησε το περίπτερο ο παππούς μου κάτι ότι στην εφηβεία αποκτήσαμε άλλα ενδιαφέροντα και ότι οι νέες παρέες μου δεν μάζευαν συλλογές, το χόμπυ σταμάτησε 20 και πλέον χρόνια. Ώσπου γύρω στο Πάσχα του 2010, ένας κολλητός με μπρίζωσε να πάρω την εξέδρα που έβγαζε τότε reprint όλα τα mundial. Θυμάμαι στις 7:00 το πρωί ήμουν στο περίπτερο να την αγοράσω γιατί μετά από λίγο εξαφανίζονταν. Εκεί λοιπόν το μικρόβιο του συλλέκτη αναζωπυρώθηκε. Ψάχνοντας λοιπόν μέσω Internet να βρω αν υπήρχε κάποιο forum για ανταλλαγές στο South Africa 2010, κατέληξα εδώ στο ιδιαίτερα φιλόξενο adsl. Ύστερα από λίγο χρονικό διάστημα γνωρίστηκα με φίλους που λίγο πολύ γνωρίζετε και δέσαμε σαν παρέα οπότε όταν σχηματίστηκε ένας πυρήνας ατόμων ικανών σε αριθμό, δημιουργήσαμε το εξειδικευμένο super forum για συλλέκτες, paninistas για όλους εσάς που μοιράζεστε την ίδια λαχτάρα για συλλογές...
    Tώρα όσον αφορά ποιές συλλογές μου αρέσουν, από αθλητικές-ποδοσφαιρικές στην κορυφή των προτιμήσεων μου είναι τα 6 άλμπουμ panini της δεκαετίας '80 "Ποδόσφαιρο" που είμαι από τους τυχερούς που τα έχω όλα κομπλέ και σε άριστη κατάσταση.
    Φυσικά ακολουθούν τα euro και mundial ενώ από τις κορυφαίες συλλογές σχετικά με ζώα θεωρώ -μεταξύ άλλων- τα Birds και Mammals (έχω την πρώτη).
    Ασχολούμαι και με κάποια παιδικά (έχω πχ. Τα Στρουμφ του 1982) και από κινηματογραφικές μου αρέσουν πάρα πολύ "Οι Πειρατές της Καραϊβικής- το σεντούκι του νεκρού" και ιδιαίτερα τα αυτοκόλλητα της μεσαίας σελίδας και της αφίσας).
    Επίσης όλες οι συλλογές που αναφέρει πιο πάνω ο Γιώργος είναι πολύ καλές.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Περιοχή
    Stuttgart
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Lebara
    Ευχαριστω Γιωργο και Δημητρη που στηριζετε το thread που ξεκινησα..
    Επισης, πιστευω οτι αυτο ειναι ενα ωραιο θεμα που μπορει να ειναι αφορμη για πολλη συζητηση και κυριως να γνωριστουμε καλυτερα..
    Να πω για τις συλλογες με ζωα που ειπατε οτι συμφωνω, να προσθεσω επισης και τις συλλογες Prehistoric Animals (1977) και WWF Threatened Animals (1986) & Threatened Nature (1987)..

    Υ.Γ. καλα Δημητρηηη, τετοια τυχη αγορι μου, παππους περιπτερας??? Χαχαχα!! :P
    Φανταζομαι τι θα γινοταν απο χαρτακια κι απο διαφορα παλια παιχνιδακια σε σακουλακια ( τυπου εξωγηινοι τερατομαχοι και μπουγελοφατσες) που θα ειχατε με τον αδερφο σου σπιτι... ΖΗΛΕΥΩΩΩ!!! :P

  6. #6
    Εγγραφή
    14-06-2010
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από viking4a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω Γιωργο και Δημητρη που στηριζετε το thread που ξεκινησα..
    Επισης, πιστευω οτι αυτο ειναι ενα ωραιο θεμα που μπορει να ειναι αφορμη για πολλη συζητηση και κυριως να γνωριστουμε καλυτερα..
    Να πω για τις συλλογες με ζωα που ειπατε οτι συμφωνω, να προσθεσω επισης και τις συλλογες Prehistoric Animals (1977) και WWF Threatened Animals (1986) & Threatened Nature (1987)..

    Υ.Γ. καλα Δημητρηηη, τετοια τυχη αγορι μου, παππους περιπτερας??? Χαχαχα!! :P
    Φανταζομαι τι θα γινοταν απο χαρτακια κι απο διαφορα παλια παιχνιδακια σε σακουλακια ( τυπου εξωγηινοι τερατομαχοι και μπουγελοφατσες) που θα ειχατε με τον αδερφο σου σπιτι... ΖΗΛΕΥΩΩΩ!!! :P
    Άσε Βασίλη μη μου τα θυμίζεις γιατί απ' όλ'αυτά, θέμα είναι αν έχει σωθεί το 1/10 σήμερα ιδίως από χαρτάκια. Από άλμπουμς μόνο το Birds σώθηκε και ένα Carousel ποδόσφαιρο του '87 ασυμπλήρωτο του αδερφού μου, με μουστάκια στους παίκτες. Πάλι καλά που από παλιά παιχνίδια-μινιατούρες και playmobil έχουν μείνει αρκετά και ιδίως το πειρατικό καράβι!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περι προβληματικής GPU...
    Από hemlock στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 01:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας